Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Larco - Cypr / Cypr Południowy / Larnaka Emir Beach - Turcja / Riwiera Turecka / Side El Mouradi Skanes - Tunezja / Monastir / Monastir Electra Palace - Grecja / Rodos / Ialyssos Select Maris - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Półwysep Datca Club Azur - Egipt / Hurghada / Makadi Bay Allegro Abou Sofiane - Tunezja / Port El Kantaoui / Port El Kantaoui Dive Inn - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Hotel Isla Cristina Palace - Hiszpania / Costa de la Luz / Isla Cristina Iberostar Costa Canaria - Hiszpania / Wyspy Kanaryjskie / San Augustin Thalassa Sea Side Resort & Suites - Grecja / Archipelag Santoryn / Kamari Electra Palace - Grecja / Rodos / Ialyssos

Najpopularniejsze kraje:

Seszele

Flaga:
Stolica:Victoria
Język:seszelski, francuski, angielsk
Waluta:rupia seszelska (SCR)
Ustrój polityczny:republika
Powierzchnia całkowita:455 km²
Ludność:81 188
Strefa czasowa:UTC +4
Napięcie:sieć 240 V
Kod telefoniczny:+248
Seszele - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Grand' Anse: Grand' Anse

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Seszelach

Niesamowite krajobrazy, piękne położenie, niezwykle malownicze plaże oraz bliskość tropikalnych i unikatowych wysp: Mauritius i Malediw coraz liczniej przyciąga na wakacje na Seszele turystów z całego świata. Dużą atrakcja jest rejs po wyspach archipelagu. Plaże Seszeli są bajeczne. Urocze niemal dzikie i zaciszne zatoczki wypełnione białym piaskiem i oblewane turkusowymi wodami stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku. Na wybrzeżach powstało mnóstwo hoteli, barów i restauracji oraz szereg rozrywek przeznaczonych dla turystów. Bardzo dobrze rozwinęła się także oferta sportów wodnych, zwłaszcza nurkowanie, gdyż podwodny świat na Seszelach jest bardzo kolorowy i urozmaicony. Niektóre ze 115 wysp składających się na Seszele zaliczane są do najbardziej idyllicznych na Oceanie Indyjskim, a nawet na świecie. Na turystów czeka bujny tropikalny raj, przedstawiany na niezliczonych reklamach i drukowanych na kredowym papierze broszurach biur podróży. Ale nawet najbardziej kuszące fotografie nie wytrzymują konkurencji z prawdziwymi oszałamiającymi plażami, czystymi jak kryształ wodami Praslin i La Digue czy lasami palmowymi w Vallée de Mai. Na Seszelach jest okazja zobaczyć więcej odcieni zieleni i błękitu, niż można sobie wyobrazić. Na Seszele najlepiej przyjechać między marcem a majem oraz wrześniem a listopadem. Średnia temperatura osiąga od 24 do 30 stopni. Najgorętsze miesiące na Seszelach to marzec i kwiecień z temperaturą przekraczająca 30 stopni. Największy atol koralowy na świecie Aldabra ( wpisany na listę UNESCO ) i cała masa atrakcji sprawiają, że jest to ostatni na kuli ziemskiej, nienaruszony, tropikalny raj! Znany dzięki swojemu wyjątkowemu urokowi i pieczołowicie chronionej przyrodzie archipelag leży na północny wschód od Madagaskaru. Seszele to 115 granitowych, koralowych wysp i wysepek zajmujących obszar 455 km2 w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, rozciągającej się na obszarze 1,3 mln km2, pomiędzy 4 a 10 stopniem szerokości południowej. Każda wyspa Seszel jest unikalna i jest atrakcją samą w sobie. Populacje Seszeli to 80 tysiecy ludzi zamieszujących głównie 3 wyspy: Mahe, Praslin i La Digue.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień293030313028282828293030
temperatura w nocy242425252523242424242424
temperatura wody282829302928272627282828

Opieka medyczna

Możliwość korzystania z opieki medycznej na Seszelach jest bardzo ograniczona, szczególnie na dalej położonych wyspach archipelagu. Na wyspie Mahe znajduje się jedyny szpital państwowy i kilkanaście prywatnych klinik. Na wyspach Mahe, Praslin i La Digue można skorzystać w nagłej potrzebie z ambulansów medycznych. Planując podróż na odległe wyspy archipelagu, należy pamiętać, że pomoc medyczna może tam dotrzeć ze znacznym opóźnieniem, między innymi ze względu na częste w tych okolicach sztormy. Opieka medyczna na Seszelach jest kosztowna. Koszt wizyty lekarskiej to waha się w granicach 30 - 50 USD, dzień pobytu w szpitalu to około 100 - 200 USD ( bez żadnych specjalistycznych zabiegów ), wizyta u stomatologa kosztuje około 15 USD. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem na Seszele międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Zalecane jest przed wjazdem na Seszele szczepienie przeciw żółtej febrze.

