Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Riva Delta - Turcja / Riwiera Turecka / Okurcalar Grand Seas Resort Hostmark - Egipt / Hurghada / Hurgada Sunrise - Grecja / Rodos / Pefkos Vencia - Grecja / Wyspa Mykonos / Mykonos Kamenec - Bułgaria / Riwiera Bułgarska / Kiten Nuweiba Village - Egipt / Sharm El Sheikh / Nuweiba Artemis - Grecja / Wyspa Thasos / Skala Prinos Iberostar Mehari - Tunezja / Wyspa Djerba / Midoun Achilleas Hotel - Grecja / Wyspa Kos / Mastichari Infinity - Turcja / Riwiera Turecka / Kemer Castro Beach - Grecja / Kreta / Maleme Le Venta Club Iliade - Tunezja / Wyspa Djerba / Midoun

Najpopularniejsze kraje:

Hawaje

Flaga:
Stolica:Honolulu
Język:angielski, hawajski
Waluta:Dolar amerykański (USD)
Ustrój polityczny:stan w USA
Powierzchnia całkowita:28 337 km²
Ludność:1 211 537
Strefa czasowa:UTC-10
Napięcie:sieć 120 V
Kod telefoniczny:+ 808
Hawaje - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Kailua Kona: Kailua Kona

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Hawajach

HAWAJE to jeden z najpiękniejszych i najbardziej izolowanych archipelagów Oceanu Spokojnego. Położony około 4 tysiące kilometrów od wybrzeży Kalifornii, ponad 6 tysięcy kilometrów od Tokyo i prawie 13,5 tysiąca kilometrów od Warszawy. 136 wysp, wysepek i atoli o łącznej powierzchni 16 759 km kw., rozciąga się na długości 2400km, poniżej Zwrotnika Raka. Siedem wysp : Oahu, Hawaii, Maui, Kauai, Molokai, Lanai i Niihau zamieszkuje prawie 1,3 mln ludzi. Wyspy hawajskie to nietylko szerokie piaszczyste plaże. Koniecznie należy wybrać się do tropikalnej dżungli, zobaczyć plantacje ananasów na wyspie Oahu, miasteczko wielorybników na Maui – „wyspie zakochanych”, czynny wulkan na Big Island oraz wybrzeże Na Pali na Kauai. Hawaje to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Największą popularnością cieszy się surfing, ale nie brakuje amatorów windsurfingu oraz nurkowania „z rurką” i głębinowego. Na wyspach znajduje się wiele pól golfowych i miejsc do gry w polo. Hawaje to takżeb urzekająca przyroda – dzika i przyjazna jednocześnie. Urocze i majestatyczne doliny wysp Maui, czy Kauai, porośnięte czesto nietkniętymi ludzką stopą lasami. Bajeczne kwiaty – ilima, lokelani, ptaki – amakihi, iwii, ryby – mahimahi i opakapaka o równie bajecznych nazwach. Monumentalne wulkany otoczone niespokojnymi falami oceanu, długie nitki wodospadów oplatające strome zbocza niknące w chmurach i mgle. Kilauea na Dużej Wypie Hawaii siedziba Pele, pięknej i groźnej władczymi wulkanów. Zastygla lawa - krajobraz zniszczenia i destrukcji, a jednocześnie odradzającego sie życia.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień272727282930313131302927
temperatura w nocy181819202122232323222119
temperatura wody252424242526262627272625

Opieka medyczna

Od podróżnych przybywających na Hawaje z Europy nie wymaga się żadnych szczepień ochronnych. Dobrze jest mieć jednak ze sobą książeczkę zdrowia, lub inny dokument pomocny w razie poważnego wypadku, czy choroby. Powinien on zawierać informację o grupie krwi. W celu wezwania pogotowia należy wybrać numer, który jest podany na tabliczce przy telefonie publicznym. Z każdego hotelu na Hawajach też można wezwać karetkę, lub skorzystać z opieki lekarskiej dostępnej na miejscu. Ambulans przyjeżdża szybko, poszkodowanym udziela się pomocy, a ewentualne koszty pokrywa się w terminie późniejszym. Opłata za podstawową konsultację wynosi około 50 – 100 dolarów. Leki również nie są tanie, należy więc zachować wszystkie rachunki w celu uzyskania refundacji z towarzystwa ubezpieczeniowego.

Pieniądze

Walutą obowiązującą na Hawajach jest dolar amerykański. W obiegu znajdują się banknoty: 1, 5, 10, 20, 50 i 100; rzadziej można trafić na wyższe nominały. Wszystkie są tej samej wielkości i tego samego koloru. Jeden dolar dzieli się na 100 centów. Dostępne monety to: 1 cent ( potocznie zwany penny ), 5 centów ( nickel ), 10 centów ( dime ) i 25 centów ( quarter ). Sporadycznie trafiają się półdolarówki z Johnem Kennedym, monety dolarowe z Susan B. Anthony i banknoty dwudolarowe. Drobne, zwłaszcza ćwierćdolarówki przydają się w autobusach, automatach spożywczych i telefonach, warto więc mieć zawsze pod ręką ich zapas. Na Hawajach karty płatnicze są akceptowane w większości restauracji oraz sklepów. Z dostępem do bankomatu też nie powinniśmy mieć żadnego problemu.

