Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Coral Sea Imperial Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Tina Flora - Grecja / Rodos / Kolymbia Vantaris Palace - Grecja / Kreta / Kavros Sissi  Bay - Grecja / Kreta / Sissi The Three Corners Fayrouz Plaza Beach Resort - Egipt / Hurghada / Marsa Alam White City - Turcja / Riwiera Turecka / Konakli Grand Rotana Resort & Spa - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Days Inn Gafy Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Tropicana Jasmine Club - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Cynthiana Beach - Cypr / Cypr Południowy / Paphos Letsos - Grecja / Wyspa Zakynthos / Alikanas Lisa Mari - Grecja / Kreta / Bali

Egipt

Flaga:
Stolica:Kair
Język:arabski
Waluta:funt egipski (EGP)
Ustrój polityczny:republika
Powierzchnia całkowita:1 001 450 km²
Ludność:81 714 000
Strefa czasowa:UTC +2 - zima, UTC+3 - lato
Napięcie:sieć 220 V
Kod telefoniczny:+20

Informacje ogólne o Egipcie

Egipt leży w Afryce Północnej. Egipt sąsiaduje od południa z Sudanem, od zachodu z Libią, od wschodu z Izraelem. Częścią granicy wschodniej Egiptu są wody Morza Czerwonego, zaś granica północna to Morze Śródziemne. Życie Egiptu praktycznie koncentruje się w Delcie Nilu i wzdłuż rzeki - tam mieszka ponad 1600 osób na 1 km2. Egipt dzieli się na 4 regiony: dolinę i deltę Nilu, Pustynię Zachodnią, Pustynię Arabską oraz półwysep Synaj. Obie pustynie stanowią wschodnią część największej pustyni świata - Sahary. Nil jest jedną z najdłuższych rzek świata [6671 km]. Jego delta i dolina to najważniejsze części Egiptu. Mimo iż miejsce to zajmuje zaledwie 4% powierzchni odegrało ono przed wiekami rolę kolebki kultury starożytnych cywilizacji, a dziś skupia życie całego państwa. Egipt to bez wątpienia kraj przygody. Wielkie połacie pustyni urozmaicone zielonymi oazami, kolorowy podwodny świat, oraz grobowce pełne labiryntów zachęcają do odkrywania tego kraju. W Egipcie każdy może w sobie odkryć coś z Indiany Jonesa. Kiedy myślimy o Egipcie, przed oczami najczęściej stają nam faraonowie, monumentalne piramidy, piękne plaże oraz potężny Nil. Egipt ma tak fascynującą i znaną przeszłość, że większość odwiedzających go turystów zapewne mogłoby więcej powiedzieć o kraju sprzed 3 tysięcy lat, niż o współczesnym Egipcie. Jest to prawdziwy raj dla turystów. Co ważne, Egipt jako jedno z niewielu Państw na świecie jest w stanie zagwarantować wspaniałe wspomnienia zarówno tym, którzy pragną wypoczywać aktywnie, poznając kulturę i zabytki, jak również leniuchom, spragnionym leżakowania na plaży. Z wielkiej liczby zabytków szczególnie warto zobaczyć piramidy w Gizie, monumentalną świątynię w Abu Simbel wzniesioną przez Ramzesa II, czy też bogaty w starożytne budowle Luksor. Egipt posiada bardzo dobrze rozbudowaną bazę hotelową i gastronomiczną, zarówno jeśli chodzi o obiekty luksusowe, jak i urokliwe hoteliki położone nieco na uboczu, z dala od dużego zgiełku. Złociste plaże Morza Śródziemnego i Czerwonego w Egipcie należą do najpiękniejszych na świecie.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień212223273032333331292623
temperatura w nocy111114172124242523201613
temperatura wody201820232629313026262422

