Znajdź hotel
Najcieplejsze miejsca

Galeria

Castro Beach - Grecja / Kreta / Maleme Sol Don Pedro - Hiszpania / Costa del Sol / Torremolinos The Three Corners Fayrouz Plaza Beach Resort - Egipt / Hurghada / Marsa Alam Club Pacific - Turcja / Riwiera Turecka / Side Rodos Princess Beach - Grecja / Rodos / Kiotari Bona Dea Beach - Turcja / Riwiera Turecka / Kemer Aldemar Cretan Village - Grecja / Kreta / Hersonissos Galapagos Inn - Brazylia / Rio de Janeiro / Buzios Aydinbey Gold Dreams - Turcja / Riwiera Turecka / Alanya Anemoessa Villa - Grecja / Archipelag Santoryn / Oia Jaz Mirabel Park - Egipt / Sharm El Sheikh / Sharm El Sheikh El Mouradi Cap Mahdia - Tunezja / Mahdia / Mahdia

Najpopularniejsze kraje:

Australia

Flaga:
Stolica:Canberra
Język:angielski
Waluta:dolar australijski (AUD)
Ustrój polityczny:monarchia konstytucyjna
Powierzchnia całkowita:7 686 850 km²
Ludność:20 601 000
Strefa czasowa:UTC od +8 do +11 – zima, (do +12) lato
Napięcie:sieć 220-240 V, gniazdka trzybolcowe
Kod telefoniczny:+61
Australia - najpopularniejsze regiony i miasta

lista wszystkich hoteli

Informacje ogólne o Australii

Australia została odkryta w XVI wieku przez portugalskich żeglarzy, którzy dopłyneli do wybrzeży w poszukiwaniu złota. Był to ostatni nieodkryty jeszcze kontynent. Ten legendarny południowy kraj, określany jako terra australis, wyobrażany był jako przeciwwaga dla lądów leżących na północ od równika. Mylono się sądząc, iz Australijski kontynent jest niezamieszkany przez nikogo. Według przeprowadzonych badań naukowych pierwsi osadnicy pojawili się w Australii 60 tysięcy lat temu, w okresie gdy poziom morza był niższy o 50 metrów od aktualnego. Kapitan Cook w 1768 roku otrzymał zlecenie przeprowadzenia ekspedycji naukowej na Tahiti oraz rozpoczęcie poszukiwań Lądu Południowego. Kapitan Cook pozostawił wiele zapisków dotyczących tego nieodgadnionego lądu, jakim była Australia. Przybijając do wschodniego wybrzeża Australii Kapitan Cook nazwał tą część kraju Nową Południową Walią i zostawił flagę brytyjską uznając tym samym go za własność korony brytyjskiej i króla Jerzego III. Na odkryciu Australii najbardziej straciła ludność aborygeńska, która przez wiele lat do dziś walczy o prawa do ziemi. Australijscy aborygeni tworzyli społeczności plemienne. Żyją oni w strukturach rodzinnych, a ich tradycje, obrzędy i prawa były fundamentem silnej więzi poszczególnych klanów z zamieszkiwaną ziemią. Aborygeni przetrwali ponad 200 lat prześladowań i życia w ubóstwie, a kolejne rządy nie potrafią rozwiązać problemu poprawy ich sytuacji. Stolicą Australii jest Canberra. Postanowienie o budowie stolicy umieszczono w konstytucji 1901 roku,. kiedy to kolonie Australii utworzyły federację. Konkurs na projekt stolicy wygrał amerykański architekt Walter Burley Griffin. Siedem lat później wyznaczono miejsce, oczywiście pomiędzy dwoma największymi miastami rywalizującymi między sobą o miano stolicy – Melbourne i Sydney, a w 1913 roku zdecydowano się nazwać nowe miasto Canberra co oznaczało w języku aborygenów "miejsce spotkan". Innymi głównymi miastami Australii są: Sydeny, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perth, Darwin, Tasmania oraz Cairns; jednakże 80% ludności skupia wybrzeże południowo – wschodnie. Najlepszy czas na podróż do Australii to luty - kwiecień oraz wrzesień - listopad. W naszych miesiącach zimowych w Australii jest bardzo gorąco, a także jest to okres podróżowania samych Australijczyków. Ceny w tym okresie idą więc do góry znacznie. Nasze miesiące letnie zaś to okres zimy w Australii. Australia ma potężna sieć informacji turystycznej i w swoich bezpłatnych informatorach oferuje wiele ciekawych zniżek na aktracje turystyczne.

