Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Lifestyle Crown Residence Suites - Dominikana / Puerto Plata / Puerto Plata Barcelo Costa Cancun - Meksyk / Jukatan / Cancun The Three Corners Fayrouz Plaza Beach Resort - Egipt / Hurghada / Marsa Alam Mahdia Palace Thalasso - Tunezja / Mahdia / Mahdia Caravel - Grecja / Wyspa Zakynthos / Tsilivi Club Palm - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Marmaris Houria Palace - Tunezja / Port El Kantaoui / Port El Kantaoui Yara Beach Club - Egipt / Hurghada / Safaga Iberostar Averroes - Tunezja / Hammamet / Hammamet Skanes El Hana - Tunezja / Monastir / Monastir Kilikya Palace - Turcja / Riwiera Turecka / Kemer Meryan - Turcja / Riwiera Turecka / Okurcalar

Portugalia

Flaga:
Stolica:Lizbona
Język:portugalski
Waluta:euro (EUR, €)
Ustrój polityczny:republika parlamentarna
Powierzchnia całkowita:92 391 km²
Ludność:10 677 000
Strefa czasowa:UTC+1 – lato
Napięcie:sieć 220V
Kod telefoniczny:+351

Informacje ogólne o Portugalii

Portugalia leży w południowo - zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Na północy i wschodzie Portugalia graniczy z jedynym sąsiadem Hiszpanią, a jej zachodnie i południowe wybrzeże otacza Ocean Atlantycki. Do terytorium państwa należą także 2 regiony autonomiczne: archipelag wysp wulkanicznych - Azory ( Açores ) i Madera ( Madeira ). Najciekawsze miasta i regiony w Portugalii to: Lizbona, Vale do Tejo, Alentejo, Algarve, Centro-Beiras, Madera, Minho, Estremadura i Ribatejo oraz Norte-Porto. Lizbona - stolica Portugalii i jedno z najciekawszych miast. Turyści podziwiają tu miedzy innymi XVII - wieczne centrum, Pomnik Odkrywców, kunsztownie zdobiony klasztor Hieronimitów z kościołem Santa Maria, w którym spoczywają prochy Vasco da Gama, a także najstarszą dzielnicę rzemieślników i ludzi morza - Alfama. Niesamowite wrażenie wywiera przejazd najdłuższym wiszącym mostem w Europie - śmiało przerzuconym nad rzeką Tag. Natomiast słynna Fatima stanowi ośrodek i sanktuarium kultu maryjnego, cel katolickich pielgrzymek. Na Północy Portugalii przeważa teren górzysty i wyżynny. Tu przebiegają pasma gór Serra do Larouco ( 1525 m n.p.m. ), Serra de Marao ( 1415 m n.p.m. ) i Serra da Estrela ( 1991 m n.p.m. ). Na południu króluje krajobraz nizinno - wyżynny. Bliżej morza rozciągają się wyżyny Alentejo i Algarve. Wybrzeże w południowej części jest klifowe, na pozostałym terenie pokryte wydmami i lagunami. Portugalia jest krajem atrakcyjnym turystycznie i traktującym turystykę jako ważną gałąź gospodarki. Corocznie przyjeżdża tam kilkanaście milionów turystów, najwięcej z Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Kraj ten nastawia się, w przeciwieństwie do sąsiedniej Hiszpanii, na przyjęcie zamożniejszych i bardziej wymagających turystów. Portugalia przyciąga turystów łagodnym klimatem, czystymi plażami, bogatą spuścizną historyczną kraju, a także egzotyczną dla przybyszy z głębi kontynentu atmosferą kultury śródziemnomorskiej. Coraz częściej odwiedzane są też wyspy na Atlantyku - Madera i archipelag Azorów.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień191919192122242626242220
temperatura w nocy131313131416181919171614
temperatura wody181818192022222322201918

