Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Aegean Garden - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Bodrum Kilma - Tunezja / Hammamet / Hammamet Sunrise Holidays Resort - Egipt / Hurghada / Hurgada Las Morlas - Kuba / Matanzas / Varadero Pelican Bay - Grecja / Wyspa Mykonos / Platis Yialos Club Blue Dreams - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Bodrum Elyssium Resort - Cypr / Cypr Południowy / Paphos Delphin De Luxe - Turcja / Riwiera Turecka / Okurcalar Gran Costa del Sol - Hiszpania / Costa del Sol / Mijas Costa Shores Amphoras Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Djerba Orient - Tunezja / Wyspa Djerba / Houmt Souk Galapagos Inn - Brazylia / Rio de Janeiro / Buzios

Najpopularniejsze kraje:

Kuba

Flaga:
Stolica:Hawana
Język:hiszpański
Waluta:peso kubańskie (CUP)
Ustrój polityczny:republika socjalistyczna
Powierzchnia całkowita:110 860 km²
Ludność:11 424 000
Strefa czasowa:UTC -5 - zima, UTC-4 - lato
Napięcie:sieć 110 V
Kod telefoniczny:+53
Kuba - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Cayo Coco: Cayo Coco
Cienfuegos: Cienfuegos
La Habana: Hawana
Matanzas: Varadero

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Kubie

Kuba to państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim składające się z szeregu otaczających ją mniejszych wysp. Stolicą Kuby jest Hawana. Choć mówi się, że Hawana to coś znacznie więcej niż "tylko" stolica Kuby. Hawana jest przede wszystkim ośrodkiem życia kulturalnego, gospodarczego i politycznego Kuby. Można tutaj odkrywać kolonialną przeszłość miasta, zwiedzając jego starówkę. Koniecznie zwiedzić należy dawny Plac Broni, katedrę San Cristobal, legendarną ceremonię salw armatnich oraz muzeum rewolucji, wstąpić do wytwórni cygar Partagas i Tropicana Show - słynnej rewii, podczas której najpiękniejsze kubańskie dziewczęta tańczą w rytmie karaibskich standardów.Jednymi z większych miast są Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara. Kuba kojarzy się przede wszystkim z turkusowo - niebieskim morzem, żarem tropików, Cuba Libre, tańcem salsa i odpoczynkiem na pięknych, piaszczystych plażach. Wyspa oferuje idealne warunki do uprawiania windsurfingu, żeglarstwa i nurkowania. W głębi lądu znajduje się bujna roślinność. Majestatyczne palmy, pola uprawne trzciny cukrowej oraz tytoniu stanowią nieodłączne elementy krajobrazu. Kuba ze swoim niepowtarzalnym urokiem na pewno przypadnie każdemu do gustu. Kuba jest rajem dla ornitologów: naliczono tu 350 gatunków ptaków, z czego 300 to ptaki wędrowne, a 25 gatunki endemiczne, jak tocororo o błękitno - czerwono - białym upierzeniu. Ptak ten został uznany za narodowy symbol Kuby. Typową dla Kuby rośliną jest palma real, palma królewska, osiągająca 40 m wysokości. Zamiast orzechów ma ona zbite w gęste grona pestki, z których pozyskuje się olej. Przy wielu plażach rośnie potężne drzewo z twardymi wielkimi liśćmi w kształcie serca. Dziwaczne formy osiąga drzewo jaguey, przyduszane przez drzewa gospodarcze, które nie pozwalają rozrosnąć się jego naziemnym korzeniom. W wyżej położonych okolicach rosną pinie, a wiele regionów dla ochrony przed erozją obsadzono eukaliptusami. Do endemicznych roślin należą palma korkowa i sosna kubańska. Kubańskie rytmy - afrohiszpańskie i w mniejszym stopniu afrofrancuskie - dzięki kluczowej pozycji Hawany jako pomostu między Europą i Nowym Światem już od dawna cieszyły się dużą popularnością w Europie, a teraz również w USA. W Pinar del Río, zachodniej prowincji Kuby, ze względu na korzystne warunki glebowe rośnie najlepszy na świecie tytoń. Po 3-miesięcznym okresie wegetacji zbiera się liście, sortuje i suszy w suszarniach lub na stojakach. Regularne nawilżanie zapewnia równomierną fermentację. Istnieje 15 klas jakości. Najlepsze są hojas negras ( czarne liście ). Cygara produkuje się ręcznie, czemu można przyjrzeć się w trakcie zwiedzania jednej z fabryk.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień252627293030303130282626
temperatura w nocy161717192122222222211918
temperatura wody242424262728292929282725

