Znajdź hotel




Najcieplejsze miejsca

Galeria

Najpopularniejsze kraje:

Austria

Flaga:
Stolica: Wiedeń
Język: niemiecki
Waluta: euro (EUR)
Ustrój polityczny: Republika federalna
Powierzchnia całkowita: 83 871 km²
Ludność: 8 348 233
Strefa czasowa: UTC +1 – zima, UTC +2 – lato
Napięcie: sieć 230 V
Kod telefoniczny: +43

Informacje ogólne o Austrii

Austria ze stolicą w Wiedniu leży w południowej części Europy Środkowej i w dwóch trzecich jest obszarem górzystym. Austria jest krajem typowo górskim (alpejskim). Na jej terenie łańcuchy górskie przebiegają z zachodu na wschód i poprzecinane są głęboko wciętymi dolinami rzecznymi, co razem tworzy wspaniałe i niepowtarzalne widoki. Obszar Austrii należy do pięciu większych formacji geologicznych. Są to: Alpy Wschodnie, przedgórze Alp i Karpat, Basen Panoński, Kotlina Wiedeńska i Masyw Czeski. Austria graniczy od zachodu ze Szwajcarią i Liechtensteinem, Włochami i Słowenią od południa, Węgrami i Słowacją od wschodu i Niemcami oraz Czechami od północy. Austria znajduje się na skrzyżowaniach dróg tranzytowych, łączących najważniejsze ośrodki gospodarcze i kulturalne Europy. Austrię zamieszkuje ponad 8 milionów osób, przy czym 97 % stanowią Austriacy. Poza nimi jest sześć grup etnicznych. Narciarze wybierają się w Alpy od grudnia do kwietnia, a na lodowcach można jeździć w zasadzie cały rok. Najbardziej znany jest lodowiec Pasterze spływający do stóp najwyższego szczytu w kraju. Natomiast na narty do Austrii warto wybrać się do takich miejscowości jak – Kleinkirchheim, Bodensdorf, Katschberg, Bad Hofgastein, Embach, Flachau, Lofer Alm, Maria Alm, Niedernsill, Saalbach i Hinterglemm. Prawie całe terytorium Austrii leży w zlewisku Morza Czarnego i jest odwadniane przez Dunaj i jego dopływy. Głównymi dopływami Dunaju na obszarze Austrii są: Inn z Salzachem, Enns, Drawa z Murą i graniczna Morawa. Największe jeziora Austrii jak Bodeńskie i Nezyderskie są pochodzenia lodowcowego. Większe skupiska jezior występują w Austrii Górnej i Karyntii. Około 2/5 obszaru Austrii zajmują lasy.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiąc Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
temperatura w dzień 1 5 9 14 20 22 24 24 18 13 6 1
temperatura w nocy -4 -2 1 4 9 11 13 13 9 6 - -3
temperatura wody - - - - - - - - - - - -

Opieka medyczna

Austria jest znana z wysoko rozwiniętego, dobrego systemu zdrowotnego. Turyści z Unii Europejskiej, automatycznie mogą skorzystać z austriackiej opieki zdrowotnej, ponieważ są zawarte umowy między państwami członkowskimi UE. Potrzebny jest tylko formularz E-111, który przed wyjazdem z kraju powinno się wybrać z Narodowego Funduszu Zdrowia. Inna możliwością jest Europejska Karta Ubezpieczeń, która jest wiodąca w różnych państwach i zastępuje formularz E-111. Większość lekarstw można dostać tylko na recepty od lekarza. Z recepta można kupić lekarstwa za niewielką opłatą w każdej aptece. We wszystkich aptekach bez recepty dostaniemy takie lekarstwa jak np. tabletki od bólu głowy, czy krople na przeziębienie. W Austrii są cztery ważne numery telefonów, ( jeżeli chodzi o wypadki ): 122,133,144. Posiadacze telefonu komórkowego, mogą użyć po prostu numeru 112, który jest europejskim numerem pogotowia dostępnym dla telefonów komórkowych. Można użyć tego numeru z każdego telefonu komórkowego. Wizyta u austriackiego internisty kosztuje około 60 EUR. Cena jednej doby szpitalnej wynosi od 500 do 1000 EUR ( na oddziałach intensywnej opieki medycznej może być wyższa ).

