Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Maritim Jolie Ville Golf Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Hesperia Troya - Hiszpania / Wyspy Kanaryjskie / Costa Adeje Grecian Park - Cypr / Cypr Południowy / Ayia Napa Dreams Cancun Resort And Spa - Meksyk / Jukatan / Cancun Atlantica Bay - Cypr / Cypr Południowy / Amathus Sheraton Soma Bay Resort - Egipt / Hurghada / Soma Bay Joy Club Bodrum - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Bodrum Continental Palace - Grecja / Wyspa Kos / Kos Pyramisa Chalet - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Drop - Turcja / Riwiera Turecka / Alanya Blue Waters Club & Resort - Turcja / Riwiera Turecka / Side Ifa Faro - Hiszpania / Wyspy Kanaryjskie / Maspalomas

Najpopularniejsze kraje:

Mauritius

Flaga:
Stolica:Port Louis
Język:angielski
Waluta:rupia maurytyjska (MUR)
Ustrój polityczny:republika
Powierzchnia całkowita:2 045 km²
Ludność:1 230 602
Strefa czasowa:UTC +4
Napięcie:sieć 230 V
Kod telefoniczny:+230
Mauritius - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Plaines Wilhelm: Quatre Bornes
Wybrzeże Wschodnie: Belle Mare

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Mauritiusie

Na Mauritiusie żyją potomkowie Afrykanów, Kreole, Hindusi, Chińczycy… Stolicą wyspy i największym miastem jest Port Louis, leżący w jej północno-zachodniej części. Inne większe miasta: Curepipe, Moka, Belle Mare. W stolicy kraju, Port Louis, stoją obok siebie świątynie tamilskie, chińska pagoda, meczet i kościoły chrześcijańskie. Plaża pokryta jest delikatnym, białym piaskiem oraz morze o barwie i przejrzystości najszlachetniejszych szafirów lub szmaragdów. Mauritius otacza jedna z najpiękniejszych na świecie raf koralowych. Nic dziwnego, że wyspa jest prawdziwą mekką dla amatorów nurkowania. Pod wodą można "pospacerować" po tak zwanym Czarnym Lesie - unikalnym skupisku dwumetrowych, zielonych korali, "zwiedzić" Katedrę, czyli imponującą, pionową jaskinię, albo "zacumować" na któryś z licznych wraków, spoczywających w pobliżu wyspy. Wyjazdu na Mauritius nie będą żałować także windsurferzy, kajakarze, czy miłośnicy żagli. Nawet jeśli ktoś nie jest wytrawnym żeglarzem, może wybrać się w krótki rejs między niezamieszkanymi wysepkami położonymi w sąsiedztwie Mauritiusa, połączony z piknikiem na jednej z nich. Zaś wszyscy Ci, którzy po powrocie do domu pragną pochwalić się złowieniem dużej ryby, powinni wziąć udział w zorganizowanej wyprawie "big game fishing" na niebieskie i czarne marliny, szczupaki czy tuńczyki. Turystom, którzy wolą pozostać na stałym lądzie, a jednocześnie chcieliby sobie zrobić przerwę w plażowaniu, Mauritius oferuje liczne piesze szlaki turystyczne i trasy rowerowe. Niewielką wyspę można objechać rowerem w kilka dni. Na górskie wyprawy można wyruszyć konno, lub wypożyczonym quadem. Jak przystało na "rajską wyspę", na niebie nad Mauritiusem tęcza pojawia się dość często. Odbija się w przejrzystej wodzie - to jeszcze nic niezwykłego. Ale tęcza na ziemi? Na Mauritiusie jest to możliwe!

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień272727262422212122232527
temperatura w nocy202120191716151515161718
temperatura wody272828272625242323242527

