Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Castro Beach - Grecja / Kreta / Maleme Sol Don Pedro - Hiszpania / Costa del Sol / Torremolinos The Three Corners Fayrouz Plaza Beach Resort - Egipt / Hurghada / Marsa Alam Club Pacific - Turcja / Riwiera Turecka / Side Rodos Princess Beach - Grecja / Rodos / Kiotari Bona Dea Beach - Turcja / Riwiera Turecka / Kemer Aldemar Cretan Village - Grecja / Kreta / Hersonissos Galapagos Inn - Brazylia / Rio de Janeiro / Buzios Aydinbey Gold Dreams - Turcja / Riwiera Turecka / Alanya Anemoessa Villa - Grecja / Archipelag Santoryn / Oia Jaz Mirabel Park - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh El Mouradi Cap Mahdia - Tunezja / Mahdia / Mahdia

Najpopularniejsze kraje:

Republika Zielonego Przylądka

Flaga:
Stolica:Praia
Język:portugalski
Waluta:escudo (CVE)
Ustrój polityczny:republika
Powierzchnia całkowita:4 033 km²
Ludność:499 796
Strefa czasowa:UTC -1
Napięcie:sieć 220 V
Kod telefoniczny:+238
Republika Zielonego Przylądka - najpopularniejsze regiony i miasta

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Republice Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka ( Wyspy Zielonego Przyladka ) to archipelag dziesięciu głównych i kilku mniejszych wysp, położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Charakteryzują się tym, że są one rozrzuconymi wysepkami na oceanie Atlantyckim. Niewielki, w porównaniu do innych wysp, ruch turystyczny w tym regionie pozwala w pełni delektować się walorami takimi jak piaszczyste, białe plaże oraz unikalna mieszanka afrykańskiej, portugalskiej i brazylijskiej kultury. Wyspy Zielonego Przylądka wciąż posiadają dziewiczy charakter i wciąż nie zostały skażone wpływami kultury zachodniej. Podróżni szukający ucieczki od codziennej pracy, stresu i obowiązków, znajdą tutaj prawdziwe wytchnienie. Wyspy Zielonego Przylądka urzekają piaszczystymi plażami, lazurową wodą, plantacjami kawy i herbaty, zachwycają egzotyczną roślinnością, wydmami i niesamowitym światem podwodnym. Atmosfery Zielonego Przylądka dopełniają mieszkańcy. Cechuje ich odrębna kultura - mieszanka wpływów afrykańskich, portugalskich i latynoamerykańskich, ogromna spontaniczność i gościnność. Każda wysepka różni się od siebie niesamowicie - od białych plaż i tropikalnej zieleni do pejzażu przypominającego pustynię z wyrastającymi wulkanami. Warto odwiedzić wyspę Sal, która przypomina swoim kształtem księżyc. Można tutaj znaleźć plaże o piasku białym jak śnieg, wędrować po ulicach pomalowanych na styl portugalski, czy też wypróbować kuchni portugalskiej. Jest to idealne miejsce na szybką i szykowną ucieczkę w dal, daleko od tego, co zwyczajne, przeciętne.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień242425252526272929292725
temperatura w nocy202021212122232525252321
temperatura wody242425252526272929292725

Opieka medyczna

Choć nie obowiązują żadne specjalistyczne szczepienia, zalecane jest jednak zabezpieczenie się przed żółtaczką typu A i B. Od turystów podróżujących przez Senegal ( lub inny kraj afrykański ) wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. W Republice Zielonego Przylądka istnieje zagrożenie malarią ( od września do listopada na wyspie Sao Tiago ). W przypadku podróży do powyższego rejonu Republiki Zielonego Przylądka zaleca się stosowanie środków ochrony przed ukłuciami komarów. Profilaktyczne stosowanie leków przeciwmalarycznych nie jest polecane. Szpitale, ośrodki zdrowia i apteki na Wyspach Zielonego Przylądka są dość dobrze wyposażone. W stosunku do krajów sąsiednich ( Afryka Zachodnia ) standardy higieniczne są na dużo wyższym poziomie.

