Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Kantaoui Holidays - Tunezja / Port El Kantaoui / Port El Kantaoui Pelican Bay - Grecja / Wyspa Mykonos / Platis Yialos Aqua Aquamarina - Hiszpania / Costa Brava / Santa Susana Justiniano Club Alanya - Turcja / Riwiera Turecka / Alanya Kaya Belek - Turcja / Riwiera Turecka / Belek Bahar - Turcja / Wybrzeże Likijskie / Fethiye Melia El Mouradi Mahdia - Tunezja / Mahdia / Mahdia Omar Khayam - Tunezja / Hammamet / Hammamet Fodele Beach - Grecja / Kreta / Agia Marina Club El Bousten - Tunezja / Hammamet / Hammamet Zorbas Beach Hotel - Grecja / Wyspa Kos / Tigaki Olhuveli Beach & Spa Resort - Malediwy / Wyspa Male / Male

Węgry

Flaga:
Stolica:Budapeszt
Język:węgierski
Waluta:forint (HUF)
Ustrój polityczny:republika
Powierzchnia całkowita:93 030 km²
Ludność:9 931 000
Strefa czasowa:UTC +1 - zima, +2 - lato
Napięcie:sieć 230 V
Kod telefoniczny:+36
Węgry - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Budapeszt: Budapeszt
Hajdú-Bihar: Debreczyn Hajdúszoboszló
Heves: Eger
Matyó: Bogacs Mezőkövesd
Nizina Panońska: Balaton Balatonmariafurdo
Zala: Hévíz Zalakaros

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Węgrzech

Ten niewielki kraj położony jest w sercu Europy Środkowej, w Niecce Karpackiej. Budapeszt to jedna z najpiękniejszych stolic Europy, położona w środkowej części Węgier na obu brzegach Dunaju. Miasto składa się z dwóch części: Budy i Pesztu. Oba miejsca łączy 6 mostów drogowych i 2 kolejowe. Swój wielki urok Budapeszt zawdzięcza przede wszystkim znakomicie zachowanym pamiątkom przeszłości. Atrakcją są tutaj również liczne tereny zielone i wypoczynkowe z całym kompleksem rekreacyjnym – basenami, alpinarium i obiektami rozrywkowymi. Najpiękniejszym parkiem miasta jest niewątpliwie wyspa św. Małgorzaty, światowej sławy uzdrowisko a także centrum sportowe. Tutejsze ciepłe źródła zasilają odkryte baseny i eleganckie hotele zdrojowe. Buda – starsza część Budapesztu, leży na prawym, wysokim brzegu Dunaju. Jest w znacznej części zalesiona i górzysta. Przez długie wieki była niezależnym, samodzielnym miastem, przez pewien czas także stolicą całych Węgier. W tej części miasta znajdują się między innymi takie obiekty jak Zamek Królewski z Górą Zamkową oraz Góra Gellerta z Cytadelą. Peszt odznacza się promienistym układem ulic. Mieszczą się tutaj głównie osiedla mieszkalne, urzędy, banki, teatry i kina. Ta część miasta uważana jest przez Węgrów za bardziej ruchliwą i weselszą. Węgry znane są z unikatowych na świecie leczniczych wód termalnych. Najsłynniejsze węgierskie kąpieliska to Gellért – symbol Budapesztu, Łaźnia Rudas, zbudowana przez paszę tureckiego Mustafę Sokollu oraz Balf, położone u stóp Alp, na brzegu jeziora Fertő, w bezpośrednim jego sąsiedztwie znajduje się jedno z najładniejszych miast Węgier, Sopron z pałacem Eszterházych zwanym węgierskim Wersalem, a także słynna kopalnia kamieni Fertőrákos. Najbardziej znanym i największym zaś kąpieliskiem Węgier jest Hévíz. Miasto położone jest w obszernej kotlinie, 6 km od Kesztehely, w północno-zachodnim rogu Balatonu. Jedyne na świecie termiczne jezioro o głębokości 12 metrów zajmuje powierzchnię 4,7 hektarów. Temperatura wody na Węgrzech latem wynosi 33-34 stopnie, przy najsroższej zimie nie spada poniżej 26 stopni. Wydajność źródła jest tak duża, że w ciągu 28-30 godzin następuje całkowita wymiana wody jeziora. Hévíz jest miejscem lubianym zarówno latem jak i zimą. Bliskość Keszthely i Balatonu daje wiele możliwości kulturalnych i sportowych. Węgry odwiedza ponad 30 mln turystów rocznie. Duża i nowoczesna baza hotelowa, znane kąpieliska nad Balatonem i liczne miejscowości wypoczynkowe sprawiają, że wakacje na Węgrzech na pewno będą niezapomniane.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień14101621242627221683
temperatura w nocy-4-226111415141172-2
temperatura wody------------

