Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Lavris Complex Hotel & Bungalows - Grecja / Kreta / Gouves Alkyon - Grecja / Kreta / Agios Nikolaos Grand Art Side - Turcja / Riwiera Turecka / Side Grecotel Mykonos Blu - Grecja / Wyspa Mykonos / Mykonos Finikia's Place - Grecja / Archipelag Santoryn / Finikia Porto Rethymno - Grecja / Kreta / Rethymnon Blue Marine Resort & Spa - Grecja / Kreta / Agios Nikolaos Domina Prestige Hotel & Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Coral Sea Imperial Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Las Chapas - Hiszpania / Costa del Sol / Marbella Palmera Beach - Grecja / Kreta / Hersonissos Pelin - Turcja / Wybrzeże Likijskie / Fethiye

Najpopularniejsze kraje:

Kenia

Flaga:
Stolica:Nairobi
Język:suahili, angielski
Waluta:szyling kenijski (KES)
Ustrój polityczny:republika
Powierzchnia całkowita:582 650 km²
Ludność:37 953 840
Strefa czasowa:UTC +3
Napięcie:sieć 240 V
Kod telefoniczny:+254
Kenia - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Nairobi: City Hall Way
Wybrzeżu Oceanu Indyjskiego: Mombasa

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Kenii

Kenia ( Republika Kenii ) jest to państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy z Etiopią, Somalią, Sudanem, Tanzanią i Ugandą. Stolicą Kenii jest Nairobi. Ukształtowanie powierzchni Kenii jest zróżnicowane, większą jej część stanowi płaskowyż, obniżający się od zachodu z wysokości około 2000 - 3000 metrów, ku wschodowi do wysokości około 500 m n.p.m. Zachodnią część płaskowyżu rozcina Wielki Rów Wschodni, stanowiacy część systemu Wielkich Rowów Afryki. W obrębie rowu wznoszą się masywy wulkaniczne, najwyższe to: Kenia ( 5199 m ) i Elgon ( 4321 m ). Na zachodzie znajduje się kotlina Jeziora Wiktorii. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się wąska nizina nadmorska o szerokości miejscami dochodzącej do 200 km, linia brzegowa jest mało urozmaicona. Kenia ze względu na swoja afrykańską egzotykę jest bardzo dobrym miejscem do wypoczynku. Największą atrakcją turystyczną Kenii jest przepiękna oraz bogata fauna i flora. Każdego turystę w Kenii na pewno urzekną ciekawe pejzaże, tropikalna roślinność, ciepłe wody oceanu. Kraj ten posiada ciekawą kulturę oraz zabytki, warto odwiedzić świątynie hinduskie. Przybywając do Kenii wszystko wydaje się być egzotyczne zarówno ludzie jak i ich obyczaje również zwierzęta i roślinność. Jeżeli spragnieni jesteśmy kontaktu z naturą, ze zwierzetami warto wybrać się na safari. Atrakcjami turystycznymi w Kenii są także parki narodowe i rezerwaty przyrody. Niewątpliwe niezapomnianym przeżyciem jest kąpiel w Oceanie Indyjskim wśród raf koralowych. Dodatkowym atutem Kenii jest przyjazny klimat. Główne miasta w Kenii to Nairobi, Mombasa, Eldoret, Lodwar.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień323233312929282829303132
temperatura w nocy232424242321202021222323
temperatura wody272828282827252527272727

