Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Golf Residence - Tunezja / Port El Kantaoui / Port El Kantaoui Pestana Grand - Portugalia / Wyspa Madera / Funchal Maria Studio - Grecja / Wyspa Thasos / Limenaria Atlantica Oasis - Cypr / Cypr Południowy / Limassol Sidi Slim - Tunezja / Wyspa Djerba / Midoun Mirage World - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Icmeler Hilton Resort - Egipt / Hurghada / Hurgada Mercure Diar Andalous - Tunezja / Port El Kantaoui / Port El Kantaoui Merrils Beach 2 - Jamajka / Westmoreland / Negril Kathrin Beach - Grecja / Kreta / Rethymnon Rehana Royal Beach Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Movenpick Ulyssee Palace & Thalasso - Tunezja / Wyspa Djerba / Midoun

Najpopularniejsze kraje:

Jamajka

Flaga:
Stolica:Kingston
Język:angielski, jamajski
Waluta:dolar jamajski
Ustrój polityczny:monarchia konstytucyjna
Powierzchnia całkowita:10 991 km²
Ludność:2 804 000
Strefa czasowa:UTC -5
Napięcie:sieć 110 V
Kod telefoniczny:+1 876
Jamajka - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Saint Ann: Ocho Rios Runaway Bay
Trelawny: Falmouth
Westmoreland: Negril

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Jamajce

Jamajka to państwo w Ameryce Środkowej, na wyspie Jamajka wchodzącej w skład Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim. Najbliższe wyspy, Kuba i Haiti, są oddalone o ok. 150 km na północ i na zachód. Na wulkanicznym wypiętrzeniu rośnie tropikalny las. Poorany wąwozami krasowy krajobraz kryje bujne łąki i żyzne pola. Niezliczone rzeki, wodospady, stalaktytowe jaskinie i bardzo zróżnicowana linia brzegowa sprawiają, że Jamajka to jedna z najpiękniejszych wysp na Karaibach. Wybrzeża Jamajki otaczają wspaniałe rafy koralowe. Jamajka to przede wszystkim piękne plaże, malownicze góry, turkusowa woda w morzu, egzotyczna roślinność i sympatyczni, pełni humoru mieszkańcy. Jamajka to wyspa słońca i reggae. Stolicą Jamajki jest Kingston leży w południowej części wyspy, na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Położona na Morzu Karaibskim, na południe od Kuby, jest wakacyjnym rajem dla wszystkich pragnących wypocząć na pięknych plażach i w luksusowych hotelach. Ta dziewicza wyspa jest trzecią co do wielkości w całym Archipelagu Karaibów, poprzecinaną licznymi rzekami i bogatą w unikalną egzotyczną roślinność. W doskonałej symbiozie żyją tu przedstawiciele różnych narodowości, których styl życia tworzy nieprzeciętną mozaikę kulturową. Zwłaszcza wieczorami da się odczuć wyjątkowo przyjazne i przyjemnie lekkoduszne nastawienie Jamajczyków do codziennego życia - w licznych pubach i barach przy plaży toczą się pogawędki oraz odbywają się wieczorne imprezy. Popularne miejscowości na Jamajce to Kingston, Port Antonio, Negril, Ocho Rios, Montego Bay.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień303030303131323232313130
temperatura w nocy------------
temperatura wody262727272727292828282827

Opieka medyczna

Od turystów przyjeżdzających na Jamajkę bezpośrednio z Polski nie są wymagane żadne szczepienia. Szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby. Na wszelki wypadek zalecane są szczepienia przeciwko nastepującym chorobom: wirusowe zapalenie wątroby typu A, wirusowe zapalenie wątroby typu B, tężec, błonica, dur brzuszny oraz inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach. Malaria na Jamajce nie wystepuje. Za wizytę u prywatnego lekarza na Jamajce zapłacimy około 60 dolarów, a nawet wiecej. W sytuacji gdy będziemy potrzebować nagłej pomocy lekarskiej możemy wezwać karetkę pogotowia ( numer 119 ). Na Jamajce szpitale dyżurują miedzy innymi w miastach takich jak - Kingstonie, Mandeville, Montego Bay, Ocho Rios i Port Antonio.