Opieka medyczna

W Portugalii nie występują żadne zagrożenia sanitarne i przy przekraczaniu granicy nie wymaga się specjalnych szczepień. Doraźną pomoc medyczną w Portugalii można uzyskać w przyszpitalnych oddziałach pogotowia ratunkowego. W tym kraju istnieje rozwinięta sieć prywatnych placówek medycznych. Cena standardowej prywatnej wizyty wynosi około 70 EUR. Wiele lekarstw dostępnych jest bez recepty, a pracownicy aptek zwykle są w stanie udzielić fachowej porady. W Portugalii obowiązuje współuczestnictwo w opłatach za świadczenia. Ze względu na kolejki w państwowej służbie zdrowia i wysokie koszty opieki medycznej wskazane jest wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia. Osoby opłacające w Polsce składki na Narodowy Fundusz Zdrowia mogą korzystać w Portugalii z publicznych placówek opieki zdrowotnej. 1 stycznia 2006 roku Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zastąpiła dotychczasowy druk E-111 umożliwiający obywatelom Unii korzystanie z opieki medycznej w innych krajach członkowskich. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ). Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków.

Pieniądze

Walutą obowiazującą w Portugalii jest Euro (EUR). W Portugalii akceptowane są następujące karty płatniczne: Visa, American Expres, EuroCard/MasterCard, Diners Club i EC-Eurocheque. Można ich użyć w narodowej sieci bankomatów MB ( Multibanco ), z których można wybierać gotówkę przez 24 godzin na dobę. Akceptowane są też czeki podróżnicze, albo euroczeki, realizacja ich odbywa się po okazaniu karty czekowej. Dla Polaków Portugalia jest krajem stosunkowo przyjaznym - ceny za jedzenie i picie nie są o wiele wyższe od cen w Polsce, zarówno w sklepach i w restauracjach. W restauracjach nie musicie pamiętać o napiwku, albowiem z reguły już jest wliczony w cenę. Możemy zostawić dodatkowy napiwek - jest on w Portugalii mile widziany. Sklepy są czynne codziennie ( oprócz niedziel ) w godzinach od 8.30 do 13.00 i od 15.00 do 19.00. W soboty zamykane są trochę wcześniej. Centra handlowe otwarte są przez cały tydzień od 9.00 do godziny nawet 23.00. Jako pamiątki z Portugalii turyści najczęściej kupują bezpośrednio od rzemieślników dzieła ceramiczne, garncarskie, ozdobne azulejos, haftowane obrusy, a także wytwory z korka i wikliny, słomiane kapelusze i kosze.

Komunikacja

Komunikacja miejska w Portugalii jest dobrze rozwinięta. W Lizbonie funkcjonuje również metro. W Lizbonie i w Porto można kupić bilety turystyczne i bilety 1- i 3-dniowe w kioskach Carris (Lizbona) oraz STCP (Porto), otwartych codziennie od godz. 8 do 20. Taksówki w Portugalii są beżowe, z charakterystycznym oświetleniem na dachu, lecz kursują jeszcze dawne, czarno-zielone. W miastach używane są taksometry ( taryfa dzienna w dni powszednie oznaczona jest T 1 ), lecz poza ich granicami płaci się za kilometr oraz za powrót kierowcy do punktu wyjścia. Między 22 a 6 rano opłaty wzrastają o 20 procent ( taryfa T 2 ). Jest zwyczaj dawania napiwku w wysokości 10 procent opłaty. Opłata za bagaż o wadze przekraczającej 30 kg zgodna jest z ustaloną taryfą. We wszystkich taksówkach znajduje się tabela z aktualnymi taryfami w dwóch językach. Poza dużymi miastami stosowane są taryfy T3 i T5 ( od godziny 6 do 22 w dni powszednie ) i T4 i T6 ( noce, soboty, niedziele oraz dni świąteczne ). Opłata pobierana jest od ilości przejechanych kilometrów z podatkiem VAT. Komunikacja autobusowa łączy wszystkie miasta i miejscowości Portugalii, zapewniając również połączenia z prawie wszystkimi stacjami kolejowymi. Komfortowe autobusy ekspresowe obsługują główne trasy turystyczne takie jak: Lizbona - Algarve, Lizbona - Coimbra, Lizbona - Évora, Lizbona - Porto, Port - Viana do Castelo. Bilety autobusowe są do nabycia w biurach podróży, lub bezpośrednio na dworcach autobusowych. Kolej portugalska - Caminhos de Ferro Portugueses - CP - obsługuje pociągi pośpieszne na terytorium Portugalii kontynentalnej. W połączeniach Lizbona - Porto oraz Coimbra i Aveiro skorzystać można z ekskluzywnych pociągów ze znakiem "Alfa". Pociągi "intercity" zapewniają połączenia pomiędzy następującymi miastami i regionami: z Lizbony i Porto odjeżdżają pociągi międzynarodowe do Hiszpanii i Francji, a stamtąd do całej Europy: Połączenia pomiędzy Lizboną oraz strefami turystycznymi Cascais i Sintra zapewniają szybkie i często kursujące pociągi podmiejskie.

