Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Agla - Grecja / Rodos / Rodos Calimera - Egipt / Hurghada / Hurgada Ajax - Cypr / Cypr Południowy / Limassol The Three Corners Ocean View - Egipt / Hurghada / El Gouna Othon Palace - Brazylia / Ceará / Fortaleza Club Marmara Dahlia - Tunezja / Wyspa Djerba / Midoun Portofino - Wenezuela / Margarita / Playa El Humo Los Fiscos - Hiszpania / Wyspy Kanaryjskie / Puerto del Carmen Club Fiesta Beach - Tunezja / Wyspa Djerba / Midoun Aegean Palace - Grecja / Kreta / Kontomari Festival Hurghada - Egipt / Hurghada / Hurgada Gran Caribe Club Kawama - Kuba / Matanzas / Varadero

Francja

Flaga:
Stolica:Paryż
Język:francuski
Waluta:euro (EUR, €)
Ustrój polityczny:republika
Powierzchnia całkowita:675 417 km²
Ludność:63 753 140
Strefa czasowa:UTC +1 - zima, UTC +2 - lato
Napięcie:sieć 230 V
Kod telefoniczny:+33

Informacje ogólne o Francji

Francja jest jednym z większych krajów w Europie Zachodniej. Otaczają ją dwa morza: Morze Północne i Morze Śródziemne w taki sposób, że oblewa go Ocean Atlantycki. Nad częścią południowo - wschodnią górują Alpy z Mont Blanc, najwyżej położonym punktem w Europie. W części południowo - zachodniej wznoszą się Pireneje, naturalna granica z Hiszpanią, a w centrum - stare wzgórza Masywu Centralnego. Największe rzeki to Loara, Garonna, Rodan i Sekwana. Znaczną część Francjii zajmują obszary górzyste, zaliczane do najpiękniejszych w Europie. Alpy Francuskie, na terenie których wznosi się najwyższy szczyt Europy Mont Blanc ( 4807m ), ciągną się wzdłuż wschodniej granicy Francji, od Jeziora Genewskiego w kierunku Lazurowego Wybrzeża. Powyżej 2800 m zaczyna się strefa wiecznych śniegów. Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Oferuje wszystko, o czym można marzyć wybierając się w podróż w celach turystycznych: wspaniałe miasta, piękne plaże, bardzo dużą liczbę zabytków i wspaniałe krajobrazy. Nie zapominajmy również o wspaniałej kuchni, uznanych winach i o samych francuzach cieszących się i bawiących życiem. Paryż, miasto światła, jest bodajże najliczniej odwiedzanym miastem we Francji. Jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast na świecie. To miasto pełne romantyzmu, posiadające wiele atrakcji turystycznych, na czele z najbardziej znanymi: Wieżą Eifla, Centrum Pompidou oraz Luwrem. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, czy to turysta nastawiony na zwiedzanie zabytków, czy też bardziej rozrywkowy gość szukający nocnej zabawy.Metropolia paryska jest gospodarczym centrum Francji, znajdują się tu biura takich organizacji międzynarodowych jak UNESCO, NATO, czy też OECD. Paryż jest również centrum naukowym i kulturowym kraju. Kobiety znają miasto również ze względu na liczne pokazy mody organizowane tutaj przez sławnych projektantów.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień141415172125292826221714
temperatura w nocy667912151718161397
temperatura wody141313141821232522181814

Opieka medyczna

Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia we Francji ( koszt wizyty u lekarza specjalisty waha się od 30 do 70 euro, a jedna doba leczenia w szpitalu kosztuje średnio od 600 do 1500 euro ) osoby wybierające się do Francji powiny wykupić w kraju dodatkową prywatną polisę ubezpieczenia od nieszczęśliwego wypadku, lub nagłego zachorowania. Ważne, by polisa pokrywała też koszty hospitalizacji spowodowanej nagłymi objawami przewlekłej choroby leczonej w kraju ( na przykład chorób krążenia, cukrzycy ). Szczepienia przy wjeździe do Francji nie są obowiązkowe. Turyści polscy przybywający do Francji na pobyt krótkotrwały powinni przed wyjazdem z Polski zaopatrzyć się we właściwym oddziale NFZ w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego ( EKUZ ). W sytuacji gdy będą musieli skorzystać z pomocy miejscowych placówek leczniczych, powinni przedstawić tę kartę, by udokumentować prawo do podstawowych świadczeń zdrowotnych. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych.

