Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Royal Palace - Egipt / Hurghada / Hurgada Vera Club TMT - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Bodrum Christeinerhof - Włochy / Val Gardena / Santa Cristina Antinea Suites & Spa Hotel - Grecja / Archipelag Santoryn / Kamari Mare - Grecja / Kreta / Agios Nikolaos Sultan Gardens Resort - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh Aldemar Paradise Nefeli Beach - Grecja / Rodos / Rodos Melia Marbella Dinamar - Hiszpania / Costa del Sol / Marbella Club Belcekiz Beach - Turcja / Wybrzeże Likijskie / Oludeniz Aqua - Turcja / Wybrzeże Egejskie / Marmaris Top - Turcja / Riwiera Turecka / Alanya Turquoise - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh

Najpopularniejsze kraje:

Brazylia

Flaga:
Stolica:Brasilia
Język:portugalski
Waluta:real brazylijski (BRL)
Ustrój polityczny:republika federalna
Powierzchnia całkowita:8 511 965 km²
Ludność:191 909 000
Strefa czasowa:UTC -2 do -5 – zima, -1 do -4 – lato
Napięcie:sieć 110 V (północ) / 220 V (południe)
Kod telefoniczny:+55
Brazylia - najpopularniejsze regiony i miasta
---: ---
Bahia: Salvador
Ceará: Canoa Quebrada Fortaleza Jericoacoara Paracuru Porto das Dunas
Paraiba: Joao Pessoa
Pernambuco: Porto de Galinhas
Rio de Janeiro: Buzios Rio de Janeiro

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Brazylii

Brazylia ( jej pełna nazwa to: Federacyjna Republika Brazylii, po portugalsku natomiast: Brasil, Republica Federativa do Brasil ) jest największym pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwem Ameryki Południowej. Brazylia rozciąga się wzdłuż kontynentu, a wschodnią jej część oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Brazylia sąsiaduje z 10 państwami. Są to: Argentyna, Boliwia, Gujana Francuska, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj, Wenezuela. Największą rzeką Brazylii jest Amazonka. Brazylia jest krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie, głównie ze względu na krajobrazy Wyżyny Gujańskiej, Wyżyny Brazylijskiej i Amazonii, ale nie tylko. Do Brazylii przybywają tysiące turystów. Są wśród nich nie tylko zwolennicy dzikiej przyrody, przygód i egzotyki, ale także miłośnicy szampańskiej zabawy z rozmachem, którą gwarantuje karnawał w Rio de Janeiro. Kraj należy do najlepiej rozwiniętych na kontynencie,dysponuje urozmaiconą bazą noclegową na wysokim poziomie, a zaplecze gastronomiczne i hotelowe brazylijskiego wybrzeża Atlantyku standardem nie odbiega od oferowanego w krajach europejskich.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień293029282725262625262729
temperatura w nocy232323222119181919202222
temperatura wody252525252423222222222224

Opieka medyczna

Od osób wjeżdzających do Brazylii z Europy nie wymaga się szczepień. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest jednak szczególnie wskazane dla turystów podróżujących po Amazonii i interiorze Brazylii, a świadectwa szczepień przeciw żółtej febrze wymagane są od osób wjeżdżających do Brazylii z krajów dotkniętych tą chorobą . Według władz brazylijskich dotyczy to głównie sąsiednich państw amazońskich, na przykład Wenezueli i Kolumbii. Szczepień należy dokonać co najmniej na 10 dni przed przekroczeniem brazylijskiej granicy. Pożądane jest również szczepienie przeciw chorobom okresowym, między innymi cholerze. W porze deszczowej w Brazylii wzrasta liczba zachorowań na dengę ( groźny rodzaj grypy afrykańskiej, zdarzają się przypadki śmiertelne ) oraz malarię. Na obszarze tropikalnym Brazylii należy wystrzegać się picia nie przegotowanej wody. Notuje się także wysoką liczbę zachorowań na AIDS. Przychodnie i szpitale publiczne są bezpłatne, ale poziom ich usług bywa niski. Znacznie wyższy standard oferują prywatne placówki służby zdrowia. Koszty leczenia i leków są wysokie. Doba leczenia w szpitalu prywatnym kosztuje około 100 – 200 USD ( bez opatrunków, badań, analiz ). Koszt wizyty u lekarza ogólnego w Brazylii wynosi około 40 – 70 USD, wizyta u specjalisty jest odpowiednio droższa.