Opieka medyczna

Opieka medyczna w Egipcie jest na dobrym poziomie. Lekarza, z którego pomocy możemy skorzystać w dowolnym momencie znajdziemy w prawie każdym hotelu w Egipcie. Koszt konsultacji z lekarzem, który wynosi od 20 do 40 USD musimy opłacić bezpośrednio we własnym zakresie. Natomiast za jednodniowy pobyt w szpitalu w Egipcie, bez wykonywania żadnych specjalistycznych zabiegów zapłacimy około 100–300 USD. W przypadku poważniejszych chorób lepiej zdecydować się na powrót do kraju i leczyć się na miejscu. Wydatki poniesione na pomoc lekarską w Egipcie mogą być refundowane po powrocie do kraju pod warunkiem, że jesteśmy posiadaczami polisy ubezpieczeniowej i posiadamy od lekarza z Egiptu rachunek szczegółowy. Podstawą zwrotu kosztów leczenia będzie przedłożenie tego rachunku w towarzystwie ubezpieczeniowym. Najczęściej dotykającą turystów dolegliwością w Egipcie jest zatrucie pokarmowe ( biegunka, wymioty ). Należy więc pamietać, aby nie kupować potraw z ulicznych straganów, które nie mają dostępu do bieżącej wody i wystrzegać się lodów - mogły być rozmrożone i zamrożone powtórnie! Picie wody z kranu, napojów z lodem, jedzeniem niedokładnie umytych warzyw i owoców również potęguje dolegliwosci żołądkowe. W nagłych przypadkach woda z butelki z dodatkiem soku z cytryny powinna uspokoić żołądek, ale na wszelki wypadek należy zabrać ze sobą do Egiptu odpowiednie lekarstwa ( np.smecta ). W Egipcie mamy możliwość zakupu lekarstw bez recepty, środków higienicznych, lub też produktów do opalania - w aptekach, które znajdują się prawie na każdej większej ulicy. Egipscy farmaceuci nie tylko sprzedają leki, ale są w stanie pomóc w przypadku lżejszych schorzeń. Na ogół mówią po angielsku, a ich kwalifikacje są godne zaufania. Aptekarz może też pomóc w znalezieniu lekarza. Osoby wjeżdżające do Egiptu nie muszą mieć żadnych specjalnych szczepień, jeżeli nie przyjeżdżają z kraju, w którym właśnie panuje jakaś epidemia.

