Znajdź hotel




Najcieplejsze miejsca

Galeria

Wenezuela

Flaga:
Stolica: Caracas
Język: hiszpański
Waluta: bolivar (VEB)
Ustrój polityczny: Republika federalna
Powierzchnia całkowita: 912 050 km²
Ludność: 26 024 000
Strefa czasowa: UTC -4:30
Napięcie: sieć 120 V
Kod telefoniczny: +58
Wenezuela - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Coche: Playa Punta
Margarita: El Aqua El Tirano El Yaque La Caranta Pedro Gonzales Playa El Agua Playa El Humo Porlamar

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Wenezueli

Wenezuela to kraj pięknych krajobrazów i poruszających kontrastów. Wysokie Andy z cudownymi górskimi formacjami roślinnymi występującymi powyżej granicy lasu, rozległe łąki Los Llanos, różnorodna i imponująca sceneria regionu Guayana z wielkimi górami o płaskich szczytach - Tepuyes, gdzie znajduje się wspaniały, największy na świecie wodospad - Salto Angel, przepiękne plaże nad Morzem Karaibskim ciągnace się przeszło 3 tysiące kilometrów, tropikalne wyspy, gęsta dżungla, największe jezioro Ameryki Południowej - Maracaibo, czwarta rzeka świata - Orinoko. Wenezuela położona jest w północnej części Ameryki Południowej nad Morzem Karaibskim, graniczące z Kolumbią, Brazylią i Gujaną oraz z Trynidadem i Tobago. Do Wenezueli administracyjnie należą aż 72 wyspy porośnięte dziewiczą przyrodą, z których największą jest Margarita. Do największych miast Wenezueli zalicza się - stolicę Caracas, Maracaibo, Valencia, Bolivar i Maracay. Ich oryginalna architektura, alejki obsadzone wysokimi palmami, domki w kolonialnym stylu oraz gościnność i temperament tutejszych mieszkańców zagwarantują nam wspaniałe wakacje. Morze Karaibskie w Wenezueli stwarza doskonałe warunki do nurkowania, a także uprawiania sportów wodnych i plażowych. Windsurfing, surfing, żeglarstwo, parachuting, narty wodne, wyścigi na motorówkach, leniwe przejażdżki na rowerach wodnych – wszystko to mamy zagwarantowane w Wenezueli. Podróżując po zachodniej części Wenezueli koniecznie trzeba zobaczyć jezioro Maracaibo i biegnący nad nim ogromny 9-kilometrowy most General Rafael Urdaneta. Ciekawym miejscem jest również laguna Sinamaica, gdzie stoją domy na palach, a wzdłuż brzegu rosną palmy i namorzyny. Można również odwiedzić wyspę San Carlos, na której warto zwiedzić kolonialny fort Zapara, a także wspaniałe piaskowe wydmy i rezerwat Los Olivitos. Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w Wenezueli jest park narodowy położony na archipelagu Los Roques. Kilkadziesiąt wysepek znajdujących się zaledwie 130 kilometrów od Caracas to prawdziwy raj na ziemi. To idealna kraina do żeglowania i nurkowania. Można tu podziwiać ponad 60 rodzai koralowców oraz setki gatunków ryb i ptaków. Taka różnorodność na tak małej przestrzeni jest ewenementem w skali światowej. W Wenezueli wszystko jest cudowne, zarówno góry, morze, dżungla, jak i kobiety. Wybierajac się w podróż życia Wenezuela na pewno nas nie zawiedzie.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiąc Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
temperatura w dzień 32 32 33 33 34 33 32 33 34 33 33 32
temperatura w nocy 20 20 21 22 23 22 22 22 22 22 21 21
temperatura wody 27 27 28 28 29 29 29 30 30 30 29 28