Opieka medyczna

Aby stawić czoło częstym zaburzeniom przewodu pokarmowego związanym ze zmianą klimatu oraz wyżywienia należy zabrać leki przeciwbiegunkowe i przeciw wymiotne. Prosimy zabrać ze sobą lek przeciwko udarowi słonecznemu. Szczepienia przy wjeździe na Mauritius nie są wymagane. Jeżeli stale używacie Państwo lekarstw, radzimy zabrać je ze sobą. Zalecamy również unikać ostrego słońca w początkowych dniach pobytu. Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Nie pić wody z hydrantów, wodociągów ani nie myć w niej owoców do bezpośredniego spożycia. Prosimy zaopatrzyć się w środki przeciwko komarom. Opieka medyczna na Mauritiusie jest na przyzwoitym poziomie, jednakże bezpłatne szpitale państwowe nie są dostępne dla cudzoziemców. Turyści korzystają w razie potrzeby z usług prywatnych szpitali i gabinetów lekarskich. Na Mauritiusie lekarza można zamawiać także poprzez recepcję hotelową. Jedna z prywatnych klinik na Mauritiusie to Clinique Du Nord, Rogal Road, Baie Du ( 247 25 32, 247 10 56 ). Zaleca się wykupienie przed przyjazdem na Mauritius międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy zakupili Państwo przed wyjazdem ubezpieczenie, należy prosić na miejscu o szczegółowy rachunek. Potrzebny jest po to by powrocie do kraju uzyskać zwrot kosztów leczenia jakie poniesliśmy na Mauritiusie.

Pieniądze

Walutą obowiązującą na Mauritiusie jest 1 rupia Mauritiusa (MUR) = 100 centów. Banknoty występują w nominałach: 25, 50, 100, 500,1000 rupii, a monety w nominałach: 1, 5, 10 rupii oraz: 5, 20 i 50 centów. Kursy wymiany w bankach są korzystniejsze, niż kursy wymiany w hotelu. Czeki podróżne nie są przyjmowane. Banki na Mauritiusie otwarte są od poniedziałku do piatku w godzinach od 9.30 do 14.30, w soboty są zamknięte. Gotówkę na Mauritiusie można wypłacać za pomocą kart takich jak - American Express, Mastercard, Diners w MCB Banque Comercial, VISA w Barcle’s Bank i State Commercial. W dużych hotelach i restauracjach, a także w większości sklepów akceptuje się karty Visa, American Express, Mastercard. W zależności od miejsca, pobierana jest prowizja w wysokości 3 lub 5%. Wiele hoteli i restauracji, a także sklepów akceptuje najbardziej powszechne międzynarodowe karty kredytowe i czeki podróżne. Zakupy można robić w sklepach. Na bazarach należy uważać na wygórowane ceny nieżadko przekraczające dziesięciokrotnie wartość danego towaru. Sklepiki z pamiątkami, pocztówkami i artykułami spożywczymi są otwierane około 9 rano do 12 po południu. Następnie jest 3 lub 4 godzinna przerwa i na nowo otwierane są około godziny 16, a zamykane w godzinach nocnych.

Komunikacja

Gęsta sieć autobusów obiega całą wyspę. Za niewielką cenę można w ten sposób zwiedzić sporą część kraju. Autobusy kursują między 5.30 rano, a 19 wieczorem. Ceny są bardzo przystępne. Można korzystać z miejscowych taksówek. Należy unikać tłoku, demonstracji ulicznych. Przestrzega się przed samotnymi spacerami wieczorami i nocą. Należy uważać na złodziei kieszonkowych grasujących na centralnym placu w Port Louis. Jeśli chcą Państwo zwiedzać Mauritius na własną rękę na wyspie jest mozliwość wynajęcia samochodu. To najlepsza możliwość indywidualnego poznania krajobrazowego piękna i atmosfery tej wyspy na Oceanie Indyjskim. Na Mauritiusie obowiązuje ruch lewostronny. Miejscowe drogi są w dobrym stanie. Kierowcę samochodu i pasażera na przednim siedzeniu obowiązują pasy bezpieczeństwa, a kierowców i pasażerów motocykli - kaski.

