Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Najpopularniejsze kraje:

Tajlandia

Flaga:
Stolica: Bangkok
Język: tajski
Waluta: bat (THB)
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Powierzchnia całkowita: 514 000 km²
Ludność: 65 493 000
Strefa czasowa: UTC +7
Napięcie: sieć 220 V
Kod telefoniczny: +66
Tajlandia - najpopularniejsze regiony i miasta
Ko Samui: Ko Samui
Pattaya: Pattaya
Phuket: Phuket

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Tajlandii

Tajlandia leży w południowo-wschodniej Azji, graniczy z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Birmą i Morzem Andamańskim na zachodzie. Tajlandia jest krajem zajmującym powierzchnię około 515 tysięcy km2, zamieszkany przez ponad 65 mln mieszkańców. Tajlandia zdecydowanie zalicza się do krajów turystycznych, które co roku odwiedzane są przez ogromną liczbę osób z całego świata. Nic więc dziwnego, że w takim państwie istnieje wiele miast utrzymujących się głównie właśnie dzięki turystyce, które posiadają bardzo dobrze rozwiniętą wszelką infrastrukturę oraz są specjalnie przystosowane do potrzeb zagranicznych turystów. Tajlandia jest krajem niezwykle egzotycznym i tajemniczym, jednak właśnie to sprawia, że jest ona tak chętnie odwiedzana przez turystów. Nie trzeba zatem wiele, aby przekonać się, że podróż do takiego miejsca jest czymś niesamowitym i stanowi doświadczenie na całe życie. Można tu spotkać złote świątynie i posągi Buddy, medytujących mnichów, powabne tancerki, gęstą dżunglę, rozległe gaje palmowe, niekończące się pola ryżowe i przyjaźnie nastawionych ludzi. U wybrzeży Tajlandii i na licznych wyspach znajdują się egzotyczne kąpieliska otoczone palmami i samotne zatoki. Tajlandia to również bogactwo roślinności i zwierząt. Możemy tu podziwiać wiele egzotycznych gatunków ptaków oraz niespotykane nigdzie indziej roślin. Stolicą Tajlandii jest Bangkok. To nowoczesna metropolia przyciągająca rzesze turystów. Egzotyka Tajlandii jest porywającą a piękno tego miejsca na zawsze już pozostawia ślad w naszych wspomnieniach

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiąc Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
temperatura w dzień 32 33 34 35 35 35 34 33 33 33 32 31
temperatura w nocy 24 24 26 26 25 25 26 26 25 26 25 23
temperatura wody 29 29 30 32 31 31 30 30 30 30 30 29

Opieka medyczna

Przy wjeździe do Tajlandii szczepienia nie są obowiązkowe. Szczepienia zalecane przez Stację Sanitarno - Epidemiologiczną to wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonnica, tężec, polio, dur brzuszny. Najbardziej typowymi schorzeniami, na które zapadają cudzoziemcy, są różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe. Ośrodki turystyczne w Tajlandii zapewniają turystom opiekę lekarską w pełnym zakresie. Szpitale o standardzie europejskim znajdują się w Bangkoku, a także w większych miastach na prowincji. Urlopowicze, cierpiący na zaburzenia żołądka i jelit przed wyjazdem powinni się skonsultować ze swoim lekarzem domowym i zabrać ze sobą z Polski zestaw niezbędnych leków. W przypadku pogryzienia przez psa, lub kota koniecznie zgłośmy się po zastrzyk przeciw tężcowi i wściekliźnie. Pogotowie w Tajlandi dyżuruje pod numerem telefonu 252-2171/5. Należy się obawiać komarów, które przenoszą malarię i dengę. Konieczne jest zabranie odpowiednich leków i szczególna ochrona przed tymi owadami. Brak odpowiedniej ilości przyswojonych płynów i przegrzanie organizmu dokucza wielu turystom, często bez ich świadomości tego faktu. Typowo obajawia się wczesnym popołudniem, w czasie największego upału, jako senność i apatia, bez wyraźnego pocenia się. Potem przychodzi ból głowy, a czasem nawet nudności. Pamiętajmy, ze napoje gazowane, piwo i drink w środku dnia są zwykle natychmiast wypocone.