Opieka medyczna

Świadectwa szczepień przy wjeździe do Wenezueli nie są wymagane, ale pamietajmy, że istnieje wiele potencjalnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Najlepiej jest przed podróżą do Wenezueli posiadać świadectwo szczepień przeciwko febrze, szczególnie jeżeli wybieramy się na tereny oddalone od większych miast. Dobrze jest zabrać ze sobą w podróż jakieś lekarstwa ( środki przeciwbólowe, bandarze, tabletki od bólu żołądka, tabletki antymalaryczne ), które w razie potrzeby będziemy mieli pod ręką. Usługi medyczne w Wenezueli częściowo są bezpłatne, ale zawsze warto mieć zawarte ubezpieczenie od kosztów leczenia. Pomoc medyczną w Wenezueli można uzyskać jedynie w prywatnych szpitalach i ambulatoriach. Cena wizyty w wenezuelskiej klinice wynosi od 40 do 150 USD. Dzień pobytu w szpitalu prywatnym kosztuje 400–550 USD. Wszystkie pozostałe usługi medyczne są płatne dodatkowo.

Pieniądze

Wenezuelska waluta i jej wymiana. W Wenezueli obowiazującą walutą jest Wenezuelski Bolivar (VEB). W obiegu znajdują się monety: 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 bolivares. Na wszystkich monetach awers przedstawia Simona Bolivara z napisem Bolivar Libertador. Na rewersie godło, nazwa kraju i nominał. Najpopularniejszą zagraniczną walutą w Wenezueli są dolary amerykańskie (USD) i czeki podróżne American Express. Zgodnie z prawem obowiązującym od 2005 roku wymiany walut obcych można dokonywać wyłącznie w bankach ( kantory wymiany walut zostały zlikwidowane ), lub w firmie Italcambio uprawnionej do dokonywania tego typu transakcji – jej biura znajdują się lotnisku i w większych miastach. Dokonywanie wymiany walut w miejscach innych niż banki grozi przepadkiem walut i ( w zależności od kwoty wymienianych walut ) grzywną pieniężną, lub karą pozbawienia wolności. Karty kredytowe w Wenezueli - odnotowuje się wiele przypadków problemów z bankomatami, które zatrzymują karty lub nie wydają pieniędzy obciążając konto niedokonaną transakcją. Dlatego zalecamy dużą ostrożność w ich korzystaniu ( prowizja może wynieść w niektórych przypadkach 30% ). Gotówkę najlepiej wypłacać kartami Visa lub MasterCard.

Komunikacja

W Wenezueli zalecane jest korzystanie z usług taksówek należących do Corporacion Anfitriones de Venezuela, która skupia miedzy innymi następujące koncesjonowane agencje taksówek: TASIB, Taxi Aeropuerto Simon Bolivar, Taxitour i Asmera. Można łatwo je rozpoznać ponieważ są koloru czarnego z żółtymi tablicami rejestracyjnymi oraz owalnym logo w kolorze żółtym z nazwą korporacji na drzwiach. Korzystanie ze środków wenezuelskiej lokomocji miejskiej w Caracas ( autobusy ) przez cudzoziemców jest utrudnione z powodu braku szczegółowego oznakowania tras i rozkładu jazdy i raczej nie jest polecane. W Wenezueli jedynym środkiem komunikacji w miarę dobrze funkcjonującym jest metro. Można też korzystać również z taksówek, ale pamietajmy tylko tych, które są zrzeszone w korporacjach.

Poczta

Usługi pocztowe w Wenezueli świadczone są przez państwowy Ipostel, który niestety nie działa najlepiej. W Wenezueli nie istnieje zwyczaj wysylania listow i kartek pocztowych. Znaczki w Wenezueli są sprzedawane bardzo tanio, ale co z tego, gdy listy do na przykład USA i Europy dochodzą dopiero po około 2 miesiacach. W Wenezueli można kupić ładne pocztówki, które kosztują około 1000 Bs za sztukę. Za znaczek pocztowy do Polski zapłacimy około 1500 Bs. Jeżeli chcemy wysłać widokówkę do rodziny, lub znajomych najlepiej jest zakupu pocztówek i znaczków nie odkładać na ostatni moment, gdyż czasami ciężko na nie trafić. Znaczki w Wenezueli są dostępne jedynie w urzędach pocztowych, która najczęściej jest zamknięta.