Opieka medyczna

Przy wjeździe na Węgry nie są wymagane szczepienia ochronne. Możemy natomiast wykupić leki na receptę wypisaną w ojczystym kraju, jeśli tylko lek taki znajduje się w sprzedaży i jest dopuszczony na rynek węgierski. Niektóre leki można również kupować bez recepty - o szczegóły trzeba pytać w miejscowych aptekach. Za pomoc lekarską na Węgrzech trzeba płacić. Koszty pokrywa się z ubezpieczenia zawartego przez turystę jeszcze przed wyjazdem w swoim ojczystym kraju, a jeśli podróżny takiej polisy nie wykupił, koszty leczenia będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Niektóre węgierskie szpitale akceptują płatnośi kartą kredytową. Pierwsza pomoc oraz pomoc lekarska na Węgrzech udzielana jest cudzoziemcom bezpłatnie tylko wtedy, gdy jej nieudzielenie może spowodować śmierć. Na bezpłatne leczenie możemy również liczyć, gdy objawy choroby wystąpiły bardzo nagle, lub zostały spowodowane wypadkiem. Niezależnie od powyższego wszystkim osobom wyjeżdżającym na Węgry zaleca się wykupienie specjalnej polisy pokrywającej koszty leczenia zagranicą.

Pieniądze

Węgierską walutą jest 1 forint (Ft) = 100 fillerów. W obiegu występują monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 Ft oraz banknoty: 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000 Ft. Walutę można wymieniać jedynie w oficjalnych punktach wymiany, zaś dokument potwierdzających zawarcie transakcji zaleca się zachować do chwili opuszczenia kraju. Jeśli zdecydujemy się wymienić pieniądze w innym niż oficjalny kantorze, może to zrobić na własną odpowiedzialność ( ryzyko otrzymania fałszywych banknotów jest stosunkowo duże ). Punkty wymiany walut w większości przypadków przyjmują również czeki podróżne ( wystawione na walutę wymienialną notowaną przez Węgierski Bank Narodowy ) oraz Euroczeki i czeki bankowe wystawione w walutach wymienialnych. Można je wymieniać jedynie osobiście i po uprzednim okazaniu dokumentu potwierdzającego status "turysty". W wyznaczonych oddziałach Postabanku ( Banku Pocztowego ) można dokonywać wymiany czeków pocztowych. Banki na Węgrzech są czynne w godzinach od 8 do 16, jednak w śródmieściu i w głównych punktach miasta działają prywatne kantory czynne do wieczora. Jeśli zmuszeni jesteśmy dokonać natychmiastowej wymiany, możemy to zrobić w recepcjach hotelowych - tam punkty wymiany walut czynne są całą dobę. Całą dobę działają również bankomaty, akceptujące wszystkie najczęściej używane karty kredytowe.

Komunikacja

Po Węgrzech najwygodniej podróżuje się pociągami. W komunikacji kolejowej Węgier oprócz pociągów osobowych i pospiesznych kursuje 29 pociągów InterCity, które łączą stolicę z największymi miastami w kraju. Zatrzymują się tylko na stacji docelowej i w ciągu godziny - trzech dojeżdża się nimi do takich miast jak Debreczyn, Miszkolc, Nyiregyhaza, Segedyn, Pecs. W sezonie letnim z Dworca Południowego ( Déli Pályaudvar ) niemal co godzinę odchodzą pociągi nad Balaton. Węgierskie koleje stosują szeroki zakres zniżek i ulgowych abonamentów. Podróżni poniżej 26 lat i powyżej 60 lat ( na podstawie legitymacji ) płacą o 30 procent mniej. Honorowane są abonamenty turystyczne dla obcokrajowców na 7 lub 10 dni, upoważniające do nieograniczonej liczby przejazdów oraz abonamenty "grupa euro mini" ( maksymalnie 4 osoby dorosłe oraz jedna poniżej 16 lat ). Przy podróży tam i z powrotem na tej samej trasie otrzymuje się 50 procent zniżki. Dzieci do lat 4 podróżują koleją na Węgrzech za darmo, do lat 14 - płacą połowę ceny biletu. Autobusy, tramwaje i trolejbusy kursują codziennie w godzinach od 4.30 do 23.00. Metro na Węgrzech kursuje w godzinach 4.30-23.30, w dni powszednie co 3-6 minut, w weekendy co 5-8 minut, rano do godziny 6.30. Możemy również poruszać się za pomocą taksówek.