Opieka medyczna

Przebywajac w Kenii nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Ubezpieczenie jest jednak wskazane z uwagi na wysokie koszty opieki medycznej. Na terenie Kenii występują liczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. W Kenii odnotowuje się liczne zachorowania na AIDS, malarię, żółtą febrę i cholerę. Istnieje również niebezpieczeństwo zarażenia się tyfusem i chorobami przewodu pokarmowego. Przed podróżą do Kenii zalecane jest zaszczepienie się przeciwko żółtaczce zakaźnej Hepatitis A oraz przeciwko malarii. Poziom kenijskiej opieki medycznej znacznie odbiega od standardów europejskich. Ceny usług medycznych kształtują się następująco: wizyta lekarska 20 USD, dzień pobytu w szpitalu około 50 USD ( bez lekarstw ). Za wizytę u stomatologa w Kenii zapłacimy około 10 USD jeżeli jest to konsultacja, ekstrakcja zęba kosztuje od 20 do 50 USD. W każdej chwili, za pośrednictwem recepcji hotelowej, można wezwać lekarza. Wizyta u chorego kosztuje około 2000– 3000 KES. Dokładnych informacji udziela zazwyczaj rezydent. Rachunek za usługę medyczną należy uiścić w gotówce. Posiadając prywatne, lub ponadobowiązkowe ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, należy poprosić lekarza o wystawienie szczegółowego rachunku, co umożliwi późniejszą refundację kosztów.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Kenii jest szyling kenijski. Jest to pozostałość z czasów, gdy państwo to było kolonią brytyjską. W obiegu spotyka się banknoty 1000, 500, 200, 100 , 20 i 10 Ksh oraz monety 5 i 1 szylinga kenijskiego, a sporadycznie także 50 ( pół szylinga ) 20, 10 i 5 centów. Do niedawna waluta ta była niewymienialna poza granicami Kenii i nie wolno jej było wywozić. Obecnie wywozić można do 100 000 szylingów kenijskich. Walutę obcą w gotówce, lub czekach podróżnych można wymieniać w bankach w całym kraju oraz za nieznacznie wyższą opłatą w większości dużych hoteli. Najmniej problemów jest z dolarami amerykańskimi i funtami brytyjskimi. Zawsze należy pytać o prowizje i opłaty. W centrum Mombasy i na wybrzeżu jest wiele banków. Banki czynne są w dni powszednie w godzinach od 09.00 do 15.00, niektóre oddziały czynne są również w soboty od 09.00 do 11.00. Wszystkie bankomaty dostępne są 24 godziny na dobę. Barclay's Bank czynny jest także popołudniami. Istnieje możliwość wymiany pieniędzy w hotelu, ale niestety po mniej korzystnym kursie. Kurs wymiany jest standardowy, lecz prowizja jest zmienna. W większości turystycznych hoteli również znajdują się punkty wymiany walut, chociaż mniejsze hotele mogą stosować ograniczenia wymiany do 100 dolarów. Karty kredytowe są akceptowane we wszystkich dobrych hotelach oraz w lepszych restauracjach i sklepach. Najczęściej przyjmuje się karty Visa, MasterCard i Barclaycard. Niektóre sklepy doliczają małą prowizję w razie zapłaty kartą kredytową. Sklepy w Kenii czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 09.00 do 17.00, z godzinną przerwą między 13.00 a 14.00. Niektóre sklepy czynne są również w soboty. Większość sklepów w Mombasie czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 13.00 i 14.30 – 17.00, w soboty 8.30 – 13.00. Bazary są czynne bez przerwy, do godziny 19.00 ( także w weekendy ).

