Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Iberotel Lido - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Alba Royal Deluxe - Turcja / Riwiera Turecka / Side Sillyon - Turcja / Riwiera Turecka / Side Perdikia - Turcja / Wybrzeże Likijskie / Oludeniz Royal Palm Resort - Turcja / Riwiera Turecka / Kemer Dreams Beach Resort - Egipt / Hurghada / Marsa Alam Aquamarina Beach - Meksyk / Jukatan / Cancun Gran Playa Studios & Apartments - Hiszpania / Majorka / Sa Coma Alladin Beach Resort - Egipt / Hurghada / Hurgada El Mouradi Palace - Tunezja / Port El Kantaoui / Port El Kantaoui Djerba Sun - Tunezja / Wyspa Djerba / Midoun Royal Rose - Turcja / Riwiera Turecka / Avsallar

Najpopularniejsze kraje:

Czechy

Flaga:
Stolica:Praga
Język:czeski
Waluta:korona czeska (CZK)
Ustrój polityczny:republika parlamentarna
Powierzchnia całkowita:78 866 km²
Ludność:10 381 000
Strefa czasowa:UTC +1 - zima, UTC +2 - lato
Napięcie:sieć 230 V
Kod telefoniczny:+420

Informacje ogólne o Czechach

Czechy są krajem śródlądowym leżącym pomiędzy Polską, Słowacją, Austrią i Niemcami. Na Czechy składają się 3 krainy geograficzne, które różnią się między sobą formami ukształtowania terenu. W zachodniej części kraju znajduje się rozległy Masyw Czeski, który ukształtowany był w okresie hercyńskim. Na jego budowę składają się skały krystaliczne, przeważnie granity i łupki. Masyw Czeski ograniczony jest łańcuchami górskimi Sudetów, Rudaw, Szumawy, Lasu Bawarskiego i Lasu Czeskiego. Wyżyna Czesko - Morawska ogranicza Masyw czeski od wschodniej strony. Rzeźba tego regionu stworzona jest przez łagodne wzniesienia o wysokości od 600 do ponad 800 m nad poziomem morza, które porozcinane są dolinami rzek. Znajduje się tu wiele złóż rud uranu i żelaza. Klimat jest umiarkowany i ciepły, a roczna średnia suma opadów wynosi 600 mm - w górach nawet do 2000mm. Sieć rzeczna jest bardzo dobrze rozwinięta, mimo tego, że długość rzek jest z reguły niewielka. Obszar Czech to zlewisko Morza Czarnego, Morza Północnego i oczywiście Morza Bałtyckiego. Czechy to kraj pięknych lasów i ciekawie ukształtowanych rejonów górskich kuszących swoją urodą. Można tu znaleźć nienaruszone, dzikie miejsca, które wprawiają w zachwyt turystów niepowtarzalnymi krajobrazami i widokami. Czechy są także krajem obfitującym w wiele rzek - to właśnie tutaj swój bieg rozpoczyna Łaba, jedna z ważniejszych rzek Europy. Największym dopływem Łaby jest rozdzielająca południkowo prawie całe Czechy Wełtawa. Czeski krajobraz słynie też ze stawów rybnych, z których największe znajdują się na południu kraju.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień-5-438132123221383-3
temperatura w nocy------------
temperatura wody------------

Opieka medyczna

Od 1 stycznia 2006 roku w Czechach Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ( EKUZ ) zastąpiła dotychczasowy druk E111, umożliwiający obywatelom Unii korzystanie z opieki medycznej w innych krajach członkowskich. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ w Polsce. EKUZ uprawnia do korzystania wyłącznie z podstawowych usług medycznych i dlatego wyjeżdżającym do Czech zaleca się wykupienie dodatkowych prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne w przypadku konieczności transportu medycznego ( świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków ). Od 1 stycznia 2008 roku wizyta u lekarza i wystawienie recepty są odpłatne.