Pieniądze

Przy wjeździe do Egiptu nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty dewiz na deklarowany okres pobytu, ani pokazywania biletu powrotnego. Narodową walutą Egiptu jest funt egipski (czyli EPG, LE ), który dzieli się na 100 piastów ( PT, po egipsku qirch ). W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 EGP, oraz monety o nominałach 5, 10, 20, 25 i 50 piastrów. Funt egipski nie jest walutą wymienialną poza Egiptem. Lepiej nie wymieniać nigdy zbyt wielu dolarów czy euro, gdyż prawie wszędzie można w nich płacić – Egipcjanie zawsze chętnie akceptują twardą walutę. Gotówkę w Egipcie można wymieniać w bankach i recepcjach hotelowych, od każdej operacji pobierana jest prowizja. Przy wymianie, lub zakupach w Egipcie nie należy akceptować banknotów ubrudzonych, podartych lub uszkodzonych w inny sposób. Często nie są one akceptowane ponownie przy następnych zakupach. Zbędne funty które nam zostaną pod koniec naszego pobytu w Egipcie, będziemy mogli wymienić na inną walutę tylko wówczas, gdy posiadamy wszystkie kwity wymiany i wymienialiśmy conajmniej 30 USD dziennie na osobę. Nie jest możliwe podróżowanie po Egipcie tylko z kartami płatniczymi, choć sytuacja poprawiła się w ostatnich latach. Wiele bankomatów jest w Kairze, Aleksandrii, Hurghadzie i Sharm-el-Sheikh. W Egipcie trudno znaleźć bankomaty na odcinku pomiędzy Kairem i Luksorem. Niektóre bankomaty obsługują tylko lokalne karty, nie akceptując kart wydanych przez inne instytucje finansowe. Można bez problemu wypłacać gotówkę z bankomatów w bankach: MISR, CIB, Egyptian American Bank, HSBC, The Egyptian British Bank używając karty Master Card oraz VISA. Natomiast wszystkie hotele honorują przy rozliczeniu końcowym powszechnie używane, międzynarodowe karty kredytowe. W Egipcie istnieją sklepy wolnocłowe, w których kupić można np. wódkę czy wino. Jeśli chcemy dokonać zakupu należy okazać paszport. Nie należy również zapominać że Egipt to kraj muzułmański i w jego naturę wpisany jest kult targowania się o wszystko, dlatego nigdy nie usłyszymy od razu ceny jaką ostatecznie zapłacimy za produkt. Co jest ważne - każdy turysta co najmniej kilka-kilkanaście razy dziennie słyszy od Egipcjan słowo "bakszysz" co oznacza "podziel się majątkiem". Według Egipcjan turysta ma pieniądze, oni zaś nie - dlatego turysta powinien się z nimi podzielić. Jest to obyczaj związany z religią Islamu który nakazuje wiernym dzielenie się częścią swoich dochodów z biednymi. Obecnie bakszysz przybrał rozmiary żerowania na zagranicznych turystach. Obsługa w hotelu, na statku, kierowcy autobusów oczekują od turystów napiwków. Zazwyczaj wystarcza równowartość 0,5-1 dolara. W restauracji przyjęte jest pozostawienie napiwku wysokoći 10-15% wartości rachunku. Jeśli go nie zapłacimy natychmiast wyraźnie pogarsza się współpraca z Egipcjanami i spada jakość usług.

Komunikacja

W Egipcie obowiazuje prawostronny ruch. Drogi nie są w najlepszym stanie, podobnie jak i same pojazdy. Nocą w Egipcie jeździ się bez świateł, dajac tylko sygnał świetlny na widok nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu. Drogi czteropasmowe w Egipcie traktowane bywają jak ośmiopasmowe, a samochody wyprzedzają się nawzajem mimo ogromnego natężenia ruchu. Aby wyjechać z miasta, należy zbierać się w punktach kontrolnych - o określonych porach można się tutaj przyłączyć do konwoju. Samodzielnie ( bez konwoju ) nie wolno poruszać się po drogach w Egipcie! Możemy podróżować korzystając z taksówek. W Kairze są czarno-białe, a w Aleksandrii czarno-pomarańczowe. Osobowe zabierają 6-7 osób, a busy nawet do 20! Kierowca nie odjedzie, dopóki autobus nie będzie pełen. Mimo, że większość egipskich taksówek ma liczniki, cenę stanowczo trzeba negocjować. Taksówka wieloosobowa to najbardziej popularny środek lokomocji w Egipcie. Są to najczęściej mikrobusy, kursujące pomiędzy różnymi dzielnicami miasta. Nie mają one stałego rozkładu jazdy. Podróż taką taksówką to prawdziwie ekstremalne przeżycie. Wystarczy stanąć na skraju ulicy i poczekać, aż zatrzyma się taksówka. Przy wsiadaniu podaje się kierowcy cel podróży, trzymając w pogotowiu odliczone pieniądze za przejazd ( ok. 1-2 funtów egipskich ). Korzystając ze zwykłej taksówki - najczęściej samochód osobowy - należy wynegocjować cenę przejazdu jeszcze przed rozpoczęciem podróży! Opłatę należy uiścić po dojechaniu na miejsce. Postoje taksówek można znaleźć przed większością hoteli oraz w strefach typowo turystycznych, np. w okolicy bazaru. Po Egipcie możemy się poruszać także autobusami. Autobusy Deluxe, są wygodne i posiadają klimatyzację, kursują pomiędzy głównymi miastami Egiptu. Mniej komfortowe i często zatłoczone są autobusy Intercity. Bilety dostepne są na dworcu, lub u kierowcy. Autobusy Video - szybkie i czyste, przez cały czas pokazują w nich filmy, ale głośniki rozkręcone są niemal na cały regulator, dla lubiących ciszę może to być trudne do wytrzymania. Autobusy wahadłowe, które są częściowo nawet bezpłatne, dostepne są dla turystów w sezonie. Większość hoteli w Egipcie utrzymuje takie autobusy. Do komunikacji po Egipcie służą także pociagi. Możemy podróżować w pierwszej klasie - wagony wyposażone w klimatyzację i wszelkie inne udogodnienia, drugiej klasie - może być z klimatyzacją oraz trzecią klasą - jest najmniej komfortowa, ale za to ceny biletów są najniższe. Egipt posiada dużą liczbę lotnisk, co gwarantuje szybkie poruszanie się po kraju oraz wjazd i wyjazd z Egiptu. Międzynarodowe znajdują się w takich miastach jak - Kair, Luxor, Aleksandria, Aswan, Hurghada, Sharm el Sheikh, Saint Catherine. Lokalne lotniska znajdziemy w - Imbaba, Al. Arish, Port Said, Marsa Matrouh, Abu Simbel, Dakhla, Kharga, Tor Sinai, Borg al.-Arab, Assiut oraz w wielu innych miastach.

