Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Pestana Cascais - Portugalia / Wybrzeże Lizbońskie / Cascaisc Turquoise - Turcja / Riwiera Turecka / Side Rodos Princess Beach - Grecja / Rodos / Kiotari Gloria Verde Resort & SPA - Turcja / Riwiera Turecka / Belek Yasmin Resort - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Turgutreis Chrissi Amoudia - Grecja / Kreta / Hersonissos Aska Costa - Turcja / Riwiera Turecka / Side El Mouradi Gammarth - Tunezja / Tunis / Tunis Kalemci - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Marmaris Pickalbatros Aqua Vista - Egipt / Hurghada / Hurgada Kamelya World Village - Turcja / Riwiera Turecka / Side Latini - Austria / Salzburg / Zell am See

Najpopularniejsze kraje:

Chorwacja

Flaga:
Stolica:Zagrzeb
Język:chorwacki
Waluta:kuna (HRK)
Ustrój polityczny:republika semiprezydencka
Powierzchnia całkowita:56 542 km²
Ludność:4 492 000
Strefa czasowa:UTC +1 – zima, UTC +2 – lato
Napięcie:sieć 220V
Kod telefoniczny:+385
Chorwacja - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Dalmacja: Cavtat Makarska Neum Orebić Podgora Seget Sibenik Starigrad Sv. Filip i Jakov Trpanj Vodice
Istria: Porec Rabac Rovinj Umag
Kvarner: Novi Vinodolski
Wyspa Brac: Supetar
Wyspa Korcula: Korcula Vela Luka
Wyspa Krk: Malinska
Wyspa Pag: Novalja

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Chorwacji

Chorwacja - to przepiękny śródziemnomorski kraj. Chorwację zamieszkuje około 5 milinów mieszkańców, językiem urzędowym jest Chorwacki, a walutą - Kuna (HRK). Chorwacja ma dostęp do Morza Adriatyckiego od strony południowo zachodniej. Cechą charakterystyczną Chorwacji są liczne wyspy i wysepki. W Chorwacji można podziwiać cudowną linię brzegową (około 6000 km.) na którą składają sie miedzy innymi wyspy, klify i wybiegające w morze cyple przypominające norweskie fiordy. Mało jest miejsc gdzie jednocześnie znajdują się: długie wybrzeże, słońce i ciepłe morze dla leniuchów, mnóstwo zabytków z czasów greckich i rzymskich, aż po współczesność, nurkowanie w krystalicznej wodzie i górskie wędrówki dla aktywnych. Chorwacja posiada - zabytki światowej klasy, porty, ciekawe nadmorskie krajobrazy, przepiękną przyrodę, całodobowe miejsca gdzie można się bawić i skosztować śródziemnomorskich przysmaków. Oprócz gór, plantacji latorośli i gajów oliwnych, Chorwacja proponuje także krystaliczne morze i przyjazny ciepły klimat, sprzyjający dobremu wypoczynkowi. Doskonała kuchnia chorwacka z owocami morza, wyśmienitym dalmatyńskim winem i rakiją umili urokliwe ciepłe wieczory przy regionalnej muzyce.Stolica Chorwacji - Zagrzeb - jest centrum kulturalnym Chorwacji. Zagrzeb zachwyca turystów przepiękną starówką (Kaptol i Gradec), licznymi muzeami, ciekawą architekturą i bardzo żywą kolorystyką ulic, dzięki dużej ilości kwiatów i zieleni. Wakacje w Chorwacji każdego roku spędza bardzo duża liczba turystów z całej Europy. Każdy znajdzie w Chorwacji wspaniałe miejsce dla siebie do wypoczynku wśród licznych nadmorskich miejscowości (Dubrownik, Pula, Zadar, Split). Chorwacja przyciąga także plażami na których swobodnie można się opalać toples, bo już od 1960 roku promowany jest w Chorwacji naturyzm. Za wypoczynkiem w Chorwacji przemawia kryształowo czysta woda w Adriatyku, wysoka średnia temperatura Adriatyku - w sezonie letnim 23-28 st. C., wysoka średnia temperatura powietrza, duże nasłonecznienie; rekordzistkami są wyspy Hvar i Rab, niezwykle różnorodna i bujna roślinność, liczne parki narodowe, wspaniała kuchnia serwująca owoce morza, sympatyczni mieszkańcy, bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów z Polski, piękno zabytkowych miast i miasteczek, dla amatorów szaleństwa na motorowych łodziach - brak ograniczeń prędkości.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień111113172226313025221512
temperatura w nocy435812162119151175
temperatura wody141414141720222321191715

