Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Najpopularniejsze kraje:

Filipiny

Flaga:
Stolica: Manila
Język: tagalog, angielski, hiszpański
Waluta: peso filipińskie (PHP)
Ustrój polityczny: republika
Powierzchnia całkowita: 300 000 km²
Ludność: 92 681 000
Strefa czasowa: UTC +8
Napięcie: sieć 220 V
Kod telefoniczny: +63
Filipiny - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Filipinach

Filipiny to państwo wyspiarskie położone w Południowo - Wschodniej Azji, nad Morzem Południowochińskim i Oceanem Spokojnym. Sezon turystyczny na Filipinach trwa praktycznie przez cały rok. Filipiny są archipelagiem ponad 7000 wysp i wysepek, z czego największe to Luzon, Mindanao, Samar, Negros, Palawan, Panay, Mindoro, Leyte, Bohol i Masbate. Stanowią one ponad 92% powierzchni kraju. Na wyspach znajduje się 14 czynnych wulkanów, bardzo aktywnych. Filipiny to mozaika plemion i kultur. Stolicą Filipin położoną na wyspie Luzon jest Manila, będąca kurortem turystycznym tętniącym życiem. Atrakcją dla przybywających tu na wakacje turystów jest starówka Intramuros, mury obronne, pałace, kościoły oraz muzea. Godne odwiedzenia na Filipinach są między innymi liczne kurorty i kąpieliska, Manila, północny Luzon, Vigan, wodospady Pagsanjan, wulkan Taal, południowy Luzon, wyspy Visayan oraz Mindanao. Będąc ma Filipinach warto wybrać się na wycieczkę łodzią po wyspach, odwiedzając kilka urokliwych wysepek i z poznając z bliska życie ich rdzennych mieszkańców, korzystając przy tym z uroków przepięknych plaż. Białe, piaszczyste plaże ( Boracay ), na brzegu których znajdują się kolorowe, bajeczne rafy. Bogactwo świata podwodnego jest szczególnie malownicze na wybrzeżach mórz wewnętrznych archipelagu. Dzięki temu Filipiny są prawdziwym rajem dla miłośników nurkowania. Koralowe ogrody El Nido na północy Wyspy Palawan oraz wybrzeża Wyspy Cebu, Wyspy Bohol, cmentarzysko dziewięciu japońskich statków przy Coron, Apo Reef i Tubbataha Reef - rafy wód Palawan wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO - to najlepsze miejsca do nurkowania gwarantujące niesamowite przeżycia. Wody wybrzeży są bogate nie tylko w przepiękne rafy, ale także zamieszkiwane są przez ciekawe gatunki zwierząt szczególnie takich jak: barakudy, żółwie, rekiny, delfiny oraz wieloryby.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiąc Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
temperatura w dzień 24 24 24 25 26 25 24 24 24 24 24 24
temperatura w nocy 20 20 20 21 22 21 20 20 20 20 20 20
temperatura wody 24 24 24 25 26 25 25 24 23 22 22 22

Opieka medyczna

Na Filipinach nie występują szczególne zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne. Nie są wymagane także szczepienia profilaktyczne. Na Filipinach czasami może wystąpić gorączka tropikalna ( denga ). Występuje ona głównie gdy kończy się pora deszczowa na Filipinach. Wtedy komary przenoszące tę chorobę wykazują się największą aktywnością. Malaria na Filipinach jest spotykana tylko w odizolowanych rejonach południowego Palawanu i archipelagu Sulu. Wybierając się w te rejony, należy profilaktycznie zastosować lekarstwa przeciwmalaryczne oraz używać środków przeciw komarom i moskitierom. Na Filipinach opieka medyczna jest łatwo dostępna. Wizyta u lekarza kosztuje około 10 USD, natomiast doba w szpitalu, bez żadnych specjalistycznych badań – 40 USD. Często jednak jest to tylko niewielki procent tego, co trzeba później faktycznie zapłacić, kiedy do rachunku zostają doliczone środki opatrunkowe oraz badania.

Pieniądze

Walutą Filipin jest peso, które dzieli się na sto centavo. Walutę można wymieniać w bankach, kantorach oraz hotelach. Na lotnisku w Manili jest mały oddział Allied Bank, gdzie mają całkiem przyzwoity kurs bez prowizji ( warto zachować rachunek, przyda się przy powrotnej wymianie peso na dolary, lub inną walutę ). Podczas wymiany waluty warto zaopatrzyć się w banknoty o małych nominałach. Czasami trudno jest rozmienić większy banknot - 500 i 100 peso. Najprzydatniejsze są banknoty 10 i 20 peso oraz monety jednopesowe - zwłaszcza przy korzystaniu z tricykli. Z wymianą pieniędzy nie ma problemu, punkty wymiany są czynne do późna, zwłaszcza w centrach turystycznych. W miastach funkcjonują bankomaty. Dostępne karty kredytowe na Filipinach to między innymi: Visa, Diners Club, Master Card, American Express.