Średnia miesięczna temperatura w °C

miesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
temperatura w dzień252524221917161820212224
temperatura w nocy1819171412109912131517
temperatura wody252525242322202020222325

Opieka medyczna

W Australii opieka medyczna może poszczycić się bardzo wysokim poziomem usług, lecz płatnym w przypadku, gdy nie mamy ubezpieczenia. Należy o tym pamiętać przed wylotem z Polski. Dlatego też, przed przyjazdem do Australii wskazane jest wykupienie w Polsce osobowej polisy ubezpieczeniowej. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane na zasadzie indywidualnych porozumień. W Australii nie występują zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne. Władze mogą jednak wymagać szczepień, jeśli uznają, że wcześniej przejeżdżało się przez kraje, w których takie zagrożenia występują. Dostęp do opieki medycznej w Australii jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje około 600 AUD. Natomiast koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 40 dolarów australijskich (AUD). Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów przebywających w Australii mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu, lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń.

Pieniądze

W Australii obowiązującą walutą jest dolar australijski. Karty kredytowe takie jak American Express, BankCard, Carte Blanche, Diners Club, Mastercard i Visa są akceptowane na terenie całego kraju. Kartą można płacić praktycznie wszędzie, a jeśli są ustalone minimalne limity transakcji przez terminal to jest to 10 AUD. Ogromna sieć bankomatów ułatwia pobranie gotówki w każdym prawie miejscu. Przed wyjazdem należy sprawdzić wielkość prowizji dotycząca wypłaty. We wszystkich większych miastach bez problemu można tez wymieniać czeki podróżne. Dużą popularnością cieszą się czeki podróżne American Express, Thomas Cook i innych renomowanych instytucji finansowych. Zazwyczaj do potwierdzenia tożsamości właściciela wystarcza paszport, dobrze jednak mieć przy sobie jeszcze jakiś inny dokument, np. prawo jazdy. Prowizje za wymianę czeków podróżnych o nominale wyrażonym w obcej walucie zmieniają się z roku na rok, są też różne w poszczególnych bankach. Warto rozważyć możliwość wykupienia czeków podróżnych wystawionych w dolarach australijskich. Można je bez problemu wymienić u kasjera w banku, unikając przeliczania, prowizji, opłat i wahań kursu. Zazwyczaj banki w Australii otwarte są od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9.30 do 16.00 i w piątki pomiędzy 9.30 a 17.00. Tylko nieliczne pracują również w soboty. Sklepy otwarte są z reguły od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00. Tak samo jak australijskie urzędy pocztowe. W soboty sklepy otwarte są w godzinach od 9.00 do 12.00. Istnieją również wielkie supermarkety otwarte do późnego wieczora i również w niedziele. Sprzedaż alkoholu jest ograniczona do specjalnych sklepów monopolowych - bottle shops.