Poczta

Urzędy pocztowe w Portugalii ( correiros ) pracują w miarę sprawnie. Znaczki pocztowe ( selos ) dostępne są na poczcie i w punktach ulicznych z napisem Correio de Portugal - Selos, lub Poste restante. Ceny znaczków kształtują się od 0,74 Euro do 2,81 Euro ( za unikatowe ). Wysłany z Portugalii list, lub kartka pocztowa powinny dojść do innych krajów europejskich po około 7 dniach. Z praktyki wynika jednak, że korespondencja do Polski dochodzi zwykle po 10-14 dniach, a do USA po 7-10 dniach. Urzędy pocztowe w Portugalii czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 18.00. W większych urzędach pracuje się niekiedy także w sobotnie przedpołudnia. Oddziały urzędów pocztowych w Lizbonie są otwarte dużo dłużej.

Telekomunikacja

Połączenia międzynarodowe w Portugalii można uzyskać z każdej budki telefonicznej zarówno na karty jak i monety. Karty magnetyczne takie jak credifones, TLP Card można kupić na każdej portugalskiej poczcie i w kioskach. Z Portugalii do Polski należy dzwonić wybierając najpierw numer 00 48 - następnie numer kierunkowy miasta ( bez zera ) i numer abonenta. Najtańsze rozmowy w Portugalii są pomiędzy godziną 22.00 a 8.00 rano oraz w weekendy. Telefony, które warto zapamiętać będąc w Portugalii to miedzy innymi - informacja 118, policja, straż pożarna, pogotowie 112, rozmowa na koszt rozmówcy 099 ( do Europy ). W Portugalii kafejki internetowe znajdują się we wszystkich większych miejscowościach, także z dostępem do internetu nie powinno być żadnego problemu.

