Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Sirens Beach & Village - Grecja / Kreta / Malia Maria Studio - Grecja / Wyspa Thasos / Limenaria Kleopatra Gural - Turcja / Riwiera Turecka / Alanya Maritim Jolie Ville Golf Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Fedra - Grecja / Kreta / Malia Grand Ideal - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Marmaris Glaros - Grecja / Kreta / Hersonissos Horus Paradise Luxury Resort - Turcja / Riwiera Turecka / Side Royal Asarlik Beach - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Bodrum Sultan Bey - Egipt / Hurghada / El Gouna Sunrise El Palacio - Egipt / Hurghada / Hurgada Sir Anthony - Hiszpania / Wyspy Kanaryjskie / Playa de las Americas

Najpopularniejsze kraje:

Indonezja

Flaga:
Stolica:Dżakarta
Język:indonezyjski
Waluta:rupia indonezyjska (IDR)
Ustrój polityczny:republika
Powierzchnia całkowita:1 919 440 km²
Ludność:237 512 000
Strefa czasowa:UTC +7 do +9
Napięcie:sieć 127 V / 230 V
Kod telefoniczny:+62
Indonezja - najpopularniejsze regiony i miasta
Bali: Kuta

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Indonezji

Indonezja to wyspiarskie państwo w Azji Południowo - Wschodniej. Nazwa kraju pochodzi od dwóch greckich słów: indos oznacza indyjski, nesos oznacza wyspa. Jest to pasująca nazwa do archipelagu składającego się z 17508 wysp. Taka ilość wysp i wysepek sprawia, że jest to największy kraj wyspiarski na świecie. Szacuje się, że około 6000 wysp jest zamieszkałych. Obszar Indonezji jest podzielony na trzy regiony: wyspy Sumatra, Jawa, Kalimantan i małe wyspy. Pięć głównych wysp to: Sumatra - Su matera, Jawa ( najgęściej zaludniona i najżyźniejsza ), Kalimantan ( stanowi 2/3 wyspy Borneo ), Sulawesi – Celebes i Irian Jaya ( dawniej: Irian Zachodni ) stanowiący część Papui Nowej Gwinei, która jest drugą największą wyspą na świecie. Mniejsze wyspy stanowią archipelag Małych Wysp Sundajskich ( Bali, Flores, Lombok, Sumba i Sumbawa ) oraz archipelag Maluków ( Komodo, Halmahera i Seram ). Skarby Indonezji to nie tylko kultura i historia, to także bogactwo flory i fauny o unikatowych właściwościach leczniczych. Indonezja jest krajem atrakcyjnym turystycznie ze względu na malownicze plaże ( Bali, Moluki, Nias ), liczne osobliwości przyrody ( wulkany, rafy koralowe, wulkaniczne jeziora, wilgotne lasy równikowe ), zabytki architektury oraz zachowujące swą dawną kulturę społeczności lokalne.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień313131313030292920313131
temperatura w nocy242424242323232323232425
temperatura wody292829302929282828292929

Opieka medyczna

W Indonezji nie są wymagane szczepienia, co nie oznacza, że nie występują zakaźne choroby tropikalne. Do największych zagrożeń sanitarno - epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, gorączka krwotoczna denga ( zachorowań wzrasta szczególnie w okresie pory deszczowej, od października do kwietnia ), żółtaczka typu A i B, gruźlica. U dzieci szczególnie niebezpieczną chorobą jest polio. Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje znaczne zagrożenie malarią w Indonezji. Przy podróżach poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają szczepienia, lub profilaktyczne przyjmowanie lekarstw. Przed wyjazdem do Indonezji należy zaszczepić się przeciw zwykłej grypie. Należy często myć ręce. Zarówno państwowa, jak i prywatna opieka medyczna w Indonezji jest płatna. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest średni, znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych. Koszt wizyty lekarskiej w Indonezji wynosi przeciętnie od 15 do 30 USD ( w nagłych i ciężkich przypadkach do 200 USD ). Koszt jednej doby pobytu w szpitalu – od 15 USD w szpitalu państwowym ( na przykład szpital wydziału medycyny uniwersytetu Indonezja Cipto Mangkusumo w Dżakarcie ) do 250 USD w prywatnej klinice. Przeciętny koszt pobytu w szpitalu wynosi 150 USD dziennie, przy czym koszty te nie obejmują opłat za usługi medyczne, badania laboratoryjne i lekarstwa.