Pieniądze

Walutą obowiazujacą na Seszelach jest rupia seszelska ( SCR ). 1rupia seszelska = 100centów. W obiegu występują następujace nominały: monety 5, 10, 25 centów i 1, 5 rupii oraz banknoty 10, 25, 50 i 100 rupii. Oprócz tego na Seszelach istnieją jeszcze złote i srebrne monety o nominałach do 1500 rupii, ale nie znajdują się w oficjalnym obiegu. Walutę i czeki podróżne można wymienić w bankach i na lotnisku. Przy płaceniu za hotel należy posłużyć się obcą walutą w gotówce, czekiem podróżnym ( najlepiej mieć go w funtach szterlingach, lub dolarach ), lub kartą kredytową. Pamiętajmy również, że w sklepie wolnocłowym na Seszelach płaci się wyłącznie w obcej walucie. Najczęściej akceptowane karty kredytowe na Seszelach to American Express i Visa, w mniejszym stopniu karty MasterCard i Diners Club. Koszty utrzymania na wyspach są dość wysokie. Ceny hoteli na Seszelach wahają się w granicach 900 - 1300 USD za 7 dniowy pobyt. Żywność jest bardzo droga, ponieważ wszystkie artykuły są importowane na Seszele.

Komunikacja

Po Seszelach można poruszać się miedzy innymi samolotem. Przeloty oferują takie linie lotnicze jak - Air Seychelles. Na Seszelach istnieją regularne połączenia z Mahe na Praslin, Fregate, Desroches, Bird i Dinis Island. Na Seszelach można również skorzystać z połączeń promowych między Mahe, Praslin i La Digue. Jedynym sposobem na dostanie się na inne wyspy archipelagu może być lokalne połączenie lotnicze, albo innym sposobem jest wynajęcie łodzi. Poruszać się po wyspie można własnym środkiem transportu, samochody wynajmuje się na Mahe i Praslin. Natomiast taksówki kursują na Mahe, Praslin. Dobrym pomysłem jest wynajęcie roweru na Seszelach, można to zrobić na Praslin i La Digue,można również udać się na długie spacery,jest to dobry sposób zwiedzania. Na Seszelach bez problemów można korzystać z transportu lokalnego jakim są autobusy i taksówki.

Poczta

Telekomunikacja

Woda pitna

Wodę mineralną, gazowaną i niegazowaną na Seszelach można kupić w hotelach, restauracjach oraz sklepach. Jest ona zdecydowanie lepsza do picia od wody z kranu. Ta druga nadaje się jedynie do mycia zębów, ale i w tym przypadku lepiej korzystać z wody butelkowanej.

Mieszkańcy i obyczaje

Na ludność Seszeli składają się głównie Kreole - potomkowie kolonistów francuskich, władający dialektem kreolskim, którzy stanowią 89% ludności. Pozostałe grupy etniczne to Hindusi - 5%, Malgasze i inni po 3%. Prawie 90% ludności zamieszkuje wyspę Mahé. Mieszkańcy Seszeli są wyjątkowo uroczy. Wynika to z niezwykłej mieszanki kultur, narodowości i ludzi. Lata wpływów kolonialnych i ludności francuskiej sprawiły, że ludność Seszel w zdecydowanej większości wyznaje katolicyzm. Na rodzimą literaturę i kulturę składają się ludowe opowieści, baśnie i legendy. Sztukę miejscową reprezentuje zdobnictwo i rzemiosło. Przewodniki nazywają Seszele “Zaginionym Edenem”, lub “Wyspami Miłości”. Na każdym kroku dostrzega się olbrzymie kontrasty między ubóstwem mieszkańców, a luksusem hoteli. Nie istnieją tu jednak szlabany dzielące wyspę na tę dla lepszych, czyli turystów i “gorszych” – miejscowych.