Woda pitna

Woda z wociągów w Portugalii zdatna jest do umycia zębów, jednakże do picia najlepiej jest używać wody mineralnej. Ale Portugalia słynie na całym świecie z wina, szczególnie Porto. Jest to najbardziej znany trunek portugalski, jednak byłoby oceną krzywdząca dla Portugalii, gdybyśmy nie powiedzieli o całej gamie doskonałych win, powstających w tamtejszych wytwórniach. Porto jest zresztą winem dość specyficznym, jako że jego moc oscyluje w okolicach 20% alkoholu, co sprawia, że nie każdy kto jest amatorem wina automatycznie jest amatorem Porto. Drugim takim super winem portugalskim jest Madera. Porto i Madera zaliczamy do tak zwanych win wzmocnionych. Tymczasem Portugalia to ojczyzna całej palety win – białych, czerwonych, różowych, a nawet zielonych – zwanych tak jednak nie ze względu na kolor, a z powodu ich młodego wieku. Młodych, dojrzałych, deserowych, musujących i wspomnianych już wcześniej wzmacnianych. Dzięki temu, że Portugalia przez stulecia pozostawała w pewnej izolacji od reszty kontynentu, utrwaliły się tu lokalne style wina, produkowane i lubiane do dzisiaj. Zachowały się tutaj szczepy winogron charakterystyczne tylko dla portugalskich okręgów winiarskich, jak na przykład touriga nacional, touriga francesa i tinto cčo – odmiany, z których powstaje tylko Porto, a także czerwone szczepy trincadeira preta, czy trinta roriz, lub białe arinto, bical, encruzado. W Portugali są 33 regiony winiarskie, co do których można mieć gwarancję, iż pochodzą stamtąd dobre wina. Do jednego z nich zaliczyć możemy region Alentejo, który słynie z dobrych win już od dawna ( w tym regionie przetwarza się także kawę Delta w wytworni w Campo Maior ). Do Alentejo przyciągnie nas nie tylko wino, ale również temperatura ( roczna wynosi 16,5 stopnia ), a lata z reguły są bardzo upalne ( do 40 stopni ! ). W najbardziej deszczowych latach opady nie przewyższają 800 mm rocznie! Charakterystyczne dla Alentejo są lasy korkowe, tutejsze dęby odziera się z kory, której znaczna część służy do produkcji korka. Portugalia plasuje się na 7 miejscu na świecie w produkcji wina. Winiarstwo sięga czasów rzymskich. Rzymianie podbijając półwysep byli zdumieni, że uprawia się na nim i konsumuje wino. To w Portugalii powstało pierwsze towarzystwo nadzorujące jakość wytwarzanego wina.

Mieszkańcy i obyczaje

Jednym z większych tradycyjnych świąt w Portugalii jest noc św.Jana w Porto. Mieszkańcy wtedy urządzają na placu Aliados ogromny karnawał, który potem przenosi się na plażę. Dzieci i dorośli uderzają się w ten dzień "na szczęście" plastikowymi młotkami, a w nocy puszczają papierowe balony i podziwiają pokaz sztucznych ogni. Obchodom nocy św.Jana towarzyszą zawsze pokazy sztucznych ogni. Tourade to walka byków, w której torreador nie unicestwia zwierzęcia, ale musi tylko złapać i unieruchomić je na kilka chwil. Walka byków zwana jest po portugalsku także corrida. Jest to kontrowersyjny i niezwykle barwny pojedynek między człowiekiem i zwierzęciem. Od corridy hiszpańskiej różni się przede wszystkim w dwóch aspektach. Po pierwsze, znaczną część tourady stanowią popisy sztuki jeździeckiej podczas pojedynku między jeźdźcem na koniu a bykiem. Tradycyjnym rodzajem portugalskiej muzyki jest fado. Są to nastrojowe melodie opowiadające o żegludze, samotności, miłości i wielu innych sprawach życia codziennego. Mieszkańców Portugalii można opisać jako uśmiechniętych, spokojnych, cierpliwych i dobrodusznych, a przy tym naznaczonych saudade, czyli wewnętrzną melancholią i tęsknotą. Portugalczycy z otwartymi ramionami witają obcokrajowców, którzy poszukują słonecznych plaż, średniowiecznej architektury, pięknych krajobrazów oraz miejscowego wina. W Portugalii nie obowiązują szczególne normy zwyczajowe, których nieprzestrzeganie mogłoby powodować sytuacje konfliktowe.