Poczta

Do czasów Augusta Rzym nie posiadał własnej poczty. Korespondencję przenosili niewolnicy wysyłającego, albo znajomi obywatele, którzy udawali się tam, gdzie mieszkał adresat. Cesarz August wprowadził pocztę państwową - cursus publicus. Początkowo listy przenosili piesi niewolnicy wędrujący pomiędzy stacjami postojowymi. Później wprowadzono pocztę konną i stacje podzielono na dwie grupy - mutationes, gdzie posłańcy mogli zmieniać konie oraz mansiones (co 6-8 stacji), gdzie posłańcy nocowali. Jeśli adresat mieszkał poza terenem, gdzie funkcjonowała poczta, to korzystano z dostarczonych przez miejscową ludność koni lub wozów. Okoliczna ludność musiała także po ustalonej cenie sprzedawać paszę dla koni w stacjach pocztowych. Od tamtego czasu wiele się zmieniło w Egipcie. Główny Urząd Pocztowy w Midan al Ataba w Kairze jest czynny całą dobę w każdy dzień tygodnia, poza piątkami i świętami. Urzędy pocztowe "PTT" w Egipcie czynne są od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8.30 do 15.00. Przygotowane przez nas kartki i listy z naklejonymi znaczkami można zostawiać w recepcji hotelowej. Korzystając jednak ze skrzynek pocztowych należy pamiętać, iż w Egipcie czerwone są przeznaczone dla przesyłek lokalnych, natomiast skrzynki niebieskie służą do wysyłania listów za granicę. Koszt znaczka do Polski wynosi jakieś 125 piastrów, czyli około 0,35 USD.