Pieniądze

Waluta Brazylii - Real, który dzieli się na 100 centavos. W użyciu są monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 centavos. Jeden real występuje w formie monety lub banknotu. Banknoty o różnych nominałach łatwo rozpoznać po kolorach: oprócz zielonego banknotu jednorealowego w obiegu znajdują się niebiesko - fioletowe piątki, czerwone dziesiątki, brązowe pięćdziesiątki i niebieskie setki. W bankach można wymienić gotówkę, lub czeki podróżne ( wystawione w USD ). Operacji tych można dokonać także w punktach wymiany walut - casa de cambio. W bankach uzyskamy jednak lepszy kurs. Banco de Brasilia pobiera opłatę 20 USD od każdego realizowanego czeku. Największą renomę mają czeki American Express. Karty kredytowe akceptowane są w większości restauracji i sklepów. Zebranie ze sobą karty kredytowej do Brazylii, będzie wygodną i pomocną formę regulowania wszelkich należności. Można zrealizować wiele bezpośrednich płatności za towary i usługi ( tak zwane transakcje bezgotówkowe ), lub pobrać gotówkę z bankomatu oraz w kasie oddziału banku. Najbardziej rozpowszechniona jest karta Visa, niewiele jej ustępują użytecznością MasterCard, American Express i Diner’s Club.

Komunikacja

W Brazylii głównymi środkami transportu są autobusy i samoloty. Komunikacja lotnicza jest bardzo rozbudowana ( lotniska lokalne, połączenia liniowe, taksówki powietrzne ), ale bilety lotnicze są znacznie droższe niż w Europie. Sieć połączeń autobusowych między brazylijskimi stanami jest dobrze rozwinięta, bilety są stosunkowo tanie. Nie ma istotnych ograniczeń w podróżowaniu po Brazylii z wyjątkiem rezerwatów przyrody i rezerwatów Indian, do których wjazd jest możliwy jedynie na podstawie specjalnego zezwolenia. Znaczne tereny są własnością prywatną i są zazwyczaj oznakowane ( Propriedade privada, Fazenda ). Wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności, gdy ktoś nieznajomy proponuje pomoc, lub podwiezienie. W Brazylii najlepiej jest korzystać wyłącznie z taksówek zrzeszonych w korporacjach ( zwłaszcza radio-taksówek ).

Poczta

W Brazylii nadanie kartki pocztowej, lub listu do Europy o wadze nieprzekraczającej 20 gramów kosztuje około 0,85 USD. Na ulicach w Brazylii zainstalowano wiele skrzynek pocztowych, jednak bezpieczniej jest nadawać korespondencję bezpośrednio w correiro ( urzędzie pocztowym ). Korespondencja wysłana z Brazylii pocztą lotniczą do Europy dociera na miejsce mniej więcej w ciągu tygodnia. Usługi posta restante są na pierwszy rzut oka bez zarzutu.

Telekomunikacja

Telefonować z Brazylii do Europy można w "posto telefonico", czyli urzędzie komunikacji. Płaci się dopiero po zakończeniu rozmowy, minuta kosztuje około 1,75 USD. Telefonować można także z hoteli, jednak zaleca się sprawdzić wcześniej cenę takiego połączenia. Z dostępnych w sprzedaży kart telefonicznych nie można dodzwonić się do Europy, chyba że są to karty międzynarodowe. Jeżeli chcemy się dodzwonić do Brazylii to musimy wybrać numer 055. Brazylia oferuje także usługę Poland Direct. Aby móc z niej skorzystać należy wybrać numer 000 800 4811. W wielu miastach brazylijskich działają kafejki internetowe. Tak więc turyści potrzebujący połączenia z internetem nie będą mieli problemu. Godzina dostępu do internetu w kafejce kosztuje około 2,5 USD.