Pieniądze

Obowiązującą walutą w Czechach jest korona czeska. Jedna korona czeska to 100 halerzy. W obiegu są monety: h – 10, 20, 50, K – 1, 2, 5, 10, 20 oraz banknoty: 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000. W Czechach trzeba uważać na fałszywe banknoty o nominałach 1000 koron i 5000 koron. Najlepiej unikać wymieniania pieniędzy na czarnym rynku, tym bardziej że nie jest to korzystniejsza oferta. Obecnie z walutowym czarnym rynkiem można się spotkać głównie w Pradze, gdzie oszuści polują na naiwnych turystów. Czeska korona jest w pełni wymienialna i najlepiej korzystać z usług licznych kantorów i banków. Dobrze jest nosić przy sobie drobne monety o nominałach 2 koron i 5 koron, przydatne do aparatów telefonicznych, toalet i automatów do napojów, czy zakupu słodyczy. Wymieniając waluty, warto poprosić o pieniądze o małych nominałach, ponieważ w mniejszych miejscowościach bywają problemy z otrzymaniem reszty z banknotów 1000 koron, 2000 koron i 5000 koron. Oczywiście najbezpieczniej jest korzystać w Czechach z kart płatniczych i kredytowych. Dobrze mieć przy sobie więcej niż jedną, na wypadek kradzieży, lub zatrzymania karty przez bankomat. W Czechach jest spora liczba bankomatów. Nawet w małych miasteczkach zawsze istnieją terminale akceptujące karty płatnicze, Warto też mieć przy sobie trochę banknotów dolarowych, lub euro, które w razie nagłej potrzeby łatwo wymienić. Wyjeżdżając, nie wolno zapomnieć zabrać numerów telefonu do swojego banku, aby w jak najkrótszym czasie móc zgłosić utratę karty kredytowej. Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem w Czechach na wymianę walut są banki, które pobierają standardową prowizję 2%. Czeskie banki są zwykle czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. Pieniądze można także wymienić w biurach podróży i na poczcie. Tam także zapłacimy około 2% prowizji. Kantory znajdują się przeważnie w centrum i w pobliżu punktu informacji turystycznej. Większe hotele prowadzą własne kantory, jednak kurs wymiany nie zawsze jest tam korzystny. Warto też zwrócić uwagę na pobieraną prowizję. W rejonach przygranicznych i w miejscowościach turystycznych można płacić euro, lub dolarami.

Komunikacja

W Czechach autobusem możemy dojechać do każdej miejscowości, do tego szybciej i taniej niż pociągiem. Ceny biletów zależą od przewoźnika. W Czechach to kierowca autobusu sprzedaje bilety. Tylko na dużych czeskich dworcach autobusowych można to zrobić w kasach, ale tylko na długie trasy, takie jak Brno – Praga. Cena biletu jednorazowego komunikacji miejskiej w Czechach różni się w poszczególnych miastach – średnio wynosi 8 koron czeskich za przejazd. W dużych miejscowościach możemy kupić bilety całodobowe. Na każdym przystanku i dworcu znajdziemy wywieszone rozkłady jazdy. Jeżeli mamy ze sobą bagaż, to za jego przewóz pobierana jest opłata w wysokości 50% ceny biletu zwykłego. Najwięcej autobusów kursuje z rana i po południu. Kolej na obszarze Czech obsługiwana jest przez przedsiębiorstwo Ceskie Drahy, czyli Koleje Czeskie. Pociągi niestety nie należą do zbyt szybkich środków lokomocji, ale za to ceny są dość korzystne dla turystów. Ceny biletów zależą od długości trasy i klasy pociągu. Zdecydowanie droższe są pociągi pośpieszne - „rychlik”. Sieć połączeń w północnej i zachodniej części Czech jest bardzo gęsta. Gorzej jest na południu i wschodzie, gdzie warto korzystać z komunikacji łączonej, czyli pociągu i autobusu. System komunikacji miejskiej w Pradze jest zintegrowany z innymi środkami transportu, co oznacza, że na jeden bilet możemy jeździć czymkolwiek chcemy. Praskie tramwaje to 26 linii dziennych i 9 nocnych. Główną "osią" praskiego transportu są trzy linie metra, które kursują średnio co 2 - 10 minut. Przez cały rok można też wsiąść w Czechach do statku płynącego po Wełtawie i starych kanałach. Trasa prowadzi od mostu Karola przy Przęśle Judyty, Eertovce do mostu Svatopluka Eecha i z powrotem. Po Czechach możemy poruszać się także taksówkami. Opłaty w taksówkach nie są stałe, dlatego w różnych miastach i korporacjach mogą być różne opłaty za przejazd. Stawka za kilometr musi być umieszczona w widocznym miejscu. Na życzenie klienta taksówkarz ma obowiązek wystawić rachunek. Taksówkę w Czechach można zamówić nawet na 24 godziny przed podróżą.