Komunikacja

Australijski system komunikacji jest jednym z lepiej zorganizowanych. W dużych miastach jest dogodna sieć autobusowa, ale najwięcej korzysta się z metra lub kolejki naziemnej. Jeśli zakłada się częste przemieszczanie, to najbardziej opłacalne są bilety tygodniowe. Ich cena wynosi około 25 - 45 dolarów australijskich zależnie od strefy i miasta. Bilety te honorowane są najczęściej we wszystkich środkach transportu w ramach jednego miasta. Najskuteczniejszym środkiem transportu w Australii jest kolej miejska ( w centrum zwykle jeździ pod ziemią jak metro ), którym podróżuje się szybko i bezpiecznie. W ramach niektórych stref, głównie w godzinach nocnych nie da się korzystać ze środków komunikacji miejskiej i wówczas pozostaje własny transport, bądź taksówka. Koszt taksówki to około 1 dolara australijskiego za minutę jazdy. Wielkie przestrzenie między miastami w Australii pokonuje się samolotami, które nie są drogie, między innymi ze względu na dużą konkurencję i oferty tanich linii lotniczych. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Japonii i innych krajach azjatyckich, w Australii obowiązuje ruch lewostronny. Na terenach zabudowanych obowiązuje ograniczenie szybkości do 60 km/godzinę, a na pozostałym terenie do 100km/godzinę Należy tez pamiętać o zmianie ruchu podczas przechodzenia przez ulicę.

Poczta

Usługi oferowane przez pocztę australijską stoją na dość wysokim poziomie i do tego ceny nie są zbyt wygórowane. Krajowy list zwykły, lub pocztówka kosztuje około 45 centów. Poczta australijska ( Australian Post ) dzieli świat na dwie strefy – "azjatycką rejonu Pacyfiku" oraz "resztę świata". Listy lotnicze kosztują odpowiednio 1 i 1,50 dolara australijskiego. Cena wysłania pocztówki, czy radiotelegramu z Australii jest taka sama w przypadku każdego kraju i wynosi odpowiednio 1 i 0,80 dolara australijskiego. Australijskie urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. W sobotę rano można kupić znaczki w agencjach pocztowych ( a właściwie kioskach ) i sklepach poczty australijskiej w większych miastach. Wszystkie urzędy pocztowe zatrzymują przesyłki dla turystów, a w niektórych urzędach głównych ( GPO ) w miastach znajdują się okienka poste restante, zazwyczaj oblegane przez klientów. Można też poprosić o przesyłanie poczty do biur American Express w większych miastach, pod warunkiem posiadania karty, lub czeków podróżnych Amex. W Australii działa również dużo firm zajmujących się ( odpłatnie ) zatrzymywaniem, czy przesyłaniem poczty dla turystów.

Telekomunikacja

W Australii mamy możliwość zakupu wielu lokalnych i międzynarodowych kart telefonicznych. Używać tych kart można we wszystkich automatach Telstry oraz dzwoniąc z telefonu prywatnego. Rozmowy międzymiastowe z australijskich automatów są znacznie droższe, niż z telefonów prywatnych. Jeżeli ktoś zamierza intensywnie korzystać z automatów telefonicznych, powinien się rozejrzeć za kartami innych operatorów niż Telstra. Niektóre automaty telefoniczne przyjmują wyłącznie karty kredytowe. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, choć trzeba uważać na cenę rozmowy, gdyż rachunek błyskawicznie wzrasta. W Australii minimalna opłata za rozmowę wynosi 1,20 dolara australijskiego. Rozmowy miejscowe z automatów kosztują około 40 centów, niezależnie od czasu trwania, natomiast z prywatnych aparatów – 25 centów. Z większości automatów telefonicznych można prowadzić rozmowy międzynarodowe ( ISD ). Połączenia te są często tańsze w przypadku korzystania z usług firmy innej niż Telstra, zwłaszcza poza godzinami szczytu. Międzynarodowe rozmowy z Australii należą do najtańszych na świecie, często też zdarzają się specjalne zniżki. Godziny poza szczytem ( jeśli w ogóle obowiązują ) uzależnione są od kraju, do którego się dzwoni. Usługa Poland Direct umożliwia dzwonienie z zagranicy do Polski na koszt odbiorcy i odbywa się za pośrednictwem polskiego operatora). Należy wykręcić numer dostępu do Polski ( 1800/881048 ) i podać swoje nazwisko oraz nazwisko i numer telefonu osoby w Polsce, z którą chce się rozmawiać. Połączenie zostanie zrealizowane, gdy ta osoba wyrazi na to zgodę. Płaci ona za rozmowę według stawek TP SA za rozmowę z Polski do Australii, plus 1 zł opłaty manipulacyjnej. Większe możliwości dają zwykle międzynarodowe karty telefoniczne, na przykład dostępne również w Polsce AT&T Global Calling Card czy Global One. Używać ich można praktycznie na całym świecie. ISIC proponuje usługę ISIConnect. Po dokonaniu specjalnej aktywacji swojej karty i wpłaceniu określonej kwoty w biurze ISIC można dzwonić z każdego zakątka świata, nie wydając przy tym żadnych pieniędzy. Wystarczy wybrać numer 008001114250 i postępować zgodnie z poleceniami operatora. W Australii działają dwie odrębne sieci telefonii komórkowej – cyfrowa i oparta na technologii cyfrowej. Ta druga zastąpiła sieć analogową. Przed wyjazdem z kraju należy dowiedzieć się u swojego operatora, czy posiadany telefon będzie działał w Australii.

