Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Starfish Trelawny Beach & Fun Resort - Jamajka / Trelawny / Falmouth Maragakis - Grecja / Kreta / Hersonissos Ilioperato Hotel - Grecja / Archipelag Santoryn / Imerovigli Intercontinental Height - Egipt / Sharm El Sheikh / Taba Anesis - Cypr / Cypr Południowy / Ayia Napa Cornelia Deluxe Resort - Turcja / Riwiera Turecka / Belek Niezabudka - Słowacja / Tatry Wysokie / Tatrzańska Strba Karpasiana Beach - Cypr / Cypr Południowy / Larnaka Savoy Sierra - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Blue Sea Miramar Thalasso - Tunezja / Monastir / Monastir Ixian Grand - Grecja / Rodos / Ixia Sandos Caracol Beach Resort & Spa - Meksyk / Jukatan / Playa del Carmen

Najpopularniejsze kraje:

Indie

Flaga:
Stolica:Nowe Delhi
Język:hindi, angielski
Waluta:rupia indyjska (INR)
Ustrój polityczny:republika
Powierzchnia całkowita:3 287 590 km²
Ludność:1 147 996 000
Strefa czasowa:UTC +5:30
Napięcie:sieć 230 V / 240 V
Kod telefoniczny:+91
Indie - najpopularniejsze regiony i miasta
Goa: Cavelossim

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Indiach

Indie to państwo położone w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego. Językiem urzędowym Indii jest hindi, walutą rupia. Największe rzeki w Indiach to: Ganges czczony przez hinduistów jako święta rzeka, jego dopływy Jamuna, Son, Damodar, Ghaghra. Ganges łączy się w delcie z Brahmaputrą. W Indiach jest wiele parków narodowych i rezerwatów przyrody. Zajmują one obecnie około 5% powierzchni kraju. Utworzono także kilka rezerwatów biosfery, których zadaniem jest ochrona różnorodnych ekosystemów oraz wspomaganie badań nad ochroną przyrody. Parki narodowe i rezerwaty stanowią główne atrakcje dla turystów w Indiach. Od turystów pobiera się różne opłaty ( za wstęp, fotografowanie itp. ), które są często wliczone w kwoty pobierane wcześniej przez biura turystyczne. Na zwiedzanie wielu parków wyrusza się dżipem, lub mikrobusem, a czasami łodzią. W ofercie niektórych wycieczek są także wyprawy safari połączone z obserwacją słoni. Miłośnicy przyrody mogą się wspiąć na wieże obserwacyjne, lub schronić w specjalnie dla nich przygotowanych kryjówkach, świetnie nadających się do obserwacji i fotografowania dzikiej zwierzyny. Indie potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego turystę swoim rozmiarem, zgiełkiem i wrzawą. Niewiele krajów na świecie jest równie różnorodnych jak ten, a jeszcze mniej może pochwalić się takim bogactwem kulturowym. Któż nie słyszał o Taj Mahal – najwspanialszym pomniku miłości na świecie, erotycznych płaskorzeźbach w Khajuraho czy „świętym” Varanasi. Radżasthan przyciąga pałacami, świątyniami i festiwalami, a południe kraju zachwyca bogactwem starożytnych świątyń hinduskich. Różnice etniczne, kulturowe i religijne są równie widoczne. Poszczególne krainy Indii różnią się między sobą pod względem ras, języków, obyczajów i religii. Bogate są ślady różnych wpływów i zdarzeń z przeszłości. Mimo upływu czasu i postępu technicznego do dziś przetrwały dawne struktury religijne i społeczne, widoczna jest odrębność etniczna, ciągle funkcjonuje kastowy podział społeczeństwa.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień303132323332303031333332
temperatura w nocy161720232626252524232017
temperatura wody252526272828272727272726