Poczta

Sieć urzędów pocztowych na terenie Czech jest dość dobrze rozwinięta. W każdym mieście znajduje się przynajmniej jedna poczta. Z usług urzędów pocztowych w Czechach możemy skorzystać w godzinach od 8.00 do 17.00 – od poniedziałku do piątku. Zdarzają się sytuacje, że godziny otwarcia poczty przeciągają się aż do godziny 20.00. Jeżeli chodzi o soboty, to nie wszystkie są pracujące, jeżeli taka się trafi to poczta otwarta jest od 8.00 do 12.00 godziny. Znaczki w Czechach kupuje się na poczcie i w większości kiosków z prasą i papierosami. Znaczek na list do Polski kosztuje około 9 koron, na widokówkę około 7 koron. Listy i kartki dochodzą do adresata w Polsce zwykle po kilku dniach. W większych urzędach pocztowych dodatkową usługą jest możliwość nadania faksu.

Telekomunikacja

We wszystkich czeskich miejscowościach możemy skorzystać z automatów telefonicznych, które znajdują się przeważnie przy każdej większej ulicy. Automaty przyjmują zarówno karty telefoniczne, jak i monety. Karty telefoniczne, które kosztują 200, 320, 400, 480 lub 600 koron czeskich można kupić w urzędach pocztowych, sklepach oraz kioskach z prasą. Połączenie z Czech do Polski z automatu telefonicznego na monety kosztuje około 12 koron, natomiast z budki telefonicznej na kartę około 10 koron czeskich za minutę. Za rozmowę lokalną płaci się od 4 koron.. Telefony, które warto zapamiętać to: kierunkowy z Polski do Czech ( 00420 ), kierunkowy z Czech do Polski ( 0048 ), Pomoc drogowa ( 154 ), Straż pożarna ( 150 ), Policja ( 158 ) oraz Pogotowie ratunkowe ( 155 ). Czechy należą do krajów z dobrym dostępem do Internetu, dlatego też, poza niewielkimi wyjątkami, nie powinno być problemów z dostępem do sieci. Zwłaszcza w dużych miastach przybywa miejsc, w których przy pomocy technologii hot spot ( Wi-Fi ) można za darmo korzystać z Internetu. Najczęściej taką ofertą dla gości dysponują restauracje, kawiarnie. Komputer z dostępem do Internetu w Czechach jest dziś standardowym wyposażeniem każdego hotelu. Do dyspozycji są również kawiarnie internetowe, w których za godzinę połączenia trzeba zapłacić około 60 koron.

Woda pitna

Będąc w Czechach nie ma przeciwskazań do picia wody z kranu. Jest to czysta woda źródlana. Jeżeli jednak jesteśmy zwolennikami wody butelkowanej to w każdej restauracji można dostać wodę mineralną. Mattoni i Dobrá voda. Są to dwa najbardziej popularne gatunki wody mineralnej. Ale Czechy słyną na całym świecie głównie z piwa. Mówi się, że Czesi piją go więcej niż wody. Ogólnie wiadomo, że dobry smak piwa zależy głównie od wody, dlatego też najlepsze browary znajdują się w okolicach Pragi, w pobliżu naturalnych źródeł. Najbardziej znane piwo czeskie to Pilsner. Przejrzysty i złoty, z silnym aromatem chmielu. Nazwa pochodzi od miasta Plzeň ( po niemiecku Pilsen ), położonego 80 km na południowy zachód od Pragi, gdzie po raz pierwszy wyprodukowano ten rodzaj piwa w 1842 roku. W browarze tym nadal produkuje się Plzeňský Prazdroj ( czyli prazdrój ), lepiej znany pod niemiecką nazwą Pilsner Urquell. Nieco słodsze piwo Budweiser Budvar produkuje się 150 km na południe od Pragi w Czeskich Budziejowicach ( po niemiecku Budweis ).