Opieka medyczna

Polacy przebywający na terenie Chorwacji mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej tylko w razie nagłej potrzeby ( poważny wypadek itp. ). Dzieje się tak ponieważ Polska podpisała konwencję o ubezpieczeniu zdrowotnym. Aby uzyskać doraźną pomoc medyczną wystarczy udać się z paszportem do przychodni, gabinetu lekarskiego lub szpitala. W większości wypadków trzeba zapłacić za wizytę (a sporo to kosztuje!!!). Jeżeli mamy ubezpieczenie wykupione w kraju, wystarczy wziąć od lekarza zaświadczenie zawierajace nazwisko, numer ubezpieczenia, postawioną diagnozę i opis przeprowadzonego badania, czy leczenia. Po powrocie z Chorwacji do kraju dostaniemy zwrot kosztów leczenia. Prywatna wizyta lekarska kosztuje od 12 do 27 euro (EUR). Za dobę spędzoną w chorwackim szpitalu trzeba zapłacić około 50 euro ( EUR ). Jest to cena, która nie pokrywa kosztów operacji oraz leków. Apteki w Chorwacji czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach: 08.00 – 19.00, a w soboty do 14.00. W większych miastach znajdują się apteki całodobowe. Ponieważ leki w Chorwacji są prawie dwukrotnie droższe niż u nas, warto zabrać z Polski apteczkę, w której oprócz środka na poparzenia skóry powinny znaleźć się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe ( np. aspiryna, panadol, apap ), środki dezynfekujące ( woda utleniona, jodyna ) i opatrunkowe ( plaster, bandaż ), termometr, nożyczki, pinceta, a osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną powinny dodatkowo wziąć aviomarin ( przyda się również na wycieczkach statkami ).

Pieniądze

Chorwacką walutą jest kuna. 1 Kuna (HRK) = 100 Lipa. Banknoty są w wysokości 1000, 500, 200, 100, 50, 20, 10 i 5 HRK. Monety są w wysokości 5, 2 i 1 kuny i od 50, 20, 10, 5, 2 i 1 lip. Nie obowiazują ograniczenia celne przy wjeździe do Chorwacji: wwóz i wywóz obcej waluty nie jest ograniczony. W Chorwacji pieniądze można wymienić w każdym banku, albo w często pojawiających się kantorach. Wszystkie hotele i większość agencji turystycznych posiada swoje kantory. Kursy walut publikowane są w codziennej prasie, oraz w oddziałach banków na widocznych miejscach. Standardowe karty kredytowe - Eurocard/Mastercard, Diners, American Express i Visa są naturalnym środkiem płatniczym w Chorwacji. Wszytskie sklepy, restauracje, agencje, hotele i inne punkty sprzedaży, które honorują karty kredytowe mają widoczną nalepkę z ich znakiem lub logo. Gotówkę z kart kredytowych można pobrać w bankomatach. Na poczcie w Chorwacji można pobrać gotówkę z kart Eurocard/Mastercard i Diners. Przy realizacji czeków podróżniczych prowizja wynosi 2%. Eurocheque i osobiste czeki zagranicznych banków mogą być zrealizowane w kantorach lub w bankach. Oto przykładowe ceny w chorwackiej kawiarni: kawa espresso - 5,00 HRK, kawa z mlekiem - 6,00 HRK, Coca-cola 0,25 l - 10,00 HRK, Sok Pago 0,2 l - 12,00 HRK, piwo lane lokalne 0,5 l - 12,00 HRK, piwo butelkowe Heineken 0,3 l - 15,00 HRK, Travarica 0,03 l - 8,00 HRK, Campari 0,03 l - 15,00 HRK, Likier Kruškovac 0,03 l - 8,00 HRK, Wino lokalne czerwone 0,2 l - 15,00 HRK, Wino deserowe Prošek 0,10 l - 10,00 HRK, Martini 0,10 - 15,00 HRK, Johny Walker 0,03 l - 20 HRK, Sandwicz - 12,00 HRK, lody - gałka - 4,00 HRK, puchar owocowy - 14,00 HRK, ciastko - 8,00 HRK.