Pieniądze

Walutą Republiki Zielonego Przyladka ( Cabo Verde ) jest Escudo, oznaczana symbolem jak dolar amerykański $, lub literowo CVE. Równowartość 1 EURO = 110 CVE. Karty kredytowe są akceptowane w coraz większej ilości punktów na Wyspach Zielonego Przyladka, jednak głównie w hotelach o wysokim standardzie. Miejscowe bankomaty przyjmują karty kredytowe VISA od 2002 roku. Sieć bankomatów na Wyspach Zielonego Przylądka stale rośnie. Czeki podróżne można z łatwością wymienić na gotówkę w bankach, na przykład Banco Comercial do Atlantico, Caixa Economica i Banco Interatlantico. Z Republiki Zielonego Przyladka można również przekazać pieniądze korzystając z usług Western Union. Wszystkie urzędy, banki i sklepy są czynne od godziny 8.00 do 14.00, natomiast zamknięte są w niedziele i święta. Wiele sklepów zamykanych jest nawet wcześniej, już w piątek. Restauracje na Wyspach Zielonego Przyladka są otwarte w porze obiadowej od 12.30 do 14.30 oraz wieczorem od godziny 19.00 do 23.00.

Komunikacja

Na Wyspach Zielonego Przyladka najprościej poruszać się okazjami. Zatrzymują się wszystkie samochody. Ceny dla Polaków są niskie – około 1 euro za 30 kilometrów. Między wyspami jest tylko komunikacja lotnicza, sporadycznie, dla cierpliwych, można próbować się przemieścić kutrem, ale nigdy nie jest się pewnym, kiedy kuter przypłynie i czy zabierze pasażerów. Obecnie wprowadzono połączenie morskie, co znacznie obniża koszty podróży. Na Santiago i Mindelo są wypożyczalnie samochodów. Jedyna droga asfaltowa łączy lotnisko ze stolicą. Prowadząc samochód, należy zachować dużą ostrożność, ponieważ kierowcy nie są zdyscyplinowani, a na wyspach nie ma pomocy drogowej.

Poczta

Poczta Cabo Verde poświęciła swym ptakom wiele znaczków, ale specjalną emisją wyróżniła najbardziej zagrożonego, małego śpiewaka z Raso. Niezamieszkała i osłonięta od wiatru daje doskonałe warunki do budowania gniazd bezpośrednio w ziemi i wychowywania potomstwa. Calhandra, odkryty w 1897 roku przez Alexandra Boyda wzbudził spore zainteresowanie i niektóre muzea europejskie zorganizowały specjalne wyprawy w celu pozyskania egzemplarzy do swoich kolekcji. Rozpoznawalny łatwo dzięki przeraźliwemu piskowi, mimo ścisłej ochrony uważany jest za gatunek zagrożony. Jego populację ocenia się na około 50 par.

Telekomunikacja

Wybierajac się na Wyspy Zielonego Przylądka lepiej nie zabierać ze sobą telefonu komórkowego. Raczej nam się nie przyda ponieważ na Cabo Verde nie ma polskiego roamingu. Dlaczego tak jest nikt nie wie. Publiczny telefon znajduje się między innymi w Santa Maria. Jest to drewniana budka postawiona na środku rynku. Naliczanie w tej budce jest sekundowe i sterowane jest komputerowo, a ceny są dość niskie. Z telefonów dostepnych w otelach na Wyspach zielonego Przyladka lepiej jest nie korzystać ze względu na bardzo wysokie koszty. Za minutę rozmowy mozemy zapłacić nawet od kilku do kilkunastu euro.

Woda pitna

Od pierwszej chwili bytności człowieka na Wyspach zielonego Przyladka brak wody to problem numer jeden! Zasoby wody pitnej Wysp Zielonego Przylądka są mniejsze niż zasoby ich sąsiadów z Sahelu. Od dziesiątków lat trwa też uporczywa walka o każdą kroplę tego bogactwa. Przez setki lat maleńki archipelag musiał toczyć nieustanną walką o przetrwanie. W XXI wiek wkroczył z niemałymi już sukcesami na tym polu. Desalinizacja wody morskiej, nawadnianie kropelkowe i stale rozwijany system dystrybucji wody pitnej to podstawowe działania, dzięki którym w 2002 roku 82% populacji miało stały dostęp do wody w przyzwoitych warunkach. W 1990 roku dotyczyło to tylko 52 % ludności. Ale stały, to nie znaczy jeszcze dostateczny. Bo nadal do niektórych wiosek na Santiago kobiety dowożą wodę w plastikowych pojemnikach. I nie jest to tylko problem Santiago. Dotyczy on, w różnym stopniu wszystkich Wysp Zielonego Przyladka. Nawet Cabo, najbardziej zielona wyspa Santo Antao cierpli na niedostatek wody. Turyści odwiedzający Republikę Zielonego Przyladka mogą w sklepach nabyć wodę mineralną, soki oraz inne napoje bezalkoholowe.