Poczta

Poczta Węgierska (Magyar Posta) - jej placówki można bez trudu znaleźć w kazdym mieście, jak i każdej większej wiosce w kraju. Znaczki (bélyeg) i karty telefoniczne (telefonkártya) sprzedawane są nie tylko w urz ędach pocztowych, ale również w trafikach z tytoniem i prasą. Węgierskie urzędy pocztowe pracują zwykle od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 ( na wsiach nieco krócej bo do 17.00 ). Urzędy przy dworcu Zachodnim (Nyugati) i Wschodnim (Keleti) czynne są codziennie od 7.00 do 21.00. Znaczek na pocztówkę normalnych rozmiarów do Europy kosztuje 120 Ft ( priorytet 140 Ft ), poza Europę odpowiednio 140 i 160 Ft. Faks na Węgrzech można wysłać tylko z głównych urzędów w większych miastach, czasem również z centrów konferencyjnych w luksusowych hotelach. Na Węgrzech działa kilka firm kurierskich, miedzy innymi DHL, UPS, EMS, których usługi dostępne są w urzędach w większych miejscowościach.

Telekomunikacja

Na Węgrzech system telefonii komórkowej obsługuje trzech głównych operatorów: Pannon GSM, Westel 900 GSM i Vodafone 1800 GSM. Wszyscy współpracują z Telekomunikacją Polską. Na Węgrzech znajdują się liczne automaty telefoniczne na karty ( dostepne są nastepujące karty 500/800/1500/3000 Ft ) i znikające powoli automaty na monety ( pénzes telefon ). Coraz częściej pojawiają się na Węgrzech budki z napisem Visszahívható, do których można dzwonić na podany wewnątrz numer. Kolejną nowością są karty zdrapki ( nemzetközi hívókártya ) na tanie rozmowy internetowe. Centralę międzymiastową wywołuje się przez wybranie numeru 06, po którym następuje sygnał. Później trzeba wybrać dwucyfrowy numer kierunkowy miasta ( do Budapesztu wyjątkowo 1 ) i bezpośrednio po nim numer abonenta. Centralę międzynarodową wywołuje się przez 00 i dalej bezpośrednio numer kierunkowy państwa, miasta i abonenta. Dzwoniąc z budki lub telefonu stacjonarnego na węgierski numer komórkowy (mobil), należy najpierw wybrać 06, a następnie numer abonenta ( węgierskie sieci komórkowe rozpoczynają się od numerów 209, 309, 609 ).

Woda pitna

Woda z kranu na Wegrzech nadaje się do picia, ale jednak w celu unikniecia kłopotów żołądkowych zaleca się jednak do picia uzywać wody mineralnej butelkowanej. Węgry, z przeszło tysiącem źródeł cieplicowych, należą do najzasobniejszych w wody termalne krajów Europy. Na Węgrzech jest bardzo duża różnorodność term: naturalne jezioro termalne w Hévíz, Kąpielisko Jaskiniowe w Miszkolcu, Zamkowe w Gyuli i potureckie łaźnie Budapesztu. Naturalne czynniki lecznicze, korzystne właściwości bioklimatyczne i nieprzeciętne walory krajobrazowe to warunek przydatności środowiska przyrodniczego do celów leczniczych i profilaktycznych. Znaczenie dla lecznictwa uzdrowiskowego mają również wody mineralne ( naturalna woda pitna wzbogacona w znacznym stopniu solami mineralnymi w postaci jonów ). Dzielą się one na 6 grup: szczawy, wody siarczkowe, solanki, wody mineralne słabo zmineralizowane ( kationy sodu, wapnia, magnezu oraz aniony chloru, wodorowęglanu, siarczanu ), wody radoczynne, wody cieplicze ( o temperaturze powyżej 20 stopni ). Ale Węgry to nie tylko woda, ale także wino. Najbardziej znane na świecie wino węgierskie to stołowy i deserowy Tokaj. Do 136 litrów moszczu oddaje się 2 do 6 kadzi zasuszonych, rozgniecionych ręcznie winogron i pozostawia do powolnej fermentacji. Efektem tego są wina o ognistym charakterze, charakterystycznej słodyczy i delikatnej kwasowości. Tokaj Samorodni to wino z późnego winobrania, mocne o gorzkawym smaku. Oprócz Tokaju znane są wina białe Badacsony, Reling oraz czerwone Egri Bikacer i Egri Burgundi. W rejonie Tokajhegyalija produkowane są od wieków wina gronowe białe jakościowe, półsłodkie, które po słonecznej jesieni dziedziczą charakterystyczny aromat. EGRI BIKAVER – wino węgierskie produkowane przez znaną winiarnię w mieście Eger. Wino jest wynikiem dojrzewania różnych czerwonych win, lecz głównym składnikiem jest czerwone zbierane z winnic z okolicach Eger. Jest najciekawszym czerwonym winem węgierskim, bardzo popularnym na rynku polskim. Wyjątkowe wino do potraw z dziczyzny, czerwonego wołowego mięsa, gulaszu, pieczeni. PINOT GRIGIO – białe, półwytrawne wino gronowe importowane z Węgier. Dla swojego prawidłowego rozwoju szczep Pinot Grigo potrzebuje szczególnie sprzyjającego klimatu i gleby. Powulkaniczne, bogate w minerały podłoże w połączeniu z łagodnym, lekko chłodnym klimatem stanowią dla winorośli Pinot Grigio idealne warunki, w efekcie, którym powstaje to oryginalne, pełne świeżości i owocowego aromatu wino gronowe. Pinot Grigio jest doskonałym dodatkiem do białego mięsa, drobiu i ryb.