Komunikacja

Bardzo wygodnym środkiem komunikacji w Chorwacji są autobusy. Tabor autobusowy w Chorwcji jest nowy i do tego komfortowy. Kierowcy są niezwykle życzliwie nastawieni do turystów i chętnie zatrzymują się nawet w tych miejscowościach, w których nie ma stałych przystanków. Sieć połączeń z Zagrzebia jest bardzo rozbudowana. Autobusy docierają do niemal wszystkich miejscowości turystycznych na wybrzeżu Chorwacji. Ceny biletów w jedną stronę na najważniejszych trasach autobusowych z Zagrzebia wyglądają mniej więcej tak: - Rijeka 95 kun, Pula 110 kun, Umag na Półwyspie Istria 140 kun, Zadar 90 kun, Split 115 kun, Makarska 130 kun, Dubrownik 140 kun. Oprócz autobusów między Zagrzebiem, a większymi ośrodkami kursują samoloty Croatia Airlines. Porty lotnicze znajdują się w Zagrzebiu, Puli, Zadarze, Splicie, Dubrowniku oraz na wyspach ( na przykład Brac ). W miejscowościach Vrsar, Rijeka-Grobnik, Mali Losinj, Ivanić Grad, Otocac, Cakovec, Varazdin, Osijek, Slavonski Brod i Koprivnica, znajdują się lotniska sportowe, przystosowane do przyjmowania mniejszych jednostek czarterowych. Chcąc podróżować po Chorwacji wynajetym samochodem musimy liczyć się z dość dużym wydatkiem, w porównaniu do ogólnych cen w kraju. Wszystkie duże miasta w Chorwacji posiadają wypożyczalnie, w których znajdziemy bardzo wygodne samochody. Poruszając się samochodem po Chorwacji powinniśmy wiedzieć, że Starówki w większości miast są wyłączone z ruchu kołowego, samochód trzeba więc zostawić poza centrum. W tym celu utworzono spore parkingi, wszystkie są jednak płatne. Zakupiony u parkingowego bilet należy położyć za przednią szybą tak, aby był widoczny z zewnątrz. Nie zapominajmy o uiszczeniu opłaty za parking, w przeciwnym razie grozi nam mandat! Chcąc szybko się przemieścić w obrebie jednego miasta, lepiej skorzystać z tradycyjnego środka komunikacji jakim są taksówki. Kolejnym środkiem służącym do poruszania się po Chorwacji są pociągi. Sieć kolejowa w Chorwacji zapewnia połączenia z różnymi miastami w kraju. Pociągi są raczej stare i jeżdżą dość wolno, głównie ze względu na trudne warunki terenowe. Jest to stosunkowo tani środek transportu. Wszystkie praktyczne informacje na temat rozkładu jazdy pociągów uzyskamy na głównym dworcu kolejowym ( Żeljeznićki kolodvor ) w Zagrzebiu, lub pod telefonem informacji kolejowej (0038560) 333444. Jeżeli chodzi o komunikację wodną, to w Chorwacji kursują zarówno duże promy, jak i niewielkie łodzie motorowe. Należy się zaopatrzyć w dokładny rozkład rejsów. Uwaga: nawet latem, w pełni sezonu, rejsy są czasami odwoływane ( w każdym bądź razie statek dopływa do określonego portu przynajmniej raz na trzy dni ). Rejs wzdłuż adriatyckiego wybrzeża Chorwacji to przepiękna wycieczka. W miesiącach letnich możemy wykupić miejsce noclegowe, bez rezerwowania kabiny.

Poczta

Urzędy pocztowe w Chorwacji rozpoznać można po żółtym znaku z niebieskim logo. Poczty w centrach turystycznych otwarte są od poniedziałku do soboty w godzinach od 7.00 do 21.00, lub do 22.00 oraz w niedziele od 7.00 do 14.00. Każdy urząd pocztowy w Chorwacji posiada telefon z możliwością zamówienia rozmowy oraz zwykłe budki na karty magnetyczne. Chorwackie poczty oferują usługi wysyłania telegramów i faxów. Wymiany pieniędzy na poczcie też jest możliwa. W Chorwacji pocztówki i znaczki można kupić na poczcie, albo w kiosku. Papeterie i koperty dostępne są na poczcie, albo w sklepach papierniczych. Skrzynki pocztowe mają jasno oznaczony żółty znak HP. Znajdują się najczęściej przy poczcie, albo w samym centrum miejscowości.