Pieniądze

Lokalną walutą jest rupia indonezyjska. W Indonezji ( podobnie jak w całej Azji Południowo – Wschodniej ) najlepiej mieć przy sobie dolary. Najwyższy kurs przy wymianie gotówki dają duże nominały ( 50 i 100 USD ). Czeki podróżne można wymieniać w bankach bez problemu, ale kurs jest trochę niższy, bo pobierana jest opłata manipulacyjna ( najbardziej znane czeki podróżne w Indonezji to American Express ). Kartami płatniczymi w Indonezji można płacić za bilety lotnicze, lepsze hotele, w lepszych restauracjach. Nie można natomiast płacić za bilety autobusowe i kolejowe. Bankomatów w Indonezji jest mało i znajdują się tylko w dużych miejscowościach. Pieniądze można wymienić w licznych bankach, które są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 (8.30) do 14.00 (16.00), z przerwą na lunch. W soboty banki czynne są w godzinach od 8.30 do 11.30. Można również wymienić w agencjach turystycznych, lub u ulicznych "money changers" - odpowiednik naszych kantorów, czynnych do późnych godzin wieczornych (duże centra turystyczne).

Komunikacja

Po Indonezji podróżować można samolotem, pociągiem i autobusem. Między indonezyjskimi wyspami kursują też promy. Korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy kierowca włączył taksomierz i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie tak zwanej ustnej umowy. Po wyspie kursują autobusy liniowe. Lepiej jednak z nich niekorzystać, ponieważ kursują nieregularnie i zazwyczaj są przepełnione. Szlaki komunikacyjne z wy­jątkiem autostrad są zatłoczone i niebezpieczne. Poza stołeczną Dżakartą należy unikać podróżowania samochodem w nocy. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest korzystanie z samochodu z wy­najętym miejscowym kierowcą. Ruch na drogach jest chao­tyczny, czasami wręcz niebezpieczny ( kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego ).

Poczta

W Indonezji listy i widokówki przyjmowane są oprócz urzędów pocztowych także na recepcjach hotelowych. Kolorowe znaczki indonezyjskie można kupić w drogerii hotelowej. Niektóre indonezyjskie hotele mają własne okienka pocztowe. Wysyłając pocztę, nie należy zapomnieć o dopisku Air Mail. Poczta dostarczana jest do Europy w mniej więcej w ciągu tygodnia. Kartka pocztowa w Indonezji kosztuje około 250-500 rupi indonezyjskiej , znaczek do Polski ( zwykła poczta ) 600 rupii, znaczek lotniczy 850 rupii, list 1200-1500 rupii.

Telekomunikacja

W większości hoteli w Indonezji można telefonować bezpośrednio z pokoju. Faksy wysyłane są za pośrednictwem recepcji. Jednak w Indonezji taniej jest telefonować z lokalnych biur telefonicznych o nazwie Wartel. Dzwoniąc do Polski, należy wybrać numer 0-01 48, następnie numer kierunkowy miejscowości ( bez poprzedzającego go zera ) oraz numer abonenta. Czas połączenia w Indonezji jest liczony od wybrania drugiego zera. Dzwoniąc do Europy, należy pamiętać o różnicy czasu wynoszącej 6 - 7 godzin. Prawie wszystkie hotele w Indonezji mają dostęp do Internetu. W miejscowościach wypoczynkowych jest także wiele kawiarenek internetowych. W Indonezji nie ma żadnego problemu z dostępem do sieci w miastach Jawa, Bali, Lombok. Nawet na Trawanganie poza hotelami jest kilka kafejek internetowych ( ciekawostka - buty trzeba zostawiać na zewnątrz ). Nie ma też problemu z przegraniem zdjęć na CD, nawet o poźnej porze.

Woda pitna

Woda wodociągowa w Indonezji nadaje się według tamtejszych standardów do picia. Nie poleca jej się do picia jednak turystom. Wodę mineralną można kupić w każdym hotelu i w każdej restauracji. Bez obaw można pić także wodę z lodem, serwowaną bezpłatnie w niektórych indonezyjskich hotelach. Częstą przyczyną dolegliwości żołądkowych są zimne napoje. Dlatego w upalne dni należy unikać mocno schłodzonych napojów. Żołądki reagują źle także na zimne piwo.