Woda pitna

Woda w australijskich miastach jest zazwyczaj zdatna do picia, jednak w wielu prowincjonalnych miejscowościach używana jest woda ze studni, której spożycie może być niebezpieczne dla człowieka. W miasteczkach takich jak, na przykład Marree w Australii Południowej, mieszkańcy piją deszczówkę. Nie należy pić wody z rzek, strumyków i jezior, gdyż może być zanieczyszczona. Jeżeli ktoś nie ma pewności co do jakości wody, powinien ją gotować co najmniej 10 minut. Najlepiej jednak używać wody butelkowanej. Woda mineralna dostepna jest w różnego rodzaju pojemnościach. Na przykład karton 10 litrowy kosztuje 3,7 dolara australijskiego. Dostępne są też inne napoje – na przykład typu cola ( cena 1,25 L 0,76 AUD ), soki pomaranczowe 2 litry 2,3 dolara australijskiego.

Mieszkańcy i obyczaje

Australijczycy postrzegają samych siebie jako ludzi otwartych, swodobnych i naturalnych. Najczęściej zwracają się do siebie po imieniu. Uściskiem dłoni witają nowo poznaną osobę, a przyjaciela przytuleniem, albo pocałunkiem w policzek. Najczęstszym pozdrowieniem jest kolokwialne - good day. Muzyka od zawsze była ważnym elementem aborygeńskiej kultury. Najpopularniejszym i najbardziej unikalnym tradycyjnym instrumentem jest didgeridoo. Jest to rodzaj naturalnej drewnianej trąbki. Ma kształt rury, zazwyczaj o długości od 1 do 1,5 metra i jest wykonywany, przynajmniej w autentycznej i tradycyjnej formie, z lokalnych odmian eukaliptusów. Didgeridoo wydaje charakterystyczny buczący dźwięk i został zaadoptowany przez wielu muzyków spoza obszaru tradycji aborygeńskiej. W Australii odbywają się także liczne imprezy kulturalne. Jedną z najbardziej znanych w świecie jest Adelaide Arts Festival, festiwal sztuki, muzyki, tańca, teatru, rzemiosła, opery i baletu, na który zjeżdżają się artyści z całego świata. Cechą Australijczyków jest ich zamiłowanie do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Dotyczy to zarówno aktywnego wypoczynku, jak i spotkań towarzyskich oraz spożywania posiłków. Imprezy sportowe są jednocześnie okazją do ogólnej zabawy, organizowania festiwali, przyjęć i towarzyskich spotkań. Inną cechą Australijczyków jest zamiłowanie do hazardu. Znajduje się tu wiele kasyn i domów gry, często także hazardowe gry rozgrywają się na ulicach.

