Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Marina Palace - Tunezja / Hammamet / Hammamet Sol Club Selima - Tunezja / Port El Kantaoui / Port El Kantaoui Arabia Beach Resort - Egipt / Hurghada / Hurgada Vigo - Bułgaria / Riwiera Bułgarska / Nessebar Illysion - Grecja / Rodos / Pefkos Diana Palace - Grecja / Wyspa Zakynthos / Argassi Loyal - Turcja / Riwiera Turecka / Side Mykonos Grand Resort - Grecja / Wyspa Mykonos / Agios Ioannis Anavadia - Grecja / Rodos / Kolymbia Iberotel Sarigerme - Turcja / Wybrzeże Likijskie / Sarigerme Mahberi - Turcja / Riwiera Turecka / Konakli Vincci Eden Star - Tunezja / Wyspa Djerba / Zarzis

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Flaga:
Stolica:Abu Zabi
Język:arabski
Waluta:dirham (AED)
Ustrój polityczny:federacja emiratów
Powierzchnia całkowita:83 600 km²
Ludność:4 621 000
Strefa czasowa:UTC +4
Napięcie:sieć 220V
Kod telefoniczny:+971
Zjednoczone Emiraty Arabskie - najpopularniejsze regiony i miasta

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie ze stolicą w Abu Dhabi oraz słynnym na całym Świecie miastem Dubai, to niewielki kraj na Środkowym Wschodzie. Składa się z siedmiu Emiratów: dwa najbardziej znane to Abu Dhabi i Dubai. Pozostałe to: Sharjah, Ras al Khaimah, Fujairah, Umm al Quwain oraz Ajman - jedyny Emirat bez ropy i gazu. Emiraty zamieszkałe są w wiekszości przez Hindusów i Pakistanczyków oraz inne nacje, głównie pochodzące z Azji. Około 20% ludności to lokalna ludność - Arabowie. 80% ludności to ekspatriaci, wiekszość z nich przyjeżdża do Emiratów do pracy. Oficjalnym językiem Emiratów Arabskich jest arabski, ale język angielski jest powszechnie znany i używany w Emiratach. Hindi, Urdu i Perski z racji dużej ilości ekspatriatów z Azji są również w powszechnym użytku. Miasta, w szczególności Dubaj są nowoczesne, posiadają wspaniałą infrastrukturą, zwracającą uwagę, nowoczesną architekturę. Nadal istnieja niewielkie skupiska slumsów, zajmowane głównie przez "Baluczi" - mieszkańców bez narodowości. Zjednoczone Emiraty Arabskie to fascynujące pustynie, piaszczyste plaże, malownicze góry i gorący klimat przyciągające tutaj turystów z całego świata. W luksusowych hotelach położonych nad samym morzem czekają na turystów liczne atrakcje – ośrodki odnowy biologicznej, baseny ze słodką wodą, dyskoteki i eleganckie restauracje. Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu sportowego, szkół nurkowania i brać udział w wielu interesujących wycieczkach po pustyni. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nikt z pewnością nie będzie się nudzić!

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień232427303436383937333126
temperatura w nocy151618212527303027241917
temperatura wody232124262728293126272727

Opieka medyczna

Przy wjeździe do Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie są potrzebne żadne specjalne szczepienia. Planujac spędzenie dłuższego czasu w górach, warto zasięgnąć porady lekarza w celu ochrony przed malarią. W tych regionach występuje malaria, którą roznoszą moskity. Ze względu na wysokie temperatury powietrza i duże nasłonecznienie, warto korzystać z kremów ochraniających przed wpływem promieni słonecznych. Ważne jest także posiadanie przy sobie butelki z wodą, by w ten sposób uniknąć odwodnienia organizmu. Klimatyzacja stanowi najwyższe ryzyko dla zdrowia. Często bywa nastawiona na bardzo niską temperaturę, co w połączeniu z upałem może skończyć się przeziębieniem organizmu. Potrzebując pomocy lekarskiej w Dubaiu możemy się zgłosić miedzy innymi do takich szpitali jak: Cedars - Jebel Ali International Hospital telefon 8814000 (pogotowie), Al Maktoum Szpital telefon 04-228 45 84, Al Wasl Szpital telefon 04-324 11 11, Klinika Al Zahra telefon 331 50 00. W Emiratach istnieją liczne gabinety lekarskie i kliniki prywatne. Ceny leczenia kształtują się następująco: standardowa wizyta u lekarza ogólnego wynosi około 100$, natomiast u specjalisty na przykład u stomatologa 80$-150$. Wiekszość hoteli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oferuje swoim gosciom dostęp do opieki lekarskiej. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane, o ile nie są reasekurowane w towarzystwach ubezpieczeniowych działających na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w wiekszości towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. W podróż najlepiej jest zabrać ze sobą podręczną apteczkę, w której znajdą się leki pierwszej pomocy. Nie powinno w niej zabraknąć tabletek przeciwbólowych, tabletek na niestrawność, środki opatrunkowe itp.