Telekomunikacja

Budki telefoniczne są w każdej, nawet najmniejszej miejscowości w Chorwacji, a korzystać z nich można za pomocą kart magnetycznych, które sprzedawane są na poczcie lub w kiosku. W przypadku rozmów telefonicznych z Chorwacji do innych państw przed numerem kierunkowym należy wykręcić 00, następnie numer kraju, miasta i lokalny numer telefonu. Telefony z zagranicy do Chorwacji zaczynają się międzynarodowym kodem (najczęściej 00), a numer kierunkowy do Chorwacji to 385. Wszystkie chorwackie poczty oferują usługę wysyłania i przyjmowania faksów. Na terenie Republiki Chorwackiej działają dwaj operatorzy sieci komórkowych: VIPNET ( z początkowym numerem 091 ) i CRONET ( z początkowym numerem telefonu 098 ). Obaj operatorzy oferują zestawy telefoniczne na kartę, a z wieloma zagranicznymi operatorami GSM mają podpisane umowy ( roaming ). Wybierając się na wakacje do Chorwacji warto zapamiętać kilka podstawowych numerów: Policja tel. 92, Pogotowie Ratunkowe tel. 94, Straż Pożarna tel. 93, Pomoc drogowa tel. 987, Informacja ogólna tel. 981, Informacja turystyczna tel. 0800 200 200. W Chorwacji kawiarenki internetowe znajdują się w każdej wiekszej miejscowości. Zatrzymujac się w jednym z chorwackich hoteli, możemy bezpłatnie korzystać z internetu w lobby hotelowym.

Woda pitna

Pomimo, że oficjalne źródła w Chorwacji podają iż woda z wodociagów nadaje się do picia, to lepiej zachować ostrożność i używać jej tylko i wyłącznie do umycia zębów. Do picia lepsza bedzie woda mineralna, którą bez problemu kupimy w każdej restauracji, lub chorwackim sklepie. Za 1 litrową wodę w restauracji zapłacimy około 2,6 euro ( EUR ), natomiast w sklepie 0,7 euro ( EUR ). Coca-cola w sklepie kosztuje około 2,30 EUR za 2 litry, w restauracji około 1,70 EUR za 0,25 litra.

Mieszkańcy i obyczaje

Kultura osobista, w takim kraju, jak Chorwacja jest na bardzo wysokim poziomie. Mieszkańcy są bardzo uprzejmi wobec siebie i wobec turystów. Na ulicach rzadko można usłyszeć, jakieś przekleństwa, gdyż obywatele, takiego kraju, jak Chorwacja inaczej radzą sobie ze zdenerwowaniem. Potrafią powiedzieć, co ich trapi i znaleźć na to rozwiązanie. Są szczęśliwi i zadowoleni z życia, nie narzekają na swój los. Nawet, jak coś jest nie tak, to nie odbijają sobie tego na innej osobie, a tym bardziej na turystach. Zawsze są chętni do pomocy, z przyjemnością opowiedzą nam,co warto zwiedzić w ich kraju, a także przybliżą nam jego historię. Możemy liczyć na to, że poświęcam nam tyle uwagi ile będzie potrzebne, bo oni nigdy się nie śpieszą, rozumieją jak ktoś się czuje w obcym mu kraju i próbują mu to ułatwić. Nie czujemy, że im przeszkadzamy, czy też zabieramy im cenny czas. Dzięki temu czujemy się w tym kraju przyjemniej, bardziej komfortowo, przez to wyjazd będziemy lepiej wspominać. Mieszkańcy państwa Chorwacja uwielbiają spędzać czas przy kawie, w kawiarniach do tego przeznaczonych. Dzień bez spotkania przy kawie z przyjaciółmi lub rodziną jest niepełnym dniem dla Chorwata. W taki sposób mieszkańcy kraju Chorwacja spędzają przerwę w pracy lub przychodzą tam dopiero po jej zakończeniu. W Chorwacji nie ma zwyczaju całowania kobiety w rękę przy powitaniu. Spożywając posiłki nie powinniśmy się spieszyć. Natomiast bedąc na chorwackich plażach, nawet tych najbardziej zatłoczonych bez skrępowania możemy opalać się nago ( toples ). Targowanie się na bazarach raczej nie wchodzi w grę. Chorwacja to państwo w którym muzyka jest bardzo obecna. Możemy ją usłyszeć na świeżym powietrzu, a także w miejscach zamkniętych. Proponowana nam muzyka to muzyka klasyczna, współczesna, a także narodowa chorwacka. Nie jest ona dobrze znana na świecie, ale dla każdego Chorwata ma ona bardzo duże znaczenie. Dlatego często możemy ją usłyszeć podczas kolacji w restauracji, muzyka umila nam pobyt w takim miejscu, jakim jest Chorwacja.