Komunikacja

Dla osób chcacych podróżować po Kenii najlepszymi srodkami transportu bedą samoloty, pociagi, autobusy oraz taksówki. Bez wątpienia najłatwiejszym i najszybszym sposobem przemieszczania się jest tutaj komunikacja lotnicza, często małymi samolotami, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Istnieją stosunkowo niedrogie połączenia do większości miast i parków narodowych. Samoloty Kenya Airways latają codziennie z lotniska Jomo Kenyatty w Nairobi do Kisumu, Mombasy i Malindi oraz z lotniska Wilsona. Wzdłuż wybrzeża najlepiej korzystać z usług Eagle Aviation i Air Kenya Aviation. Samoloty tych linii latają codziennie między Mombasą,Malindi. Kolej w Kenii wygląda imponująco, aczkolwiek kursuje tylko jeden pociąg dziennie pomiędzy Nairobi i Mombasą oraz jeden między Nairobi i Kisumu. Pociągi do Kisumu jeżdżą bardzo nieregularnie. Warto także wybrać się pociągiem do Nakuru, po drodze można podziwiać fantastyczne górskie zbocze. Podróż koleją jest jednak przygodą samą w sobie. W Kenii autobusy docierają niemal do każdego miejsca. Na głównej trasie Nairobi-Mombasa autobusy są szybkie i wygodne. Przystanki nie są zazwyczaj oznakowane. Wynajęcie samochodu jest bardzo drogie. Należy rozważyć wypożyczenie samochodu z kierowcą, gdyż jest bezpiecznie mieć przy sobie osobę znającą teren. Przed wyjazdem należy zasięgnąć informacji na temat bezpieczeństwa na trasie, którą ma sie zamiar przebyć. Transport publiczny składa się z nielicznych, sfatygowanych autobusów i olbrzymiej liczby starych, przepełnionych matatu ( dużych taksówek ). Najprostszym sposobem bezpiecznego podróżowania i zobaczenia najciekawszych miejsc w kraju jest skorzystanie z organizowanych, licznych safari. W Mombasie jest wiele przedsiębiorstw taksówkowych. Taksówki Mercedes firmy Kenatco oraz taksówki London na dworcu kolejowym, lotnisku i częściowo na parkingach hotelowych, mają stałe ceny przejazdów. W przypadku taksówek innych firm cenę przejazdu należy ustalić przed rozpoczęciem jazdy. Znakomitym środkiem transportu po Kenii jest rower. Można w ten sposób dotrzeć do wielu miejsc inaczej nieosiągalnych.

Poczta

Najsolidniejsze kenijskie urzędy pocztowe są w Nairobi, Mombasie, Malindi i Lamu. Urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 09.00 do 17.00, a w soboty od 09.00 do 13.00. Listy z Kenii do Europy docierają po kilku dniach. Nazwisko adresata powinno być bardzo wyraźnie zaznaczone. Korespondencję adresuje się: Adresat, Poste Restante, GPO, Nazwa miejscowości. Listy można również odbierać w mniejszych urzędach, ale nadawca powinien wówczas zaznaczyć na kopercie "To Be Collected" ( odbierane na poczcie ). Paczki z zagranicy odbiera się w Nairobi w osobnym dziale paczek, ale trzeba się wykłócać o cło, dlatego najlepiej jeśli nadawca zaznaczy "Contents To Be Re-exported From Kenya" ( zawartość przeznaczona do wywozu z Kenii ). Przesyłki lotnicze z Kenii są drogie. Sporo można zaoszczędzić wysyłając paczkę ( do 20 kg ) pocztą zwykłą. Paczka nie może przekraczać 105 cm długości, a suma wszystkich trzech wymiarów 200 cm. Musi też być owinięta w szary papier pakunkowy i przewiązana sznurkiem. Ponieważ zawartość paczek jest zwykle kontrolowana na poczcie, nie ma się co spieszyć z pakowaniem. Znaczki w Kenii kupuje się tylko na poczcie i w dużych hotelach. Główne urzędy pocztowe znajdują się we wszystkich miastach, a na wsi - z wyjątkiem północnych rubieży kraju - dodatkowo poczty wiejskie. Tańsze od listu za granicę jest wysłanie radiotelegramu, niekiedy jednak brakuje blankietów. W granicach Kenii poczta funkcjonuje równie sprawnie jak w przypadku przesyłek za granicę. We wszystkich kenijskich adresach podaje się numer skrytki pocztowej ( PO Box ). Wyjątki zdarzają się jedynie w najmniejszych miejscowościach, gdzie wystarczy podać tylko adres lokalnego urzędu pocztowego. Przesyłki nie są dostarczane do domów. W większych miastach firmy i instytucje zwykle uwzględniają w adresie nazwę budynku, w którym się mieszczą ( House lub Building ). Z korzystaniem z usług pocztowych w Kenii nie ma zazwyczaj większych problemów.