Kuchnia

Jedzenie na Seszelach - kreolska kuchnia to przede wszystkim świeże ryby i owoce morza. W wielu restauracjach na Seszelach podawane są kreolskie kolacje ze szwedzkim stołem. Spróbować można wszystkiego, od różnych gatunków ryb, mięsa i drobiu, miejscowych warzyw i sałatek. Owoców nie wolno sobie żałować, bo są pyszne, kupimy je na straganach przy plaży. Narodowym trunkiem Seszel jest rum. Kuchnia seszelska jest bardzo urozmaicona. Seszele kojarzą się z egzotyczną roślinnością. Szczególnie interesujący jest fakt, że najczęściej uprawianymi roślinami są orzechy kokosowe, cynamon, wanilia, słodkie ziemniaki, maniok i banany. Na miejscowych bazarach można więc zakupić pachnącą, świeżą wanilię prosto z plantacji. Kuchnia kreolska to ciekawe zestawienie potraw ostrych i słodkich. Szczególnie smakowite są dania mięsne przyprawione "na słodko" - np. tartymi laskami cynamonu i innymi przyprawami korzennymi.

Klimat

Seszele leżą w strefie klimatu równikowego wilgotnego z odmianą monsunową. Średnia temperatura powietrza waha się przez cały rok od 24 stopni do 30 stopni. Podczas najchłodniejszych miesięcy – lipca i sierpnia temperatura spada nawet do 21 stopni. Południowo - wschodni wiatr wieje regularnie od maja do listopada, czyniąc ten okres najprzyjemniejszym w roku. Cieplejsza połowa roku to okres od grudnia do kwietnia, kiedy wilgotność wzrasta do 80 procent. Najgorętsze są miesiące takie jak marzec i kwiecień, ale temperatura niezbyt często przekracza 31 stopni. Roczne opady mieszczą się w granicach od 2900 mm rocznie w Victorii do 3600 mm na zboczach górskich. Większość wysp leży na zewnątrz pasa cyklonów, więc mocne wichury są rzadkością. Wody powierzchniowe na Seszelach stanowią głównie krótkie i obfite w wodę potoki, spływające ze zboczy wysp wysokich. Na wyspach koralowych bardzo często natomiast brakuje wody. Sprzyjające warunki klimatyczne przyczyniły się do rozwoju bujnej roślinności. Brzegi wysp wysokich i wyspy koralowe są porośnięte gajami palmy kokosowej. Wnętrza wysp wysokich zajmuje wilgotny las równikowy z cennymi gatunkami drzew, jak mahoniowiec i hebanowiec. Osobliwością przyrodniczą jest rosnący jedynie na wyspach Praslin i Curieuse tak zwany "kokos morski", którego owoce przypominają kształtem pośladki. Najstarsze okazy tej palmy liczą ponad 800 lat i mają ponad 40 metrów wysokości. Bogaty świat zwierząt reprezentują liczne ptaki i owady. Do osobliwości należą żółwie lądowe i morskie ( w parku narodowym Aldabra żyje ponad 100 tysięcy olbrzymich żółwi, mających 1,50 m długości, 1 m wysokości i 500 kg wagi ) oraz największe na świecie nietoperze, żywiące się głównie owocami.

Przepisy celne

Przelot na Seszele, który trwa około 10 godzin, oferuje wiele linii lotniczych. Wybierajac się na Seszele na wakacje należy pamiętać o bilecie powrotnym, ponieważ jest on - obok paszportu - niezbędnym do otrzymania wizy pobytowej na Seszelach dokumentem. Koszt wizy to 20 USD. Należy podać adres planowanego miejsca pobytu, jak również dysponować odpowiednimi do czasu pobytu środkami finansowymi ( gotówka, karty kredytowe, czeki podróżne ). Pierwsza wiza wydawana jest na 30 dni, z możliwością przedłużenia jej ważności do 1 roku. Przy wylocie z Seszel pobierana jest opłata lotniskowa w wysokości 40 USD. Lotnisko na Seszelach znajduje sie na największej z wysp - Mahe. Jest to mimo wszystko niewielka wyspa ( 144 km2 ), bowiem podróż taksówką z lotniska, które znajduje się na wschodnim wybrzeżu, do większości hoteli umiejscowionych na zachodnim wybrzeżu, trwa mniej więcej godzinę. Za posiadanie i używanie narkotyków na Seszelach oraz handel nimi grożą kary więzienia i kary grzywny.