Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Aries Fethiye - Turcja / Wybrzeże Likijskie / Fethiye Louis Phaethon Beach Club - Cypr / Cypr Południowy / Paphos El Mehdi - Tunezja / Mahdia / Mahdia Sun Maris Park - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Marmaris Sol Y Mar Sharming Inn - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Sol Lanzarote - Hiszpania / Wyspy Kanaryjskie / Puerto del Carmen Vime Helya Beach - Tunezja / Monastir / Monastir Grand Oasis Punta Cana - Dominikana / Punta Cana / Punta Cana Astor Beach - Turcja / Riwiera Turecka / Mahmutlar Vantaris Beach - Grecja / Kreta / Kavros Sigalas Hotel and Apartments - Grecja / Archipelag Santoryn / Kamari Fereniki Complex - Grecja / Kreta / Georgioupolis

Malta

Flaga:
Stolica:Valletta
Język:maltański, angielski
Waluta:euro (EUR, €)
Ustrój polityczny:republika
Powierzchnia całkowita:316 km²
Ludność:403 532
Strefa czasowa:UTC +1 - zima, UTC +2 - lato
Napięcie:sieć 230 V
Kod telefoniczny:+356
Malta - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Wyspa Comino: Wyspa Comino
Wyspa Malta: Bugibba Mellieha Qawra Sliema St. Julian's St. Paul's Bay Valetta Xemxija

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Malcie

Republika Malty ( Republic of Malta ) to położone w centrum Morza Śródziemnego niewielkie państwo obejmujące swym obszarem wyspy Archipelagu Maltańskiego: Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Wyspy św. Pawła (dwie wysepki obok siebie) i Filfla. Największą wyspą archipeagu jest Malta. Jej maksymalna długość i szerokość wynosi odpowiednio 27,36 km i 14,48 km, a powierzchnia 245,73 km2. Jej stolica Valletta jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Zamieszkane są tylko trzy wyspy archipelagu: Malta, Gozo i Comino. Żyje na nich około 400 tysiecy ludzi, z czego większość to Maltańczycy ( 95,7% ). Malta spełnia idealnie wszystkie oczekiwania turystów. Czekają tu na nich słoneczne dni, przejrzyste morze, poprzecinane rozpadlinami wybrzeża, okazałe budowle historyczne, gościnność tutejszych mieszkańców, komfortowe ośrodki wypoczynkowe oraz bogata oferta sportów wodnych. Malta nazywana jest też "muzeum pod gołym niebem". Po dziś dzień zachowały się stare mury miejskie oraz imponująca katedra Świętego Jana. Ale Malta to również cel podróży zapaleńców nurkowania. Wiele osob uważa, że wokół tej wyspy panują najlepsze warunki do nurkowania w całym basenie Morza Śródziemnego. Temperatura wody na Malcie zapewnia komfort pływania, a wyjątkowa przejrzystość pozwala dokładnie przyglądać się życiu podwodnego świata. Miejscowości, które warto zobaczyć to miedzy innymi: Marsxlokk, Mdina, Mosta, Rabat, La Valetta.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień151617192328313128242017
temperatura w nocy991012151212220171411
temperatura wody171616171922232726242118

Opieka medyczna

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia na Malcie tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się, by wykupili dodatkowe ubezpieczenia prywatne, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie oraz koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia ( poza EKUZ ). Mamy możliwość korzystania ze świadczeń państwowych ośrodków zdrowia i szpitali. Na leczenie specjalistyczne potrzebne jest skierowanie. Powinniśmy przedstawić lekarzowi swoją Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i dokument tożsamości. Na Malcie są 2 szpitale przyjmujące w nagłych przypadkach, do których można się zgłaszać ze skierowaniem z ośrodka zdrowia, lub bezpośrednio w szczególnie nagłych przypadkach oraz 2 szpitale specjalistyczne, do których można się zgłaszać wyłącznie ze skierowaniem ze szpitali przyjmujących w nagłych przypadkach, lub z ośrodków zdrowia. Transport do publicznego szpitala lub ośrodka zdrowia na Malcie jest bezpłatny. Transport powrotny do Polski jest całkowicie płatny przez pacjenta. Nr pogotowia to 112. Leczenie prywatne jest w pełni odpłatne i nie przysługuje zwrot poniesionych opłat. Dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu kosztów za leczenie na Malcie to oryginały rachunków od lekarza, dowodów zapłaty.

