Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Golf Residence - Tunezja / Port El Kantaoui / Port El Kantaoui Pestana Grand - Portugalia / Wyspa Madera / Funchal Maria Studio - Grecja / Wyspa Thasos / Limenaria Atlantica Oasis - Cypr / Cypr Południowy / Limassol Sidi Slim - Tunezja / Wyspa Djerba / Midoun Mirage World - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Icmeler Hilton Resort - Egipt / Hurghada / Hurgada Mercure Diar Andalous - Tunezja / Port El Kantaoui / Port El Kantaoui Merrils Beach 2 - Jamajka / Westmoreland / Negril Kathrin Beach - Grecja / Kreta / Rethymnon Rehana Royal Beach Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Movenpick Ulyssee Palace & Thalasso - Tunezja / Wyspa Djerba / Midoun

Najpopularniejsze kraje:

Meksyk

Flaga:
Stolica:Meksyk
Język:hiszpański
Waluta:peso (MXN)
Ustrój polityczny:republika federacyjna
Powierzchnia całkowita:1 972 550 km²
Ludność:106 682 518
Strefa czasowa:UTC -6 do -8 – zima, -7 do -5 – lato
Napięcie:sieć (zmienne) 110 V / 120 V
Kod telefoniczny:+52
Meksyk - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Guerrero: Acapulco
Jalisco: Puerto Vallarta
Jukatan: Akumal Camen Cancun Playa del Carmen Playa Paraiso Puerto Aventuras Puerto Morelos
Meksyk: Meksyk
Wyspa Cozumel: San Miguel

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Meksyku

Meksyk to państwo położone w Ameryce Północnej, graniczące od północy z USA, a na południu z Gwatemalą i Belize. Od zachodu jego terytorium ograniczone jest wodami Pacyfiku, a od wschodu - Zatoki Meksykańskiej. Jest to trzeci co do wielkości kraj Ameryki Łacińskiej i największy kraj Ameryki Środkowej. Na terenie Meksyku znajdują się zarówno rozległe równiny nadmorskie, płaskowyże ( zwłaszcza tak zwany Płaskowyż Centralny ), jak i pasma wysokich gór ( głównie pochodzenia wulkanicznego ). Najwyższym szczytem jest Pico de Orizaba, choć najbardziej znanym jest wulkan Popocatépetl. Meksyk jest najludniejszym krajem hiszpańskojęzycznym. Około 60% populacji stanowią metysi, 30% Indianie, a mniej niż 10% stanowi ludność pochodzenia europejskiego. Wedle oficjalnych danych Meksyk jest w przeważającej większości katolicki ( 89% ), a drugie miejsce zajmują rozmaite odłamy protestanckie ( 6% ). Jednakże oficjalne statystyki nie uwzględniają istnienia swoistego synkretyzmu religijnego objawiającego się w połączeniu katolicyzmu z lokalnymi wierzeniami indiańskimi. Meksyk jest krajem pełnym słońca,tradycji i nietypowej kultury. Turystów do Meksyku przyciągają wspaniałe zabytki i krajobrazy. Kraj posiada egzotyczną roślinność i błękitne wody Oceanu które są wiecznie ciepłe. Można zaznajomić się z prastarą kulturą Majów i Azteków. W Meksyku nie brakuje również pięknych plaż, turkusowego morza i życzliwych, pełnych radości życia ludzi. Acapulco jest jednym z najbardziej znanych kurortów na świecie. Panująca tu niepowtarzalna atmosfera, łącząca ekskluzywny charakter miejscowości z pełnym radości sposobem życia mieszkańców Meksyku, kusi potencjalnych turystów. W miejscowości warto zobaczyć fortecę San Diego, która dawniej chroniła przed napadami piratów, a dziś jest ciekawym muzeum historycznym. Miasto znane jest również na całym świecie z doskonałej oferty sportów wodnych. Inne miasta warte odwiedzenia w Meksyku to - Cancun, Playa del Carmen, Puerto Morelos.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień313131313233333332323231
temperatura w nocy202020202223232323232221
temperatura wody282828282929293030292929

Opieka medyczna

Szczepienia ochronne przy wjeździe do Meksyku nie są wymagane. W Meksyku istnieje bardzo wysokie zagrożenie amebozą, a w porze deszczowej na terenach dżungli zdarzają się przypadki cholery. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia potraw przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców nie poddanych odkażeniu oraz picia wody innej niż butelkowana. W Meksyku należy unikać spożywania napojów z lodem w małych barach, czy restauracjach nie budzących zaufania. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt standardowej wizyty lekarskiej w Meksyku wynosi od 40 do 60 USD. Doba w szpitalu, w zależności od przyczyny hospitalizacji, kosztuje od 500 USD do 2000 USD, a rachunki szpitalne obejmują wszelkie zabiegi, badania analityczne, aparaturę oraz oddzielnie wysokie honoraria lekarzy. Apteki w Meksyku są dobrze zaopatrzone, warto jednak zabrać ze sobą niezbędne w sytuacji pierwszej potrzeby środki opatrunkowe, przeciwbiegunkowe, tabletki przeciwbólowe.