Kuchnia

Oprócz standardowej kuchni europejskiej Chorwacja oferuje również wspaniałe dania regionalne i specjały: z dań zimnych słynny "pršut" dalmatyński, lub istryjski (szynka wędzona), ser "paški" lub "lički" (z wyspy Pag lub z regionu Lika), ser owczy, "kulen" slawoński (rodzaj pikantnej wędliny), znakomite samoborskie lub zagorskie "češnjovke" (kiełbasy czosnkowe), twaróg ze śmietaną itp. Oferta dań głównych zależy od regionu w jakim się wypoczywa. W Dalmacji i na Primorju, na wyspach i na Istrii preferuje się dania rybne lub dania z owoców morza. Z dań mięsnych zaś - "pašticadę", lub gotowane mięso jagnięcia. W kontynentalnej części Chorwacji oferta dań mięsnych jest raczej bogata, a specjalności to: indyk z "mlinci" (rodzaj blin), jagnię pieczone, pieczone młode prosię, gotowane lub smażone "štrukle". Z ciast, oprócz "štrukli", warto wspomnieć "orehnjačę", "makovniačę", strudel z serem lub z różnymi owocami. W Chorwacji istnieje wielowiekowa tradycja uprawy winorośli i produkcja win wysokiej jakości przez chorwackich producentów wina, zarówno w kontynentalnej części Chorwacji, jak i na Primorju i w Dalmacji. Znane gatunki chorwackich win w regionach nadmorskich i na wyspach to wina czerwone - "teran", "merlot", "cabernet", "opolo", "plavac", "dingač", "postup" oraz białe - "malvazija", "pošip", "pinot", "kujundžuša", "žlahtina", "muškat", itp. W kontynentalnej części kraju - "graševina", "burgundac", "traminac", itp. Z trunków mocnych znane są różnego rodzaju "rakije": śliwowica ( "šljivovica" ), "travarica", "lozovača", a z trunków deserowych "prošek" i "maraschino". W Chorwacji poza hotelami, które oferują nocleg łącznie ze śniadaniem lub obiadokolacją, we wszystkich miejscowościach, ośrodkach turystycznych oraz przy głównych drogach znajdują się restauracje, "gostionice", "taverny", "konoby", pizzerie, bary szybkiej obsługi, ale dla smakoszy najciekawsze będą restauracje oraz "gostionice" oferujące dania "kuchni chorwackiej".