Komunikacja

Poruszanie się po Filipinach jest mało kłopotliwe, prawie zawsze jest jakiś autobus. Gdy go nie ma, można odcinek drogi podzielić na części i poruszać się wszędobylskimi jeepneyami. W miastach bardzo atrakcyjne cenowo są tricykle i pedicaby, pod warunkiem wszakże że uda się uzyskać cenę, jaką płacą miejscowi.Gdy próbuje się ustalić opłatę z góry, cwani kierowcy wyczuwają, że nie wiemy, ile za to płacą miejscowi, więc zawyżają cenę. Podobnie postępują, jeśli regulujemy należność dokładnie odliczona kwotą po dotarciu na miejsce, ale szybko rezygnują - jeden sprzeciw ucina dyskusje. Wyjątkiem jest lotnisko w Manili, tutaj taka technika może doprowadzić do rękoczynów. Jako że prawie wszystko, co jeździ, zatrzymuje się na żądanie, warto zapamiętać słówko "paraa" oznaczające "stop". Promy między sąsiednimi wyspami kursują często i są tanie. Samoloty docierają do zaskakująco małych miast, czasem nawet dwa razy dziennie. Podczas tajfunu cały ruch na Filipinach jest sparaliżowany, w górach ulewy powodują osuwiska blokujące drogi na godziny lub dni, wszędzie zaś można natrafić na zerwane mosty.

Poczta

Dzięki rozwojowi Internetu i stale zwiększającej się komunikacji pomiędzy połączonymi w sieć komputerami tradycyjne usługi urzędów pocztowych – także na Filipinach – schodzą trochę na bok. Obecnie Internet śmiało można nazwać narzędziem, który na tyle zrewolucjonizował świat, że większość ludzi nawet nie wyobraża sobie życia bez niego. Co za tym idzie i tradycyjne widokówki z wakacji odchodzą niestety w siną dal. Wymagany wysoki poziom usług zostaje zachowany przez zastosowania Internetu jako jednego z podstawowych środków komunikacyjnych. Komunikacja stała się banalnie prosta. Nie trzeba już stać w kolejkach na poczcie, aby przesłać pozdrowienia dla rodziny i znajomych.

Telekomunikacja

Najlepiej dzwonić z Filipin przy użyciu karty. Jeśli zamówimy rozmowę ( usługi tego typu świadczą specjalne punkty ) płacimy od razu 160 peso za 1 minutę i nawet jeśli po 10 sekundach rozmowa zostanie przerwana - pieniądze nam przepadają. W niedzielę stawki są o 25 procent niższe. Rozmowy lokalne są bardzo tanie - 2 peso za 2 minuty. Jeżeli chodzi o fax na Filipinach - często są z tym problemy. Za 1 stronę wysłaną z hotelu dysponującym tym urządzeniem zapłacimy około 200 peso. Internet na Filipinach. W wielu miejscach działają kafejki internetowe, zwane na Filipinach "Cyber Cafe". W Cebu jest ich kilka w centrum handlowym zwanym "SM" - za godzinę dostępu do sieci płaci się tylko 25 - 35 peso! W Manilii jest trochę drożej – na przykład w Robinson Mall na rogu Adriatico i Santa Monica Street za 25 peso mamy dostęp do internetu przez 15 minut.

Woda pitna

Woda z sieci wodociągowej na Filipinach nie nadaje się do picia. Lepsze filipińskie hotele dostarczają wodę destylowaną i mineralną w ramach regularnych usług, w hotelach niższej jakości należy się w nią zaopatrzyć samemu. W sprzedaży dostępna jest butelkowana woda pitna. Aby uniknąć zatruć pokarmowych, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad: spożywać potrawy tylko dobrze ugotowane, lub wysmażone, zawsze myć i obierać owoce przed spożyciem. Przykładowe ceny dostępnych napojów na Filipinach to: coca-cola 12 peso, sok ananasowy 14 peso, herbata, kawa, czekolada na gorąco od 6 do 15 peso, natomiast piwo 10 - 15 peso, a w luksusowych lokalach 53 - 90 peso.