Kuchnia

W portugalskiej kuchni bardzo cenione są owoce morza oraz różne gatunki ryb. Narodową potrawą jest bacalhau ( suszony i solony dorsz ) przyrządzany na ponad 300 sposobów. Popularne są pieczone na grillu sardynki ( sardinhas ), różnego rodzaju mięsa i zupy. Do potraw dodawane są przyprawy: czosnek, pieprz czarny, curry, piri-piri ( ostry sos chili ), cynamon. Portugalczycy słyną ze swoich bogatych w bakalie deserów. W Portugalii opłaca się kupować zupy, które są nie tylko tanie, ale również bardzo pożywne, tak że z powodzeniem mogą zastąpić dania główne. Do popularnych i sycących zup zalicza się gęsty bulion warzywny caldo verde ( z kapustą, ziemniakami, a niekiedy także z kawałkami szynki ). We wszystkich lokalach można kupić smaczną sopa á alentejana - zupę czosnkową z chlebem i gotowanym jajkiem. Oprócz tego zawsze warto zamówić zupę z ryb lub mięczaków. Dania mięsne nie wyróżniają się niczym szczególnym w Portugalii. Przeważnie doprawione są ostrym sosem chilli ( piri-piri ). Dużą popularnością cieszą się smażone, lub pieczone befsztyki wołowe i wieprzowe. Kurczaki podaje się właściwie w każdym portugalskim lokalu, a najsmaczniejszy jest z grilla ( no churrasco ). Niektóre restauracje specjalizują się w tego rodzaju daniach. Do innych, bardziej egzotycznych przysmaków zaliczana jest wędzona szynka ( presunto ), pochodząca z północy kraju ( zwłaszcza z Chaves ) oraz bardzo popularna i niezwykle smaczna porco á alentejana, czyli wieprzowina gotowana z mięczakami. Ta potrawa, pochodząca prawdopodobnie z Alentejo, należy do najlepszych przysmaków na świecie. Narodowym trunkiem jest wino porto. Jego tradycja sięga XVII wieku, kiedy angielscy kupcy dolali do niego brandy, aby zapobiec kwaśnieniu. Najlepsze wina pochodzą z winnic w regionach Minho, Dao Bairrada, doliny rzeki Douro, okolic Lizbony i Porto.

Klimat

W Portugalii zetkniemy się z klimatem altlantyckim i śródziemnomorskim, Północ jest stosunkowo chłodniejsza ( w górach zdarza się nawet śnieg ) niż Południe ( w niektórych miejscach można opalać się niemal cały rok ). Zimy są łagodne, tempreatura rzadko spada poniżej 0 stopni, przeciętnie jest około 10 - 12 stopni. Co ciekawe, styczeń to czas dojrzewania pomarańczy i innych owoców cytrusowych. Wiosna jest okresem intensywnych deszczów, w niektórych rejonach kraju występują powodzie, więc nie jest to najlepszy czas na spokojne podrózowanie. Lato jest bardzo przyjemnym czasem z temperaturą w granicach 20 - 25 stopni, choć zdarzają się też dosyć gorące dni ( 30 stopni i więcej ). Pora ta jest wspaniała, o ile nie planujemy zbyt intensywnego chodzenia po miastach - w upał może stać się to bardzo uciążliwe, jeśli nie jesteśmy przystosowani do takiego klimatu. Najczęściej jednak pogoda w Portugalii sprzyja podziwianiu pięknych miejsc. Bardzo piękna jest portugalska jesień, w listopadzie jest około 16 - 20 stopni w ciągu dnia, pogoda wprost idealna na zwiedzanie, lub inny sposób aktywnego spędzania czasu. Ranki i wieczory za to są bardzo zimne, może dać się we znaki duża różnica temperatur - jednak można do tego przywyknąć. Jesień w Portugalii ma jeszcze jedną zaletę: nie ma zbyt wielu turystów, wszystko jest spokojniejsze, ciche, a życie mieszkańców płynie naturalnym rytmem.

Przepisy celne

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Portugalskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. W przypadku pobytu nieprzekraczającego trzech miesięcy obywatele UE uzyskują prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości, lub paszportu. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu uzyskuje też członek rodziny obywatela UE, niezależnie od jego przynależności państwowej. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie z uwagi na zasady polityki bezpieczeństwa i zdrowia publicznego. W Regionach Autonomicznych Madery i Azorów obowiązują takie same zasady wjazdu, pobytu i opieki zdrowotnej jak w części kontynentalnej terytorium Portugalii. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie z uwagi na zasady polityki bezpieczeństwa i zdrowia publicznego. Zgodnie z normą unijną nie istnieją ograniczenia w przewozie towarów przeznaczonych do użytku osobistego.