Pieniądze

Od 2002 roku we Francji honorowana jest nowa waluta Unii Europejskiej – Euro. Francja bije swoje monety, które rewersami odróżniają je od monet innych krajów członkowskich UE. Rewers francuskich monet Euro nawiązuje do symboli Francji. Czerwone monety ( 1 cent, 2 centy, 5 centów ) przedstawiają nowy portret Marianny - symbol republiki francuskiej. Żółte monety ( 10 centów, 20 centów, 50 centów ) przedstawiają kobietę w czapce frygijskiej - personifikację myśli przewodnich i Republiki Francuskiej, co podkreśla skrót "RF". Nominały 1 i 2 EURO przedstawiają drzewo wbudowane w sześciokąt. Symbolizuje dobrobyt i kwitnącą ojczyznę. Figura nawiązuje do Hexagone, nieformalnego określenia Francji wśród jej mieszkańców. Wokół zapisana jest święta dewiza państwowa: wolność, równość, braterstwo. Banki z napisem change wymieniają walutę i z reguły pobierają najniższą prowizję. Karty płatnicze są powszechnie akceptowane we Francji.

Komunikacja

Kombinacja pociąg - autobus to niedrogi sposób zwiedzania Francji. We Francji pociąg jest środkiem transportu praktycznym, punktualnym i wygodnym. Zapewnia ogól połączeń między miastami dzięki bardzo gęstej sieci pociągów ekspresowych i TGV ( pociągi o dużej prędkości ). Cena biletu kolejowego we Francji związana jest z wygodą ( pierwsza i druga klasa ), godziną i dniem odjazdu. Istnieje cala gama taryf ulgowych. Wszystkie taksówki we Francji są wyposażone w licznik, który wskazuje cenę kursu według aktualnej taryfy ( miasto, przedmieścia, noc ) obowiązkowo wywieszonej wewnątrz samochodu. W przypadku zamówienia taksówki przez telefon, lub radio do ceny przejazdu dolicza się cenę dojazdu. W przypadku przewozu bagażu, zwierząt, lub czwartej osoby dolicza się dodatkową opłatę. Napiwek dla kierowcy nie jest obowiązkowy ale stosuje się go zwyczajowo według uznania. W Paryżu miasto przemierza około 15.000 taksówek. Można je zatrzymywać machając ręką z chodnika, lub skorzystać z jednego z wielu postojów rozrzuconych po całej stolicy. Są one oznaczone niebieską tablicą z białym napisem "Taxi". Trzeba wsiąść do pierwszej z czekających taksówek. Innym szybkim i wygodnym środkiem transportu po Paryżu jest metro, które kursuje od godz. 5:30 do godz. 1:20, w odstępach co 2 - 8 min. Stacje metra znajdują się w odległości ok. 500m od siebie. Każda linia metra oznaczona jest odpowiednim kolorem, numerem oraz trasą przejazdu.

Poczta

Urzędy pocztowe we Francji czynne są na ogół od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00. W soboty w godzinach od 8.00 -do12.00. Na poczcie można wysłać list, nadać paczkę, lub telegram. Można także wymienić pieniądze, telefonować, wysłać fax, zakupić znaczki i koperty, otrzymywać listy ( na poste restante ). Za wszystkie operacje związane z korespondencją można płacić kartą kredytową ( Visa lub Mastercard ). Znaczki na listy we Francji zwane są "timbres". Można je kupić w kioskach ( tabac ), sklepach oraz urzędach pocztowych. Wysłanie kartki pocztowej ( cartes postales ) z Francji jest tańsze niż wysłanie listu ( letters ). Znaczki na kartkę pocztową kosztują około 0,40 euro, natomiast na list kosztują około 0,56 euro. Najprościej wysyłać listy do Polski z Francji za pomocą listu lotniczego ( par avion ).

