Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Mikro Village - Grecja / Kreta / Agios Nikolaos San Fermin - Hiszpania / Costa del Sol / Benalmadena Hilton Sharm Dreams Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Sultan Beach - Tunezja / Hammamet / Hammamet Rehana Sharm Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Alkyonides - Grecja / Kreta / Stalida Shedwan Garden - Egipt / Hurghada / Hurgada Prince - Tunezja / Nabeul / Nabeul Tigaki Beach Hotel - Grecja / Wyspa Kos / Tigaki Oias Sunset - Grecja / Archipelag Santoryn / Oia Aloha Club & Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Palma Beach - Grecja / Wyspa Korfu / Dassia

Najpopularniejsze kraje:

Dominikana

Flaga:
Stolica:Santo Domingo
Język:hiszpański
Waluta:peso dominikańskie (DOP)
Ustrój polityczny:republika
Powierzchnia całkowita:48 730 km²
Ludność:9 049 595
Strefa czasowa:UTC -4
Napięcie:sieć 110V, wtyczki typu A
Kod telefoniczny:+1 809
Dominikana - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Distrito Nacional: Boca Chica
El Batey: Sosua
La Romana: La Romana
Playa Dorada: Sosua
Puerto Plata: Cabarete Eretria Playa Dorada Puerto Plata
Punta Cana: Higüey Juan Dolio Playa Bavaro Punta Cana

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Dominikanie

Dominikana ( Hispaniola, lub Haiti ) to jedna z najładniejszych wysp archipelagu Wielkich Antyli, od północy otoczona jest wodami Atlantyku, a od południa Morzem Karaibskim. Wyspa podzielona jest pomiędzy dwa państwa - wschód to Republika Dominikany, a zachód to Republika Haiti. Część centralna wyspy jest górzysta i porośnięta tropikalnymi lasami, doskonała do pieszych wycieczek i wspinaczki górskiej. Na wybrzeżu karaibskim i atlantyckim znajdują się doskonałe warunki do uprawiania sportów i wylegiwania się na piaszczystej, ciepłej plaży. Odkrywca Dominikany, Krzysztof Kolumb określił wyspę jako raj na ziemi i miał rację. Dominikanę zamieszkują hiszpańskojęzyczni Kreole, potomkowie dawnych kolonizatorów zmieszani z potomkami czarnych niewolników sprowadzanych do prac w latyfundiach ziemskich. Zarówno karaibskie, jak i atlantyckie wybrzeże Dominikany oferuje swoim gościom doskonałe warunki do wypoczynku. Ośrodki turystyczne pękają w szfach od ilości luksusowych hoteli i przytulnych hotelików, a także od zdumiewającej ilości obiektów gastronomicznych i rozrywkowych. Plaże są piaszczyste, długie i dobrze zagospodarowane. Za dodatkową opłatą można wypożyczyć leżak, parasol, czy inny sprzęt plażowy i beztrosko wylegiwać się na słońcu. Korty tenisowe, kluby fitnessu, przystanie jachtowe, które oferują rejsy żaglówką lub luksusową łodzią, silny wiatr zachęcający do szaleństw na desce windsurfingowej - wszystko to możliwe jest właśnie tu - na słonecznym wybrzeżu Dominikany. Niewątpliwą atrakcją Dominikany jest możliwość wycieczki do tropików. W dolinie Cibao ujawnia się bogactwo tropikalnych owoców i roślin rzadko spotykanych w innych rejonach świata. Wystarczy tylko wyobrazić sobie maleńkie, urocze wioski otoczone sadami bananowymi, drzewkami mango i plantacjami drzewek cytrusowych. Duża część mieszkańców wyspy pracuje w rolnictwie, głównie przy uprawie trzciny cukrowej, kawy, kakao, ananasów, pomarańczy i ryżu. Niemal każdy z kurortów na Dominikanie sam w sobie jest małym, kulinarnym rajem. Bogactwo i różnorodność restauracji pozwoli nam na wybranie tej najbardziej dla nas odpowiedniej.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień292930303131323231313130
temperatura w nocy201920212222222323222220
temperatura wody262626262727282829292727