Komunikacja

Wyspy Hawajskie są atolem. Pomiędzy wyspami kursują statki oraz samoloty. Po Hawajach można poruszać się niemal wyłącznie samochodami prywatnymi. Komunikacja publiczna praktycznie tu nie istnieje. Podróżowanie autostopem nie jest dobrze widziane przez hawajczyków. Natomiast rowerem niezbyt bezpieczne. Na wszystkich wyspach jest wiele wypożyczalni samochodów, ale jeśli jedzie się dużą grupą, lub chcemy wypożyczyć samochód na dłużej - trzeba zrobić rezerwację przez internet, najlepiej na kilka miesięcy wcześniej. Jeśli chodzi o samoloty to połączenia ze światem mają lotniska w Honolulu na Oahu, w Kailua-Kona i w Hilo na Wielkiej Wyspie. Z tych lotnisk są połączenia na pozostałe wyspy.

Poczta

Urzędy pocztowe na Hawajach są czynne od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00 i w soboty od 9.00 do 12.00. Skrzynki pocztowe, w kolorze niebieskim, zazwyczaj stoją na rogach ulic. Wysyłając list trzeba napisać kod pocztowy ( zip code ) oraz adres nadawcy. Przesyłki lotnicze do Europy wędrują około siedmiu dni. Przesłanie widokówki kosztuje 0,55 dolara, a listu – 0,60 dolara. Listy można też wysyłać na poste restante ( c/o General Delivery ), na adres poczty w danym mieście. Przesyłka jest przechowywana tylko przez 30 dni, po czym odsyła się ją z powrotem do nadawcy ( należy więc podać na kopercie adres zwrotny ). Wysyłając list do kogoś na adres innej osoby, należy na kopercie napisać także jej nazwisko poprzedzone skrótem „c/o” ( care of ), w przeciwnym wypadku list może zostać odesłany do nadawcy.

Telekomunikacja

Telefony publiczne w miastach znajdują się dosłownie na każdym kroku. Automaty przyjmują monety 0,25 dolara, 0,10 dolara i 0,05 dolara. Koszt rozmowy lokalnej z telefonu publicznego wynosi najczęściej 0,25 dolara. Gdy kończy się opłacony czas rozmowy, nagrany głos informuje o konieczności dopłaty. Rozmowy z pokoju hotelowego bywają droższe niż z telefonu publicznego, chociaż zdarzają się hotele oferujące bezpłatne rozmowy lokalne. O szczegóły trzeba spytać w recepcji. Coraz więcej automatów telefonicznych przystosowanych jest do przyjmowania kart kredytowych. Usługa Poland Direct pozwala dzwonić do Polski na koszt abonenta. Numery dostępu: ATT 1-8009930048, MCI 1-8003400048, Sprint 1-8008316348. Bezgotówkowe rozliczenia za rozmowy telefoniczne umożliwiają także międzynarodowe karty telefoniczne ( na przykład dostępne w Polsce karty AT&T Global Calling czy Global One ).

Woda pitna

Woda z kranu na Hawajach teoretycznie nadaje się do picia. Mówi się, że Amerykanie mają bodaj najlepszą, spełniającą wysokie standardy sanitarne kranową wodę na świecie. Jednak aby uniknąć jakichkolwiek problemów zdrowotnych na wakacjach, lepiej zaopatrzyć się w wodę mineralną butelkowaną. W Hawajskich sklepach możemy ją kupić bez problemu, także różnego rodzaju napoje. Najmodniejsza woda w Stanach Zjednoczonych to FIJI Water. Soki owocowe na Hawajach przygotowywane są tylko ze świeżych owoców, co sprawia, że są wyjątkowo dobre.