Pieniądze

Jednostką walutową Austrii jest euro. Monety i banknoty euro ważne są w całej strefie euro. Inne środki płatnicze podlegają wymianie na euro. Banki wymieniają pieniądze po oficjalnym kursie wiedeńskiej giełdy. W kantorach na stacjach i lotnisku doliczana jest opłata manipulacyjna ( handling fee ). Środki płatnicze nie notowane na giełdzie wymieniane są po kursie wolnorynkowym. Godziny otwarcia mogą być między poszczególnymi bankami trochę zróżnicowane. Niektóre banki są w ciągu tygodnia otwarte od 9 do 16. w przerwie obiadowej są na krótko zamknięte. Niektóre banki są czynne całą dobę tzn. można podjąć pieniądze, zrobić przelew. Przelewy bankowe na terenie Austrii są szybkie i niezawodne, jednak nie odnosi się to niestety do przelewów międzynarodowych. Przelewy z i do Austrii mogą czasami trwać tygodniami. W Austrii karty kredytowe są szeroko akceptowane. Popularne karty, takie jak Visa, Euro Card, Diners Club czy Mastercard, przyjmowane są w wielu hotelach i obiektach handlowych. Kartą można płacić także na prawie wszystkich stacjach benzynowych. O tym, jakie karty są akceptowane w danym miejscu, można się zorientować po logotypach zamieszczonych przy wejściu do budynku. W restauracjach płatność kartą nie jest jeszcze za bardzo rozpowszechniona.

Komunikacja

Sposoby komunikacji po Austrii. W Austrii można wypożyczyć samochód w oddziałach agencji Avis, Budget i Hertz, oprócz tego w licznych wypożyczalniach krajowych. Znajdują się one we wszystkich większych miastach, na lotniskach i głównych dworcach kolejowych. Prowadzić samochód może w Austrii każdy, kto ukończył 18 lat. Cudzoziemcy mogą poruszać się po drogach na podstawie prawa jazdy, wydanego w kraju, z którego pochodzą. Nie jest wymagane Międzynarodowe Prawo Jazdy. Wjeżdżający do Austrii własnym samochodem zobowiązani są posiadać ubezpieczenie, tzw. Zieloną Kartę. Dokumenty celne na samochód nie są potrzebne. W Austrii działa także komunikacja autobusowa. Istnieje około 2000 tras, obsługiwanych przez państwowe i prywatne przedsiębiorstwa przewozowe. Linie autobusowe przeważają w górskich regionach Austrii, gdzie nie dociera kolej. Austria posiada dobrze rozwiniętą sieć kolejową (około 5800 km). Pociągi przewożą pasażerów szybko, wygodnie i przyjeżdżają na stacje punktualnie. Sieć ta jest doskonale połączona z systemami kolei w innych państwach europejskich, pozwalając turystom podróżować po całej Europie na podstawie jednego biletu. Przejazd wygodną drugą klasą jest o połowę tańszy od miejsca w klasie pierwszej. Pociągi Intercity łączą Wiedeń z większością głównych miast kraju. Przejazd do Salzburga zajmie trochę ponad trzy godziny, pociągi odjeżdżają co godzinę. Co dwie godziny odjeżdża z Wiednia pociąg do Innsbrucka ( czas podróży 5 godzin 20 minut), do Grazu można dojechać już w ciągu 2 godzin 30 minut ( odjazdy pociągów także co dwie godziny ). Intercity kursują od wczesnego rana do późnego wieczora.

Poczta

W Austrii urzędy pocztowe czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 12.00 i od godziny 14.00 do 18.00. Kasy czynne są do godziny 17.00. Niektóre urzędy pocztowe w dużych miastach otwarte są również w nocy oraz w soboty, niedziele i święta. Należy się jednak wówczas liczyć z ograniczoną ofertą usług. Austria umożliwia przyspieszoną przesyłkę listów i pocztówek w obrębie Europy ( "Priority" ) oraz "Economy", czyli tańsze, z dłuższym okresem dostarczenia. Znaczki pocztowe można kupić na każdej poczcie i we wszystkich kioskach. Opłaty za standardowe listy i karty pocztowe wynoszą - Priority do 20 g: 0,55 euro na terenie Europy; 1,25 euro do reszty świata, do 50 g: 1,10 euro na terenie Europy; 1,75 euro – reszta świata. Economy do 50 g: 1 euro na terenie Europy; 1,25 euro – reszta świata. W austriackich urzędach pocztowych honorowane są Euroczeki i czeki pocztowe z Polski. Skrzynki na listy w Austrii są koloru żółtego; czerwony pasek wskazuje, że skrzynka jest dodatkowo opróżniana również w niedzielę i święta.