Pieniądze

Walutą Tajlandii jest 1 Baht = 100 satangów. W obiegu są miedziane monety o nominałach 25 i 50 satangów oraz srebrne o nominałach 1,2 i 5 bahtów. Moneta 10 bahtów utworzona jest przez połączenie miedzi i srebra. Banknoty tajskie mają nominały: 10 ( brązowy ), 20 ( zielony ), 50 ( niebieski ), 100 ( czerwony ), 500 ( purpurowy ) i 1000 ( khaki ) bahtów. Walutę w Tajlandii można wymienić w bankach i autoryzowanych punktach wymiany. Kurs wymiany w hotelach jest z reguły mniej korzystny. Banki w Tajlandii czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 15.30, zaś największe z nich, jak na przykład Bangkok Bank, Thai Danu Bank, Siam Commercial Bank w rejonach tursytycznych pracują od godziny 7 do 21 przez 7 dni w tygodniu. W większych hotelach, sklepach i restauracjach w Tajlandii honorowane są karty kredytowe takie jak American Express, Diners, Master Card i VISA. W ostatnich dniach przed wyjazdem z Tajlandii nie należy wymieniać zbyt dużej ilości pieniędzy, gdyż w przypadku ponownej wymiany kurs jest zdecydowanie niekorzystny.

Komunikacja

Najpopularniejszym wśród turystów środkiem komunikacji w Tajlandii są taksówki. Najlepiej jest korzystać z taksówek Meter Taxi, które są wyposażone w taksometry, dzięki czemu nie potrzeba negocjować ceny przejazdu. Opłata podstawowa wynosi 35 bahtów. Prosimy zwrócić uwagę na to, czy kierowca włączył taksometr. Warto też mieć przy sobie drobne pieniądze, bo taksówkarze często nie chcą, lub nie mogą wydać reszty. Z Bangkoku do najważniejszych punktów w Tajlandii kursują codziennie 3 pociągi ekspresowe. Informacje na temat rozkładu jazdy można uzyskać na dworcu głównym Hualampong. Samlor ( Tuk-Tuk ), czyli trzykołowe, kolorowe "taksówki" to typowy element tutejszego krajobrazu. Polecamy je zwłaszcza w przypadku krótkich przejazdów. Cena uzależniona jest od długości odcinka i wynosi przeciętnie od 40 bahtów. Autobus rzeczny to najbardziej oryginalny dla Europejczyków środek komunikacji w Bangkoku. W regularnych odstępach czasu "autobusy" kursują pomiędzy przystaniami na rzece Menam. Korzystanie z autobusów rzecznych jest niedrogie, na przykład jeden średniej długości przejazd kosztuje tylko 7 bahtów. Odradza się turystom poruszanie sie po Tajlandii komunikacją miejską, szczególnie w Bangkoku. Natomiast pomiędzy Pattayą, Bangkokiem i Cha Am codziennie kursują klimatyzowane autobusy.

Poczta

Główny urząd pocztowy w Bangkoku mieści się przy Charoen Krung Road ( Post and Telegraph Department ). Otwarty jest od poniedziałku do piatku w godzinach 8.00-20.00, soboty i niedziele od 8.00 do 13.00. Pattayi mieści się w bocznej uliczce przy restauracji Pizza Hut. Godziny otwarcia to od poniedziałku do piatku 8.30 - 16.30, soboty i niedziele od 9.00 do 12.00. W święta poczta w Tajlandii jest nieczynna. Telefonować można do godziny 24.00. Korespondencję można oddać na poczcie, jak i zostawić na recepcji hotelowej. Należy pamietać o dopisaniu na kopercie "Air Mail" i "Poland". W większości tajskich hoteli sprzedawane są karty pocztowe i znaczki. List lotniczy do 20 g kosztuje 19 bahtów, karta lotnicza mała - 9 bahtów, karta lotnicza duża - 14 bathów. Czas dostarczenia listów z Tajlandii do Europy trwa powyżej 1 tygodnia.