Mieszkańcy i obyczaje

Gościnność Hawajczyków jest wręcz legendarna i jest to w pełni uzasadnione. Należy jednak pamiętać, że znaczna część mieszkańców to potomkowie Azjatów i mogą się oni wydawać nieco bardziej oficjalni. Z ponad miliona obecnych mieszkańców Hawajów około 60 % urodziło się tutaj. Jedna trzecia z nich to biali, jedna trzecia - Japończycy, jedna szósta - Filipińczycy. Należy dodać do tej liczby jeszcze dwieście tysięcy osób podających się za rdzennych Hawajczyków. Choć w dalszym ciągu uprawia się trzcinę cukrową i ananasy, gospodarka nie jest już oparta wyłącznie na rolnictwie. Na wyspę Maui zaczęto sprowadzać robotników rolnych z Meksyku, ponieważ miejscowi zajmują się bardziej dochodową pracą w hotelach i innych instytucjach służących turystom. Kiedy przybywasz na Hawaje pierwsze słowa jakie słyszysz to ALOHA i MAHALO zawsze mówione z pięknym,serdecznym uśmiechem. Całowanie jest dość powszechne na gruncie towarzyskim. Jeśli mieszkaniec Hawajów pocałuje cię w policzek, potraktuj to jako wyróżnienie! Stałeś się "częścią rodziny". Tradycyjnym powitaniem hawajskim jest wręczanie wieńców splecionych z kwiatów, tak zwanych lei. Warto przy tej okazji pamiętać, że Lei wręczane są przy pierwszym przybyciu i odjeździe ( często na lotnisku ) oraz podczas uroczystości w rodzaju kolacji na cześć honorowego gościa. Wręczeniu lei towarzyszy zawsze pocałunek. Należy to zaakceptować bez wzdragania się, nawet jeśli nie ma się zwyczaju całować z nieznajomymi. Jeśli chcesz zdjąć swoje lei, weź je delikatnie w ręce i ułóż starannie na przykład na stole. Nie należy nigdy kłaść go na podłodze lub na krześle. Lei to dowód .szacunku i uznania, a także dość drogi prezent ( nawet 50-75 dolarów ), którego nie należy traktować niedbale. Kultura Hawajów powszechnie kojarzy się z tańcem hula. Jednak esencją kultury hawajskiej są pieśni i wiersze przekazywane z pokolenia na pokolenie. I chociaż misjonarze bardzo starali się wykorzenić prastare formy muzyki i tańca, dawna tradycja przetrwała.Pielęgnowana była przede wszystkim w rodzinach hawajskich. W starożytności muzyka hawajska była prostsza niż obecnie. Składała się z długich monotonnych pieśni pozbawionych akompaniamentu lub wspomaganych przez instrumenty perkusyjne wykonane z drzew kokosowych i tykwy, bambusowe grzechotki i fleciki, pałeczki /kijki/ i kamykowe kastaniety.Pieśni były sposobem nawiązywania kontaktów między ludźmi i Bogami, przekazywania opowieści, były częścią rytuałów. Do dziś istnieją szkoły uczące tego prastarego monotonnego śpiewu.

Kuchnia

Hawaje słynną ze wspaniałej kuchni będącej mieszanką elementów kuchni polinezyjskiej, azjatyckiej i amerykańskiej. Lokalny przysmak to prosię pieczone w ziemnym piecu imu, a także liczne potrawy z ryb. Poi ( tradycyjna polinezyjska papka z taro, czyli kolokazji jadalnej ), lau lau ( gotowana na parze ryba i wieprzowina zawinięte w liście taro ), kalua pig ( duszona wieprzowina z kapustą ), lomi salmon ( łosoś z pomidorem, cebulą i papryczkami chilli ), mahimahi ( grilowana koryfena ), lub mięso w teriyaki ( rodzaj sosu na bazie soi pochodzącego z Japonii ) należą do chętnie jedzonych dań przez turystów przebywających na Hawajach. W Waikiki znajduje się szereg ekskluzywnych restauracji oferujących specjały kuchni całego świata.

Klimat

Hawaje leżą w strefie klimatu zwrotnikowego morskiego, o którym mówi się, że jest najzdrowszy na świecie. Na Hawajach jest nie za gorąco, nie za wilgotno, w sam raz. Średnia temperatura powietrza waha się między 25 a 28 stopni. Doskonałe warunki do nurkowania na Hawajach panują przez cały rok. Temperatura wody wynosi około 24 – 26 stopni, a widoczność od 20 do 40 m. Przelotne deszcze padają przez cały rok, ale nieco większe natężenie opadów przypada na miesiące od lutego do kwietnia. Średnia miesięczna temperatura notowana w stolicy Hawajskiej - Honolulu waha się w zależności od pory roku i wynosi od 23 stopni w styczniu do 27 stopni w lipcu. Roczna suma opadów wynosi 590 mm. Pora sucha na Hawajach przypada między czerwcem a wrześniem.

Przepisy celne

Podróżni przyjeżdżający na Hawaje obowiązani są wypełnić deklarację celną przy przekraczaniu granicy Stanów Zjednoczonych. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10 000 USD ( lub równowartości tej sumy ) bez obowiązku jej zgłoszenia. Jeżeli kwota przewożona przekracza tę sumę, należy zgłosić ją w deklaracji celnej oraz urzędnikowi celnemu. Dotyczy to nie tylko gotówki, ale również innych środków płatniczych. Brak odpowiedniej deklaracji grozi poważnymi konsekwencjami. Absolutnie zakazane jest posiadanie najmniejszej choćby ilości narkotyków oraz wwożenie jakiejkolwiek żywności, roślin.