Woda pitna

Wodociągi w większości brazylijskich miast są w dobrym stanie i picie wody z kranu nie powinno być niebezpieczne, jednak ma ona bardzo nietypowy smak i lepiej jest korzystać z wody mineralnej w butelkach. Warto spróbować także brazylijskich "sucos", czyli soków owocowych. Wyróżniają się różnorodnością, a także wyjatkowym smakiem. Napoje bezalkoholowe ( refrigerantes ) w Brazylii można kupić właściwie wszędzie i są one tańsze od butelkowanej wody mineralnej. Niezwykle oryginalny pod względem smaku jest brazylijski zimny i gazowany szampan ( guaraná ), o dużej zawartości kofeiny. Produkowany jest z jagód amazońskiej rośliny o tej nazwie. Typowym napojem dla Brazylii jest także kawa. Charakteryzuje się wyjatkowo mocnym smakiem i nazywa się ją cafezinho. Podaje się ją w sposób podobny do espresso, z dużą ilością cukru, ale bez mleka. Cafezinho jest pita często i o każdej porze dnia w Brazylii. Sprzedaje się ją w ulicznych barach i bufetach, jest także bezpłatnie udostępniana z wielkich termosów w restauracjach i recepcjach hotelowych.

Mieszkańcy i obyczaje

Brazylijczycy lubią turystów odwiedzających ich kraj i są do nich bardzo przyjaźnie nastawieni. Turystów o białej skórze nazywa się też czasem gallego. Brazylijczycy są ekspresywni i często wyrażają swoje uczucia przez kontakt fizyczny. Zwracają mniejszą uwagę na przestrzeń prywatną niż Europejczycy, nie czują się też źle w tłumie. Przy powitaniu kobiety zazwyczaj całują się, a mężczyźni poklepują po ramionach i przytulają. Brazylijczycy są też liberalni względem stroju; wystarczy popatrzeć na mniej niż skąpe przebrania karnawałowe i stroje plażowe. Sport jest bardzo popularny w Brazylii. Oczywiście prym wiedzie piłka nożna, która jest niemal dyscypliną narodową. Z Brazylii pochodzą jedni z najlepszych piłkarzy świata: między innymi Ronaldo, Pele, Roberto Carlos, Kaka, Ronaldinho. Z Brazylii pochodzi wiele dyscyplin sportowych: między innymi capoeira, brazylijskie jiu-jitsu, vale tudo ( sporty walki ) , plażowa piłka nożna oraz biribol, wodna wersja siatkówki.

Kuchnia

W Brazylii kuchnia słynie przede wszystkim z obfitości podawanych posiłków. Kuchnia Brazylijska czerpie wzorce z różnych kultur, głównie europejskich i jest wzorem przejmowanym w państwach sąsiadujących ( Argentyna, Paragwaj, Urugwaj, Boliwia, Peru, Columbia i Wenezuela ), czyli praktycznie w całej Ameryce Południowej. W sztuce kulinarnej Brazylijczyków dominują mięsa i niezbędne do ich serwowania sosy. Sosy przyrządzane w Brazylii mają intensywne smaki i często są pikantne a niekiedy nawet bardzo pikantne. Brazylijczycy nie przepadają zaś za pikantnymi daniami. Głównym sposobem przygotowywania posiłków w Brazylii jest grillowanie. Grilluje się w każdym zakątku Brazylii od Rio Grande Do Sul, przez Rio De Janeiro, Sao Paulo, Mato Groso i dorzecza Amazonii aż do Rio Grande Do Norte. Na grillu podsmaża się praktycznie wszystko, od wszelkiego rodzaju mięs, przez ryby do owoców. W kuchni brazylijskiej są wykorzystywane wszystkie rodzaje mięsa począwszy od wieprzowiny, a kończąc na drobiu. W czasie posiłków można przebierać w różnorodności dań, można wszystkiego próbować po trochu, jednak nawet i na to może nie wystarczyć miejsca w żołądku. Wszystkie mięsa przed podaniem są oczywiście marynowane w odpowiednim sosie, który nadaje miękkości oraz zapachu. Do tradycyjnych dań Brazylii należy zaliczyć feijoada completa ( gulasz z dodatkiem fasoli, suszonego mięsa, ogonami wieprzowymi, kiełbasą, szczypiorkiem, czosnkiem oraz papryczkami ) oraz sopa de palmito ( zupa z serc palmowych ). Przed każdym posiłkiem podawane są napoje alkoholowe między innymi caipirinhe ( wódka z soku z trzciny cukrowej ), lub bezalkoholowe napoje takie jak ipanemę. Brazylijczycy uwielbiają słodkości, dlatego też ich desery są niesamowicie słodkie i pyszne na przykład beijinhos de coco ( kulki z żółtek, skondensowanego mleka oraz wiórków kokosowych ), cajuzinho ( Kuleczki z czekolady i orzeszków ziemnych ). W Brazylii pija się przede wszystkim rum wytwarzany z trzciny cukrowej nazywany cachaça ( a popularniej pinga ). Z tego popularnego rumu sporządza się różne koktajle, najbardziej popularny to caipirinha. W Brazylii produkowanych jest wiele rodzajów piwa, na wzmiankę zasługuje piwo Antarctica, które jest jednym z najchętniej pijanych przez mieszkańców Brazylii. Piwo to ma wspaniały złoty kolor oraz wychwalany bogaty smak chmielu. Piwo Chopp jest uważane przez Brazylijczyków za ich symbol narodowy, jest to piwo typu Pilzner.