Opieka medyczna

Turyści przebywający na Dominikanie mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarskiej w miejscowych szpitalach publicznych. Koszt wizyty prywatnej waha się od 20 do 25 USD, a dzień pobytu w prywatnej klinice to koszt około 150 USD. W każdej chwili, w większości hoteli istnieje możliwość sprowadzenia na miejsce lekarza. Wystarczy zgłosić się do recepcji hotelowej. Całodobowy dyżur lekarski w prawie wszystkich hotelach nazywany jest Punta Cana. Klinika Bavaro znajduje się w pobliżu lotniska. Dobry stomatolog znajduje się w centrum handlowym Plaza Bavaro. Każda wizyta lekarska płatna jest gotówką. Sprowadzenie lekarza do hotelu kosztuje w przeliczeniu około 50 euro. Na Dominikanie występują zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne. Dlatego też turystom przyjeżdzającym z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Turyści planujący dłuższy pobyt na Dominikanie powinni zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu. Występują też zagrożenia malarią i chorobami pasożytniczymi ( filarioza, leiszmanioza, schistomoza ) oraz wścieklizną. Większe niebezpieczeństwo grozi ze strony szeroko rozpowszechnionego AIDS i występującej w całym kraju po deszczach gorączki dengue, roznoszonej przez komary ( krótkotrwały stan chorobowy charakteryzujący się wysoką gorączką oraz silnymi bólami mięśni i stawów ). Nieprzyjemne może być zatrucie ciguatera po spożyciu ryb. Jego przyczyną jest jad cigua produkowany przez pierwotniaki żyjące na glonach. W ilości niebezpiecznej dla człowieka toksyna ta występuje tylko w organizmach większych ryb drapieżnych, takich jak barakudy, Ocyurus chrysurus czy makrele. Objawy pojawiają się od 3 do 6 godzin po spożyciu zatrutego mięsa: bóle i skurcze brzucha, wymioty, biegunka, mrowienie w stopach i dłoniach oraz odczucia zimna mimo upału, lub gorąca mimo chłodu. W takim wypadku trzeba natychmiast wezwać lekarza. Najlepiej spożywać tylko niewielkie ryby. Warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu na wypadek zachorowania za granicą. Lekarstwa na Dominikanie są bardzo drogie, dlatego w podróż najlepiej wziąć własne ( muszą być przepisane przez lekarza ).

Pieniądze

Jednostką monetarną Dominikany jest peso. Banknoty występują w nominałach 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, monety w nominałach 1 i 5 peso oraz 5, 10, 25 i 50 cents. Pieniądze można wymienić w bankach i kantorach wymiany oraz w niemal wszystkich recepcjach hotelowych. Należy pamiętać, że wymiana pieniędzy poza uprawnionymi do tego punktami jest zabroniona i karalna. Banki są otwarte od 8.30 do 15.00, lub 17.00, w soboty i niedziele są zamknięte. Na Dominikanie akceptowane są karty kredytowe takie jak VISA, Masters, American Express i Diners Club. Karty kredytowe są akceptowane niemal wszędzie. Bankomaty są dostępne właściwie w każdym miejscu, ale bezpieczne są tylko te w strefie turystycznej. Można legalnie wymienić dolary, lub euro w bankach, kantorach, hotelach. Należy wymienić tylko tyle pieniędzy ile w danym momencie potrzebujemy. Prawo zezwala turystom wyjeżdżającym z Dominikany na wymianę jedynie 30 procent posiadanych jeszcze peso ( tylko na podstawie dowodów transakcji z banków, czy oficjalnych punktów wymiany walut ). Resztę należy wydać. Wywożenie dominikańskiej waluty jest zakazane.

Komunikacja

Stan dróg na Dominikanie pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Sieć komunikacyjna niestety też nie należy do najlepiej rozwiniętych. Dróg jest bardzo mało i na własną rękę nie należy wypożyczać samochodu i poruszać się po mieście. Najlepiej wziąć taksówkę – tych na Dominikanie na szczęście nie brakuje. Taksówki z reguły nie mają taksometrów, dlatego też cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy. Warto negocjować cenę z dominikańskimi taksówkarzami. Na Dominikanie kursują też miejscowe autobusy zwane gua gua. Przejazd nimi może okazać się atrakcją samą w sobie, do tego bilety kosztują kilka peso.

Poczta

Urzędy pocztowe na Dominikanie czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00. Widokówki i znaczki pocztowe można także nabyć i wysłać w hotelu. Za wysłanie pocztówki z Dominikany do Europy zapłacimy około 10 peso na poczcie, w sklepach trochę drożej bo około 15 peso. Niestety pobierane opłaty pocztowe na listy i karty wysyłane do Europy rosną w dość szybkim tempie. Obecnie obowiązujące opłaty za wysłanie listu to 15 peso, za nadanie przesyłki ekspresowej z Dominikany to koszt około 35 peso. Należy pamiętać by na wysyłanej kopercie, lub kartce pocztowej umieścić koniecznie dopisek „ Po avion”, lub „Air mail” oraz „Polonia”. Dostarczanie przesyłki z Dominikany może ciągnąć się przez okres nawet 6 tygodni.