Opieka medyczna

Przy wjeździe na Kubę nie ma obowiązku szczepienia się, jednakże zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej Hepatitis A. Na Kubie występuje okresowo zagrożenie takimi chorobami jak: ameboza, denga, denga krwotoczna, zapalenie ( wirusowe ) spojówek. Turyści odwiedzający Kubę najczęściej cierpią na zatrucia pokarmowe, poparzenia słoneczne oraz zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia, wywołane dużą wilgotnością powietrza i wysoką temperaturą oraz raptownymi skokami ciśnienia zwłaszcza w okresie huraganów. Za leczenie ambulatoryjne i szpitalne oraz zakup lekarstw płaci się w dolarach amerykańskich. Turyści posiadający dodatkowe ubezpieczenie powinni zażądać wystawienia szczegółowego rachunku, co po powrocie do kraju umożliwi im zwrot poniesionych na leczenie kosztów. We wszystkich większych kubańskich hotelach obecny jest lekarz hotelowy. Konsultacja kosztuje około 30 USD. Dyżury lekarza w hotelu trwają zazwyczaj od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.00 do 17.00. W wielu miastach na Kubie, zazwyczaj przy głównej ulicy znajduje się międzynarodowa przychodnia. W nagłych przypadkach lekarza można wezwać za pośrednictwem recepcji. W Hawanie specjalistyczną opiekę medyczną na dość dobrym poziomie oferują: Centro de Investigaciones Medico-Quirurgicas CIMEQ ( calle 216 y 11B, Siboney ), Clínica Central Cira García ( calle 20 y avenida 41 No. 4101, Miramar ), Hospital Hermanos Ameijeiras ( calle San Lazaro 701, Centro Habana ), Hospital Ortopédico Frank País ( avenida 51 No. 19603, Marianao ), Centro Internacional de Retinosis Pigmentaria ( calle L y 13, Vedado ). Apteki międzynarodowe oferują leki w ograniczonym zakresie. Ich ceny są wysokie. Dzień pobytu w szpitalu ( z wyżywieniem, bez lekarstw i zabiegów ) kosztuje 130 peso kubańskiego za pierwszy dzień i 90 peso kubańskiego za każdy następny, wizyta lekarska to koszt około 40 peso, analizy ambulatoryjne do 30 peso kubańskiego, założenie gipsu kosztuje około 25 peso.

Pieniądze

Walutą Kuby jest 1 peso kubańskie = 100 centavos. Peso kubańskie niewymienialne ma skrót CUP, 1 CUP = 100 centavos. Natomiast peso kubańskie wymienialne to CUC, 1 CUC = 100 centavos. W rozliczeniach gotówkowych na rynku wewnętrznym dla turystów i cudzoziemców jedyną obowiązującą walutą jest kubańskie peso wymienialne CUC. Jest to waluta Banku Centralnego Kuby, wymienialna wyłącznie na terenie Kuby, występująca w postaci banknotów 100, 50, 20, 10, 5 i 1 peso oraz bilonu 1 peso i 50, 25, 10, 5, 1 centavo. Obowiązuje zakaz wywozu miejscowej waluty "peso cubano" z terytorium kraju. Na terenie Kuby do obiegu są dopuszczone inne waluty: euro, dolar kanadyjski, frank szwajcarski. Od listopada 2004 roku. na obszarze całej Kuby wycofano z obiegu dolary amerykańskie ( USD ). Dodatkowo na Kubie nie będą działały karty bankomatowe banków z kapitałem amerykańskim. Banki, urzędy, instytucje użyteczności publicznej i punkty handlowo­usługowe nie honorują kart kredytowych VISA, CABAL, MasterCard, VISA Electron ani czeków, w tym czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie, lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. Przed wyjazdem z Polski należy dowiedzieć się we własnym banku, czy posiadane karty kredytowe będą działały na Kubie. Pieniądze na Kubie możemy wymienić, a czeki zrealizować w każdej hotelowej recepcji, lub w bankach ( mniejsza prowizja ). Przy jakiejkolwiek operacji finansowej musimy mieć przy sobie paszport. W Banco Financiero Internacional w Varadero możemy wypłacić gotówkę za pomocą karty kredytowej. W porównaniu z Polską ceny na Kubie są średnio czterokrotnie wyższe. Cudzoziemcy są zobligowani do zaopatrywania się w produkty w sklepach należących do sieci handlowych Tien­das Panamericanas, Cubalse, Palco, gdzie płaci się w walucie wymiennej CUC. Owoce, warzywa i mięso wieprzowe można kupować za peso CUP na bazarach i w kioskach z warzywami.