Telekomunikacja

Recepcje wiekszości hoteli w Tajlandii pośredniczą w łączeniu rozmów międzynarodowych. Rozmowa telefoniczna z Europą kosztuje za pierwsze 3 minuty około 400 bahtów i za każdą następną minutę około 130 bahtów. Ponadto pobierana jest prowizja za tą usługę. Rozmowy miejscowe prowadzone z budki telefonicznej kosztują około 1 bahta. Rozmowy międzynarodowe w Tajlandii łączy również poczta ( do godziny 24.00 ). Dostępne są również żółte budki telefoniczne International Call, z których można dzwonić za pomocą kart telefonicznych ( Phonecards ). Jedna minuta kosztuje 55 bahtów. Międzynarodowe karty telefoniczne można kupić w wielu supermarketach i sklepach za 300 bahtów. Telefonując, prosimy pamiętać o różnicy czasu! W Tajlandii czas biegnie inaczej. Trzeba przestawić zegarki o 6 godzin do przodu ( zimą ) i 5 godzin ( latem ). Konieczne jest zgłoszenie rozmowy międzynarodowej. Czas oczekiwania na połączenie wynosi około 10 minut. Hotele w większych miastach dysponują systemem bezpośredniego wybierania numeru ( IDD ). Z kilkoma wyjątkami, z hotelu można również nadać faks.

Woda pitna

Do wody w Tajlandii powinniśmy podchodzić nieufnie. Tajowie bez żadnych dolegliwości piją ją prosto z kranu ( choć też nie wszyscy ), ale dla nieprzyzwyczajonych europejskich żołądków może się to źle skończyć. Lepiej korzystać z wody butelkowanej nawet myjąc zęby. Koszt jednej butelki to około 5-10 THB. W sprzedaży ogólnie dostępna jest butelkowana woda filtrowana lub mineralna. Nawet najtańsze punkty gastronomiczne w Tajlandii używają butelkowanej wody, która jest tu tania i powszechna. Nie ma problemu brudnej, czy zakażonej wody, albo lodu. Należy natomiast zachować rozsądek w spożywaniu potraw. To co jedzą mieszkańcy Tajlandii nie zawsze będzie akceptowane przez nasze żołądki - potrawy bardzo pikantne, surowe, lub suszone owoce morza, ryby, czy owady mogą zepsuć nam wieczór. Bardzo wartościowe w Tajlandii są zimne soczyste tajskie owoce, zupa ( na przykład tajska zupa makaronowa ), shake mleczny, lub owocowy. Zaleca się picie conajmniej trzech litrów płynów dziennie w celu uniknięcia odwodnienia organizmu.

Mieszkańcy i obyczaje

Tajowie stanowią naród lubiący zabawy, śpiew. Równie hucznie obchodzą świeta kościelne jak i narodowe. Z powodu wyznania korzystają oni z kalendarza księżycowego, dlatego ich święta nie posiadają określonej daty, co rok przypadają na inny dzień. Do świąt cieszących się największą popularnością w Tajlandii należą: Święto Kwiatów, podczas którego trwają festyny, parady z wozami przystrojonymi kwiatami oraz wybory pięknych kobiet. Ważnym wydarzeniem jest Chiński Nowy Rok, który występuje na przełomie stycznia/lutego i obchodzony jest przez Chińczyków, natomiast Songkran, to nowy rok u Tajczyków, obchodzony 13 IV. W tym dniu czci się Buddę, przyozdabia się go kwiatami, świecami, kadzidełkami i w rytmie muzyki i tańców prowadzi się go ulicami. Ludzie dokonują pokropienia wodą. Inne święta w Tajlandii to: Święto Fajerwerków zwiastuje nadejście pory deszczowej, która trwa od maja do września, natomiast festiwale świec organizowane są na cześć kończącej sie pory deszczowej. Jednym z najbardziej zadziwiających świąt jest Święto Światła, podczas którego Tajowie składają podziękowania za deszcz, dzieki któremu po okresie suszy znowu pojawiła się woda w rzekach. Rzeki lśnią wtedy pięknem puszczanych łódeczek przystrojonych kwiatami i świecami, a cudownego charakteru w tę noc dodaje pełnia księżyca. Tajlandczycy cenią sobie przede wszystkim spokój. Mieszkańcy tego kraju nie lubią krzyku, nie wypada się kłócić np. ze sprzedawcą czy kierowcą, nie należy podnosić głosu itp. Zachowanie ciszy to tutaj nie tylko obyczaj, ale również prawo, musimy o tym pamiętać… Nie wolno dotykać głów tubylców, ani głaskać tutejszych dzieci. Mieszkańcy Tajlandii bardzo szanują swego władcę, więc nie należy w żadne sposób komentować jego osoby.