Opieka medyczna

Do obowiązkowych szczepień przy wjeździe do Indii należą: szczepienie na błonice, tężec, palio, dur brzuszny i żółtaczkę A+B. Dokładny wykaz zalecanych szczepień jest dostępny w punktach sanitarno-epidemiologicznych, tam też można dokonać szczepienia. Ponieważ szczepionka nie działa natychmiast najlepiej zgłosić się trochę wcześniej. Wybierając się w podróż do Indii w porze monsunów nie jest konieczne zażywanie środków przeciw malarycznych. Bezwzględnie należy za to unikać spożywania wody niewiadomego pochodzenia. Picie soków ze świeżych owoców powinno zapobiec wszelkim dolegliwosciom. Warunki higieniczne w Indiach poprawiły się bardzo dlatego nie ma powodu do nadmiernej paniki. Podstawowe leki najlepiej zabrać ze sobą, jednak jeżeli zajdzie potrzeba kupienia ich w indyjskiej aptece to zrobimy to bez problemu i w przystępnych cenach. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy medycznej. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD ( bez zabiegów i badań ). W mniejszych miastach ceny tych usług są odpowiednio niższe.

Pieniądze

Jednostką monetarną Indii jest rupia indyjska (INR). Trochę dolarów lepiej jest już wymienić na indyjskie rupie na lotnisku ponieważ ceny przejazdu taksówką są dużo wyże w przeliczeniu na dolary. Również większość tańszych hoteli przyjmuje tylko indyjską walutę. Z wymianą czeków podróżnych jest trochę kłopotu ponieważ nie wszystkie banki zajmują się wymianą czeków, a jeśli to robią to trwa to bardzo długo. W miejscach turystycznych nie ma problemu z bankomatami. Dolary i euro można wymienić niemal wszędzie ale nie zawsze jest korzystny kurs. Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów.

Komunikacja

Indyjska kolej jest to dosyć tani i szybki sposób poruszania się po Indiach. Podróż koleją to także jedna z największych atrakcji tego kraju. Taxi - droższy lecz niezwykle wygodny sposób przemieszczania się po Indiach. Niestety ze względu na stan dróg w wielu miejscach, sposób prowadzenia wielu Hindusów, a także wszelakie niespodzianki jakie mogą pojawić się podczas jazdy - wielbłądy, krowy, słonie, małpy itd. nie jest to najbezpieczniejsza forma podróżowania. Autobus w Indiach jest to zazwyczaj ślamazarny środek transportu ( są wyjątki: na przykład autobusy na trasie Delhi-Dharamsala ). Podróż często odbywa się w warunkach do jakich przyzwyczajone są sardynki w konserwach. Samolot - można, jeśli kogoś na to stać. Riksza rowerowa - środek transportu na dystanse maksymalnie kilku kilometrów, aczkolwiek dystanse mogą być krótsze na co wpływ mają następujące czynniki: wiek rikszarza, stopie nachylenia drogi oraz waga łącznie z bagażem potencjalnych pasażerów. Auto - riksza - świetny środek transportu do przemieszczania się po mieście. Niestety łączy się z nim spotęgowane i mimowolne przyjmowanie spalin do organizmu. Pieszo - można wszędzie dotrzeć w Indiach, wymaga to jednak koncentracji ( lepiej nie wpaść nigdzie ) i cierpliwości, która jest niezbędna do skutecznego opędzania się z tak zwanych ciekawskich.

Poczta

Działanie urzędów pocztowych w Indiach z reguły nie budzi zastrzeżeń, zarówno jeżeli chodzi o przesyłanie listów, jak i poste restante. Listy z Indii prawie zawsze docierają do adresata zarówno w kraju, jak i za granicą, chociaż zdarza się, że trwa to nawet 3 tygodnie. Wysłanie radiotelegramu lub kartki pocztowej kosztuje 8,50 INR, a listu lotniczego 15 INR. Listy powinny być dokładnie zaadresowane, z nazwiskiem wypisanym drukowanymi literami i wyraźnie podkreślonym, napisem poste restante, GPO (Poczta Główna) oraz nazwą miejscowości. Wielu „zaginionych” listów nie można odnaleźć z prostej przyczyny – urzędnik wrzucił je do niewłaściwej przegródki, biorąc imię za nazwisko. Należy zatem sprawdzić obie możliwości. Nadawca powinien zamieścić na wszelki wypadek również adres zwrotny. Listy na poste restante, które nie zostały przez nikogo odebrane, są przechowywane tylko przez miesiąc, a następnie odsyłane do nadawcy. Przy odbiorze przesyłki trzeba okazać paszport.