Komunikacja

Transport autobusowy na Kubie w ośrodkach miejskich jest ograniczony. Najlepszy jest w Hawanie, gdzie kursują stare autobusy różnego typu oraz tak zwane "camello", czyli oryginalne połączenie autobusu z ciężarówką. Transport dalekobieżny na Kubie pomiędzy miastami jest dość dobry, obsługują go niebieskie autobusy Azul. Z nich najlepiej korzystać, jeśli nie ma się samochodu. Sami Kubańczycy na prowincji przemieszczają się najcześciej korzystając z przygodnych państwowych środków transportu, którymi rzadko bywają autobusy, najcześciej są to ciężarówki. Niektóre są już przystosowane do przewozu pasażerów - mają na pakach zamontowane siedzenia. Przy skrzyżowaniach, u wylotów miast, lub na przystankach autobusowych zawsze jest grupka ludzi liczących na stopa. Państwowe pojazdy mają obowiązek takich ludzi zabierać, ale często prywatne osoby robią to samo. Zatrzymują sie na większych skrzyżowaniach, istniejących przystankach autobusowych oraz w punktach oznaczonych Punto de transporte alternativo. Poza tym w miastach są dostepne taksówki różnego rodzaju - zwykłe samochodowe, cocotaxi ( tylko w Hawanie ), lub bicitaxi. Oprócz tych ostatnich taksówki są raczej tylko dla turystów, bo płatne w CUC. Miejscowych rzadko stać na taki luksusowy wydatek. Dodatkowo, głównie poza Hawaną, dominują wozy konne, bicitaxi, lub autobusy konne, z których korzystaja Kubańczycy, a na wsi, zwłaszcza na wschodzie i w Pinar del Rio, także jeździ się po prostu konno. Kuba słusznie uchodzi za motoryzacyjne muzeum: stare amerykańskie wozy z lat pięćdziesiątych kreują jej niezwykły wizerunek kraju, w którym zatrzymał się czas. Niektóre autka to prawdziwe cacka, wypielęgnowane przez właścicieli, niektóre ledwo jeżdżą. Samochody z wypożyczalni mają osobną rejestrację w kolorze ciemnoczerwonym, obowiązkowo z przedrostkiem T - przeznaczone są dla turystów. Rejestracje innych pojazdów mogą być w kolorze niebieskiem, lub żółtym. Wypożyczenie samochodu jest co prawda nie tanim, ale na pewno najwygodniejszym środkiem transportu. I jeśli chcemy się często przemieszczać, a koszt można rozłożyć na kilka osób, to na pewno tańszym i szybszym niz komunikacja autobusowa. Ceny za dzień wypożyczenia samochodu na Kubie wahają sie od 50 do 70 CUC za samochód typu Economy. Płacić można gotówką, lub karta płatniczą.

Poczta

Wysłanie listu z Kuby kosztuje 0,75 USD, a karty pocztowej drogą lotniczą 0,50 USD. Wysyłki do Europy należy opatrzyć odpowiednim skrótem kraju umieszczanym przed numerem kodu PL - Polska. Dostarczenie poczty do Polski trwa do 30 dni. Znaczki pocztowe można kupić w hotelach, lub na poczcie. Kartki można także oddać w recepcji hotelowej. Coraz wiecej turystów rezygnuje z tradycyjnych widokówek z wakacji, zastępując je pozdrowieniami drogą elektroniczną ( przez internet ). Na Kubie dostep do internetu umozliwia wiekszość hoteli, a jeżeli nie ma takiego łącza możemy skorzystać z licznych kawiarenek internetowych. Godzina dostepu do sieci na Kubie kosztuje około 6 CUC.