Mieszkańcy i obyczaje

W Indonezji żyje około 250 grup etnicznych. Największe z nich to: Jawajczycy – 45%, Sundajczycy – 14%, Madurowie – 4,3%, Malajowie – 7%, pozostałe - 27% ( Ambonezyjczycy, Batakowie, Balijczycy, Dajakowie, Papuasi, Chińczycy i inni ). Większość Indonezyjczyków jest wyznawcami Islamu: muzułmanie – 87%, protestanci – 7%, katolicy - 3%, hinduiści – 2,0%, buddyści - 1%. W Indonezji mówi się w 583 językach i dialektach. Mieszkańcy indonezji są życzliwi, mili, uczynni, ciekawscy, szczerzy, rozmowni, religijni niezależnie od wyznania. Oprócz takich wysp jak Bali, Sulawesi Północne, Papua Zachodnia i Małe Wyspy Sundajskie, niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, a szczególnie podczas zwiedzania indonezyjskich świątyń i miejsc kultu. W Indonezji wchodząc do meczetów, należy pamiętać o zdejmowaniu butów, natomiast kobiety powinny okryć głowy chustą. Na wyspie Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych należy nałożyć sarong ( tkaninę, którą należy owinąć biodra ), udostępniany jest na miejscu, najczęściej bezpłatnie.

Kuchnia

Na smakoszy w Indonezji czekają liczne restauracja, serwujące wyśmienite dania kuchni indonezyjskiej i międzynarodowej. Kuchnia indonezyjska jest dosyć słodka. Większość podstawowych produktów to ryż, orzechy kokosowe, banany, orzeszki ziemne i soja. Trudno znaleźć danie, które nie zawierałoby przynajmniej jednego z tych składników. Używa się tu dużo ziół i przypraw, co wcale nie znaczy, że dania są bardzo pikantne ( za wyjątkiem kuchni padang ). Częstym składnikiem dań jest również mleczko kokosowe. Znajdujemy się w Azji, zatem podstawowym daniem jest ryż. Jako dodatki podaje się smażone krewetki ( krupuk ) oraz różne sosy: pikantny ( sambal ), ketchup (s aus tomat ), słodki sos sojowy. Najbardziej znaną z kuchni indonezyjskich jest kuchnia padang, pochodząca z Sumatry. Zwykle dość ostra, zawiera przede wszystkim dania curry.

Klimat

Indonezja leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, z obfitymi opadami deszczu i wysoką średnią temperaturą powietrza. W ciągu roku wilgotność, wiatry i zachmurzenie ulegają zmianie, natomiast temperatura nic wykazuje większych wahań. Wyspy Indonezji układają się wzdłuż równika, co sprawia że warunki klimatyczne są wszędzie podobne. Biorąc jednak pod uwagę rozległość archipelagu i liczbę wysp nie dziwi pewne zróżnicowanie. Niektóre tereny są wyjątkowo suche i gorące, inne, zwłaszcza te wyżej położone - zimne z dużą ilością opadów. Wahania temperatury powietrza w ciągu roku są niewielkie, utrzymuje się ona zwykle na stałym poziomie. Podobną stałość wykazuje wilgotność względna powietrza, wysoka w całym kraju, z wyjątkiem bardziej suchych wysp na południowym wschodzie.

Przepisy celne

Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych. Limit wwozu i wywozu dotyczy tylko miejscowej waluty i wynosi 5 mln IDR. Nie wolno wwozić, wywozić ani posiadać narkotyków – grożą za to surowe kary, łącznie z karą śmierci. Obowiązują ograniczenia wywozu miejscowych dzieł sztuki wytworzonych przed 1945 r. oraz ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory. Wątpliwości służb celnych może wzbudzić większa ilość lekarstw, jeśli nie mają one nazw międzynarodowych. Wiza Indonezji jest ważna 60 dni, tranzytowa lub wielokrotna wydawana jest przez Ambasadę Indonezji w Warszawie. Paszport musi być ważny jeszcze co najmniej 10 miesięcy. Przy pobycie w Indonezji krótszym niż 30 dni wystarczy VoA - Visa On Arrival wklejana na każdym lotnisku międzynarodowym w Indonezji. Po przylocie do Indonezji wizy można otrzymywać odpłatnie na lotniskach w Dżakarcie, Medanie, Pekan Baru, Padangu, Surabayi, Manado i Denpasar ( Bali ). Koszt 25 USD, nic więcej nie jest potrzebne.