Telekomunikacja

Większość dobrych hoteli w Egipcie oferuje połączenia międzynarodowe. Telefony publiczne dostępne są w urzędach telekomunikacji we wszystkich większych miastach Egiptu. Przy większości z nich znajdują się automaty telefoniczne. Koszt kart wynosi 15, 20 lub 30 funtów egipskich, czyli około 8, 11 i 16 PLN. Poza urzędami telekomunikacyjnymi można je także zakupić w niektórych sklepach. Niektóre telefony publiczne w Egipcie wymagają zamawiania rozmów przez centralę. Trzeba zapłacić z góry cześć opłaty, a resztę po zakończonej rozmowie. Zasięg telefonów komórkowych w Egipcie jest stosunkowo dobry jak na ten region świata. Trzech głównych operatorów telefonii komórkowej Vodaphone, Thuraya oraz Mobinil zapewnia dostęp do systemu tylko w najbardziej zaludnionych obszarach. Całe wybrzeże morza Śródziemnego pokryte jest zasięgiem w pasie około 50-100 km oraz cała delta Nilu, aż do wysokości Kairu. Zasięg telefonów obejmuje także wybrzeże półwyspu Synaj, wybrzeże Morza Czerwonego obejmujące najważniejsze kurorty, całą dolinę Nilu oraz drogę pomiędzy Luxorem a wybrzeżem Morza Czerwonego. Nie ma problemów z zasięgiem w Hurghadzie, El-Gounie, Sherm-el_Sheikh, Dahabie, Tabie. Polscy operatorzy mają umowy pozwalające na dzwonienie bedąc w Egipcie z telefonów komórkowych do Polski. Na przykład połączenie głosowe sieci Idea do sieci Mobinil z naliczaniem minutowym kosztuje około 8 PLN. Płaci się za rozmowy przychodzace i wychodzace. Wysłanie SMS kosztuje około 1,20 PLN, za odebranie nie płacimy. Połączenie do sieci Vodaphone również z naliczaniem minutowym kosztuje około 9 PLN. SMS - wysłanie około 1,30 PLN, odebranie darmowe. Korzystając z operatora "Plus GSM" za połączenie głosowe do sieci Mobinil zapłacimy około 7,5 PLN za rozmowy przychodzace i wychodzace. Natomiast SMS - wysłanie około 1,1 PLN, odbieranie jest darmowe. Do sieci Vodaphone połączenie będzie nas kosztowało około 8,5 PLN, również przy naliczaniu minutowym za rozmowy przychodzace i wychodzace. Koszt wysłania SMS to 1,3 PLN, za odebranie wiadomosci nie płaci się. W Egipcie, w razie jakichkolwiek kłopotów możemy zadzwonić na policję turystyczną. Kair 02 393 22 11, Aleksandria 03 547 38 14, 483 33 78, Asuan 097 314 393, Port Said 066 228 570, Marsa Matrouh 046 493 54 75, Luxor 095 237 38 45, Hurghada 065 546 765, Ismailia 064 332 910, Beni Sweif 082 325 788 to tylko kilka z dostepnych numerów. Warto znać też te numery przebywając w Egipcie: Policja 122, Pogotowie 123 oraz Straż Pożarna 125. Wszystkie hotele w Egipcie umożliwiają wysłanie faksu. Koszty kształtują się podobnie jak w przypadku rozmowy telefonicznej. Jeżeli Państwo otrzymają faks, zostanie on od razu przekazany do Państwa pokoju. Jeżeli chodzi o dostep do internetu w Egipcie, to jest wiele miejsc oferujących połączenie z Internetem. Cały czas przybywa kawiarni internetowych, zwłaszcza w najpopularniejszych egipskich kurortach. Także hotele często oferują dostęp do internetu, ale niestety droższy. Ceny w ostatnim czasie znacznie spadły. W najtańszych kawiarniach internetowych w Egipcie godzina dostępu wynosi 5 – 10 funtów egipskich, czyli około 2,5 – 5 PLN. W droższych hotelach ceny mogą być wyższe i sięgać nawet 50 funtów egipskich.

Woda pitna

Aby uniknąć dolegliwości przewodu pokarmowego przebywając w Egipcie, które są przeważnie związane ze zmianą klimatu, diety i wody zaleca się picie wody wyłącznie mineralnej, butelkowanej.