Telekomunikacja

Na Kubie, zatrzymujac się w hotelu rozmowy telefoniczne można zamawiać za pośrednictwem recepcji hotelowej. Za każdą rozpoczętą minutę w recepcji płaci się około 5 - 7 USD, zaś w urzędzie telefonicznym jest trochę taniej, bo około 4 - 5 USD. Filie urzędu telefonicznego znajdują się w Sol Club Sirenas, LTI Bella Costa, centrum handlowym Las Americas, przy Marina w pobliżu Brisas del Caribe oraz Riu Turquesa. Numer kierunkowy z Kuby do Polski to 119-48.

Woda pitna

Na Kubie nie wolno pić nie przegotowanej wody, ani spożywać nie umytych warzyw i owoców. Wodę najlepiej kupować w butelkach. Co prawda zagrożenie amebą nie jest duże, ale lepiej dmuchać na zimne. 5 litrowa butla niegazowej wody kosztuje około 1,90 CUC, półtoralitrowa - 0,65 CUC. 5 litrów wody mineralnej zazwyczaj starcza dla dwóch osób na około 3 dni. Przydrożne bary oferują bardzo orzeźwiające napoje ze świeżo wyciskanego soku z ananasa, banana i innych owoców za 1 CUP. Są naprawdę pyszne. Wyśmienity jest również sok z guawy, lub mango. Same owoce nie wszystkim przypadają do gustu, ale soki, zwłaszcza z lodem są świetne!

Mieszkańcy i obyczaje

Kubańczycy uchodzą za ludzi radosnych, lubiących zabawę, śpiewy i muzykę. To z Kuby wywodzą się znane na całym świecie tańce takie jak: cza-cza, rumba i mambo. Ponadto kraj słynie również z cygar kubańskich, które już dawno zdobyły swoją popularność na całym świecie. Cygara są robione ręcznie i starannie pakowane, te najdroższe niejednokrotnie dostępne są tylko w "lepszych" sklepach. Mieszkańcy Kuby słyną ze spożywania rumu niemal przy każdej okazji, nawet podczas spożywania posiłków. Słynne są także kubańskie napoje robione na bazie tego alkoholu, takie jak: Cuba Libre ( rum, cola, lód ), lub ulubiony drink Ernesta Hemingwaya – El Mojito ( połączenie białego rumu, mięty, cukru, cytryny i wody ). Cechą charakterystyczną mieszkańców Kuby, jest wiara w szczeście, które przynosi woda deszczowa oraz kąpiel w białych kwiatach, które symbolizują czystość i "zmycie" problemów. Mieszkańcy wyspy są żywi, radośni i lubią się bawić. Każdy lokal na Kubie ma orkiestrę. Bez muzyki nie ma tu życia. Miały na nią wpływ tradycje hiszpańskie, jazz amerykański i rytmy murzyńskie. Szczególny styl afrokubański w muzyce odznacza się pulsującym, parzystym rytmem, żywym tempem i odpowiednim składem instrumentów.