Telekomunikacja

Nawet w najmniejszych miejscowościach bez problemu można znaleźć prywatne kabiny telefoniczne z dużą wywieszką PCO/STD/ISD. Z każdej z takich budek, usytuowanych zazwyczaj w sklepach i urzędach, można uzyskać bezpośrednie automatyczne połączenie miejscowe, międzymiastowe lub międzynarodowe. Zawsze wychodzi to taniej niż rozmowa z aparatu w pokoju hotelowym. Wiele budek jest czynnych przez całą dobę. Cyfrowy licznik umożliwia bieżące kontrolowanie kosztów prowadzonej rozmowy, które wypisane są również na wydruku, jaki otrzymuje się po jej zakończeniu. Bezpośrednie rozmowy międzynarodowe z kabin (nie hoteli) kosztują przeważnie ok. 100 INR za minutę, w zależności od kraju, do którego się dzwoni. Aby uzyskać połączenie z abonentem zagranicznym, należy wybrać 00 (kod wyjścia poza krajową sieć telefoniczną Indii) później kod kraju, do którego się dzwoni ( do Polski 48 ), a następnie numer kierunkowy miasta i numer abonenta. Poland Direct to usługa pozwalająca telefonować do Polski na koszt abonenta. Połączenie uzyskuje się, wykręcając numer dostępu ( w automatach publicznych dla zainicjowania połączenia trzeba użyć monety lub karty telefonicznej ), po czym zamawia się u operatora połączenie z danym numerem w Polsce. Trzeba podać swoje nazwisko oraz nazwisko i numer telefonu osoby, z którą chcemy rozmawiać. Połączenie zostanie zrealizowane, gdy wskazana osoba wyrazi na to zgodę. Płaci ona za rozmowę wg stawek obowiązujących w automatycznym ruchu międzynarodowym wychodzącym z Polski plus 1 zł ( +VAT ) opłaty manipulacyjnej. Numer dostępu Poland Direct z Indii: 0004817.

Woda pitna

Woda z kranu w Indiach nie daje się do picia. Za to Indie oferują szeroki wybór napoi, którymi możemy ugasić pragnienie. Indyjskie napoje, podobnie jak dania, mają specyficzny smak wywołany dodaniem do nich odpowiednich przypraw. Występują zarówno w wersji słodkiej jak pikantnej. Niektóre z nich świetnie gaszą pragnienie i orzeźwiają w upalne dni, inne, dzięki przyprawom, rozgrzewają i dodają energii. Kuchnia indyjska, oprócz szerokiego wyboru potraw wegetariańskich i mięsnych, mniej lub bardziej pikantnych, oferuje amatorom niecodziennych smaków także bogactwo swoich napojów. Są one, podobnie jak dania, dzięki różnorodnym przyprawom do nich dodawanym, niezwykle aromatyczne. Najpopularniejszym indyjskim napojem jest oczywiście herbata nosząca nazwę masala chai. Już sama jej nazwa mówi czego możemy się spodziewać, gdyż słowo masala oznacza w języku hindi ostry. Podobnie jak w przypadku potraw, także proces przygotowywania herbaty ma swój określony przebieg, niemal graniczący z rytuałem. Od niego to w dużej mierze zależy smak przygotowywanego napoju. Oprócz herbaty, szczególnie na południu Indii, chętnie pija się lassi. Jest to niezwykle orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu, mleka i wody różanej z dodatkiem kardamonu lub kminu. Współczesne wersje lassi dopuszczają użycie zmiksowanego miąższu z mango, cytryn lub truskawek. Oczywiście do indyjskich napojów zaliczamy także soki owocowe z bananów i mango.

Mieszkańcy i obyczaje

Wchodząc do świątyni, lub meczetu w Indiach należy zdjąć buty. Jeśli w miejscu kultu odbywają się akurat uroczystości religijne to lepiej ubrać się konserwatywnie, żeby nie narazić się na wyproszenie. Lewa ręka uważana jest za nieczystą, nie wolno więc nią dotykać świętych przedmiotów, wskazywać na coś czy jeść lewą ręką. Jeśli zostaniemy zaproszeni do hinduskiego domu pamiętajmy o drobnym upominku. Wchodząc do kuchni zdejmujmy buty, nawet jeśli zamiast podłogi jest klepisko. Mężczyźni w indyjskiej kuchni są intruzami, dlatego jeśli jesteś mężczyzną najpierw spytaj o pozwolenie. Najbardziej znaną ciekawostką w Indiach są słynne „święte krowy”, które chodzą gdzie chcą, robią co chcą i nikt nie ma prawa im przeszkadzać. Bardziej szokujący dla Europejczyka są święci Sadhu, którzy często nago przemierzają świat z dobrotliwym uśmiechem na ustach. Ludzie ci poświęcają się bez reszty religii i odrzucają wszystko co materialne – ubrania, środki czystości, środki transportu… Otaczani są wielką czcią i nikt nie śmie z nich drwić. Kobiety w Indiach ubierają się malowniczo i często w stroje narodowe. Europejki nie muszą podążać za tą modą , ale obowiązkowe są zakryte ramiona i nogi.