Mieszkańcy i obyczaje

Węgry – kraj Bartóka i Kodálya – to potęga muzyczna. I to nie tylko w muzyce poważnej gdyż, kto nie znałby takich operetek, jak "Księżniczka Czardasza" lub "Wesoła Wdówka"? Nieodłącznym elementem nastrojowej kolacji jest muzyka cygańska lub program folklorystyczny z pełnymi werwy tańcami węgierskimi. Do odbywającego się w marcu i trwającego dwa tygodnie Budapeszteńskiego Festiwalu Wiosennego przyłącza się 11 innych miast. Wymienić należy też majowy Festiwal Balatonu bądź sierpniowy Festiwal Opery i Baletu w Budapeszcie, Uroczyste Spektakle Amfiteatralne w Segedynie, Artystyczne Dni Zemplény w Sárospatak oraz obejmujący wiele miast Letni Festiwal Żydowski. W wielu kościołach oraz pałacach systematycznie organizowane są koncerty. Zawsze dobrą okazją do rozrywki jest pożegnanie zimy, powitanie wiosny, latem dożynki lub jesienne winobranie, jednak najwięcej tradycji związanych jest ze świętami - Wielkanocą, Zielonymi Świątkami, Bożym Narodzeniem. Przy tych właśnie okazjach do dziś dnia zobaczyć można poubieranych w stroje ludowe mieszkańców wsi, starannie dbających o swoje dziedzictwo. Znacznie różnią się od siebie motywy i kolorystyka poszczególnych regionów kraju. Najbardziej znanymi są prawdopodobnie motywy z Kalocsa, które zobaczyć można nie tylko na strojach, ale i na ścianach domów mieszkalnych pomalowanych wprawnymi rękoma kobiet. Równie barwna jest sztuka ludowa „matyó”, której przejrzysty obraz ukazuje muzeum w Mezőkövesd. Najpiękniejsze przykłady budownictwa ludowego eksponowane są w skansenach i muzeach na wolnym powietrzu, które znajdują się w licznych miejscach kraju. Według opinii obcokrajowców Węgrzy są pomysłowi, zdolni, weseli, romantyczni, a przede wszystkim serdeczni.