Telekomunikacja

Aby zadzwonić z Dominikany do Polski można skorzystać z telefonu hotelowego, lub jednego z biur telekomunikacyjnych Codetel lub Tricom. Wygodniej jest korzystać z usług hotelu pomimo, że jest nieco drożej. Prawie wszystkie duże hotele mają połączenia automatyczne bezpośrednio z pokoi. Telefonując z Dominikany do Polski, należy wybrać 0 11 48, następnie numer kierunkowy miasta bez poprzedzającego go zera i numer abonenta. Biuro jednej ze spółek telekomunikacyjnych Dominikany posiada kabiny do przeprowadzania rozmów międzynarodowych. Znaleźć je można w Punta Cana na przykład w centrum handlowym Plaza Bavaro oraz w Puerto Plata, w centrum miejscowości i przy Playa Dorada w centrum handlowym.

Woda pitna

Na Dominikanie do mycia zębów można używać wody z wodociągu. Nie nadaje się ona jednak do picia. Należy kupić wodę mineralą, dostępną w każdym kiosku hotelowym, sklepie, czy restauracji. Woda z kranu może być przyczyną wielu dolegliwości. Na przykład zatrucia przewodu pokarmowego można uniknąć, pijąc wodę sprzedawaną w butelkach i rezygnując z wszelkich potraw produkowanych z użyciem wody, lub choćby płukanych wodą ( sałata, lody ), dostępnych również w tanich ulicznych restauracjach i na targowiskach. Prócz wody butelkowanej na Dominikanie możemy gasić pragnienie świeżymi sokami. Także każdy, kto będzie spędzał urlop na Dominikanie na pewno natknie się na narodowy trunek zwany RON ( czyli rum ). Możemy wybrać klasyczny, brązowy i mocny, lub lekki, wytrawny i biały. Do najpopularniejszych koktajli z rumu należy cuba libre - rum z colą lub lemoniadą, plasterkiem limonki i dużą ilością lodu. Inne koktajle na bazie rumu to między innymi rum punch ( mieszanka soków owocowych ), banana mama i najsłynniejszy: pina colada ( sok ananasowy, mleczko kokosowe ). Wszystkie bez wyjątku są warte spróbowania.

Mieszkańcy i obyczaje

Mieszkańcy Dominikany to około 8 mln różnych grup imigrantów. Mieszkają tu zarówno: Indianie Taino, Hiszpanie, przywiezieni w czasach kolonialnych Afrykańczycy, jak również szukający ziemi byli niewolnicy ze Stanów Zjednoczonych oraz poszukujący pracy mieszkańcy anglojęzycznej wyspy La Tortola, zwani cocolos. Jezykiem urzędowym na Dominikanie jest hiszpański. 89% mieszkańców wyspy to katolicy, zdarzają się też wyznawcy animizmu i wudu. Dominikańczycy wobec gości są otwarci, przyjaźni i zawsze gotowi do pomocy, a do tego posiadają zdumiewająca radość życia. Aby poznać ich temperament i styl życia, najlepiej wybrać się do regionalnej tawerny, lub na bazar. Obecnie turystyka stanowi pierwsze źródło dochodu Dominikany. W dalszej kolejności znajduje się przemysł rolno - spożywczy. Głównymi produktami z Dominikany są: cukier, tytoń oraz kawa. Muzyka łączy mieszkańców Dominikany i Haiti. Słynne merengue ( w obu krajach to taniec narodowy ) przypomina trochę polkę, wciąż budzi spory wśród muzykologów. Jedni słyszą w nim elementy hiszpańskiego contradanza, inni tumba francesaa, a następni mazurka. Będąc na Dominikanie trzeba koniecznie zobaczyć pochodzące z epoki wiktoriańskiej, domki mieszczańskie z licznymi zdobieniami drewnianymi, należące do bogacących się kupców. Pomalowane przeważnie na różowo lub niebiesko, tonące w bujnych kwiatach. Przybywając na Dominikane można zauroczyć się nie tylko kulturą mieszkańców, ale także światem barw i kolorów, które można napotkać tutaj na każdym kroku. Obraz wyspy dopełniają kolory przyrody, błękitnego morza i białego piasku. Napewno warto tutaj przyjechać, żeby osobiście zapoznać się z kolorami Dominikany.