Telekomunikacja

We Francji istnieją dwa typy budek telefonicznych. Pierwszy rodzaj to telefony na karty. Są one rozmieszczone na ulicy i we wszystkich miejscach użyteczności publicznych ( dworce, stacje metra, lotniska, szpitale, TGV, Thalys i Eurostar ). W sprzedaży są karty telefoniczne zawierające 50 lub 120 jednostek. Znajdują się w sprzedaży na poczcie oraz kioskach "Tabac". Istnieje również możliwość telefonowania z budek telefonicznych za pomocą kary kredytowej ( Visa, Mastercard/Eurocard ). Drugi rodzaj to telefon na monety. Znajdują się w barach i restauracjach. Poczta francuska udostępniła w 1000 urzędach pocztowych na terenie całej Francji dostęp do Internetu. Karta magnetyczna w cenie 14,00 EUR umożliwia 3 godzinny dostęp do zasobów sieci. Natomiast France Telecom zakłada "stacje internetowe", w większych ośrodkach miejskich i turystycznych. "Stacje internetowe" to wysoce stechnicyzowane centra, w których można żeglować po Internecie, wysyłać pocztę elektroniczną. Ceny są niższe niż w komercyjnych kawiarniach internetowych: 3,00 EUR za 30 minut, 4,50 EUR za 60 minut.

Woda pitna

Woda z kranu nadaje się we Francji do bezpośredniego spożycia, więc nie trzeba kupować drogiej wody w butelkach. Nawet w restauracji można poprosić kelnera o podanie wody z kranu. Napoje chłodzące są we Francji niezwykle drogie. Nawet piwo i niektóre gatunki wina są tańsze niż butelka Coca Coli. Jednym ze stosunkowo niedrogich napoi serwowanych w kawiarniach jest napój z soku wygniecionego owocu podawany z wodą. Syropy można zamówić w następujących smakach: porzeczkowym, granatowym, miętowym i cytrynowym. Filiżanka kawy we Francji ma wiele odmian, ale najpopularniejszym rodzajem jest espresso. Do wyboru jest również kawa espresso ze śmietanką, lub mleczkiem oraz kawa z dużą ilością gorącego mleka i niewielką ilością kawy. Do ciepłych napoi, które można dostać wszędzie, zalicza się herbatę. Nie jest ona tak dobra jak angielska . Co się zaś tyczy czekolady na gorąco to może się zdarzyć że będzie ona wyśmienita. Francuzi prawie zawsze spożywają wino do posiłków. Dobór wina zależy od zamówionego posiłku. Zasadą jest, że czym cięższe danie, tym mocniejsze wino. Aperitif - to napój alkoholowy podawany przeważnie przed posiłkiem, na przykład kir, czyli wino białe słodzone syropem, szampan lub koniak z sokiem winogronowym. Francuzi piją również mocny, orzeźwiający napój alkoholowy o smaku anyżowym, który po zmieszaniu z wodą robi się mętny.

Mieszkańcy i obyczaje

Francuzi są optymistami oraz są bardzo tolerancyjni szczególnie wobec turystów. Są wspaniałymi kucharzami i smakoszami, bezbłędnie rozpoznają różne trunki ( szczególnie gatunki win ). Francuzi są niezwykle towarzyscy. Uwielbiają się bawić i spotykać w gronie przyjaciół (o czym świadczy ogromna ilość kafejek we Francji). Niemalże codziennie wieczorem wszystkie kawiarenki są zapełnione, gdzie przy lampce wina godzinami dyskutują o otaczającym ich świecie. Lecz ich tematy rozmów nie są przyziemne. Lubią rozmawiać o sztuce, muzyce, filozofii, życiu, a nie jak większość ludzi o pieniądzach, sporcie, czy polityce. Francja jest krajem silnie zurbanizowanym – przeważająca większość jej obywateli mieszka w ogromnych miastach. Lecz mimo to, gdy następuje weekend miliony Francuzów wraz z rodzinami wsiadają do samochodów i wyruszają do swych domów na wsi, aby odpocząć od zgiełku miasta. Wówczas na wszystkich drogach Francji tworzą się ogromne korki, ale ich to nie odstrasza i za każdym razem kiedy następuje jakieś święto wyruszają na prowincję. Moglibyśmy się od Francuzów dużo nauczyć, chociażby podejścia do życia. To jakimi są ludźmi jest ściśle związane z tym jakie posiadają obyczaje.