Pieniądze

Walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham (AED lub DHS). Jego kurs w stosunku do dolara amerykańskiego został ustalony na poziomie 3.67 od wielu lat na tym samym poziomie w celu zapewnienia stabilności waluty. Jednakże dolary amerykańskie są powszechnie akceptowane w hotelach, sklepach, restauracjach i przez taksówkarzy, jak również wiele innych walut. W większości hoteli, sklepów i lepszych restauracjach, można płacić kartą typu Visa i Eurocard Mastercard, American Express. Niektóre mniejsze sklepy mogą za wykorzystanie karty pobierać nielegalnie prowizję 2-5 %. Będąc w Zjednoczonych Emiratach Arabskich warto mieć przy sobie trochę gotówki, bo często pomoże to w zakupach. Dużo jest tutaj luksusowych towarów, których cena jest dużo niższa od europejskiej. Zaleca się mieć drobne, ponieważ nie każdy handlarz będzie mógł nam wydać resztę i rozmienić duży banknot. Jak wiadomo Dubaj jest znany na całym świecie jako najtańsze i najlepsze miejsce na zakupy. Mogą to być mega centra handlowe z najlepszymi butikami świata i sklepami designerów, ale prawdziwa frajdą jest odkrywanie marketów i hurtowni, które są rajem dla zakupowiczów. Bycie w centrum światowego handlu oznacza dostęp do najlepszych produktów po niewiarygodnie niskiej cenie, tylko 5% podatku importowego czyni wszystkie produkty bardzo tanimi. Oprócz miejscowej waluty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich warto mieć przy sobie euro i dolary, które można bez problemu wymienić w każdym prywatnym punkcie, których jest wiele w centrach miast. Wymiany można dokonać także w hotelach, ale z gorszym przelicznikiem. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zwyczajem jest pozostawianie napiwków, gdy jesteśmy zadowoleni z dobrej obsługi. W luksusowych restauracjach jest to 10-15% bezpośrednio doliczanych do rachunku, gdzie indziej ta część na rachunku się nie pojawi i należy się liczyć z większym wydatkiem.

Komunikacja

Zdecydowanie najprzyjemniejszą formą podróżowania po Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest auto. Wypożyczalnie samochodów znajdują się dosłownie na każdym kroku i ze zdobyciem odpowiedniego pojazdu nie będzie najmniejszych problemów. Do wypożyczenie niezbędne będzie międzynarodowe prawo jazdy, paszport i międzynarodowa karta płatnicza – w przypadku konieczności zapłacenia mandatu. Jeżeli nie bedziemy mieli przy sobie karty płatniczej, to wówczas istnieje potrzeba wpłacenia depozytu. Wyciąg z policyjnych kartotek przychodzi w tym kraju często po kilku miesiącach, więc na zwrot pozostałej kwoty zaliczki często trzeba będzie czekać bardzo długo. Na drogach kierowcy zachowują się prawidłowo, więc należy zwracać większa uwagę na przestrzeganie przepisów niż to bywa w Europie. Pomiędzy poszczególnymi Emiratami nie funkcjonuje regularny transport autobusowy. Z miasta do miasta można dojechać w większości przypadków jedynie w granicach Emiratu. W mniejszych Emiratach spotkać można minibusy na 14 pasażerów. Najczęściej w miastach i poza nimi korzysta się z taksówek.