Kuchnia

Dominikana - to kraj łakomczuchów i smakoszy. Słodkie i soczyste egzotyczne owoce, takie jak ananasy czy papaje, świeże, aromatyczne warzywa oraz różnorodne przyprawy to podstawa tutejszej kuchni, w której widać widoczne wpływy hiszpańskie i afrykańskie. Nie brakuje narodowych przysmaków jak np. sancocho. Jest to treściwa, duszona potrawa z wieprzowiną, lub kurczakiem i tym co właśnie jest pod ręką. Warto skosztować zupę asopao de mariscos, tutejszą paellę Locrio de Pollo oraz arroz con maiz, czyli ryż ze słodką kukurydzą. Tradycyjny dominikański posiłek jest bogaty w węglowodany, a receptury nie są ani wyrafinowane, ani skomplikowane. Zawierają wszystko, co można przynieść z ogródka warzywnego. Uzupełnione są wieprzowiną, kozim mięsem, rybami, lub drobiem. Niektóre potrawy nie zmieniły się od czasów Indian Taino: na przykład casabe – chrupiący chleb ( łamaniec ) z mąki maniokowej, czy catibia – smażone w tłuszczu i wypełnione siekanym mięsem maniokowe pierogi. Podstawą większości potraw na Dominikanie jest fasola i ryż ( arroz ), uzupełnione różnego rodzaju warzywami smażonymi w tłuszczu. Jako dodatek ugotowane zielone banany, lub orzechowa smaczna yukka. Potrawa narodowa to bandera dominicana, której barwy przypominają kolory z flagi dominikańskiej. Składa się z ryżu z czerwoną fasolą, wieprzowiny, manioku, słodkich ziemniaków ( bataty ) i smażonych, względnie gotowanych, bananów. Wymaga koniecznie rumu – jako trunku poprawiającego trawienie. W restauracyjnych menu owoce morza można znaleźć pod nazwą cazuela de mariscos. Najczęściej na sposób kreolski, duszone, lub prażone. Z pomidorami, czosnkiem i ziołami. Ze słodkich potraw na dominikanie warto spróbować przecier z fasoli, batatów, miąższu kokosowego i bardzo słodkiego skondensowanego mleka ( habichuelas con dulce ). Jest to tradycyjna potrawa w czasie Wielkiego Tygodnia. Nie można także pominąć tradycyjnego na Dominikanie napoju alkoholowego, czyli rumu. Dojrzałe odmiany ( anejo ) pije się czyste. Natomiast młodszy rum używany jest do drinków; w tym do tych najsłynniejszych jak: cuba libre ( z coca colą ) i pina colada ( z sokiem ananasowym i mlekiem kokosowym ).

Klimat

Na Dominikanie dominuje klimat zwrotnikowy gorący z dwoma porami deszczowymi: od maja do sierpnia i od listopada do grudnia. Opady trwają od pół godziny do godziny dziennie. Średnia liczba godzin słonecznych na Dominikanie w ciągu dnia to od 7 do 8. Wiatry znad morza łagodzą gorący i wilgotny klimat wybrzeża. Okres największych upałów na Dominikanie to miesiące maj i październik. Temperatury dzienne wynoszą 30 – 35 stopni. W miesiącach zimowych ( pora sucha ) przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi 24 – 28 stopni. Dominikana jest państwem wyspiarskim leżącym na Oceanie Atlantyckim, we wschodniej części Karaibów. Dominika jest górzystą wyspą pochodzenia wulkanicznego. Leży w rejonie częstego występowania trzęsień ziemi. W pobliżu wulkanów znajduje się szereg gorących źródeł, w tym drugie w świecie pod względem wielkości - Boiling Lake. Najwyższy szczyt kraju - to wulkaniczny stożek Morne Diablotin (1442 m n.p.m.). Naturalną szatę roślinną Dominikany tworzą głównie wilgotne lasy równikowe, na obszarach bardziej suchych - sawanny. Występuje gęsta sieć rzeczna - główne rzeki: Yaque del Norte, Yuna, Yaque del Sur.

Przepisy celne

Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej. Zobowiązani natomiast jesteśmy okazać bilet powrotny oraz wystarczającą ilość środków finansowych na utrzymanie przez deklarowany okres pobytu. Kwota wymagana na każdy dzień pobytu nie jest określona. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 12 miesięcy. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną ( około 11 USD ), która często jest już wliczona w cenę biletu. Z kartą turystyczną można przebywać na terenie Dominikany do 90 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców, lub opiekunów. Nie istnieją szczególne ograniczenia w przywozie i wywozie pieniędzy. Kwotę powyżej 5000 USD należy zdeklarować przy wjeździe na Dominikanę. Obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia narkotyków, broni, żywności oraz wywozu większej ilości rumu. Turyści mają obowiązek zameldowania się w miejscu zamieszkania, wypełniając stosowny formularz.