Pieniądze

Walutą jamajską jest dolar jamajski (JS). Wwóz i wywóz dolarów jamajskich jest zakazany. Najkorzystniejszymi środkami płatności są dolary amerykańskie, lub czeki podróżne w Euro są wymieniane na dolary jamajskie w hotelach, kantorach, lub bankach. Odradza się wymianę pieniędzy zaraz po przylocie na lotnisku. Kurs wymiany waluty jest korzystniejszy w miejscowościach turystycznych. Karty kredytowe: Visa, Euro/Mastercard, American Express, Diners. Korzystając z kart American Express nie można wypłacać gotówki. Należy wziąć ze sobą kartę kredytową, ponieważ jest ona zazwyczaj wymagana przy meldowaniu się w hotelu. Banki znajdują się najczęściej w centrach miejscowości, godziny ich otwarcia są z reguły podobne: od poniedziałku do czwartku 9.00 - 14.00 oraz piątek 9.00-16.00. W prawie wszystkich indonezyjskich bankach i centrach handlowych są bankomaty, w których można podejmować pieniądze przy pomocy międzynarodowych kart kredytowych.

Komunikacja

Na Jamajce nie ma linii kolejowych. Prawdopodonie powodem jej zlikwidowania przed wieloma laty była duża ilość wypadków. Cała sieć komunikacji na Jamajce oparta jest na mikrobusach, które zasadniczo powinny przewozić 9 osób. Zazwyczaj jednak takim mikrobusem jeździ ponad 18 osób ściśniętych niczym sardynki w puszce. Koszt podróży takim pojazdem kształtuje się w przedziale od 1 dolara do 5 dolarów, w zależności od długości trasy. Autobusy dalekobieżne na Jamajce należą do rzadkości. Jeśli już się trafi podróż takim autobusem trzeba być przygotowanym na różne "atrakcje". Począwszy od czasu podróży ( 120 km w 4 godziny ), poprzez panujący w autobusie hałas, do tłoku ( bywa tak, że podróżni siadają także na dachu autobusu ). Na Jamajce można także przemieszczać się taksówkami, które mają charakterystyczne czerwone rejestracje. Są droższe od mikrobusów, choć z komfortem podróży bywa różnie. Zdarzyło się i tak, że taksówki też bywają przepełnione.

Poczta

Na Jamajce obowiązują nastepujące opłaty za przesyłki lotnicze - pocztówka około 40 dolarów jamajskich, list około 45 dolarów jamajskich. Przesyłka listu z Jamajki do Europy trwa zwykle przez jakieś dwa tygodnie. Lepiej jest samemu wysłać listy, widokówki na poczcie, niż korzystać z usług recepcji hotelowych. Często się zdarzają przypadki oszustwa i poczta nie dociera wogóle do Polski. Znaczki możemy kupić na poczcie, hotelu, lub w sklepikach. Korzystając z usług hotelu wystarczy napisać listy, wakacyjne pocztówki, a resztą powinien zajać się pracownik hotelu.

Telekomunikacja

Ważne adresy i telefony zwiazane z Jamajką. Konsulat Jamajki w Warszawie, ul. Hubickiego 27, 05-140 Serock, tel./faks: ( 0 22 ) 782 71 35, tel. komórkowy: 608 028 553, godziny otwarcia: 8.00-14.00 w poniedziałek, Konsul Honorowy: Pani Maria Dembowska. Ambasada Jamajki Schmargendorfer Strasse 32, D - 12159 Berlin, tel.: ( 00 49 30 ) 85 99 45 0, faks: ( 00 49 30 ) 85 99 45 40. Polskie placówki dyplomatyczne - brak polskiej ambasady. Ambasador RP w Caracas ( Wenezuela ), akredytowany jest również na Jamajce. Konsulat Honorowy RP w Kingston. Konsul honorowy: Irena Cousins ( języki: polski, angielski ). 35 Millsborough Crescent, Kingston 6, tel.: ( 00 876 ) 927 63 06, faks: ( 00 876 ) 978 92 13.

Woda pitna

Standardy higieniczne na Jamajce są wysokie, wodę z kranu można zatem pić bez obaw, podobnie rzecz się ma z kostkami lodu i wodą w restauracjach. Istnieje niebezpieczeństwo dehydratacji i dostania udaru słonecznego. Dlatego jest bardzo ważne, aby będac na Jamajce stale uzupełniać płyny w organizmie i przede wszystkim nie zapominać o nakryciu głowy.