Telekomunikacja

Sieć telefonii komórkowej GSM jest w Austrii bardzo dobrze rozwinięta dla częstotliwości 900MHz i 1800 MHz. Posługując się telefonem z aktywną funkcją roamingu bez problemu, automatycznie, następuje połączenie przez lokalnego operatora. Wielu operatorów umożliwia szybkie połączenie z Internetem za pomocą telefonu komórkowego przez UMTS (o ile w taką funkcję wyposażony jest aparat telefoniczny). Dostępne są również inne nowoczesne technologie, jak HSDPA (High Speed Download Packet Access) i EDGE (Enhanced Data Service for Global Evolution), zapewniające szybsze ściąganie danych. W Austrii od sierpnia 2000 r. – od chwili, gdy Mobilkom Austria uruchomił pierwszą w świecie sieć GPRS obejmującą swoim zasięgiem cały kraj – funkcjonuje szeroko rozbudowany serwis GPRS. Aby uniknąć wysokich opłat za roaming, możliwy jest zakup lokalnej karty sim. Oferowane są one przez wielu operatorów i można je nabyć w sklepach z telefonami, urzędach pocztowych, księgarniach, jak również w supermarketach. Wówczas cena za połączenie lokalne nie przekracza 10 centów za minutę. Dostęp do Internetu w Austrii - opłaty w kawiarenkach internetowych, które znajdują się we wszystkich większych austriackich miastach, są bardzo przystępne. Posługując się własnym laptopem, w wielu miejscach można skorzystać z darmowego bezprzewodowego dostępu do Internetu. Na lotnisku wiedeńskim oraz w licznych kawiarniach i pubach, można skorzystać z takiego prostego i bezpłatnego dostępu do sieci.

Woda pitna

Warto wiedzieć, że w całej Austrii woda z kranu jest zdatna do picia. Chyba, że umieszczony jest napis „kein Trinkwasser”, lub namalowano przekreśloną szklankę. Przy pierwszym kontakcie z rodowitym Austriakiem, który nalewa wodę z kranu do szklanki i pije z niej, można być bardzo zdziwionym. Austriaków dziwią pytania turystów, czy nie boją się zatrucia. W rejonach alpejskich - w kranach płynie woda źródlana. W Austrii woda stanowi dodatek do innych napojów ( na przykład do kawy ). Dlaczego do kawy podawana jest szklanka wody? Ponoć dla Austriaków mała czarna jest zbyt mocna. Woda ma "uspokoić" podniebienia Wiedeńczyków. Ceny wody mineralnej w Austrii - 1 litr wody to koszt około 0,25-0,50 euro, 1 litr soku owocowego kosztuje 0,50-1,40 euro, natomiast za litr coli zapłacimy 0,70-1,40 euro. W restauracji za sok, cola, woda mineralna zapłacimy około 1,50-1,80 euro.

Mieszkańcy i obyczaje

Austria jest niewielkim krajem, jednak od wieków słynie z wielu wspaniałych artystów. Najbardziej znani są austriaccy kompozytorzy: Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn, Franz Schubert, Anton Bruckner, Johann Strauss, Gustav Mahler, a także przedstawiciele Drugiej Szkoły Wiedeńskiej: Arnold Schoenberg, Anton Webern i Alban Berg. Zwyczaje mieszkańców w Austrii nie różnią się zbytnio od zachowań mieszkańców Europy. Jedyne co możemy zaobserwować, to to że większość Austriaków wita się w formalny sposób, poprzez uścisk dłoni i pozdrowienie "Gruss Gott" ( szczęść Boże ), lub "Gruss dich" ( bądź pozdrowiony ). Żegnając się, wymieniają ponowny uścisk dłoni i mówią "Auf Wiedersehen" ( do widzenia ). Starsi wiedeńscy mężczyźni mają w zwyczaju przy powitaniu całować kobietę w rękę, lub mówić "Kuss die Han" ( całuję rączki ). Do dobrego tonu należy otwieranie kobietom drzwi. Przed posiłkiem biesiadnicy wznoszą toast i życzą sobie "Guten Appetit" ( smacznego ). Formalne tytuły, które są w powszechnym użyciu to "Frau" ( dla kobiety ) i "Herr" ( dla mężczyzny ).