Poczta

Znaczki na Mauritiusie dostępne są na poczcie i w kioskach. Kolekcjonerzy mogą nabyć znaczki na poczcie głównej w Port Louis, znajdujacej się naprzeciw rynku. Kartki pocztowe do Europy o standardowym formacie kosztują około 5 rupii, większe kartki mają cenę około 10 rupii. Wysłąnie listu do Europy kosztuje około 10 rupii ( gdy w środku znajduje się kartka pocztowa ), lub zależnie od wagi. Na Mauritiusie powstał jeden z najrzadszych i najdroższych znaczków świata. Wydrukowanie znaczków zlecił w 1847 roku ówczesny gubernator Mauritiusu, a sporą ich część wykorzystała żona gubernatora, aby rozesłać zaproszenia na bal. Były to pierwsze znaczki Imperium Brytyjskiego wydrukowane poza Wielką Brytanią. Zanim spostrzeżono pomyłkę drukarską, wydrukowano po 1500 sztuk Red Penny - znaczka jednopensowego i Blue Penny - dwupensowego. Nieliczne zachowane znaczki z tej "błędnej" serii należą dziś w dużej mierze do kolekcjonerów prywatnych, stanowią też dumę kilku kolekcji muzealnych, miedzy innymi berlińskiego Museum für Kommunikation, Muzeum Poczty w Sztokholmie, a także British Library w Londynie. W 2001 roku powstało też Blue Penny Museum w stolicy Mauritiusu - Port Louis. Można tu podziwiać kolekcję słynnych znaczków, choć ze względów konserwatorskich na co dzień są to kopie. Oryginały prezentuje się tylko od czasu do czasu.

Telekomunikacja

Spędzając wakacje na Mauritiusie najlepiej jest telefonować z hotelu. Aby zadzwonić z Mauritiusa do Polski, należy wybrać 0-048, następnie numer kierunkowy bez poprzedzającego go zera i wreszcie numer abonenta. Trzyminutowa rozmowa kosztuje około 18 euro. We wszystkich hotelach na Mauritiusie znajduje się faks. W większych miejscowościach znajdują się telefony na karty, które można kupić na stacjach benzynowych i w supermarketach. Mauritius od trzech lat połączony jest z kontynentem światłowodem, a od końca 2005 roku na całej wyspie ma być możliwy bezprzewodowy dostęp do Internetu. Państwo Mauritius powinno stać się "cyber-wyspą". Gdy plan zostanie zrealizowany, jest to szansa na przyciągnięcie do kraju olbrzymiej rzeszy turystów, którzy chcieliby odpocząć mając jednak równocześnie dostęp do firmowej poczty i będąc na bieżąco ze sprawami należącego do nich przedsiębiorstwa. A wiadomo, że większa ilość odwiedzających Mauritius oznaczałaby szerszy strumień gotówki i nowe miejsca pracy.

Woda pitna

Na Mauritiusie do mycia zębów można swobodnie używać wody kanalizacyjnej. Oficjalnie woda ta nadaje się też do picia, lepiej jednak dla większego bezpieczeństwa pić wodę mineralną, dostępną w każdym hotelu. Narodowym napojem na Mauritiusie jest alkohol z trzciny cukrowej: rum, serwowany zazwyczaj z colą. Popularnością cieszą się także lokalne marki piwa Phoenix i Blue Marlin. Interesujące, że tutejsze piwo powstaje z ziemniaków! Po posiłku koniecznie spróbujcie Państwo lokalnej kawy Chamarel lub herbaty o waniliowym smaku. Dla Polaków fascynująca jest zawsze różnorodność tropikalnych owoców na Mauritiusie: lychee, passiflora, arbuzy, ananasy - uwodzą smakiem i zapachem.

Mieszkańcy i obyczaje

Zmienna kolonialna przeszłość Mauritiusa ma odzwierciedlenie w kulturze. Na przykład, sztuka kulinarna Mauritiusa jest połączeniem Holenderskiej, Francuskiej, Indyjskiej i Kreolskiej. W 1847 roku Mauritius został piątym krajem na świecie, wydającym znaczek pocztowy. Dwa typy znaczków wydane wtedy, znane jako Red Penny i Blue Penny są prawdopodobnie najbardziej znanymi znaczkami na świecie, będąc bardzo rzadkimi, a więc też bardzo drogimi. Kiedy została odkryta, wyspa Mauritius była domem dla poprzednio nieznanych gatunków ptaków, które Portugalczycy nazwali dodo. Jednakże, do 1681, wszystkie dodo zostały zabite przez osadników lub ich udomowione zwierzęta. Mimo to dodo widnieje w godle państwa. Najbarwniejszą stroną wyspiarskiej kultury jest handel uliczny. Nawoływania i zachęcania kupców i przekupek przy straganach z różnościami, podobnie jak zwyczaj targowania się, należą do nieodłącznych elementów życia mieszkańców Mauritiusa. Bardzo ważną rolę w kulturze i obyczajach wyspy stanowi muzyka i taniec. Tańcem narodowym jest sega. Jest bardzo dynamiczny i żywiołowy, ma swe korzenie w rytmach afrykańskich. Przypomina afrykańską sambę. Na Mauritiusie obchodzone są liczne święta. Ich ilość wynika z kulturowego i etnicznego zróżnicowania, i równoprawnej możliwości obchodzenie swoich świąt przez każdą ze społeczności.