Poczta

Poczta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich działa dosyć skutecznie. List z Dubaju do Warszawy, lub z Warszawy do Dubaju potrzebuje średnio 10 dni na dotarcie na miejsce. Natomiast list polecony z Dubaju do Warszawy przesyłany jest w ciagu 4 dni, list polecony z Warszawy do Dubaju 1 miesiąc. W Emiratach stosuje się system skrzynek pocztowych tak zwany P.O.Box, które nie są związane z fizycznym miejscem zamieszkania danego adresata, tak więc przy wysyłaniu z Polski przesyłek kurierskich, warto opisać fizyczne miejsce, gdzie przesyłka ma zostać dostarczona i koniecznie podać numer telefonu, lub faxu adresata. W Zjednoczonych Emiratach skrzynkę pocztową może założyć sobie każda osoba mająca wizę rezydenta, pełnoletnia. Formalności można dokonać na poczcie lub częściowo przez internet. Po założeniu, skrzynkę można sprawdzać samemu, lub zamówić sobie usługę donoszenia poczty przez posłańca, co kosztuje około 8 dh od przesyłki. Częste też jest używanie skrzynek firmowych do korespondencji prywatnej. Wynajęcie skrzynki kosztuje około 100 dh rocznie dla osoby fizycznej.

Telekomunikacja

Telefonia stacjonarna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest doskonale rozwinięta. Linia telefoniczna może być wykorzystywana do podłączenia do internetu. Ze stacjonarnej lini telefonicznej można wykonywać również rozmowy przy użyciu tak zwanych prepaid cards, czyli kart używanych normalnie do "doładowywania" telefonów komórkowych, co jest bardzo korzystne przy wykonywaniu rozmów między emiratami, czy międzynarodowych korzystając z czyjegoś telefonu stacjonarnego ( za takie rozmowy płaci własciciel karty a nie telefonu stacjonarnego ). W Emiratach bardzo popularne są telefony komórkowe. Głównie ze względu na niską cene oferowanych usług jak i jakość oraz ich różnorodność. W celu nabycia karty SIM z numerem emirackim, działajacej na zasadzie naszego POP-a należy udać się do biura obsługi klienta Etisalatu, lub do dobrego sklepu z telefonami komórkowymi, a cała formalność będzie trwała nie dłużej niż 5 minut. Będzie również potrzebna kopia paszportu i kopia aktualnej wizy. Koszt SIM to ok 190 AED, czasami w promocji można nabyć taniej. Serwis Prepaid nazywa się al Wasel, i jest dostępny praktycznie dla wszystkich legalnie przebywających w Emiratach. Natomiast telefon na rachunek mogą uzyskać osoby z wizami rezydenta, z odpowiednimi zarobkami. Ceny za połączenia w obu przypadkach są takie same. Internet w Dubaju i Emiratach jest szeroko rozpowszechniony. Ponad 18 % mieszkańców ma stały dostęp do internetu, natomiast dla tych ktorzy nie mają własnego komputera udostępne są setki kafejek internetowych bogato wyposażonych, generalnie z szybkim internetem. Cena wacha sie od 2-5 dh za godzinę w normalnych kafejkach i sięga 10-20 w bardziej ekskluzywnych. W Emiratach bardzo łatwo o tymczasowy dostęp do internetu za pomocą podłaczonego do sieci własnego laptopa. Żeby taki dostęp uzyskać, należy mieć dostęp do stacjonarnej linii telefonicznej i kupić zwykłą kartę prepaid telefoniczną. W okienku Dial-up tam gdzie zwykle wpisuje się numer operatora, wpisujemy 120 i numer karty zdrapki i już można się łączyć z internetem ( okienka użytkownik i hasło zostawiamy puste ).