Telekomunikacja

Będąc w Wenezueli warto znać numery telefonów takie jak - Ambasada Boliwariańskiej Republiki Wenezueli, ul. Rejtana 15 m.20-21, 02-516 Warszawa, telefon (0-22) 646 18 46, 646 87 60, fax (0-22) 646 87 61. Telefon do Wydziału Konsularnego (0-22) 646 87 59. Wenezuela dysponuje siecią połączeń telefonii narodowej, która dociera do miejsc tak oddalonych w Amazonii jak San Carlos de Rio Negro, San Fernando de Atabjo lub La Esmeralda. Najnowsze instalacje telefonii stacjonarnej zwykłej, lub satelitarnej pozwalają na komunikowanie się tych regionów z resztą kraju. Nie jest tak z telefonią komórkową w oddalonych regionach selvy, z powodu braku anten i stacji przekaźnikowych. W tych strefach komunikacja musi się odbywać za pomocą radia. Numer kierunkowy to 0-058.

Woda pitna

Wodne zasoby wenezuelskich miast przechodzą ciagle proces uzdatniania. Lepiej jednak nie pić wody z kranu, ponieważ większość wodociągów nie jest w najlepszym stanie. Wodę butelkowaną można kupić w całym kraju. Nie wolno kąpać się w zbiornikach wolnostojących, gdyż w północnej części kraju panuje bilharcioza. Bezpiecznie można się kąpać tylko w chlorowanych i właściwie utrzymywanych basenach.

Mieszkańcy i obyczaje

Mieszkańcy Wenezueli są zazwyczaj przychylnie nastawieni do odwiedzajacych ich kraj turystów. Chętnie włączają się do rozmowy, nie wstydzą się rozpoczynać konwersacji z nieznajomymi. Oczywiście, nieco inaczej jest na prowincji i w mieście, a także w różnych rejonach Wenezueli, jednak w żadnym miejscu turysta - szczególnie choć trochę znający hiszpański - nie będzie się czuł wyizolowany. Zdecydowanie odmienne Wenezuelczycy mają poczucie czasu. Pytając na przykład na przystanku "Kiedy przyjedzie autobus", usłyszymy zazwyczaj "Ahorita viene" ( już jedzie ). Może to jednak oznaczać dowolny przedział czasu, od minuty do kilku godzin. Podobnie kierowca zapytany o odjazd autobusu odpowie najczęściej "Ya nos vamos" ( zaraz odjeżdżamy ). Nie należy się zbytnio ekscytować, bo równie dobrze pojazd może odjechać dopiero za godzinę. Większość mieszkańców Wenezueli wyznaje katolicyzm. Przyjęło go wiele indiańskich plemion, a jedynie nieliczne pozostają wierne dawnym wierzeniom. W Wenezueli działają także różne kościoły protestanckie, żyją niewielkie grupy wyznaniowe żydów i muzułmanów. Sztuka i kultura ludowa w Wenezueli są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu, w którym powstają. Każdy z nich posiada własną muzykę, własne rzemiosło i gastronomię, własny rodowód. Dlatego trudno jest mówić w Wenezueli o jednej kulturze ludowej. W Wenezueli rozwijają się ruchy plastyczny, sceniczny i muzyczny. Jednak choć sztuki plastyczne i rzemiosło są bardzo ważne, najbardziej charakterystyczną dziedziną kultury wenezuelskiej jest muzyka - mieszanka rytmów lokalnych, europejskich i afrykańskich.