Mieszkańcy i obyczaje

Można powiedzieć, iż Cabo Verde jest swoistego rodzaju mieszanką Afryki, Portugalii i Brazylii. Miejscową ludność w większości stanowią urodziwi i gościnni Kreole ( 80% ) - afrykańsko - portugalscy potomkowie byłych kolonizatorów. W roku 1975 Wyspy Zielonego Przylądka uzyskały niepodległość i stały się niezależną republiką. Tym, co odróżnia Cabo Verde od czarnego kontynentu jest brak występowania tu jakichkolwiek wewnętrznych konfliktów socjalnych, czy etnicznych, praktycznie nie ma przestępczości, nie ma także zagrożenia zarażenia się chorobami tropikalnymi jak malaria, czy żółta febra, w związku z czym nie jest potrzebna żadna profilaktyka przed wyjazdem. Z Wysp Zielonego Przylądka pochodzi słynna piosenkarka Cesaria Evora - królowa niezwykle popularnej na Cabo Verde formy muzycznej zwanej morną. Podobno można ją spotkać spacerującą z cygarem uliczkami pięknego, kolonialnego miasteczka Mindelo na Sao Vincente, skąd pochodzi. Z całą pewnością każdego zachwyci muzyka Cabo Verde. oprócz morny - nazywanej często miejscowym bluesem, występują tu także inne formy muzyczne jak coladeira - nieco żwawsza, przypominająca brazylijską sambę. Muzyka towarzyszy mieszkańcom w ich codziennym życiu, dobarwia uroczystości, często będąc ich podstawowym elementem. Turystyka na Wyspach Zielonego Przylądka rozwija się od stosunkowo niedawna, głównie na Sal, Sao Vincente i Boa Vista. Nie występuje tu jeszcze turystyka masowa, przez co przez wielu wyspy nazywane są ostatnim rajem na ziemi.

Kuchnia

Na Wyspach Zielonego Przylądka można wyśmienicie zjeść w lokalnych restauracjach, których menu bazuje głównie na świeżych rybach i owocach morza, przyrządzanych na setki sposobów, ale znajdą tu coś dla siebie także amatorzy mięsnych posiłków. Polecane w szczególności są Sashimi Tuna, czyli doskonale przyprawiony filet z tuńczyka opieczony z zewnątrz, a surowy w środku, przy czym stopień surowości można sobie wybrać. Danie często podawane jest z sosem sojowym. Świetne jest także tutejsze carpaccio z tuńczyka, grillowany homar i ośmiornica oraz gotowane małże podawane z ryżem. Rewelacyjnym deserem podawanym na Wyspach Zielonego Przyladka jest Banana Flambe, który można zamówić w każdej restauracji. Lokalną specjalnością jest Catchupa - potrawka przyrządzona z ziaren kukurydzy i fasoli. Będąc na Wyspach Zielonego Przyladka warto spróbować dwóch lokalnych trunków - grogu o sporej mocy 70%, który w smaku przypomina grappę, lub brandy, a także tutejszego ponchu, będącego kombinacją grogu i melasy. Miłośnicy piwa nie będą musieli rozstawać się ze swoim ulubionym trunkiem - na wyspie dostępne jest całkiem dobre, portugalskie piwo Sagres.

Klimat

Wyspy Zielonego Przylądka znajdują się w strefie klimatu tropikalnego. Średnia temperatura na wyspach wynosi od 24 stopni w styczniu i lutym do 29 stopni we wrześniu. Średnie roczne opady wynoszą 68,4 mm. Najbardziej deszczowym miesiącem na Wyspach Zielonego Przylądka jest wrzesień - 33,6 mm, natomiast najbardziej suche miesiące wystepują od kwietnia do lipca, kiedy to w ciągu każdego z nich spada mniej niż jeden milimetr deszczu na metr kwadratowy. Suchy klimat Wysp Zielonego Przyladka jest łagodzony przez otaczający je Atlantyk. Roślinność naturalna na Wyspach Zielonego Przyladka jest typowa dla obszarów pustynnych i półpustynnych.

Przepisy celne

Od obywateli Polski wymagane są wizy przy wjeździe na Wyspy Zielonego Przylądka. Kartę wizową można otrzymać na lotniku po przylocie. Zezwolenie na pobyt wpisywane jest do paszportu przez urzędnika imigracyjnego na lotnisku na podstawie tego, co wpiszą Państwo do karty przyjazdowej. Nie są wymagane inne formularze i fotografie. Koszt wizy wynosi około 50 USD. Handel środkami odurzającymi oraz ich zażywanie są zabronione i podlegają karze od 1 roku do 8 lat pozbawienia wolności.