Telekomunikacja

Kenia ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć telekomunikacyjną. Na ulicach można spotkać automaty telefoniczne. Połączenia telefoniczne wewnątrz kraju i międzynarodowe można realizować z pokojów hotelowych, recepcji, a w większych miastach istnieją prywatne centra telekomunikacyjne. Dobrze rozwinięta sieć komórkowa pozwala na realizację usług roamingu w Państwa telefonie komórkowym. Telefon kierunkowy z Polski do Kenii: 00 254 + nr kierunkowy miasta, np. Nairobi 2 + nr abonenta, telefon kierunkowy z Kenii do Polski 0048 + nr kierunkowy miasta (bez 0) + nr abonenta. W Kenii działa dwóch operatorów telefonii komórkowej - swoim zasięgiem obejmują większość terytorium kraju, ale w niektórych rejonach połączenie może stanowić problem. Ważne numery telefonów w Kenii - policja 112, zamawianie rozmów międzynarodowych 115, straż pożarna 119, pogotowie 120. Kenya Tourist Board, czyli Urząd do spraw Turystyki mieści się w Utaii House, PO Box 30027, Nairobi, tel. 020/2711262 lub 020/2719924. W Mombasie biuro informacji turystycznej zlokalizowano przy słoniowych kłach wznoszących się ponad Moi Avenue, tel. 041/225428 lub 041/311231. Większość prywatnych biur podróży w centrach miast dysponuje wieloma publikacjami, mapami, przewodnikami i informatorami What's On i Going out.

Woda pitna

Podczas pobytu w Kenii nie należy pić wody z kranu. Lepiej nie używać wody wodociągowej do mycia zębów ( chyba, że po przegotowaniu ). W prawie wszystkich hotelach przygotowano dla gości termosy z filtrowaną wodą. Polecamy też wodę nie gazowaną, którą można dostać w każdym barze hotelowym. Absolutnie niezbędne jest zabezpieczenie się przed malarią. Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, myć owoce przed spożyciem, najlepiej wodą przegotowaną, pić wodę tylko butelkowaną. Narodowym napojem w Kenii jest chai, czyli herbata. Pije się ją do śniadania i o każdej porze w wersji z grubsza przypominającej klasyczną herbatę angielską: mleko, woda, mnóstwo cukru i liście herbaciane luzem, zaparzoną w imbryku i zawsze bardzo gorącą. Tak przyrządzona herbata wprost uzależnia i wyraźnie dodaje energii. W hotelu można też z reguły zamówić kawę rozpuszczalną - świeża jest rzadkością - znacznie jednak mniej popularną z powodu wysokiej ceny. Napoje chłodzące kosztują zwykle niewiele ( soki owocowe – około 2$ za butelkę, woda mineralna – około 1,5$ ). Coca-colę, Fantę i Sprite'a można dostać nawet w najdzikszych zakątkach kraju, chociaż podawane w tym przypadku na ciepło są obrzydliwe w smaku. Znacznie smaczniejszy jest kwaskowaty krest. Ta sama firma produkuje też wodniste i mdłe piwo imbirowe - lepsza jest marka Stoney's. Czasem spotyka się Vimto, jakoby o właściwościach leczniczych, a niekiedy zwykłą wodę sodową, która przynajmniej nie szkodzi. W miastach, zwłaszcza na wybrzeżu, dostępne są świeże soki owocowe. Wybór w niektórych miejscach bywa całkiem spory. Zwykła źródlana woda mineralna w butelkach jest droga i osiągalna tylko w dużych miastach oraz większych hotelach.