Mieszkańcy i obyczaje

Wyjeżdżając do Egiptu, który jest krajem muzułmańskim należy szczególną uwagę zwrócić na ubiór. Wprawdzie w miejscowościach typowo turystycznych Egipcjanie akceptują typowo europejską formę ubierania, to jednak przez szacunek do tamtejszej kultury kobiety powinny unikać noszenia szortów, lub spódnic odkrywających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona. Również u mężczyzn koszule powinny zakrywać barki. Szczególnie w okresie Ramadanu (świętego miesiąca muzułmanów) turyści proszeni są o nieprowokowanie miejscowych swoim zbyt śmiałym strojem. Odwiedzanie meczetów to wspaniały sposób na bliższe poznanie kultury islamskiej, należy jednak pamiętać, by panie nałożyły kapelusze i zakryły ramiona, a wnętrza zwiedza się chodząc boso (niektóre meczety oferują turystom specjalne płótna, które można założyć na buty - oczywiście za drobną opłatą). Starajmy się uszanować muzułmańską obyczajowość i dostosujmy się do obowiązujących zwyczajów w Egipcie. Zalecenie to dotyczy szczególnie kobiet. Odsłonięty brzuch czy zbyt krótkie szorty są tu uważane za nieskromne. Bedąc w Egipcie skąpe stroje zostawmy na hotelowe plaże. Najbardziej surowe przepisy dotyczą zwiedzania meczetów. Nikogo nie powinno dziwić, że nie zostanie wpuszczony w krótkich spodniach, czy z odsłoniętymi ramionami. Kobiety powinny mieć też nakrycie głowy, więc warto mieć ze sobą chustkę, czy kapelusz. Mężczyźni powinni osłaniać torsy i unikać krótkich spodenek. Szczególną ostrożność muszą w Egipcie zachować kobiety. Samotnie podróżując mogą być postrzegane jako rozwiązłe i narażone na niewybredne zaczepki. Powinny wtedy wyjątkowo dyskretnie się ubierać, w publicznych środkach transportu siadać w towarzystwie innych kobiet, a jeśli podróżują z mężczyzną, lepiej, jeśli mówią, że jest ich mężem, a nie przyjacielem czy chłopakiem. Planując wyprawy na pustynię należy zabrać ze sobą wygodne, wysokie buty oraz ciepłe ubranie. Noce i wieczory na pustyni mogą być bardzo zimne. Kupując coś w Egipcie, pamiętajmy o dobrych manierach i potargujmy się. Dzięki temu możemy wynegocjować o wiele niższą cenę, niż nominalna. Aczkolwiek pamiętać należy, że najlepsze sklepy oferują towary o najwyższej jakości, tam cena jest przeważnie ustalona i nie podlega negocjacji.

Kuchnia

Ważnym i fascynującym elementem każdej podróży jest poznawanie specjałów miejscowej kuchni. Kuchnia hotelowa odbiega od tradycyjnej kuchni egipskiej. Turyści mogą spożywać posiłki europejskie, ale nie możemy oczekiwać potraw z mięsa wieprzowego. Egipcjanie nie jadają wieprzowiny, uważając ją za mięso “nieczyste”. Egipska kuchnia słynie na całym świecie z niezwykłej różnorodności. To mieszanka kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej, tureckiej, zapewniająca nieskończone możliwości odkrywania nowych smaków i potraw. Najczęściej używanymi składnikami i przyprawami są mięso (z wyjątkiem wieprzowiny), warzywa, czosnek, zioła, cytryny, mleko. Typowy egipski posiłek zaczyna się od piklowanych warzyw, gebnah roomi, feseekh, batarekh, kabanosów lub chlebków shami. Gotowana wołowina lub drób stanowi często bazę dania głównego, po którym następują tradycyjne desery, słodycze i świeże owoce. Dla miłośników ryb oraz owoców morza Egipt jest prawdziwym rajem. Do rachunków doliczana jest zazwyczaj opłata za obsługę i podatek lokalny (sięgający czasem 15 %). Potrawy są dość proste i oparte bezpośrednio na świeżych produktach. Stąd sezonowość wielu dań. Smacznego ( hani'an ) mówi się odwrotnie niż w Polsce nie przed, ale po posiłku.