Woda pitna

Woda w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z wodociągów miejskich pochodzi w całości z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Jeden z 10 największych na świecie zakładów odsalania wody morskiej w technologii osmozy odwróconej działa w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ponieważ instalacja ta przetwarza słoną wodę pochodzącą z Morza Arabskiego na wodę pitną. Przy wykorzystaniu systemu osmozy odwróconej, woda morska jest tłoczona w chemicznym i filtracyjnym procesie wstępnego oczyszczania, w którym następuje usuwanie dużych cząstek, a następnie przechodzi przez membrany zatrzymujące ponad 99 procent soli. Wykorzystywane wysokociśnieniowe pompy wspomagające wytwarzają ciśnienie potrzebne do przepuszczania wody przez membrany osmozy odwróconej, zatrzymujące sól i dające w efekcie słodką wodę. Turystom jednak zalecane jest spożywanie wody po przegotowaniu, bądź wody mineralnej. Z powodu wielkich upałów panujacych w Emiratach i silnego nasłonecznienia należy się chronić przed bezpośrednim, długim przebywaniem na słońcu. Pamiętajmy o spożywaniu odpowiedniej, zwiększonej ilości płynów, aby uniknąć niebezpiecznego odwodnienia.

Mieszkańcy i obyczaje

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich 88% ludności stanowią Arabowie. 95 % wszystkich mieszkańców wyznaje islam. W Emiratach oprócz języka arabskiego używany jest też angielski i perski. Czytać i pisać nie umie 27% ludności. Zjednoczone Emiraty Arabskie są krajem muzułmańskim, w którym źródłem prawa jest szariat, religijne prawo muzułmańskie. Zakazuje ono utrzymywania związków pozamałżeńskich i karze je surowo. Co ważne dotyczy to również osób niebędących wyznawcami islamu. Za posiadanie, zażywanie oraz handel narkotykami grozi wieloletnie więzienie, lub kara śmierci. Zabroniony jest przewóz alkoholu w każdej postaci i ilości bez tak zwanej licencji alkoholowej. W miejscach publicznych obowiązuje zakaz spożywania alkoholu pod każdą postacią oraz przebywania w stanie nietrzeźwym. Grozi za to grzywna, lub kara aresztu. Karane jest także uczestnictwo w awanturach w miejscach publicznych oraz rzucanie śmieci na ulicy. W okresie ramadanu zabronione jest jedzenie i picie napojów w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. W Dubaju poza ogólnie przyjetymi normami zachowania sie, kultury i ubioru, nie obowiazuja żadne szczególne regulacje. Tak wiec przybysze moga ubierać sie dowolnie. Dozwolone jest również noszenie "narodowych" strojów arabskich ( diszdasza, abaja ) przez przyjezdnych. Kobiety w Dubaju maja dodatkowe prawa. W urzędach i w bankach mają możliwość korzystania z dodatkowych okienek specjalnie dla kobiet. W środkach komunikacji miejskiej mogą korzystać ze specjalnych miejsc siedzących. W parkach publicznych oraz podczas różnych imprez organizowanych przez miasto sa tak zwane "women day", czyli dni tylko dla kobiet. W te dni wstep do parku, czy na imprezy mają wyłącznie kobiety i dzieci. Warto sprawdzić przed wybraniem się w dane miejsce celem unikniecia rozczarowania. Niejednokrotnie w czasie imprez, takich jak na przykład Dubai Shopping Festival organizowane sa również "Family Day", czyli dni rodzinne, kiedy wstęp na imprezy mają tylko i wyłacznie rodziny. Kobietom arabskim nie wolno robić zdjęć bez ich zgody oraz zgody ich męża, lub innego mężczyzny towarzyszącego kobiecie.