Kuchnia

Kuchnia australijska charakteryzuje się wielką różnorodnością . Jest tutaj mnóstwo rozmaitych restauracji, pubów i knajpek. Dla Europejczyka atrakcyjna będzie kuchnia azjatycka ( chińska, koreańska, wietnamska ), a także możliwość wyboru specjalności australijskich ( owoce morza ) i europejskich. We wszystkich dużych miastach działają również kawiarnie i restauacje serwujące „nowoczesną kuchnię australijską”. Przepisy na potrawy są inspirowane najróżniejszymi wpływami obcymi, jednak wszystkie wyróżniają się lokalną odrębnością. Można tam dostać właściwie wszystko – obok potraw typu curry, charakterystycznych dla Azji, pojawia się jadłospis typowy dla kuchni europejskiej, czy śródziemnomorskiej. Wszystko razem sprawia, że oryginalny, znakomity posiłek pozostaje na długo w pamięci. Australijskie potrawy, które warto spróbować to: "potato wedges", czyli grubsze frytki, najpierw posypane ostrą przyprawą, a następnie smażone. Podaje się je zazwyczaj z kwaśną śmietaną i sosem chili. Yum cha - chiński przysmak, kluski faszerowane mięsem, rybą lub warzywami, gotowane na parze, "Focaccia" - kanapka w stylu włoskim, z przypiekanego placka, sałatki i kawałków mięsa, "Lebanese mezes" - libański przysmak składający się z marynowanych i opiekanych warzyw, które podaje się z dipami, oraz pasztecików. Seafood platter - są to pochodzące z czystych wód australijskie owoce morza o bardzo wysokiej jakości. Seared beef fillet - australijska wołowina, zazwyczaj podawana z sezonowymi warzywami. Jeżeli chodzi o desery w Australii - "baked ricotta cake" oryginalny deser, w którym często pojawiają się typowo australijskie składniki, takie jak pąki roselli oraz "pavlova" - beza pokryta bitą śmietaną i udekorowana malinami oraz owocami passiflory.

Klimat

Klimat w Australii jest zróżnicowany - od umiarkowanego do tropikalnego - w zależności od rejonu i pory roku. Południe Australii jest najzimniejsze, choć i tak jest tam dużo cieplej niż w Polsce. Melbourne cieszy się klimatem zbliżonym do południowoeuropejskiego. W Sydney, znajdującym się już nieco na północ od Melbourne jest cieplej ( minimalne temp. w lipcu to 10 stopni Celsjusza a maksymalne w styczniu: ponad 35 stopni ). Sydney leży nad otwartym oceanem, w którym turyści, jak i sami mieszkańcy pływają przez około 9 miesięcy w roku. Brisbane natomiast leży w strefie podzwrotnikowej i można je uważać za granicę tak zwanej "ciepłej Australii”. Jeśli ktoś marzy o prawdziwych upałach, to warto odwiedzić Cairns, które ze swoim klimatem subtropikalnym oraz sąsiedztwem Wielkiej Rafy Koralowej, należy do jednego z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. W Perth można cieszyć się klimatem śródziemnomorskim i przeciętnie ośmioma godzinami słońca codziennie - to najlepszy klimat w Australii ( nie za zimno, nie za ciepło ). Należy pamiętać o różnicy pór roku między Europą i Australią: tam lipiec to najchłodniejszy miesiąc, a wakacje letnie obejmują Boże Narodzenie i Sylwestra.

Przepisy celne

Polacy udający się do Australii w celach turystycznych muszą posiadać australijską wizę. Turystom wydawane są wizy turystyczne, które pozwalają na 3, 6, lub 12 miesięczny pobyt w Australii. Wiza turystyczna przeznaczona jest dla osób wyjeżdżających do Australii w celach turystycznych, czy też chcących odwiedzić rodzinę, lub znajomych w tym kraju. Oczywiście, aby ubiegać się o wydanie wizy, musimy posiadać ważny paszport - należy zwrócić uwagę, aby był on ważny przez cały planowany czas pobytu w Australii - jak również musimy uiścić opłatę zależnie od rodzaju wizy. Nie ma limitów przy wwozie i wywozie środków pieniężnych. Obowiązuje jednak zgłoszenie wwozu lub wywozu gotówki o wartości przekraczającej 10 tys. AUD. Całkowicie zakazany jest wwóz żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych. Władze australijskie przewidują wysokie kary więzienia ( łącznie z dożywociem ) za posiadanie narkotyków i obrót nimi. W Australii nie ma obowiązku meldunkowego.