Kuchnia

Kuchnia indyjska oferuje z pewnością jedne z najlepszych wegetariańskich potraw na Świecie. Jedzenie w Indiach jest tanie, a żywienie się w restauracjach jest powszechnie praktykowane przez turystów przybywających do tego kraju. Warto wystrzegać się ostrych przypraw w posiłkach i informować o tym każdorazowo kelnera przy składaniu zamówienia. Hinduskie potrawy są zwykle bardzo pikantne, co dla przybyszy z Europy, a zwłaszcza ich żołądków, może okazać się sporym problemem. W Indiach jada się prawą ręką, często maczając ichni chleb ( chapati, roti ) w przypominających sosy daniach. Herbata po indyjsku to Masala Tea, podawana z mlekiem i przyprawami. Alkohol w Indiach jest drogi, często w restauracjach nawet nie ma go w menu ( choć zamówić można ). W "świętych miastach" obowiązuje prohibicja, choć nie jest ona rygorystycznie przestrzegana. Dostępne jest głównie piwo i różne odmiany whisky. Wielu Hindusów uważa, że piwo to alkohol przeznaczony dla kobiet.

Klimat

Pogoda i temperatury są niezmiernie ważne przy planowaniu podróży do Indii, szczególnie dla Europejczyków, nie przyzwyczajonych do upałów. Ogólnie w Indiach występują trzy pory roku: chłodna, deszczowa ( monsunowa ) oraz gorąca ( sucha ), które w różnym czasie wywierają wpływ na klimat poszczególnych regionów. Generalnie najkorzystniejszy okres do zwiedzania przypada między październikiem a marcem. W północnej części Indii wysokie temperatury zaczynają doskwierać od kwietnia, a w czerwcu 45 stopni jest często normą. Z końcem maja od południowego zachodu na północ przesuwa się pasmo burzowej i deszczowej pogody. Przez całe europejskie lato monsunowa pogoda przesuwa się na północ, aby wreszcie jesienią dotrzeć do Himalajów. W okolicach Dehli najprzyjemniejsze są październik i listopad. W grudniu i styczniu najprzyjemniej jest na południu, między innymi na Goa.

Przepisy celne

Przy wjeździe do Indii konieczna jest wiza. Można ubiegać się o wizy: pobytową (na 6 miesięcy, 1 rok lub do 5 lat), turystyczną (na 6 miesięcy, bez prawa przedłużenia na miejscu), tranzytową (do 15 dni). Wizy pobytowe i turystyczne wydawane są z prawem do jedno-, dwu- i wielokrotnego przekraczania granicy. Wjazd bez ważnej wizy indyjskiej jest możliwy w nagłych i uzasadnionych przypadkach, na 72 godziny lub maksymalnie do 15 dni, po przedstawieniu listu gwarancyjnego od instytucji, ważnych osobistości lub przedstawicieli placówek dyplomatycznych. Wymagany jest 12-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty uzyskania wizy). Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie. Dokumenty wymagane przy wizie turystycznej to: paszport z odpowiednim okresem ważności, 2 aplikacje wizowe, 3 kolorowe zdjęcia, bilet powrotny lub jego rezerwacja, rezerwacja hotelu. Nie ma ograniczeń co do wysokości przewożonych kwot pieniędzy. Należy zgłosić kwoty przewyższające 10 tys. USD, ale zaleca się zgłaszanie nawet niższych sum. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD. Obowiązujące przepisy celne mieszczą się w granicach ogólnie przyjętych. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić antyków ( przedmioty mające ponad 100 lat ), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt ( szczególnie gadów ), skorup żółwi.