Mieszkańcy i obyczaje

Czechy są krajem stosunkowo jednolitym pod względem narodowościowym. Czesi stanowią 91% ogółu ludności, Morawianie 4%, Słowacy 2%, Polacy 0,5%, Niemcy 0,4%, a pozostali 2,1%. W Czechach przeważają ateiści (ok. 40%); katolicy stanowią 39% społeczeństwa. Czechy rozsławione są wśród turystów z całego świata dzięki swojej stolicy Pradze. Praga i Czechy przyciągają miliony turystów nawet z takich odległych państw jak USA, Japonia, Australia oraz z innych krajów Europy. Poza Pragą, Czechy oferują również wspaniałe miejsca na uprawianie narciarstwa. Szpindlerowy Młyn jest najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w czeskiej części Karkonoszy i przyciąga wielu turystów. Na miłośników białego szaleństwa czekają dwa tereny narciarskie: "Święty Piotr" (1196 m n.p.m.), oraz "Niedźwiedź" (1235 m n.p.m.). Czechy poza swoją piękną stolicą rozsławione są również przez takie miejscowości jak Brno, Ołomuniec, Pilzno, Liberec, Czeskie Budziejowice i Ostrawa. Do dziś wielką renomą cieszą się czeskie uzdrowiska - Karlowe Wary (Karlsbad) i Mariańskie Łaźnie (Marienbad). Wielu turystów wypoczywa także aktywnie w czeskich górach Karkonoszach na granicy z Polską oraz w graniczących z Niemcami Rudawach i w Szumawie. Czechy to nie tylko piwo, knedliki, Karel Gott i doby wojak Szwejk. To kraj z bogatą historią, przednim winem, to również ojczyzna Hrabala i Formana. Ten niewielki kraj oferuje turystom wiele uroczych zakątków, zamków i pałaców, niebywałych tworów przyrody, a przede wszystkim malowniczych miasteczek, o których chce się rzec: "Oto prawdziwe Czechy". W Czechach nie brakuje miejsc pełnych uroku. Warto przejść się Złotą Uliczką w Pradze, napić się czeskiego piwa na festiwalu w Pilznie, zobaczyć słynną kaplicę z czaszek w Kutnej Horze, posłuchać Śpiewającej Fontanny w Mariańskich Łaźniach, popłynąć łodzią po tafli podziemnego jeziora w Hinterbruhl.