Kuchnia

Posiłki podawane w restauracjach Zjednoczonych Emiratów Arabskich są bardzo smaczne i przygotowywane w należytej staranności. Ceny nie są wygórowane, porównać je można z cenami w naszych restauracjach. W Emiratach na ulicach znajdują się automaty z chłodzonymi napojami bezalkoholowymi. Obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Jedzenie w krajach arabskich to nie tylko potrzeba ale cały rytuał, celebrowany zwłaszcza kiedy przyjmuje się gości. W restauracjach bez trudu można zamówić europejskie jedzenie, ale naprawdę warto spróbować arabskich specjałów. Do tradycyjnych dań kuchni arabskiej należą: przystawki mazzeh, w postaci sałatki, pasty z mięsa lub, warzyw, z których bez trudu można skomponować cały obiad. Jeśli chcemy skosztować miejscowych specjałów, sięgnijmy po kofte ( grilowane kiełbaski z mielonego mięsa ), kebab ( kawałki jagnięcego pociętego w paseczki mięsa z różnymi dodatkami ), lub mahshi, czyli warzywa nadziewane ryżem i mięsem. Narodową potrawą Emiratów Arabskich jest mansaf - jagnię pieczone z aromatycznymi ziołami, podawane z ryżem, migdałami, nasionami sosny i orzechami. Desery i słodycze arabskie są rzeczywiście bardzo słodkie, oparte głównie na miodzie i syropie oraz orzechach na przykład baklawa - ciasto z orzechami i miodem, lub mushabak - ciasto oblane syropem. Po kawie gospodarze zazwyczaj proponują herbatę w małych szklaneczkach. Dolewają ją także bez końca. Herbata jest bardzo słodka, chyba że poprosi się o półsłodką wassat sukar, lub bez cukru bidoon sukar. Picie kawy i herbaty to w Jordanii rytuał. To symbol gościnności i poważania. Jeśli gospodarz zaproponuje nam kawę do picia, nie powinno się odmawiać. Dolewają jej tak dużo, aż nie zakryje się ręką filiżanki. Etykieta przewiduje wypicie co najmniej trzech filiżanek (na szczęście są maleńkie). Kawa jest zwykle gorzka i bardzo mocna.

Klimat

Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą na Półwyspie Arabskim, nad zatokami Perską i Omańską. Są krajem nizinnym. Jedyne pasmo górskie Al-Hadżar wznosi się na wschodzie. Najwyższy szczyt osiąga 1527 m n.p.m. Pustynia zajmuje 97% powierzchni. Brak stałych rzek. Roślinność – pustynna. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich panuje klimat zróżnicowany, który objawia się bardzo gorącym latem, ze średnimi temperaturami przekraczającymi 45 stopni i bardzo wysoką wilgotnością powietrza dochodzącą do 95 % w okresie od lipca do września. Największa wilgotność występuje na wybrzeżu. Na południu kraju klimat jest typowo pustynny. Zimy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trwają od grudnia do lutego, są łagodne, z temperaturami w granicach od 17 do 20 stopni. Roczna suma opadów jest bardzo niska. Deszcze w Emiratach padają głównie w okresie zimowym i wówczas średnia suma opadów wynosi około 20 mm. Najlepszą porą na wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest okres od listopada do kwietnia.

Przepisy celne

Obywatele Polski niezależnie od celu przyjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podlegają obowiązkowi wizowemu. Zgodnie z zasadą sponsorowania wiz obowiązującą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wizy udzielane są wyłącznie osobom, dla których uprawniony podmiot miejscowy uzyska promesę w urzędzie imigracyjnym. Tym podmiotem może być osoba fizyczna – obywatel Zjednoczonych Emiratów Arabskich, lub cudzoziemiec przebywający w Emiratach na podstawie wizy pobytowej z prawem do pracy. Sponsorem może być także instytucja: hotel, biuro podróży, przedstawicielstwo linii lotniczych ( dotyczy to wiz krótkoterminowych, turystycznych ). Nie można otrzymać wizy na granicy bez uprzedniego uzyskania promesy wizy w trybie przewidzianym dla każdej kategorii udzielanych wiz. Nie stosuje się wymogu posiadania przez obywateli RP wiz tranzytowych w przypadku pozostawania w strefie tranzytowej lotniska. W Zjednoczonych Emiratach cudzoziemcy nie otrzymują zgody na pobyt stały. Szczegółowe informacje o możliwości uzyskania przez obywateli Polski wiz wjazdowych do Emiratów można uzyskać w Ambasadzie ZEA w Berlinie: Hiroshimastrasse 18–20, D10785 Berlin, tel. ( 0049 30 ) 51 65 16, faks ( 0049 30 ) 51 65 19 00. Paszport ubiegającego się o wizę powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Do Emiratów nie można wwozić: materiałów godzących w obyczajowość muzułmańską, narkotyków i środków odurzających, leków psychotropowych ( w razie konieczności zażywania tego typu lekarstw należy mieć indywidualne recepty ). Należy uzyskać zezwolenie na przywóz alkoholu ( dozwolony tylko dla osób powyżej 18 roku życia: 2 l alkoholu powyżej 22%, 2 l wina ), lecz wymóg ten nie zawsze jest ściśle egzekwowany przy wjeździe do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.