Kuchnia

Miejscowe produkty rolne, szlachetne trunki królewskich winiarzy oraz najlepsze potrawy kuchni domowej – to dodatki, które uprzyjemnią pobyt w Austrii. Na przestrzeni minionych lat, Austria stałą się krajem miłośników dobrego jedzenia. Ambitni rolnicy, winiarze i restauratorzy na nowo odkryli swoją własną tożsamość, doprowadzając swoje wyroby do perfekcji. Z produktów wytwarzanych przez rolników na obszarze między Jeziorem Neusiedler i Jeziorem Bodeńskim, w winnicach i na wysokogórskich pastwiskach powstają artykuły najwyższej jakości, które zaspokajają podniebienia smakoszy. Typowy austriacki posiłek składa się z zupy, dania mięsnego i deseru. Dania mięsne przyrządza się z wołowiny, wieprzowiny i cielęciny, a także z ryb, takich jak karp czy pstrąg. Do posiłków Austriacy chętnie piją piwo lub wino. Posiłek kończy filiżanka kawy lub po prostu kieliszek sznapsa. Popularne są przekąski między posiłkami, tzw. "Jause". Może to być tylko filiżanka kawy, a może też solidna kanapka z wędliną i chrzanem. Typowe dania mięsne to na przykład schweinebraten - pieczona wołowina z knedlami, tafelsplitz - gotowana wołowina z chrzanem, sosem i smażonymi ziemniakami. Wegetarianom powinien przypaść do gustu marillenknoedl, czyli knedle z morelami albo milchramstrudel - ciasto podawane z sosem waniliowym. Najciekawsze są jednak wyrafinowane potrawy rdzennej kuchni austriackiej. Salzburger nockerl to jedno z nich. Jest to suflet, przyrządzany z białek. Innym, niezwykle interesującym jest kaiserschmarn - to delikatne racuszki, z ubitych białek. Oczywiście, nie można tu nie wspomnieć o sznyclu wiedeńskim, panierowanym w tartej bułce kotlecie cielęcym albo wieprzowym. Tradycją austriacką jest przesiadywanie w kawiarniach i cukierniach. Jako że tradycja ta jest dosyć długa, menu kawiarni zdążyło się nieźle rozwinąć. W niektórych kawiarniach austriackich podaje się aż 32 gatunki kawy. Co zaś się tyczy wszelkiego rodzaju deserów, to nie trzeba chyba nikomu zachwalać takich potraw, jak apfelstrudel, czyli strucla jabłkowa z sosem waniliowym lub bitą śmietaną, albo różne rodzaje tortów i torcików z różnymi nadzieniami, masami i przybraniami.

Klimat

Austria leży w strefie klimatów umiarkowanych. Na klimat Austrii od zachodu wpływają masy powietrza oceanicznego, od wschodu kontynentalnego a od południa śródziemnomorskiego. Rzeźba terenu i wysokość nad poziom morza powodują silne zróżnicowanie klimatu. Góry w zasadniczy sposób wpływają na kontynentalny klimat panujący w Austrii. Zimy są mroźne, natomiast lata słoneczne i ciepłe. Częste ulewy i burze sprawiają, że lato to najwilgotniejsza pora roku w Austrii. W zimie występują obfite opady śniegu. Najcieplejszą , a zarazem najbardziej suchą częścią kraju są okolice Wiednia - niziny Burgenlandu. W styczniu średnia temperatura wynosi tam około -1 , natomiast w lipcu około 20 stopni. Średnie temperatury w górach są niższe, a ich szczytowe partie przez cały rok pokrywa śnieg.

Przepisy celne

Obywatele UE, a także wielu innych państw, potrzebują przy wjeździe do Austrii i podczas dalszej podróży po krajach UE – jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Wiza nie jest potrzebna obywatelom krajów sąsiadujących z Austrią, krajów członkowskich UE, jak również wielu innych państw. Cudzoziemiec zobowiązany jest zameldować się w ciągu trzech dni od daty przybycia na terytorium Austrii. Organem meldunkowym są urzędy dzielnicowe i gminne. Aby uzyskać zameldowanie, należy wypełnić formularz meldunkowy oraz okazać paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem z Austrii należy się wymeldować. Dla zwierząt domowych, takich jak psy i koty, w wieku powyżej 12 tygodni należy posiadać zaświadczenie o ważnych szczepieniach ( wścieklizna ) – w języku niemieckim, lub z uwierzytelnionym tłumaczeniem. Szczepienie musi mieć miejsce co najmniej 30 dni, ale nie wcześniej niż jeden rok, przed momentem przekroczenia granicy. Każde zwierzę musi być oznakowane wyraźnym tatuażem lub mikrochipem. Dla psów, kotów i fretek, które zabierane są w podróż w obrębie krajów członkowskich UE wymagany jest ważny paszport zwierzęcia domowego (pet pass). Dla każdego zwierzęcia wymagane jest zaświadczenie wydane przez upoważnionego lekarza weterynarii, potwierdzające jego wymagane szczepienia.