Pieniądze

Walutą Meksyku jest pesos. 100 Meksykańskich Pesos ( MXN ) = 9,4 USD ( maj 2008 ). Pieniądze takie jak dolary, czy euro można wymieniać w bankach, kantorach ( casa de cambio ). Casa de cambio są otwarte również poza godzinami urzędowania banków, jak i w weekendy, ponadto często oferują korzystniejszy kurs wymiany. W ostateczności można dokonać wymiany w hotelu, ale kurs w większości wypadków będzie mniej korzystny niż w kantorze, czy banku. Podjęcie gotówki na kartę kredytową w Meksyku możliwe jest tylko w bankach. Podczas wymiany czeków podróżnych potrzebny będzie paszport. Również w bankomatach ze znaczkiem "Cirrus", lub "Maestro" można pobrać gotówkę za pomocą kart EC. Banki w Meksyku otwarte są w godzinach 9.00 - 17.00 od poniedziałku do piątku. Natomiast meksykańskie kantory pracują codziennie w godzinach od 10.00 do 22.00. Sklepy w miejscowościach turystycznych czynne są codziennie w godzinach od 10.00 do 22.00. W Meksyku akceptowane są na ogół wszystkie ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA, MasterCard oraz w ograniczonym zakresie American Express, chociaż przy wjeździe na terytorium Meksyku nie są one potwierdzeniem posiadania przez cudzoziemca środków finansowych. W razie zagubienia lub utraty karty należy ją niezwłocznie zablokować, telefonując pod numer podany przez bank wydający kartę.

Komunikacja

W Meksyku istnieje dobra, stale rozwijająca się sieć międzymiastowych dróg i połączeń autobusowych. Autobusy dalekobieżne kursują często i dojeżdżają niemal do wszystkich rejonów Meksyku. Opłata za przejazd autobusem typu deluxe, lub I klasy wynosi 3-4 dolary za godzinę jazdy, czyli jakieś 60-80 km. Od dłuższego czasu poziom usług świadczonych przez meksykańskie koleje państwowe ( Ferrocarriles Nacionales de México ), staje się coraz gorszy. Pociągi w Meksyku jeżdżą dość wolno, nawet jeżeli kursują zgodnie z rozkładem, zniknęły wagony sypialne i restauracyjne, a kasy biletowe są czynne krótko. Trudno czasem dowiedzieć się, kiedy odjeżdża pociąg albo jakiego rodzaju wagony sypialne są w składzie i ile kosztuje bilet. Podróżowanie pociągiem jest jednak tanie, chyba że wykupi się miejsce w dosyć komfortowym coche dormitorio ( wagonie sypialnym ). Wagony tego typu znajdują się w składach tylko kilku pociągów, a bilety na nie kosztują tyle samo, co na przejazd autobusem deluxe. We wszystkich większych miastach w Meksyku, a także w wielu mniejszych, znajdują się pasażerskie porty lotnicze. Największymi krajowymi liniami lotniczymi Meksyku są Aeroméxico i Mexicana. W Meksyku działa również wiele mniejszych linii, których samoloty latają często między prowincjonalnymi miastami. Należy do nich Aero California, Aerocaribe i Aerocozumel, Aeroexo, Aerolíneas Internacionales, Aerolitoral, Aeromar, Aviacsa.

Poczta

Oddziały poczty znajdują się we wszystkich miastach w Meksyku. Poczta otwarta jest zazwyczaj w godzinach od 9.00 do 15.00. Nie we wszystkich urzędach pocztowych sprzedawane są koperty i świadczone są usługi pakowania paczek. Najlepiej jest zaopatrzyć się wcześniej w koperty, lub odpowiednie kartony. Poczta meksykańska świadczy również usługi kurierskie. Poczta, DHL, Federal Express i Estafeta to tylko niektóre z firm oferujacych międzynarodowe usługi kurierskie. Warto zwiedzić budynek Poczty Głównej znajdujący się w mieście Meksyk, ze względu na jego wspaniałą architekturę. W Meksyku kupno kart pocztowych najlepiej uzależnić od tego, czy zostaną one sprzedane wraz ze znaczkami pocztowymi. Znaczki na karty i listy ( 20 g ) kosztują 10,60 pesos. Czas dostarczenia przesyłki z Meksyku do Europy wynosi aż około 3 tygodni.