Kuchnia

Kuchnia węgierska kojarzy nam się przede wszystkim z dużą ilością ostrej papryki, gulaszem i zupą rybną. Faktycznie - to właśnie papryka obok cebuli i pomidorów oraz wołowina i cielęcina stanowiły zawsze podstawę tutejszych tradycyjnych potraw ludowych. Bardzo duży wpływ na rozwój sztuki kulinarnej na Węgrzech miał na początku XIX wieku Károly Gundel, który do dziś uważany jest za pierwszego madziarskiego kuchmistrza. Jako pierwszy usytematyzował on spis potraw charakterystycznych dla tego regionu, zaś wymyślone przez niego kompozycje stanowią sztandarową pozycję we wszystkich szanujących się restauracjach współczesnych. Słodką i ostrą paprykę stosuje się we wszelkich postaciach, sproszkowaną, suszoną i surową, dodając ją na różnych etapach gotowania. Dzięki temu potrawy zyskują piękną, czerwoną barwę, aromat i ostrość. Kiedyś potrawy węgierskie były tak ostre, że aż parzyły podniebienie . Dziś przyprawia się papryką ostrożnie, pozostawiając gościom możliwość dodania jeje już na talerzu. W każdym lokalu na stolikach stoją miseczki z ostrą pastą z papryki lub suszoną papryczką czereśniową, którą samemu można wkruszyć do jadła. Jeśli na stolikach ich nie ma, należy poprosić obsługę o przyniesienie, a ta zawsze chętnie to zrobi. Węgierska kuchnia słynie z zawiesistych zup, do których należy również gulasz, często podawany w kociołku zwanym bograczem. Są różne rodzaje gulaszów, a także zup fasolowych. Słynna jest też zupa rybna, czerwona od papryki. Po tych zupach, będących klasycznym jednym daniem, jada się już lekkie, ciepłe desery, przeważnie różnego rodzaju naleśniki. Wyjątkiem jest zupa rybacka, po której zamawia się delikatne łazanki domowej roboty ze skwarkami, serem i śmietaną. Po gulaszu nie powinno się jednak zamawiać pörköltu, bo to prawie to samo, czyli kawałki mięsa duszone w zawiesistym sosie. Węgierską specjalnością są również paprykarze. Są to pörkölty z lekkich mięs, cielęciny i drobiu, a także z ryb, do których pod koniec duszenia dodaje się śmietanę. Zawiesistość potraw sprawia, że Węgrzy niemal do wszystkiego jedzą chleb. Na deser serwowane są owoce, kasztany i naleśniki polewane czekoladą, a napojem podawanym do posiłków jest oczywiście węgierskie wino.

Klimat

Węgry leżą na obszarze będącym pod wpływem klimatu kontynentalnego ciepłego. Statystycznie najzimniejszym miesiącem na Węgrzech jest styczeń, gdy średnia temperatura powietrza wynosi -1 stopień, a najcieplejszym - lipiec, ze średnią temperaturą 24 stopnie. Temperatury odczuwalne niewiele jednak mają wspólnego ze statystyką. W rzeczywistości należy więc się liczyć z dość chłodną zimą ( śnieg na Węgrzech nie należy w tym okresie do rzadkości, szczególnie w wyżej położonych partiach kraju ), natomiast latem często zdarzają się prawie 40-stopniowe upały, a życie w mieście staje się niemożliwością. Na terenie Węgier przeważają dni słoneczne ( liczba godzin słonecznych w roku wynosi około 1800 - dla porównania w Warszawie to około 1700h ), a dni z opadami na Węgrzech należą do rzadkości ( 35 w roku ) i występują głównie w okresie wiosennym i jesiennym.

Przepisy celne

W przypadku pobytu na Wegrzech nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele Unii Europejskiej uzyskują prawo pobytu bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości, lub paszportu. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu uzyska też członek rodziny obywatela UE nie mający unijnego obywatelstwa, niezależnie od jego przynależności państwowej. Na Węgrzech pobyt powyżej trzech miesięcy wymaga legalizacji: należy uzyskać zezwolenie na pobyt ( kartę pobytu ) – w celu wykonywania pracy, lub też na pobyt czasowy – w celu podjęcia studiów, wykonywania pracy na czas określony, poszukiwania pracy. Organem wydającym karty pobytu jest w Budapeszcie centrum regionalne Urzędu do Spraw Imigracji i Obywatelstwa. Węgierskie służby graniczne na ogół bardzo dokładnie kontrolują pojazdy i ich dokumenty. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości dotyczących np. dowodu rejestracyjnego, tablic, numerów podwozia, silnika itp. pojazd jest zatrzymywany do wyjaśnienia, co niekiedy trwa nawet kilka godzin. Jeśli samochodem dysponuje osoba nie będąca jego właścicielem, powinna mieć notarialne upoważnienie od właściciela, przetłumaczone na język węgierski, angielski lub niemiecki. Kierowcy poruszający się pojazdami będącymi w leasingu winni być zaopatrzeni w umowę leasingową przetłumaczoną na język węgierski, angielski lub niemiecki. Pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pamiętać przed wjazdem na Węgry, konieczność wykupienia winiety, aby uzyskać prawo do poruszania się po węgierskich autostradach. Zakupu winiety dokonać najwygodniej jest na pierwszej mijanej stacji benzynowej lub jeszcze na granicy, o ile czynny jest tam punkt ich sprzedaży.