Klimat

W Chorwacji występują trzy strefy klimatyczne: w strefie kontynentalnej przeważa umiarkowanie ciepły klimat deszczowy, a na najwyższych szczytach klimat śnieżny, na obszarach położonych wzdłuż Adriatyku panuje łagodny klimat śródziemnomorski z dużą ilością dni słonecznych; lata są suche i gorące, a zimy łagodne i wilgotne. W części kontynentalnej kraju jest podobny do klimatu Polski, temperatura jest przeciętnie wyższa o kilka stopni niż u nas. W rejonie Górskiego Kotaru panuje klimat górski, charakteryzujący się większymi opadami ( w zimie jest bardzo dużo śniegu ). Wybrzeże w sezonie: Zupełnie inaczej jest na wybrzeżu. Panuje tam klimat śródziemnomorski, a więc ciepły, ale i łagodny. W lecie średnia temperatura maksymalna wynosi około 30 stopni, minimalna około 20. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, śniegu właściwie nie ma. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. Czasami burza potrafi uderzyć niespodziewanie i dokonać sporych zniszczeń np. powyrywać drzewa, by godzinę później znów zaświeciło słońce. W okresie od maja do października długotrwałe załamania pogody właściwie się nie zdarzają. Dużą zaletą jest także to, że nie ma bardzo dużej różnicy temperatury między dniem a nocą. Cechą charakterystyczną chorwackiego wybrzeża jest stosunkowo częste występowanie silnych wiatrów. Wiatr od strony lądu - bora (bura) jest wiatrem typu fenowego (jak halny), a więc spływającym z gór suchym i chłodnym jak na wybrzeże śródziemnomorskie (ciepłym jak na góry) powietrzem. Gdy wieje bora, powietrze jest rześkie, niebo czyste, a pogoda bezdeszczowa. Kiedy wieje drugi często spotykany rodzaj wiatru, yugo (południowy), powietrze jest bardzo wilgotne i gorące. Przy omawianiu klimatu rysuje się lekka przewaga (niektórych) wysp - chmury raczej je omijają. Klimat na całym wybrzeżu jest podobny i między południem a północą nie ma bardzo dużej różnicy temperatury czy ilości opadów. Oczywiście - Dalmacja jest bardziej wysunięta na południe, tym samym jest tam nieco cieplej. Upały najbardziej dają się we znaki w czerwcu i lipcu. Klimat śródziemnomorski strasznie rozleniwia - jest ciepło, ale nie za gorąco; tylko siedzieć w cieniu i popijać wino. Jak widać, lato jest na wybrzeżu upalne. Cztery miesiące, w których średnia temperatura dobowa przekracza 20 stopni, stanowi trzon sezonu turystycznego. Natomiast miesiące takie jak maj czy październik dobre są dla osób źle znoszących ciepło, choć i w maju nieraz słońce nieźle przygrzewa. Wiele osób uważa przełom lata i jesieni (wrzesień i początek października) za najpiękniejszy okres na chorwackim wybrzeżu. Słońce nie jest już dokuczliwe, a ciągle jest ciepło, ciepła jest także jeszcze woda w morzu. No i najczęściej pozostaje świadomość, że w Polsce zwykle jest w tym okresie już o wiele gorsza pogoda.

Przepisy celne

Aby wjechać na teren Chorwacji konieczne jest posiadanie ważnego paszportu. Paszport uznany w umowach międzynarodowych, który poświadcza tożsamość i obywatelstwo legitymującego się. Dokumenty wystawione tymczasowe nie są honorowane. Na pobyt do 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy ( o ile nie podejmowana jest czynnośc zarobkowa ). Zgodnie z rozporządzeniami na terenie Republiki Chorwackiej turyści zobowiązani są do zgłoszenia swojego przyjazdu najpóźniej 12 godzin po przyjeździe na miejsce. Zgodnie z chorwackimi przepisami obowiazującymi od 01.06.2004 obcokrajowcy przebywający w Chorwacji muszą umieć wykazać, iż dysponują wystarczającymi środkami finansowaymi. W szczególnych przypadkach od osób podróżujących, których nie obejmuje obowiązek wizowy, służby graniczne mogą zażądać okazania dowodu posiadania takich środków - może to być w formie kart płatniczych, kredytowych, czeków lub innych środków płatniczych. Osoby podróżujące przez Chorwację z psami, kotami i zwierzętami domowymi z rodziny łasicowatych, lub czasowo przebywające na jej terenie, przed wjazdem do Chorwacji powinny zadbać, aby zwierzę było oznaczone odpowiednim mikrochipem lub wyrażnie wytatuowanym numerem, który musi być podany w międzynarodowym zaświadczeniu (certyfikat), które zostało wydane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi Republiki Chorwacji. W przypadku pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie, które odbywa się w wieku 3 miesięcy, od szczepienia do momentu wyjazdu musi upłynąć przynajmniej 6 miesięcy, nie więcej jednak niż rok. W przypadku kolejnych szczepień (boosters) od szczepienia do momentu wyjazdu nie powinien upłynąć rok. Zabroniony jest wwóz i czasowy pobyt na terenie Republiki Chorwacji niebezpiecznych psów rasy terrier typu bull, które nie są wpisane do Rejestru Międzynarodowego Związku Kynologicznego (FCI) (pit bull terrier) oraz ich krzyżówek.