Kuchnia

Wielu turystów odpoczywając w Wenezueli korzysta z wyżywienia hotelowego, ale by poznać miejscową kuchnię najlepiej jest wyjść do lokalnych restauracji. W miastach jest sporo lokali gastronomicznych bo Wenezuelczycy lubią wychodzić wieczorami na posiłki. Jedzenie w Wenezueli jest smaczne i niezbyt drogie. Oczywiście sporo zależy też od kategorii restauracji, czy baru. Mniej wymagający turyści mogą skorzystać z lokali, które oferują tak zwane menu dnia. Zestaw składający się z zupy i drugiego dania kosztuje około 5 dolarów. Bardziej Wymagający turyści wybierają miejsca nieco droższe. Wszędzie za obsługę dolicza się do rachunku 10% napiwku. W droższych restauracjach, jeśli jesteśmy zadowoleni, wypada zostawić dodatkowy napiwek. Typowymi potrawami w Wenezueli są arepa ( jadana najczęściej na śniadanie ), smażony lub pieczony placek kukurydziany nadziewany serem, wołowiną, szynką, kiełbasą, ośmiornicą, jajkami, krewetkami i różnymi innymi dodatkami. Inny popularny placek to capacha (również kukurydziany), duży, okrągły nadziewany serem, lub szynką. W Wenezueli w menu możemy znaleźć również flaczki. Potrawa nazywa się mondongo. Flaki przyprawione są na ostro, gotowane w rosole z kukurydzą, ziemniakami i innymi warzywami. Wenezuelskie danie główne, w karcie dań zazwyczaj nazywa się pabellon. Na talerzu podawana jest siekana wołowina, ryż, fasola i smażone banany. Kelnerzy reklamują je jako danie narodowe Wenezueli. Smakuje wyborne. Jeśli chodzi o napoje to w Wenezueli pije się dużo kawy z ekspresu, sporo soków owocowych rozcieńczonych wodą, a także mleczne koktajle. Wśród napojów alkoholowych prym wiedzie piwo. Dostępne jest wszędzie. Lekkie i doskonale gasi pragnienie. Mocniejszym alkoholem numer jeden, jest jak na całych Karaibach - rum.

Klimat

Wenezuela leży w pasie zwrotnikowym, a jej klimat jest umiarkowanie tropikalny. Występują tu 2 główne pory roku: sucha i deszczowa. Pora sucha w wenezueli trwa mniej więcej od listopada do marca, a deszczowa od kwietnia do listopada. W Wenezueli nie występują nigdy ekstremalne zjawiska klimatyczne, takie jak huragany okresowo nawiedzające kraje karaibskie. Mówi się, że w Wenezueli panuje wieczna wiosna i jest w tym dużo prawdy. Klimat w Wenezueli jest ciepły przez cały rok, ze średnią temperatur wahającą się od 24 do 27 stopni. Wahania temperatury uzależnione są od wysokości nad poziomem morza. Najniższe temperatury występują na ośnieżonych szczytach Andów, osiągając w najzimniejszych miesiącach średnią wartość poniżej 0 stopni, a najwyższe w niektórych miastach, takich jak Maracaibo gdzie sięgają powyżej 38 stopni. W lasach Amazonii ( stany Amazonas i część stanu Bolivar ) nie występuje pora sucha. Deszcze padają tutaj przez cały rok ( z pewnymi wahaniami co do intensywności ). Na dużych obszarach równin Llanos – w południowej części stanów Guarico, Cojedes, Portuguesa i Barinas, w dolnym i środkowym biegu rzeki Apure oraz w dolinie rzeki Arauca, zdarzają się w porze deszczowej groźne powodzie, uniemożliwiające swobodne przemieszczanie się w tych rejonach.

Przepisy celne

Przy wjeździe do Wenezueli nie istnieje obowiązek wizowy, ale tylko w przypadku, gdy do kraju wybieramy się tylko w celach turystycznych. Na granicy z Wenezuelą otrzymujemy specjalną kartę turystyczną. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Aby przedłużyć pobyt, należy zwrócić się do Głównej Dyrekcji ds. Tożsamości i Cudzoziemców z uzasadnieniem prośby o wydanie wizy pozwalającej na dłuższy pobyt. Turyści mają obowiązek zameldowania się w miejscu zamieszkania, na przykład w hotelu, wypełniając stosowny formularz. Bezcłowo do kraju można przywieźć: 200 papierosów i 25 cygar, 2 litry alkoholu. Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia artykułów żywnościowych, mięsnych, przetworów owocowych, owoców. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tysiecy USD. Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT. Wwóz rzeczy wartościowych ( kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp. ) należy zgłaszać w deklaracji celnej otrzymywanej w samolocie i odbieranej przez służby celne przy przekraczaniu granicy. W Wenezueli obowiązuje całkowity zakaz posiadania, lub przewożenia substancji narkotykowych: za tego typu przestępstwo tutejszy kodeks karny przewiduje kary od 8 do 16 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Pozostałe przepisy prawne nie odbiegają od standardowych.