Telekomunikacja

Aby skorzystać z telefonu publicznego w Meksyku, potrzebna jest karta telefoniczna Ladatel. Można ją kupić w wielu sklepach i kioskach. Karty dostępne są w różnych cenach: 30 MXN, 50 MXN i 100 MXN. Za pomocą tej karty możesz dzwonić na numery lokalne i zamiejscowe, chociaż w przypadku tych ostatnich karta nie jest zbyt wydajna. W Meksyku funkcjonują również karty typu prepaid ( przedpłacone ). Można je kupić w miejscach sprzedaży gazet. Karty te są zdecydowanie bardziej wydajne przy połączeniach zamiejsowych i zagranicznych. Aby użyć taką kartę, potrzebny jest telefon stacjonarny, lub telefon komórkowy. Aby rozpocząć rozmowę należy wykręcić numer podany na karcie i postępować według instrukcji. Zazwyczaj oznacza to podanie numeru PIN twojej karty i numeru telefonu, pod który chcesz zadzwonić. W przypadku niektórych kart istnieje opcja wyboru języka instrukcji. Jeśli chcesz zadzwonić z Meksyku do Kanady, USA, Europy, lub reszty świata, to należy wybrać numer 00 52 + numer kierunkowy kraju + numer lokalny. Tak samo dzwoni się z telefonu komórkowego. Dzwoniąc ze swojego telefonu komórkowego na jakikolwiek numer w Meksyku należy wybrać 52 + numer kierunkowy miasta + numer lokalny. W Meksyku jest coraz więcej miejsc, w których działa hot spot. Bez trudu w Meksyku można znaleźć kafejkę internetową. Jest ich wiele w każdym mieście, dużym i małym, a nawet w niektórych wioskach. Opłaty za korzystanie z internetu są różne, wahają się od 10 MXN do 20 MXN za godzinę. Można również w Meksyku kupić karty dostępu do internetu o wartości 50 MXN, 100 MXN, 150 MXN. Aby z ich skorzystać, należy je aktywować, dzwoniąc pod podany na karcie numer, a następnie skonfigurować je w komputerze.

Woda pitna

Woda z wodociągów w meksykańskich hotelach nadaje się do mycia zębów. Do picia polecamy wodę mineralną. Kostki lodu przygotowywane są tylko z czystej wody pitnej. Oficjalne źródła w Meksyku podają iż woda z krany nadaje się również do picia, jednakże na wszelki wypadek polecamy wodę mineralną. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia przygotowywanego na straganach ulicznych, owoców nie poddanych odkażeniu oraz picia wody innej niż butelkowana.

Mieszkańcy i obyczaje

Meksykańska kultura to nie tylko kolonialna architektura i urozmaicona, oryginalna kuchnia, ale także bogata tradycja, religia i obyczaje, typowe tylko dla tego zakątka świata. W Meksyku do dnia dzisiejszego dużą wagę przywiązuje się do ludowych wierzeń i uzdrawiających praktyk szamańskich, uznawanych nawet przez meksykański system ubezpieczeń społecznych. Zwłaszcza w małych miejscowościach oddalonych od dużych agromeracji miejskich, do tej pory kultywuje się modlitwy i zaklęcia mające ułaskawić lokalne bóstwa, sprowadzić deszcz, lub sprawić, by rok był urodzajny. Do dnia dzisiejszego przetrwała też w Meksyku sztuka wyrobu biżuterii. Przepiękne bransolety, kolczyki i zdobione naszyjniki o niepowtarzalnych wzorach można kupić zarówno w eleganckich sklepach, jak i na lokalnych bazarach. Mieszkańcy miast ubierają się podobnie do Europejczyków. Natomiast na terenach wiejskich da się zauważyć bardziej tradycyjne ubiory. Indian w przeciwieństwie do metysów cechuje większe przywiązanie do rodzimej kultury.