Kuchnia

Tajska kuchnia łączy w sobie najlepsze tradycje kulinarne Indii oraz Chin, utrzymując jednocześnie swój własny, niepowtarzalny styl. Wiele osób uważa, że jest najlepsza na świecie. Podstawą tajskiej kuchni jest sztuka łączenia pięciu smaków: słodkiego, kwaśnego, słonego, gorzkiego i ostrego. Ważnym elementem potraw jest ryż, makaron oraz wieprzowina oczywiście z cała gamą warzyw i owoców oraz jednymi z lepszych na świecie przyprawami. Istnieje pełna gama restauracyjek, od wystawnych i ogromnych, po rodzaj polowej kuchni, zwykle jednogarnkowej, zbudowanej na przyczepie motocykla. Świeże produkty są podstawą tutejszej kuchni. Minimalna ilość składników jest wcześniej przetworzona. Prawdopodobnie jest to powód dla którego większość mieszkańców Tajlandii wygląda tak zdrowo. Tajowie nie zgadzają się z europejską koncepcją trzech posiłków dziennie. Jedzą zawsze, gdy tylko mają na to ochotę. Wszędzie dostępne są setki miejsc gdzie można coś wrzucić na ząb, jeśli nie na ciepło, to choćby owoce. Jeśli chodzi o napoje, to w tym tropikalnym klimacie Tajlandii wspaniale smakują mocno schłodzone orzechy kokosowe, napoje wyrabiane z mleka sojowego, woda mineralna z lodem i plasterkiem limety. Kawa po tajsku jest wyjątkowo mocna i doprawiona cykorią. Ponadto w Tajlandii dostępne są piwa większości znanych w Europie marek oraz wódki z trzciny cukrowej, które pija się z lodem i limetą, albo odrobiną miodu.

Klimat

W zależności od pory roku klimat w Tajlandii zmienia się nie do poznania. Pora deszczowa powodowana monsunami trwa w Tajlandii od czerwca do października, chłodna od listopada do lutego oraz gorąca od marca do mają. Najprzyjaźniejsza turystom w Tajlandii jest pora chłodna. Temperatura sprzyja podróżom, opady zdarzają się sporadycznie, przyroda odżywa po porze deszczowej, budzi się do życia, łąki zakwitają mnóstwem tropikalnych kwiatów. Na północy Tajlandii występują większe amplitudy temperatur miedzy nocą i dniem, natomiast w porze gorącej to najcieplejszy region kraju. Porą deszczową należy unikać wybrzeża admańskiego, gdyż zdarzają się tam trwające kilka tygodni ulewy, podmywające wioski i stwarzające zagrożenie powodziowe. Zachwycające bogactwo miejscowej przyrody to wynik sprzyjającego tropikalnego klimatu. W tajskich parkach narodowych można bliżej poznać dziedzictwo przyrodnicze kraju.

Przepisy celne

Obywatele polscy udający się do Tajlandii objęci są obowiązkiem wizowym. W zagranicznych placówkach dyplomatyczno - konsularnych Tajlandii można otrzymać wizę tranzytową do 30 dni, wizę turystyczną do 60 dni. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Należy jednak mieć wystarczające środki finansowe (na przykład gotówkę, karty kredytowe uznane na świecie, vouchery ). Tajlandia należy do krajów o bardzo surowym ustawodawstwie antynarkotykowym. Posiadanie przy sobie jakichkolwiek narkotyków, nawet w najmniejszych ilościach ( np. papieros z marihuany ) powoduje bezwzględne aresztowanie i zagrożone jest karą wieloletniego więzienia, lub śmierci. Posiadanie przyrządów wskazujących na używanie narkotyków ( np. strzykawki ) powoduje zatrzymanie, przynajmniej do wyjaśnienia sprawy. Odnosi się to do całego terytorium Tajlandii, w tym stref tranzytowych portów lotniczych.