Mieszkańcy i obyczaje

Mieszkańcy Kenii są wyjątkowo uprzejmi i gościnni. Wobec przybywajacych do Kenii turystów zachowują się przyjaźnie. W wyższych warstwach społeczeństwa i w domach białych obowiązuje raczej europejska etykieta. Gdybyśmy uzyskali zaproszenie na przyjęcie od kenijczyka, należy zabrać drobny podarunek. Zaroszenie do domu wiejskiego zobowiązuje do życia i jedzenia zgodnie z miejscowym zwyczajem. Drobne upominki i oferta zapłaty za przysługę są wszędzie mile widziane. Styl ubierania się mieszkańców Kenii jest dość swobodny, nie należy jednak przesadzać. Region przybrzeżny to obszar zamieszkany głównie przez muzułmanów. Nudyzm i topless w Kenii jest zakazany. Nie należy filmować ludności miejscowej bez wyraźnego zezwolenia. Dumni Masajowie pozwalają się fotografować tylko za opłatą. Nie wolno fotografować: prezydenta państwa i jego rezydencji, flagi narodowej, wojska, policji, więzień, starego portu, ratusza w Mombasie, portu i dworców kolejowych. Napiwki w Kenii są formą wyrażania wdzięczności za usługi. Bagażowy oczekuje zwykle około 20 szylingów kenijskich ( Kes ), pokojowy – około 200 szylingów kenijskich ( Kes ) tygodniowo, tyle samo kelner podający do stołu. Dla kierowców - przewodników safari należy liczyć 180 – 200 Kes dziennie od osoby. Bilety za wstęp do muzeów w Kenii kosztują dla cudzoziemców dwa razy tyle, co dla miejscowych, zaś za wstęp do rezerwatów opłata jest dziewięć razy wyższa. Poza tymi opłatami oraz cenami wypożyczenia samochodów Kenia jest krajem dość tanim.

Kuchnia

Kenia nie ma zbyt bogatych tradycji kulinarnych, co nie jest chyba specjalnie zaskakujące, zważywszy na niski standard życia większości mieszkańców. Potrawy są z zasady proste i sycące. O kuchni regionalnej można mówić właściwie tylko na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, gdzie dominującymi składnikami są ryż i ryby z dodatkiem kokosu, tamaryszku i egzotycznych przypraw. Dieta Kenijczyków opiera się na ziemniakach, ryżu, a przede wszystkim ugali ( rodzaj gęstej papki kukurydzianej ), do których podaje się gulasz z kurczaka, kozy, wołowiny lub warzyw, kilka odmian szpinaku, fasolę, a czasem rybę. Porcje są zwykle ogromne, trudno wepchnąć w siebie nawet połowę ( nusu) . Systematycznie przybywa, nawet w małych miejscowościach, kafeterii, których menu obejmuje głównie dania smażone: jaja, parówki, frytki, ryby, kurczaki, hamburgery. Z przekąsek, które niekiedy wystarczają za solidny posiłek, najczęściej spotyka się samosa, chapati, maleńkie kebaby, pieczone kolby kukurydziane, mandaazi i egg-bread. Mandaazi to słodkie, pulchne pączki, smażone przed śniadaniem i podawane aż do wieczora, kiedy robią się zimne i twarde, a egg-bread (błędnie przetłumaczone ze suahili na angielski mkate mayai) to rodzaj lekkiego "naleśnika" z pszennej mąki, w który zawija się sadzone jajka i mielone mięso, po czym całość smaży zwykle na wielkiej patelni. Egg-bread jest pyszny, ale dostępny tylko w niektórych miejscach i stanowi odpowiedź Kenijczyków na inwazję wszelkich odmian hamburgerów. Prawdziwą ucztą dla większości Kenijczyków jest potężna porcja nyama choma ( pieczeń ). Mięso to jadają zwykle w specjalnych barach nyama choma, popijając piwo i słuchając muzyki ( na żywo bądź z szafy grającej ). Czasem dodatkowo zamawiają porcję ugali lub szpinaku. Mięso wybiera się osobiście w kuchni, na wagę, (pól kilo to aż za dużo) prosto z haka albo z lodówki. Zwykle dostępna jest baranina lub wołowina. Upieczone mięso kelner przynosi do stołu na drewnianej tacy, na której ostrym nożem odcina się niewielkie kęsy. Śniadania w hotelach, campach i lodges to zazwyczaj zimny lub gorący stół szwedzki. W hotelach wegetarianie nie mają problemów, ponieważ zawsze do każdego posiłku podaje się całe góry owoców i sałatek. Mięso je się w Kenii praktycznie ze wszystkim. Nawet duszone warzywa gotuje się z reguły w mięsnym sosie. Niemal wszędzie można dostać jajka i świeże mleko w kartonikach. Źródłem największych rozkoszy smakowych są oczywiście owoce. Przez cały rok podaje się banany, awokado, papaje i ananasy, a w sezonie także mango i owoce cytrusowe. Warto skosztować rodzynków miechunki, flaszowca i guawy - egzotycznych, pysznych, o charakterystycznym smaku. Sycące i pożywne są także kokosy, które dojrzewają w kilku etapach (nie wszystkich są jadalne), by na koniec zamienić się w znane doskonale twarde, brązowe kule.