Pieniądze

1 stycznia 2008 roku euro stało się prawnym środkiem płatniczym na Malcie, zastępując wcześniej obowiazujacą walutę, czyli lirę maltańską (MTL) po nieodwołalnym stałym kursie wymiany 1 Euro = 0,429300 MTL. Sprawna dystrybucja banknotów i monet euro przed 1 stycznia 2008 roku wśród podmiotów obsługujących obieg gotówki pomogła usprawnić wymianę pieniędzą, zmniejszyć problemy logistyczne i ograniczyć koszty równoległego obiegu obu walut. Wymiana pieniądza na Malcie przebiegła szybko i sprawnie. Od 1 lutego 2008 roku płatności gotówkowych na Malcie można dokonywać wyłącznie banknotami i monetami euro. Banki na Malcie pracują w różnych godzinach, z reguły od poniedziałku do piatku od 8.30 do 12.45, w soboty od 8.30 do 11.30. Kantory walutowe znajdują się na lotnisku i funkcjonują przez całą dobę. Przed wieloma bankami są automaty do wymiany oraz bankomaty, w których honorowane są karty kredytowe, lub debetowe. Pieniądze można wymienić także w wielu hotelach, biurach podróży oraz sklepach, jednak po nieco mniej korzystnym kursie. Wakacje na Malcie to też okazja do zrobienia zakupów, tym bardziej iż nie jest to drogi kraj. Na Malcie większość sklepów otwartych jest w godzinach od 9.00 do 13.00 i od 16.00 do 19.00. W niedziele i święta sklepy zwykle są nieczynne. Bardzo często sklepy nieczynne są także w pierwszy dzień po odpuście ( fescie ) w danej miejscowości.

Komunikacja

Mimo tego, że Malta jest dość małą wyspą o zaledwie 27 km długości, to żeby móc się wygodnie po niej poruszać potrzebny jest jakiś środek transportu: autobus, samochód, motor albo rower. Obowiązujący na wyspie ruch lewostronny, do którego czasem trudno jest się przyzwyczaić, zwłaszcza przy krótkim pobycie, sprawia że najwygodniejsze wydają się być autobusy. Przejazdy nimi są w miarę tanie, bilety kosztują od 0,35 do 1,16 euro, a ich cena zależy między innymi od ilości stref przez które się przejeżdża. Malta podzielona jest na 3 strefy: A - cenralna i wschodnia część wyspy, B - między Mostą a Mellieną i C - na pólnocny-zachód od Mellieny. Bilet na podróż w obrębie jednej strefy kosztuje 0,47 euro przy przejeździe przez dwie 0,54 euro, zaś przez wszystkie trzy 0,58 euro. U kierowców można kupić także bilety kilkudniowe. Mapkę z zaznaczonymi strefami oraz trasami autobusów i nocnych busów można dostać w centrum informacji w Valletcie, także na dworcu autobusowym. Autobusy kursują od godziny 5.30, a ostatnie kończą swoje trasy około 23.00. Jeśli chcemy wysiąć na przystanku, to należy wczeniej powiadomić o tym kierowce. Służą do tego umieszczone w autobusie dzwonki w postaci przycisku, lub przeciągniętej pod dachem linki. Gdy stoimy na przystanku i chcemy aby autobus nas zabrał należy na niego pomachać, jeśli tego nie zrobimy kierowcy może się nie zatrzymać. Większoć autobusów na Malcie kursuje z/do Valletty, więc czasem, aby gdzieś dotrzeć potrzebujemy skorzystać z dwóch. Na Gozo jest podobnie, autobusy kursują z Rabatu ( Victorii ). Jeśli nie nie chcemy być uzależnieni od rozkładu jazdy autobusów możemy wypożyczyć samochód. Na Malcie funkcjonuje kilka firm tym się zajmujących. Często w hotelach można także wypożyczyć rower. Między Maltą i Gozo regularnie kursują promy, a z większoci nadmorskich miejscowości pływają wycieczkowe rejsy na Comino. Drogą morską można pokonać również trasę między Vallettą, a Sliemą. Co prawda podróż taka jest trochę droższa niż ta autobusem, ale za to o wiele przyjemniejsza.