Kuchnia

Wyprawa na Kubę to również podróż kulinarna - do jadłospisu prostego, ale smacznego i ciekawego, z dużym udziałem owoców i warzyw. Klasyczny kubański obiad składa się z mięsa, lub ryby z ryżem oraz zupy ( na przykład "frijoles" - bardzo pożywna zupa z czarnej fasoli ). Ryż podaje się sam, lub z dodatkiem czerwonej fasoli. To ostatnie połączenie zwane jest moros y christianos ( dosłownie Maurowie i Chrześcijanie ). Najczęściej jadane owoce morza to ryby i langusta. Do obiadu zwykle podaje się sałatkę z pomidorów, ogórków, lub innych warzyw na przykład ziemniaków, lub pieczonych plantanów, czyli zielonych bananów. Z tych ostatnich robi się świetne chipsy, podawane również jako przystawka do posiłków. Inne dania, które warto spróbować bedąc na Kubie to - "lomo" ( pieczony boczek ), "biftec de cerdo" ( wieprzowina ), wszystkie serwowane są z moros y christianos ( ryż z fasolą ) oraz sałatką z pomidorów. Pełny talerz kosztuje około 20 CUP. Do tego można jeszcze zamówić kawę ( 5 CUP ), flan ( 5 CUP ), refresco ( 3 CUP ), czyli napój chłodzący. Deser na Kubie to najczęściej róznego rodzaju owoce: ananasy, banany, grejfruty, guawy, lub pomarańcze. Popularny jest również flan - rodzaj schłodzonego, budyniowego ciastka oraz dość słodki deser z ryżu i miodu. Na miejskich targach można dobrze się zapopatrzyć w jedzenie, jeśli nie chce się jadać w drogich restauracjach. Sprzedaje się tam między innymi: różne owoce, orzechy kokosowe, bataty, papryczki, bakłażany, kabaczki, ogórki, pomidory, zieleninę, rzodkiewki, rozmaite przyprawy i oczywiście fasolę, ryż, cukier i wiele innych produktów. Można też na szybko się posilić, lub nawet potańczyć. Wszędzie tam obowiazuje CUP.

Klimat

Na Kubie panuje klimat tropikalny, bez przesadnych upałów. Ochłodzenie przynoszą bryzy morskie. Wyróżnia się dwie pory roku: deszczową - występującą od maja do października i suchą - od listopada do kwietnia. Pogoda na Kubie jest niezwykle słoneczna - można liczyć na 330 dni słonecznych w roku. Średnia temperatura roczna wynosi 25 stopni w porze deszczowej, 28 stopni w porze suchej. Najlepsza pogoda na Kubie i szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od grudnia do kwietnia. Ładna pogoda na Kubie utrzymuje się w maju i czerwcu, natomiast kubańskie wakacje to lipiec i sierpień. Pora huraganów przypada na okres od końca sierpnia do połowy października.

Przepisy celne

Obywatel polski udający się na Kubę zobowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu, lub tak zwaną kartę turysty ( Tarjeta de Turista ). Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie. Przy przekraczaniu kubańskiej granicy wymagany jest 3 miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Turysta obowiązany jest również mieć bilet powrotny. Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 CUC ( lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej ) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzekwują rygorystycznie ten wymóg. Posiadanie kart kredytowych traktowane jest jako spełnienie tego warunku. W razie pobytu dłuższego niż 30 dni wizę można przedłużyć na miejscu. Rzeczy przeznaczone do użytku osobistego nie podlegają ocleniu. Zezwala się na wwóz 2 butelek alkoholu i 200 sztuk papierosów oraz lekarstw na własny użytek ( poza lekami psychotropowymi, insuliną i krwiopochodnymi ). Zezwala się ponadto na wwóz towarów, których łączna wartość nie przekracza 1000 CUC. Hermetycznie opakowana żywność może zostać wwieziona na Kubę, jeżeli na opakowaniu znajduje się informacja dotycząca producenta, terminu przydatności do spożycia i wagi produktu. Wskazane jest zadeklarowanie wwożonej gotówki w kwocie przekraczającej 5000 USD. Bez rachunku potwierdzającego zakup można wywieźć jedynie 50 szt. cygar w opakowaniach lub luzem. Normy CITES zakazują wywozu zwierząt morskich i lądowych, endemicznych lub będących pod ochroną (np. żółwi, iguan, krokodyli, papug) oraz skór i wyrobów z tych zwierząt. Na wywóz antyków i dzieł sztuki, w tym również rękodzieła i rze­miosła artystycznego większej wartości, należy uzyskać zezwo­lenie, wydawane przez Registro Nacional de Bienes Culturales Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury. Na wywóz większej ilości złota czy srebra należy mieć zezwolenie Banco Nacional de Cuba. Nie zezwala się na wywóz więcej niż 3 dużych muszli. Wywóz alkoholu ograniczony jest do 4 butelek. Za posiadanie i przemyt narkotyków lub środków odurzających bądź handel nimi grozi kara do 30 lat pozbawienia wolności.