Kuchnia

Kuchnia francuska jest bardzo bogata. Każde danie kuchni francuskiej to wyrafinowany rodzaj sztuki, gdzie przygotowanie wymaga starannych zabiegów i dbałości o najdrobniejsze szczegóły. Ważnym elementem kuchni francuskiej jest stosowanie świeżych składników, pochodzących z sezonowych upraw regionalnych. Każdy francuski region cechuje specyficzna kuchnia, co związane jest z występującym klimatem. Jednocześnie wszyscy Francuzi wykazują zamiłowanie do wina i serów. Francja słynie z produkcji serów na cały świat, wytwarza się ich tutaj blisko 340 gatunków. Prawie każdy region ma również swój gatunek wina ( jest ich około 547 ). Znane francuskie regiony uprawy winorośli to Alzacja, Bordeaux, Burgundia, Dolina Loary, Dolina Rodanu, Langwedocja, Prowansja, Roussillon, Szampania. Wspólne posiłki w kuchni francuskiej są prawie rytuałem. Dobry francuski posiłek powinien zakonczyć się kawałkiem sera i lampką wina. Podaje się wino białe, czerwone, lub różowe w zależności od spożywanego posiłku. Z serów najbardziej znane gatunki to brie, camembert, cantal, roquefort. Francuzi znani są również jako amatorzy żabich udek i ślimaków.

Klimat

Francja charakteryzuje się umiarkowanym klimatem. Jest on zdecydowanie ciepły. Francję można podzielić na cztery strefy klimatyczne: położona na zachód od linii Bayonne - Lille strefa oceaniczna i wilgotna, gdzie lata są raczej świeże; strefa półkontynentalna z ostrymi zimami i gorącymi latami zajmująca Alzację i Lotaryngię i występująca wzdłuż doliny Rodanu oraz w masywach górskich ( Alpy, Pireneje, Masyw Centralny ); strefa pośrednia z zimnymi zimami i ciepłym latem obejmująca region północy Francji, basen paryski i region centralny; strefa śródziemnomorska, w której zimy są łagodne, a lata upalne, obejmująca południową część Francji.

Przepisy celne

Razem z wejściem Polski do Unii Europejskiej zniknęły granice celne. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (mniezależnie od jego celu ) na terytorium Republiki Francuskiej do 90 dni jest paszport, bądź dowód osobisty. Turyści podróżujący między Polską, a Francją nie podlegają żadnym ograniczeniom, jeśli chodzi o zakupione towary, o ile przeznaczone są do użytku osobistego. Przewożone towary uznaje się za do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ilości: 800 papierosów, 1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 110 litrów piwa, 20 litrów wina z większą zawartością alkoholu, 90 litrów wina, w tym 60 litrów wina musującego. Mimo, że od 1 maja 2004 roku Polacy cieszą się nieograniczoną swobodą osiedlania się na terytorium całej Unii Europejskiej, osoby, które planują pobyt we Francji dłuższy niż 3 miesiące, muszą wystąpić o kartę pobytu Communauté Européenne. Odpowiedni wniosek można złożyć w prefekturze, lub w komisariacie policji w miejscu zamieszkania. Zwolnione z tego obowiązku są osoby nie podejmujące działalności zarobkowej, czyli studenci, emeryci oraz osoby żyjące z własnego kapitału. Osoby aktywne zawodowo zobowiązane są do uzyskania karty pobytu oraz pozwolenia na pracę. Warunkiem koniecznym jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.