Poczta

Urzędy pocztowe można znaleźć zarówno w większych miastach, jak i na prowincji Malty. Urzędy pocztowe na Malcie są czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 7.30 – 12.45. Znaczki oraz kartki pocztowe możemy kupić w każdym sklepie, recepcji hotelowej, kioskach. Poczta Główna na Malcie znajduje się przy Auberge d'Italie, przy ulicy Merchants St. w Valletta. Poczta ta oferuje usługi poste restante. Z jej usług można korzystać od godziny 8.00 do 18.00. Znaczek na list miejscowy kosztuje około pięciu centów. Wysłanie listu pocztą lotniczą z Malty do Europy to koszt około 14 centów, do Stanów Zjednoczonych około 20 centów, natomiast do Australii jakieś 25 centów. Koszt wysłania widokówki jest taki sam jak listu.

Telekomunikacja

Na Malcie liczba telefonów użyteczności publicznej na karty telefoniczne stale się powiększa. We wszystkich urzedach pocztowych, kioskach oraz sklepach można kupić karty telefoniczne. Cena telekarty nie jest zbyt wysoka. W biurach Krajowego Przedsiebiorstwa Telekomunikacyjnego Malty mamy możliwość skorzystania z wielu umieszczonych tam aparatów telefonicznych. Główne biuro znajduje się w budynku Mercury House, przy St. George Rd. i jest otwarte przez całą dobę. Inne urzędy można znaleźć przy ulicy South St. w Valletta ( otwarty od godziny 8.00 do 18.30 ) i przy ulicy Bisazza St. w mieście Silema ( czynny w godzinach 8.00 - 23.00 ). Rozmowa miejscowa na Malcie kosztuje 5 centów. Na rozmowy międzynarodowe jest 25% zniżka codziennie pomiędzy 9.00 wieczorem, a 8.00 rano oraz przez całą niedzielę. Na Malcie nie istnieją lokalne numery kierunkowe. Fax i telefax znajdziemy w urzędach TeleMalty. Informacja miejscowa jest dostępna pod numerem telefonu 190, a międzymiastowa pod numerem 194. Międzynarodowy numer kierunkowy to 00. Aby uzyskać połączenie z Maltą należy wybrać numer kierunkowy 356, a następnie wykręcić pożądany numer.

Woda pitna

Malta charakteryzuje się brakiem naturalnych źródeł słodkiej wody. Dlatego też jest ona tak cenna. Oczywiście woda z kranu nie nadaje się do picia bez przegotowania, ale dla pewności najlepiej korzystać tylko z wody butelkowanej. Ceny - woda Font Selva 5l 0,9 LM, napój Kinnie 1L 0,56 LM ( w tym 0,05 LM kaucji za butelkę ), wino Lachryma Vitis ( Malta) 0,60 LM. Dlatego też najlepiej kupić dużą 5 litrową butlę i z niej wodę rozlewać do mniejszych pojemników. W szczególności takich, aby spokojnie na wycieczki je można było brać, albowiem woda 0,5 litra może w kiosku z napojami kosztować nawet 0,50 LM.

Mieszkańcy i obyczaje

Mieszkańcy Malty podobnie jak wszyscy południowcy, szanują rodziną i kochają dzieci. Wszyscy są bardzo życzliwi, pogodni i uśmiechnięci. Na Malcie obowiazują dwa języki - angielski i maltański. Miejscowy język jest fascynujący, można w nim odnaleźć najrozmaitsze obce wpływy, jednak nie ma najmniejszej potrzeby, aby turyści goszczący na Malcie próbowali go opanować. Znaki i informacje są w dwóch językach, a mieszkańcy przeważnie znają angielski, często również włoski i francuski. Latem, zgodnie ze śródziemnomorskimi zwyczajami, większość Maltańczyków udaje się na sjestę. Trwa ona dwie, lub nawet trzy godziny. W tym czasie większość sklepów i urzędów jest zamknięta. Na Malcie - podobnie jak w większości krajów katolickich, wchodzenie w skąpym ubraniu do kościoła najprawdopodobniej zostanie odebrane jako gorszące. W niektórych kościołach kobiety mogą wypożyczyć szale i spódnice.