Kuchnia

Kuchnia na Mauritiusie nosi cechy różnych grup narodowościowych zamieszkujących wyspę - znajdą tu Państwo potrawy pochodzenia afrykańskiego i europejskiego, ale także chińskie oraz indyjskie. Bardzo rozpowszechniona jest chińska kuchnia seczuańska, a indyjskie curry, przyrządzane jest na podstawie własnych przepisów, w gorącym piecu Roche Currie. Głównymi składnikami kuchni na Mauritiusie są ryby i owoce morza, a częstym dodatkiem - ryż. Cenione jest także mięso dzikich świń ( doskonałe na grill ), a w zależności od pory roku znajdą Państwo na tutejszych stołach również dziczyznę. Łososia świetnie zastępuje tutejszy marlin, którego wędzi się, lub gotuje. Innym specjałem jest smaczny rdzeń palmowy, z którego przygotowuje się na przykład sałatki. Wielbiciele ostryg znajdą na Mauritiusie smaczne ostrygi skalne. Nie należy ich jednak kupować na plaży, ponieważ są tam stanowczo za drogie. Jednym z najważniejszych dodatków do potraw są pomidory, zwane tutaj jabłkami miłości. Smaku dodają także cebula i czosnek, a egzotyki - imbir. Nie mniejszą popularnością cieszą się dwa sosy, wywodzące się z kuchni francuskiej: Rougaille przygotowywany na bazie pomidorowego sosu prowansalskiego ( serwowany na ciepło ) oraz Vindaye na bazie gorczycy i octu ( serwowany na zimno ). Europejczyków zwykle najbardziej fascynuje różnorodność owoców tropikalnych, wśród których najbardziej popularne to liczi, arbuzy i ananasy. Napojem narodowym mieszkańców Mauritiusa jest wódka z trzciny cukrowej, czyli rum. Zwykle serwowany jest z colą. Chętnie pija się także piwo, na przykład Phoenix, czy Blue Marlin. Po posiłku warto spróbować kawy Chamarel, lub herbaty waniliowej, której plantacje znajdują się na wyspie.

Klimat

Na Mauritiusie panuje klimat zwrotnikowy, z południowo - wschodnimi wiatrami. Na Mauritiusa można się wybrać o każdej porze roku. Temperatury są najwyższe pomiędzy listopadem, a kwietniem. Pomiędzy końcem grudnia, a końcem lutego mogą czasami wystąpić cyklony. Temperatury na Mauritiusie obniżają się między majem, a październikiem. Temperatura wody na Mauritiusie nie schodzi jednak nigdy poniżej 22 stopni. Pory roku na półkuli południowej są przeciwstawne do tych wystepujących w naszym kraju. Lato trwa od listopada do kwietnia ( klimat zwrotnikowy ), natomiast zima od maja do października ( klimat podzwrotnikowy ). Najwięcej deszczów pada na Mauritiusie w lutym i marcu.

Przepisy celne

Obywatele Polski mogą przebywać bez wiz na terytorium Republiki Mauritiusa łącznie 180 dni w roku kalendarzowym, o ile spełniają następujące warunki: mają bilet powrotny, potwierdzoną rezerwację miejsca zamieszkania oraz środki niezbędne do utrzymania w czasie pobytu ( około 100 USD na dzień ), a ważność ich paszportu w dniu planowanego opuszczenia terytorium Republiki Mauritiusa będzie wynosić co najmniej 6 miesięcy. Opłaty lotniskowe zazwyczaj wliczone są w ceny biletów. Kary za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi na Mauritiusie są bardzo restrykcyjne. Częste są przypadki kar pozbawienia wolności na 20 lat za tego rodzaju przestępstwa. Zabroniony jest import sprzętu rybackiego na Mauritius. Zwierzęta, które są przywożone na Mauritius muszą odbyć sześciomiesięczną kwarantannę.