Kuchnia

Kuchnia czeska jest bardzo smaczna i każdy na pewno znajdzie w niej coś odpowiedniego dla siebie. Turyści w Czechach stołują się przeważnie w hospodach, lub restauracjach. Jedzenie oferowane tam jest w tak przystępnych cenach, że dużym błędem byłoby nie skosztowanie miejscowych przysmaków. Każdy porządny obiad powinno zacząć się od zupy. Tu nie obejdzie się bez zupy czosnkowej ( česnečka, česneková polévka ), lub przyrządzanych w nieco inny niż u nas sposób flaczków ( drštková polévka ). Czesi jedzą także zupę cebulową ( cibulačka ), pomidorową ( rajská olévka ) i wiele innych. Teraz możemy przystąpić do spożycia drugiego dania. Z potraw mięsnych godna polecenia jest polędwica w śmietanie ( svíčková na smetaně ), w niektórych lokalach podawana po prostu ze śmietaną w sprayu na wierzchu. Myląca jest nazwa innego dania – moravský vrabec, czyli morawski wróbel, bo Czesi wcale nie jedzą mięsa z tego ptaszka, jest to najzwyczajniejsza w świecie wieprzowina, przyrządzona w odpowiedni sposób. Na różne sposoby podawany jest gulasz ( guláš ), który z węgierskim pierwowzorem ma już niewiele wspólnego. Inne charakterystyczne danie to tak zwane vepřo-knedlo-zelo, czyli po rozszyfrowaniu: wieprzowina z knedlikami i kapustą. I tu docieramy do sedna sprawy, czyli knedlików. Do Czech przybyły z Niemiec, jednak tak mocno wrosły w czeską kuchnię, że dziś są kojarzone raczej z tym krajem. Jako dodatek do mięs występują w dwóch podstawowych rodzajach. Knedliny bułczane ( houskové knedlíky ) i ziemniaczane ( bramborové knedlíky ). Oprócz tego mogą być również podawane na słodko z owocami, oblane śmietaną ( ovocné knedlíky ). Jeśli ktoś z różnych względów nie ma ochoty spożywać mięsa, powinien sobie zamówić smażony ser ( smažený sýr ) – gruby plaster żółtego sera w panierce smażony na oleju. Ta wersja jest podstawową, często w karcie dań występują jeszcze inne – na przykład smažený hermelín, gdzie miejsce żółtego sera zajmuje ser pleśniowy, lub coś dla mięsożerców – pastýřský sýr, gdzie obok sera znajduje się jeszcze plasterek szynki. I potrawy typowo warzywne: smażony kalafior ( smažený květák ) i smażone pieczarki ( smažené žampiony ), również panierowane. Do tych dań najlepiej zamówić frytki ( hranolky ) bądź krokiety ziemniaczane ( bramborové krokety ). Pozostaje jeszcze deser. Jest to typowo czeskie ciastko o dość makabrycznej nazwie rakvička, czyli trumienka, to nic specjalnego. O wiele lepsze są przyrządzane na różne sposoby naleśniki ( palačinky ), lub rolady ( zavíny ). Do tego najlepiej zamówić sobie kawę, podawaną na wiele różnych sposobów.

Klimat

Czechy leżą w strefie klimatu umiarkowanego, ciepłego, z wyraźnymi cechami przejściowości między klimatem morskim, a wschodnioeuropejskim kontynentalnym. Poza obszarami górskimi średnie temperatury w styczniu wynoszą od –1 stopnia na zachodzie do –4 stopni na wschodzie, w lipcu od 18 do 19 stopni. Ilość opadów zależy od wysokości nad poziomem morza i wynosi od 500 mm w głębi Masywu Czeskiego do 800-1000 mm w górach. Pod względem geograficznym Czechy leżą w strefie umiarkowanej, w której istnieją cztery praktycznie jednakowo długie pory roku. Zimy są dość łagodne, również lato nie jest zbyt gorące. W związku z tym do Czech warto przyjechać właściwie o każdej porze roku.

Przepisy celne

Czechy od 2004 roku są członkiem Unii Europejskiej. Obywatele Unii Europejskiej muszą przy wjeździe do Czech okazać paszport, lub inny ważny dokument tożsamości. Dotyczy to również obywateli Szwajcarii, Islandii i Lichtensteinu, którzy posiadają prawo do swobodnego poruszania się w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z dniem 21 grudnia 2007 roku Czechy dołączyły do grupy państw, które przyjęły tak zwany Układ z Schengen. Obywatele tychże krajów mogą przekraczać granice państw członkowskich bez kontroli granicznych. Wciąż jednak pozostaje obowiązek wożenia ze sobą paszportu lub innego dokumentu tożsamości. Nie ma żadnych, ponad powszechnie obowiązujące, ograniczeń w zakresie przepisów celnych. Każda osoba, która ukończyła 17 lat, może wwieźć bez cła: 800 sztuk papierosów, lub 400 sztuk cygaretek ( waga 1 sztuki nie może przekroczyć 3 gramów ), lub 200 sztuk cygar, lub 1000 gramów tytoniu, 10 litrów mocnego alkoholu ( powyżej 22% ), lub 90 litrów wina włączając maksymalnie 60 litrów win musujących lub 110 litrów piwa. Wwóz, wywóz i udostępnianie narkotyków zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do pięciu lat.