Kuchnia

Kuchnia w Meksyku jest bardzo zróżnicowana. Łączy w sobie elementy kuchni hiszpańskiej i prekolumbijskiej, a ostatnio uległa również wpływom azjatyckim i europejskim. Oryginalne meksykańskie potrawy są dość ostre dzięki takiej przyprawie jak chili. Dlatego osoby, które wolą łagodniejsze jedzenie, powinny w Meksyku zamawiać potrawy sin chile, czyli bez chili. Podstawą meksykańskiej kuchni jest czerwona fasola, suszone mięso, ostra papryka i tortilla. Tortilla - płaski placek pszenny lub kukurydziany, to podstawa meksykańskiej kuchni. Można go zawijać i wypełniać nadzieniem, maczać w sosie, używać jak łyżki albo wycierać nim sos z talerza. Tacos to ciepłe tortille kukurydziane zwinięte i wypełnione różnym nadzieniem. Można je polać pastą z owoców awokado (guacamole), a także śmietaną lub serem. Na śniadanie w Meksyku jada się bizochos ( słodkie pieczywo i ciasteczka ), albo jajka sadzona na smażonej tortilli. Innym daniem są pierogi z mięsem i chili. Do niektórych potraw dodaje się sos znany jako salsa. Narodową potrawą Meksyku jest mole poblado, jest to gotowane mięso z indyka polane sosem który przyrządza się z ostrej papryki,orzechów i gorzkiej czekolady. Podstawowym daniem z ryżu jest arroz a la mexicana, danie przyrządza się z ryżu do tego zielony groszek, marchewka i pomidory. Zupy przyrządza się z kukurydzy. Przyrządza się jeszcze potrawy z fasoli i ryb,takie jak surowa ryba marynowana w soku limonki. W Meksyku rośnie wiele różnych owoców tropikalnych. Sałatka owocowa może być pożywnym śniadaniem, smacznym deserem albo lekką przekąską o każdej porze dnia.

Klimat

Do Meksyku można wybrać się o każdej porze roku. Przez większą część roku utrzymują się tam temperatury powyżej 20 stopni, aczkolwiek klimat różni się w zależności od części kraju. Regiony przybrzeżne charakteryzują się większą wilgotnością i wyższymi temperaturami, podczas gdy wyżynne i górskie ( na przykład Mexico City ) są bardziej suche i chłodniejsze. W okresie od maja do września w Meksyku jest najgoręcej, w szczególności na południu, podczas gdy w okresie od grudnia do lutego w regionach wyżej położonych może być naprawdę zimno. Półwysep Jukatan jest jednym z najbardziej słonecznych regionów świata. Najcieplej jest od grudnia do kwietnia - temperatury od 27 stopni do 38 stopni. Od września do listopada mogą padać tropikalne deszcze, które dają gwarancję chwilowego ochłodzenia i powrotu słonecznej pogody w dalszej części dnia. W tych miesiącach zdarzają się również silne wiatry. Średnia temperatura roczna w Meksyku to 25,5 stopnia. Region Acapulco charakteryzuje się idealną pogodą przez cały rok.

Przepisy celne

Przy wjeździe do Meksyku nie ma przepisów określających wysokość kwoty wymaganej na dzień pobytu, jednak jeśli wjeżdżający określa cel pobytu jako turystyczny, władze na ogół żądają okazania środków niezbędnych do podróżowania przez deklarowany okres. Dla turystów indywidualnych umownie przyjmuje się, że wymagana kwota to około 100 USD na dzień pobytu, przy czym karty kredytowe na ogół nie są traktowane jako dokumenty potwierdzające posiadanie przez cudzoziemca środków płatniczych. Nie ma ograniczeń, ani szczególnych regulacji dotyczących przywożenia, wymiany i wywożenia pieniędzy. Obowiązuje całkowity zakaz wwozu i wywozu artykułów spożywczych. Również całkowitym zakazem wywozu objęte są wszelkie rośliny i nasiona. Przywożenie i wywożenie zwierząt domowych do Meksyku możliwe jest po przedstawieniu zaświadczenia weterynaryjnego. Posiadanie narkotyków, czy handel nimi podlegają karom pozbawienia wolności od 5 do 30 lat. Obcokrajowiec przyjeżdżający do Meksyku może bez deklaracji i opłat celnych wwieźć rzeczy osobiste, aparat fotograficzny i kamerę, jeden przenośny komputer, telefon komórkowy, dwa używane komplety osobistego sprzętu sportowego, radio lub radiomagnetofon, lekarstwa do osobistego użytku ( w przypadku leków psychotropowych konieczna jest imienna recepta lekarska ), do 20 paczek papierosów, maksymalnie 3 l dowolnych napojów alkoholowych. Oprócz wymienionych artykułów cudzoziemcy są zwolnieni od cła przy wwożeniu do Meksyku wszelkich towarów w ilościach nie budzących podejrzeń, że mogą mieć przeznaczenie handlowe.