Klimat

Kenia znajduje się w zasięgu klimatu równikowego monsunowego ze stosunkowo wyrównanym przebiegiem temperatur w ciągu całego roku. Na wybrzeżu, w pasie do 40 km i w górach panuje klimat wilgotny, na pozostałym obszarze klimat suchy. Średnia roczna suma opadów w Kenii wzrasta z północnego - wschodu na południowy zachód od 150 do 1000 mm. W południowej części wybrzeża wielkość opadów sięga 1200 mm rocznie, w wyższych piętrach gór nawet do 1500 mm. Na nizinnym wschodzie występuje tylko jedna pora deszczowa, od kwietnia do czerwca, na pozostałym obszarze dwie pory deszczowe, głównie od marca dp maja, druga pora deszczowa jest krótsza, występuje w listopadzie - grudniu. Średnia temperatura miesięczna w Kenii waha się od 25 stopni do 28 stopni na wybrzeżu do 15 – 19 stopni w górach ( w wyższych piętrach chłodniej ). Sezon turystyczny w Kenii jest uwarunkowany głównie porami deszczowymi. Pory suche są bardzo gorące, ale dzięki dobrej widoczności umożliwiają obserwację dzikiej przyrody, a lipiec - sierpień to najlepsze miesiące na safari. Od października do stycznia panują najlepsze warunki do nurkowania. Ulewy pór deszczowych ( kwiecień/czerwiec i listopad/grudzień ) pozwalają cieszyć się za to bujną przyrodą oraz niższymi cenami.

Przepisy celne

Obywatele polscy udający się do Kenii muszą posiadać wizę pobytową, którą można uzyskać bezpośrednio po przylocie na lotnisku międzynarodowym w Nairobi, lub w Mombasie oraz na każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Cena wizy turystycznej ważnej przez 3 miesiące wynosi 50 USD. Przy wjeździe do Kenii okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Osoby mające ważną kenijską wizę turystyczną po wizycie w Tanzanii, bądź Ugandzie mogą wrócić na terytorium Kenii bez konieczności ponownego wykupienia wizy. Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają surowym karom więzienia ( od 10 do 20 lat ) oraz wysokim grzywnom ( do około 10 tysięcy USD ). Nieużywane przedmioty osobistego użytku jak kamery i aparaty fotograficzne oraz akcesoria fotograficzne ( z wyjątkiem projektorów ) mogą być wwożone bez opłat celnych do Kenii. Niektóre produkty są wolne od opłat, ale należy je zgłosić w deklaracji celnej.