Kuchnia

Kuchnia maltańska należy do kuchni prostych, ale za to bardzo smacznych. Prostota dań wynika z panującego na Malcie upalnego klimatu, kóry nie pozwala na zbyt długie przygotowywanie posiłków w kuchni. Kuchnia obfituje w ryby i owoce morza. Do najbardziej charakterystycznych potraw na Malcie należy ross il-forn, czyli ryż z dodatkiem mięsa wołowego zapiekany z serem, torta tal-lampuki - pasztet rybny z dodatkiem pomidorów, cebuli oraz szpinaku oraz timpana ( makaron zapiekany z wołowiną ). Oprócz tego są jeszcze fenek – królik, minestra – zupa jarzynowa, aljotta – rosół rybny, kawlata – zupa warzywna na wieprzowinie. Jeśli chodzi o napoje, możemy spokojnie wybierać między trunkami popularnymi również w Polsce, czyli winem, a piwem. Obydwa rodzaje alkoholu są tu dobrej jakości. Najpopularniejsze wina to Marsovin i Lachryma Vitis, a piwa - Cisk Lager i Hop Leaf. Okres panowania brytyjskiego pozostawił po sobie piętno w postaci ogólnie dostępnych fish and chips. Ze słodkości polecamy przede wszystkim ciasto migdałowe – torta oraz mqaret – ciasteczka z daktylami i anyżkiem.

Klimat

Na Malcie wystepuje klimat śródziemnomorski. Jest to doskonały klimat dla turystów, chociaż temperatury czasem mogą być bardzo wysokie ( nawet około 30 stopni ) w czasie lata i wówczas, kiedy wieją gorące afrykańskie wiatry sirocco. Średnia suma opadów na Malcie jest niska, kształtuje się na poziomie 580 mm rocznie. Deszcze padają głównie pomiędzy listopadem, a lutym. Jednakże również w czasie zimy na Malcie jest wystarczająco dużo słońca, a temperatura utrzymuje się w granicach 14 stopni. W zależności od tego, jak znosimy upały możemy na Maltę wybrać się praktycznie przez cały rok. W kwietniu i maju temperatury są umiarkowane, jest mało turystów, ale morze nie jest najcieplejsze. Od czerwca zaczyna się upalne i suche lato, a tłumy turystów oblegają atrakcyjne miejsca na Malcie. Punkt kulminacyjny to sierpień. We wrześniu i październiku ceny są atrakcyjniejsze, pogoda ładna, a morze dalej ciepłe. Nawet grudzień na Malcie ma swoje atrakcje - po porze deszczowej zaczyna kwitnąć mnóstwo kwiatów.

Przepisy celne

Polacy mogą wjechać na Maltę na podstawie paszportu, lub dowodu osobistego od 1 maja 2004 roku. Zasada swobodnego przepływu osób oznacza, że wjazdu można odmówić tylko w przypadku, kiedy zagraża to bezpieczeństwu wewnętrznemu państwa ( na przykład terroryzm ), lub narusza podstawowe zasady współżycia społecznego. Jeżeli natomiast odmowa wjazdu na Maltę związana będzie z wyrokiem skazującym, to uzasadnienie wyroku musi wskazywać na potencjalną groźbę naruszenia porządku publicznego. Całkowicie zostaje zniesiony obowiązek posiadania wizy, niezależnie od celu i czasu trwania pobytu na Malcie. Na pobyt dłuższy niż 3 miesiące konieczne będzie uzyskanie stosownego zezwolenia. Punkty informacyjne Narodowej Organizacji Turystyki Malty zapewniają szeroki wybór pożytecznych broszur, list hoteli i map. Takie biura znajdują się na międzynarodowym lotnisku na Malcie i są otwarte 24 godziny na dobę. W Valletta na ulicy City Arcade nr 1 oraz na wyspie Gozo w Porcie Mgarr i w Victorii przy ulicy Palm Street nr 1.