Klimat

Klimat w przeważającej części Egiptu jest skrajnie suchy, zwrotnikowy. Roczna suma opadów w Egipcie na ogół nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów. Gdyby nie Nil, Egipt byłby krajem pustynnym i prawie bezludnym. Nad rzeką istnieje oaza nadrzeczna, ciągnąca się przez prawie 3 tysiące kilometrów. Od tysiącleci w Egipcie tworzono system sztucznego nawadniania, znacznie zwiększając powierzchnię gruntów uprawnych. System nawadniający rozbudowano w 1970 roku, gdy na Nilu w Asuanie zbudowano zaporę wodną, sztuczny zbiornik i elektrownię wodną. Okres letni, wręcz upalny ( 30 - 40 stopni ) rozpoczyna się w Egipcie około czerwca, a kończy z początkiem listopada. Okres zimowy można porównać do naszego, polskiego lata. Dość często wieje silny, zimny wiatr ( parawany wskazane ), a temperatura w nocy może spaść poniżej 10 stopni. W ciągu dnia natomiast można zażywać kąpieli, tak słonecznych, jak i morskich. Woda w basenach hotelowych niestety nie utrzymuje ciepła tak, jak ta morska, dlatego upewnij się, że basen w Twoim hotelu jest podgrzewany. Zachmurzenia w Egipcie zdarzają się kilka dni w roku, deszcze prawie wcale. Temperatura powietrza (stopnie C; dzień/noc): styczeń - 21 / 15, luty - 21 / 15, marzec - 23 / 17, kwiecień - 24/ 18, maj - 27 / 22, czerwiec - 30 / 25, lipiec - 36 / 28, sierpień - 39 / 32, wrzesień - 35 / 30, pazdziernik - 28 / 26, listopad - 25 / 22, grudzień - 21 / 16. Temperatura wody (stopnie C): styczeń - 19, luty - 19, marzec - 21, kwiecień - 22, maj - 23, czerwiec - 24, lipiec - 25, sierpień - 27, wrzesień - 26, pazdziernik - 25, listopad - 23, grudzień - 21.

Przepisy celne

Przy wjeździe do Egiptu należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz wizę, która uprawnia do miesięcznego pobytu w Egipcie. Wizę można otrzymać na lotnisku przy wjeździe do Egiptu ( znaczek wklejany do paszportu, 15 USD ), lub w Konsulacie ( potrzebny jest wniosek wizowy i zdjęcie paszportowe ). Od dnia wejścia Polski do UE w Konsulacie możemy ubiegać się o wizę 3-miesięczną. Dokumenty można złożyć osobiście, bądź też wysłać kurierem, lub listem poleconym i umówić się w Konsulacie na ich odesłanie na koszt osoby ubiegającej się o wizę. Wybierając się do Egiptu samochodem czekają nas opłaty celne. Samochód zwolniony jest z opłat celnych, jeśli okazany zostanie list gwarancyjny od banku, którego oddział znajduje się w Egipcie, na przykład Citibank. Konieczne są w tym przypadku tylko opłaty za pojemność silnika. Posiadanie carnet d’passage ze związku motorowego również zwalnia z opłat celnych za samochód. Wyjazd do Egiptu własnym samochodem trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, nie jest to bowiem przedsięwzięcie łatwe. Oprócz restrykcji przy wjeździe do Egiptu na podróżujących indywidualnie będą również czekały niedogodności w postaci zezwoleń wymaganych na przejazd niektórymi, mniejszymi drogami, a także obowiązek poruszania się w konwoju ( między Hurghadą a Luksorem ). Za próbę wwiezienia do Egiptu narkotyków grozi kara śmierci. Wolne od cła są ubrania, rzeczy osobiste, kamery video, aparaty fotograficzne, CD, magnetofony, komputery (sztuk 1), lornetki, odtwarzacze CD. Nie ma obowiązku zgłaszania przedmiotów wartościowych na granicy, jednakże wpisanie ich do deklaracji celnej może być pomocne w przypadku ich zaginięcia.