Mieszkańcy i obyczaje

Ponad 90% mieszkańców Filipin stanowią Filipińczycy, ponadto Chińczycy, Japończycy, Hiszpanie, Hindusi, Amerykanie.83% społeczeństwa to katolicy, 6% wyznawcy Filipińskiego Niezależnego Kościoła, 4,6% to muzułmanie ( głównie na wyspach Mindanao i Sulu ) oraz buddyści i animiści. Filipińczycy to ludzie niesamowicie mili, nie zmaterializowani. Do tego inteligentni, ciekawi jak się żyje w innych krajach. Chętnie pokażą drogę, pozują do zdjęć i w przeciwieństwie do tego co jest w wielu innych krajach - nie domagają się pieniędzy. Mabuhay to po filipińsku "Cześć! Witaj!". Zwrot ten słyszy się na każdym kroku, co zresztą świadczy o gościnności i serdeczności mieszkańców archipelagu. Strój na Filipinach jest ogólnie dowolny - nawet w tradycyjnych wioskach można chodzić w krótkich spodenkach, koszulkach bez rękawów. Jedynie tam, gdzie większość stanowią muzułmanie ( na przykład na Mindanao ) lepiej ubierać się bardziej "okrywająco". Filipińczycy są raczej eleganccy, dobrze jest więc dbać, aby nasze ubranie wyglądało przynajmniej schludnie. Nie ma sensu zabierać z sobą dużo ciuchów - w razie czego na miejscu za niewielkie pieniądze można coś dokupić ( za skarpetki zapłacimy około 30 peso, za koszulkę od 50 peso ).

Kuchnia

Cztery kultury wywarły wpływ na kuchnię filipińską. Przede wszystkim rodzima tradycja, zgodnie z którą przyrządzanie potraw wymaga skrupulatnego przestrzegania receptur. Prosię w ziołowej zaprawie pieczone na węglu drzewnym jest przykładem kultywowania przez wieki, w niezmienionej formie, sposobu przyrządzania potrawy. Długie lata hiszpańskiej kolonizacji pozostawiły swoje piętno na kuchni Filipin. Filipińczycy przejęli wiele hiszpańskich przepisów, jak na przykład na popularną rybę w sosie jajowym. Prawdziwy przewrót w filipińskiej kuchni dokonał się pod wpływem Chińczyków i ich znakomitych poczynań w sztuce kulinarnej. Na przykład wszystkie potrawy, w których skład wchodzi makaron, sporządzane są według chińskich receptur. Również obecność Amerykanów na Filipinach znalazła swe odbicie w miejscowej kuchni. Przejęły się zwłaszcza amerykańskie sposoby przyrządzania napojów. Jedną ze znanych filipińskich potraw są krewetki z rusztu z wielowarzywną sałatką ( cena to 200 pesos ), delikatna milk fish – czyli narodowa ryba Filipin ( 220 pesos ). Warto spróbować także junk fruin - miąższ największego owocu jednego z gatunków palm duszony w oleju kokosowym z czosnkiem i imbirem. W każdej, najmniejszej nawet restauracji na Filipinach można zamówić kalmary, bądź krewetki, przyrządzane na różne sposoby. Na deser najczęściej podawane są banany zapiekane w specjalnym cieście , bądź wiórki kokosowe połączone z gałkami ryżu gotowanego na słodko. W kuchni filipińskiej wielu turystom odpowiada to, że nie jest ona ostra ( w przeciwieństwie do tajskiej, czy malezyjskiej ), a za to pełna jest delikatnych, niemal perfumowanych, smaków.

Klimat

Klimat Filipin na przeważającym obszarze jest równikowy wilgotny, monsunowy ( monsun północno - wschodni od października do stycznia, południowo - zachodni od kwietnia do września ). W złożonym klimacie Filipin wyróżnia się dwie pory roku – suchą, która trwa od listopada do maja i deszczową od czerwca do października. Średnia temperatura najchłodniejszych miesięcy to 27 stopni ( listopad – luty ). Najgoręcej na Filipinach jest od kwietnia do maja – wtedy średnia temperatura wynosi 29 stopni. W regionach górskich temperatury są nieznacznie niższe niż na wybrzeżu. Najprzyjemniej jest w okresie od grudnia do maja, kiedy deszcze i silne wiatry są rzadkością. Roczna suma opadów na Filipinach wynosi około 1000–5000 mm.

Przepisy celne

Od turystów przybywających na Filipiny, na czas krótszy niż 21 dni nie wymaga się posiadania wizy - należy tylko okazać bilet powrotny oraz środki finansowe wystarczające na czas pobytu. Jeżeli zechcemy przedłużyć nasz pobyt na Filipinach możemy to zrobić w Biurze Imigracyjnym na czas do 59 dni. Planując dłuższy pobyt, należy wystąpić o wizę, która wystawiana jest przez filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne. Przy wjeździe na Filipiny paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 550 peso filipińskiego. Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wymiany pieniędzy. Przy wywozie 10 tys. PHP należy mieć zgodę banku centralnego. Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej, niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów, restrykcji celnych. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Przestępstwa narkotykowe, zwłaszcza próby przemytu narkotyków na Filipiny, zagrożone są karą więzienia, a nawet śmierci. Poza tym nie obowiązują tu szczególne normy prawne i zwyczajowe, które odbiegałyby od ogólnie przyjętych, a których nieprzestrzeganie mogłoby powodować sytuacje konfliktowe. Na Filipinach praktycznie nie funkcjonuje system ewidencji ludności, gdyż nie ma obowiązku meldunkowego. Jednakże samowolne przedłużenie pobytu ponad okres określony w wizie jest karane grzywną.