Klimat

W Brazylii występuje umiarkowany klimat. Sezon turystyczny w Brazylii trwa właściwie przez cały rok. Odwiedzając Brazylię w okresie od kwietnia do listopada, traci się możliwość uczestnictwa w karnawale, za to unika tłumów i upału. Na wyprawę do Amazonii najlepszy jest lipiec i sierpień, kiedy deszcze nie padają przez cały dzień, a poziom wody w rzece nie osiągnął jeszcze najniższego stanu. Najcieplej jest od grudnia do lutego ( latem ), wtedy też większość Brazylijczyków udaje się na wakacje. Temperatura latem przekracza 30 stopni, co jest normą, na przykład w okolicach Rio de Janeiro i na północnym wschodzie. Przez resztę roku temperatury oscylują w granicach 25 – 35 stopni. Najbardziej obfite opady występują w dorzeczu Amazonki. Powszechne przekonanie, że na tych terenach panują nieznośne upały, nie jest prawdziwe - średnia temperatura nie przekracza 27 stopni, natomiast wilgotność powietrza jest wysoka. W niektórych rejonach na północy Brazylii okres od grudnia do marca przyjęło się traktować jako zimę, gdyż wtedy notuje się tam najwięcej opadów.

Przepisy celne

Obywatele polscy przybywający do Brazylii jako turyści na okres do 90 dni w ciągu roku są zwolnieni z obowiązku wizowego. W razie przedłużenia pobytu w celach turystycznych powyżej 90 dni należy zgłosić się do Policji Federalnej ( Policia Federal ), najpóźniej na 10 dni przed upływem terminu i złożyć wniosek o przedłużenie prawa pobytu. Przedłużenie na dalsze 90 dni jest udzielane w zasadzie automatycznie, po uiszczeniu opłaty skarbowej ( około 10 USD ). W razie stwierdzenia nielegalnego pobytu Policja Federalna nakazuje obcokrajowcowi opuszczenie kraju w ciągu 8 dni i obciąża go karą grzywny w wysokości około 300 USD ( zapłacenie grzywny jest warunkiem wydania pozwolenia na ponowny wjazd do Brazylii ). Cudzoziemiec, który nie zastosuje się do nakazu opuszczenia Brazylii, może zostać aresztowany na okres do 60 dni, z możliwością przedłużenia o dalsze 60 dni, aż do deportacji. Paszport musi być ważny minimum 180 dni od dnia przekroczenia granicy. Przy przekraczaniu brazylijskiej granicy podróżujący otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować i przechowywać w innym miejscu niż paszport, gdyż w razie utraty lub uszkodzenia paszportu tylko na jej podstawie można opuścić Brazylię. Służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego, jak również odpowiednich środków finansowych na pobyt ( karty kredytowe, czeki podróżne bądź gotówka ). Przy wwozie i wywozie waluty do 4000 USD nie ma obowiązku wypełniania deklaracji celnej. Wwiezienie wyższej kwoty należy zadeklarować. Dewizy powyżej 4000 USD można wywieźć tylko do wysokości zgłoszonej uprzednio kwoty. Podczas odprawy celnej należy wypełnić odpowiednią deklarację i okazać ją służbom celnym. Jeśli deklaracja nie zgadza się ze stanem faktycznym, wymierzana jest kara finansowa. Bezcłowo można wwozić upominki do łącznej wartości 500 USD.