Mieszkańcy i obyczaje

Wielu mieszkańców Jamajki pochodzi z Afryki, skąd zostali przywiezieni do pracy na plantacje trzciny cukrowej i tytoniu ponad 200 lat temu. Na Wyspach karaibskich panowali Europejczycy, których muzyka wzbogaciła jeszcze bardziej piękne afrykańskie pieśni i rytmy. Lecz teraz większość z nich (Europejczyków) postrzega Jamajkę tylko jako ojczyznę Bob’ego Marley’a i kolebkę reggae. Ale czym jest reggae? Reggae podobnie jak jazz i blues, to dla wielu słuchających, taki rodzaj muzyki, który najlepiej i najpełniej może być realizowany tylko przez czarnych artystów. Stanowi mieszankę gatunków muzycznych: jamajskiego calypso i amerykańskiego rocka, rhythm’n’bluesa i soulu. Reggae to jednak nie tylko muzyka. To również, a może przede wszystkim pewna specyficzna sytuacja kulturowa. Reggae - w slangu jamajskim "patois", oznacza coś przeraźliwie biednego, dzikiego, ale zarazem coś niezwykle godnego, pełnego dumy i wolności. Muzycy Jamajscy grają przede wszystkim na bębnach, poczynając od stalowych nazwanych „patelniami” do tradycyjnych „bongosów”, czyli bębnów z drewna i skóry. Instrumenty perkusyjne muzycy robią samodzielnie m.in. ze starych beczek po oleju. Więc można powiedzieć, że kultura Jamajki opiera się głownie na muzyce. Na Jamajce także odbywa się największy karnawał na Karaibach przed Wielkim Postem. Oprócz muzyki i tańca wybierany jest król i królowa CALYPSO. Konkurenci śpiewają obrażając się nawzajem.

Kuchnia

Podróży przez Jamajkę, nieodłącznie towarzyszy wyjątkowy i niespotykany zapach grillowanego kurczaka, wieprzowiny oraz ryb. Przed każdym przydrożnym barem, ustawiony jest domowej roboty grill, przykryty metalowymi pokrywami. Ręcznie wykonane szyldy zachęcają do spróbowania specjałów kuchni „Jerk”, jak zwykło się nazywać w specjalny sposób marynowane potrawy. „Jerking” jest znaną od tysiącleci metodą marynowania mięsa, szczególnie z dzikiego dzika, który licznie występował na Wyspach Karaibskich. Jednakże potrawy „jerked” figurują nie tylko w kuchni jamajskiej, lecz także innych Wysp Karaibskich, Północnej Ameryki, a nawet Europy, szczególnie Wielkiej Brytanii. Metoda ta jest wykorzystywana głównie przy marynowaniu mięsa, lecz także krewetek, tofu oraz wielu innych. Cechą charakterystyczną kuchni “jerk” jest jej wyjątkowa pikantność.

Klimat

Największa atrakcją wyspy jest jej klimat, który przyciąga co roku prawie milion turystów. Piękne plaże, urzekające wodospady, zielone palmy, różnorodne rzeki i strumyki to atrakcje, które można zobaczyć na Jamajce. Wnętrze wyspy to pasmo górskie Gór Błękitnych z najwyższym szczytem 2256 m n.p.m. Naturalna szatę roślinna tworzą przede wszystkim lasy równikowe i sawanna. Jamajka leży w strefie klimatu podrównikowego pośredniego. Klimat Jamajki zawsze stanowił dla turystów największą atrakcję. Zimą temperatura powietrza wynosi 24 stopnie, latem 27 stopni. Najwięcej opadów występuje od maja do czerwca i od września do października. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 2090 mm.

Przepisy celne

Polaków obowiązują wizy pobytowe. Turyści mają możliwość uzyskania wizy na granicy ( koszt wizy – 20 USD ). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego. W przypadku turystów indywidualnych ( bez wykupionego pakietu turystycznego ) służby imigracyjne mogą żądać okazania środków finansowych potrzebnych na deklarowany czas pobytu ( gotówka, lub karty kredytowe ) oraz prosić o szczegółowy plan pobytu. Należy zgłosić służbom celnym wwóz gotówki powyżej 10 000. Obowiązuje całkowity zakaz wywozu roślin, owoców i zwierząt. Zabroniony jest wwóz oraz posiadanie narkotyków, broni palnej i materiałów wybuchowych. Pozostałe przepisy celne nie odbiegają od standardowych. Nie można odzyskać podatku VAT za zakupione towary.